Skocz do zawartości


Zdjęcie

Radeon HD4770 - brk obrazu, wentylator nie kręci sie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 17 01 2014 - 19:20

Witam, mam następujący problem - otóż dziś dokonałem swojego rutynowego zabiegu na komputerze, czyli wyjęcie wszystkich podzespołów, wymiana pasty na CPU, przeczyszczenie radiatorów i wentylatorów itd. Przy karcie graficznej nie udało mi aie tego zrobić, ponieważ nie miałem odpowiedn
iego lśrubokręta i nie udało mi się odkręcić śrubek od wentylatora (miał być to pierwszy zabieg od zakupu tejże karty).

Po zakończeniu umieściłem wszystko na swoim miejscu, podłączyłem kable itd.
Ku mojemu zdziieniu gdy nacisnąłem przycsik zasilania obraz na monitorze síę nie pojawił. Po zdjęciu bocznej obudowy dostrzegłem, że wiatrak przy karcie zaczyna się przez ułamek sekundy kręcić i przestaje oraz nie ma charakterystycznego "piknięcia" które towarzyszy od zawsze przy włączaniu mojego komputera.
Sprawdziłem kilkanaście razy boczną wtyczkę od wentylatora karty i podłaczone do nij kable - wszystko jest w porządku. Wentylator.zawsze przy włączaniu przez sekunde kręcił się ze 100% prędkością, teraz nie osiąga nawet 1/4 tej prędkości i sie zatrzymuje, a obrazu i "piknięcia" brak.

Jestem na profilu informatycznym w technikum, ale pierwszy raz jestem bezradny przy problemie z moim komputerem.
Bardzo proszę o pomoc.

  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 17 01 2014 - 20:49

Nie wiem czy to coś da, można było by spróbować zresetować BIOS jak to zrobić?

Pierwszy sposób -> Reset poprzez wyciągnięcie baterii z płyty głównej

 

Czynność tą wykonujemy gdy komputer jest wyłączony. 
Na każdej płycie głównej znajduje się 3 Volt-owa bateria wielkości monety 1 zł której zadaniem jest zachowanie aktualnych ustawień BIOS-u płyty głównej oraz daty i godziny, gdy komputer jest wyłączony. Umiejscowienie baterii na płytach głównych jest różnorakie.

Wyciągamy baterię na co najmniej 30 minut. Po tym czasie wkładamy baterię z powrotem na swoje miejsce i włączamy komputer. Ot cała filozofia wink.png

 

Drugi sposób -> Reset poprzez przestawienie zworki CMOS

 

Czynność tą wykonujemy gdy komputer jest wyłączony.
Zworka CMOS znajduje się przeważnie w pobliżu baterii. 
Zworka CMOS domyślnie zwiera dwa piny: pin 1 i pin 2. Domyślne położenie zworki zapewnia zapamiętywanie ustawień BIOS-u, gdy komputer jest wyłączony.
Aby zresetować BIOS za pomocą zworki należy zewrzeć nią piny 2 i 3. Takie położenie (2-3) utrzymujemy przez kilka sekund, po czym przekładamy zworkę w pozycję domyślną, czyli zwieramy z powrotem piny 1 i 2

 

Trzeci sposób -> Reset poprzez wczytanie fabrycznych (domyślnych) ustawień BIOS-u z poziomu BIOS-u.

 

Aby wejść do BIOS-u należy (w 80% przypadków) nacisnąć klawisz Delete w momencie pojawienia się pierwszego czarnego ekranu z białymi napisami. Ekran ten zwany jest ekranem POST. Znajdują się tam informacje dotyczące wersji BIOS-u komputera, ilości pamięci RAM i identyfikacji poszczególnych kanałów IDE, SATA, czyli napędów optycznych i dysków twardych. W tym momencie, gdy naciśniemy klawisz Delete naszym oczom ukaże się niebieska plansza BIOS-u, gdzie wybieramy pozycję Load Optimized Defaults, po czym na zadane pytanie odpowiadamy "Y" - Yes



  • 0

#3 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 18 01 2014 - 01:34

Sprawdź czy kości ramu dobrze siedzą w swoich slotach. Najlepiej wypnij i zapnij ponownie. I jeśli masz ich więcej niż jeden to zwróć uwagę co gdzie wciskasz:)


Użytkownik bipiw edytował ten post 18 01 2014 - 01:35

  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 18 01 2014 - 15:05

Zdarza się nawet najlepszym, tylko nie panikuj. Rozłóż ponownie komputer na części - sprawdź czy żadna nóżka od procesora się nie przekrzywiła, albo złącze. Potem podłącz komputer z jak najmniejszą liczbą podzespołów i stopniowo dodawaj kolejne. Nie zapomnij o zasilaniu procesora i karty graficznej.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych