Skocz do zawartości


Zdjęcie

Recenzja Microsoft Windows Seven


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 08 08 2009 - 06:28

Dołączona grafika



Microsoft wydał na świat nowy system , Windowsa Seven.
Dlatego napiszę recenzję na jego temat bo to bardzo ciekawy system, używam go już od ok 3 tygodni , wersja którą posiadam to RTM 7600 Final PL.


Instalacja systemu jest prosta i intuicyjna , jednak że jeszcze nie ma instalatora w wersji Polskiej , instalator jest prawie identyczny jak ten w viście , także możemy w internecie poczytać FAQ o instalacji Visty a potem przystąpić do Sevena Dołączona grafika
Instalator sevena jest schludniejszy od tego w Viście (zwłaszcza tło)
Wygląda tak:
Dołączona grafika
System mi zajął 10,2GB tuż po instalacji (czyli ok 5GB mniej niż vista), ale to zależy od wersji systemu.
Więcej na temat instalacji Systemu tu : Instalacja Windows Seven


Na końcu instalacji visty jest sprawdzanie wydajności komputera , w sevenie to usunięto , i bardzo dobrze dlatego że to sprawdzanie trwało bardzo długo.


Po zakończeniu instalacji ukazuje się pulpit , pulpit odmieniony! inny pasek narzędzi , inne rozmieszczenie ikon uruchomionych programu na pasku zadań, nowe ikonki w pasku systemowym, nowa tapeta Dołączona grafika .
To tak na pierwszy rzut oka.
Pulpit ze standardową tapetą wygląda miej więcej tak:
Dołączona grafika




Wydajność


Tak to temat godny jego rozpoczęcia , dlatego że Seven tak po liczbach jadąc zużywa ~200MB ramu mniej niż vista (przynajmniej ja tyle zauważyłem).
Aero jest bardziej dopracowane przez co działa szybciej i pobiera mniej zasobów komputera.
Podczas startu seven też wyprzedza vistę, uruchamia się ok 4/6 sekund szybciej niż vista (tak się wydaję kilka sekund , ale różnicę widać i to sporą).
Na sevenie gry mają więcej FPS , ja uzyskałem wynik ok 6 dodatkowym FPS (w porównaniu z vistą)
No i tak ogólnie ma się wrażenie że poruszanie się po systemie przychodzi szybciej i sprawniej niż w viście czy nawet XP (?)
Pomyślicie sobie ... Bzdura , seven szybszy od XP , jasne... A jednak nie uwzględniając czasu uruchomienia (w XP jest szybszy o ok 3/4sec) to podczas używania programów do edycji grafiki czy wideo , widoczna jest różnica w działaniu tzn seven jest odrobinę szybszy.
Co do porównania sevena z XP i jego poruszania się np. po folderach. W XP często kiedy otwieramy dużo okien folderów z dużą szybkością , system potrafi na chwilę "zawisnąć".
W sevenie tego problemu już nie ma , co mnie tak naprawdę bardzo zdziwiło bo wychodzi na to że seven jest stabilniejszy i lepiej wykorzystuję procesor i ram do wykonywania poleceń.

Ocena Wydajność : 9/10




Stabilność


System używam od ok 3 tygodni dość intensywnie,
Nawet podczas uruchomionych procesów : Photoshop , fear2, TDU, NFS undercover , 8 kart w FF i gta sa
System ani na chwilę nie zwolnił chociaż wykorzystanie procesora było na poziomie 70/80% (non stop).
Przez 3 tygodnie testowania system ani razu się nie zawiesił (nawet na sekundę), zwolnił i nigdy nie wyskoczył BSOD
Używam teraz sevena non stop , ustawiłem go jako domyślny system do uruchomienia , dlaczego?
Ano dlatego że w XP denerwuję mnie częste chwilowe zawieszanie systemu po otwieraniu folderów które mają np. 30 000 plików, na sevenie nie dość że system nawet na chwilę się nie wiesza to jeszcze otwieranie tego folderu zajmuję mu połowę czasu otwierania w XP.

Ocena Stabilność : 10/10




Zabezpieczenia


No cóz... tego tematu nie trzeba ciągnąć daleko od bardzo dawna wiadomo że Windows bez antywirusa to jak komputer bez coolera.
Nie obejdzie się , i tym razem nie jest inaczej , niestety.
Do dyspozycji po instalacji systemu mamy jedynie zaporę osobistą (firewall), chociaz że jest ona dużo bardziej skuteczna od tej w XP to i tak niewystarczająca w dzisiejszych czasach.
Także pamiętamy , po instalacji pierwsze co to antywirus Dołączona grafika

Miło mi też poinformować że MS wreszcie wprowadził opcje całkowitego dezaktywowania usługi UAC , co jest pocieszające , wystarczy kilka kliknięć i mamy całkowicie wyłączony UAC.

Ocena Zabezpieczenia: 5/10




Nowe dodatki/opcje


Seven na pierwszy rzut oka nie jest jakimś niesamowitym systemem który różni się od visty w 100%.
Ale są opcję które uprzyjemniają nam pracę z systemem.



Paint

Microsoft wreszcie zrobił edytor grafiki z prawdziwego zdarzenia w którym nie tylko można rysować.
Nie jest to może kombajn jak Photoshop ale w zupełności wystarcza do przycięcia , zaznaczenia czy innych prostych zadań ze zdjęciami
Screeny z nowego painta :
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Ocena Paint: 10/10




WordPad

Tak jak w przypadku painta bardzo dużo zmian , oczywiście na dobre.
Mi osobiście WordPad wystarcza zamiast takich programów jak OpenOffice czy office od MS.
Screeny:
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Ocena WordPad 10/10




Wyszukaj w ....

Bardzo przydatna i świetna działająca opcja wyszukiwania jakiś plików po nazwie w określonym folderze.
Wyszukuję bardzo precyzyjnie, trafnie i szybko , ja właśnie czegoś takiego szukałem ! w XP musiałem korzystać z TC ..
Screeny:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Ocena Wyszukaj w..: 10/10




"Przeciągnij i zmień rozmiar"

Kolejna nowość w sevenie Dołączona grafika
Działa na zasadzie takiej że kiedy okno małego rozmiaru myszką przeniesiemy na samą górę ekranu to okno się maksymalizuje (bez wciśnięcia klawisza myszki)
Można też szybko podzielić 2 duże okna na na małe po obu stronach ekranu , i w ten sposób przeglądać zawartość druch okien jednocześnie , działa na takiej samej zasadzie jak maksymalizacja okna tyle że myszką przeciągamy oko w prawą lub lewą stronę pulpitu.
Przydatne.

Ocena Przeciągnij i zmień rozmiar: 10/10




Minimalizacja okien "potrząsaniem"

Zminimalizować okna można na kilka sposobów , ale takiego nie ma w innych systemach Windows.
Jeśli chcemy zminimalizować wszystkie okna prócz tego aktywnego , wystarczy tym "aktywnym" potrząsnąć , i okna się minimalizują.
Żeby okna przywrócić też trzeba potrząsnąć Dołączona grafika

Ocena Minimalizacja okien "potrząsaniem": 9/10





"Pokaż pulpit" zawsze pod ręką

MS wprowadził nowe rozwiązania ukrywania wszystkich okien jednym kliknięciem.
Stworzono przycisk "pokaż pulpit' obok systemowego zegara
Wygląda to tak:
Dołączona grafika

Są dwa tryby pracy tego przycisku ,
Pierwszy to : Po najechaniu na przycisk (bez kliknięcia) wszystkie okna robią się przeźroczyste.
Dołączona grafika

A drugi to: Po wciśnięciu myszki na tym klawiszu , okna są minimalizowane (działa tak jak skrót na klawiaturze Win + D)

Ocena "Pokaż pulpit" zawsze pod ręką: 8/10





Przerzucanie okien w 3D

Nie będę się rozpisywać bo działa identycznie jak na viście.
Klawisz uruchomienia to Win + Tab
Dołączona grafika

Ocena Przerzucanie okien w 3D:: 0/10 (Nic się nie zmieniło)





Miniaturki uruchomionych programów w pasku zadań

j/w działa tak samo jak na viście

Dołączona grafika

Ocena Miniaturki uruchomionych programów w pasku zadań: 0/10 (Nic się nie zmieniło)





DirectX 11

Na sevenie mamy DirectX'a 11 czyli wersję najnowszą której nie ma na viscie.
W porównaniu do Dx9 : W Dx11 Są żywsze kolory , lepszy kontrast
W porównaniu do Dx10: Ja nie zauważyłem praktycznie żadnych zmian.

Ocena DirectX 11: 7/10





Windows Media Player 12

Nowy WMP prezentuje się tak:
Dołączona grafika

Nie będzie więcej screenów dlatego że praktycznie nic się nie zmieniło , no może po za innym rozmieszczeniu opcji.

Ocena Windows Media Player 12: 4/10




Ocena ogólna : 8/10



To chyba na tyle z nowości w tym systemie, seven jest na pewno systemem przyszłości (nie tak dalekiej)
Nie wymaga jakiś bardzo dużych wymagań systemowych , więc możliwe że będzie popularny jak XP Dołączona grafika
Seven żeby ładnie wyglądać i pracować nie potrzebuje jakiegoś specjalnego doświadczenia w systemie lub też programów.
Jeśli natrafię na coś ciekawego w tym systemie to edytuję temat.




Spolszczenie do Windowsa Seven
Oprócz możliwości spolszczenie oficjalnego podawanego poprzez microsoft update jest jeszcze inna metoda, spolszczenie nieoficjalne stworzone przez człowieka o nicku scooby
Spolszczenie do pobrania stąd : usunięto.




Wszelkie prawa zastrzeżone
FAQ napisany przez macsch15, kopiowanie i rozpowszechnianie artykułu bez zgody autora ZABRONIONE !
Artykuł napisany wyłącznie dla Dołączona grafika


  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: BSOD blue screen niebieski ekran spolszczenie Windows zmiana języka Windows miniatury wyświetlanie miniatur naprawa miniatur



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych