Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przyszłość Technologii czyli co dalej z internetem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 SaperPL

SaperPL

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 20 02 2008 - 21:54

Ten artykuł jest dla ludzi zainteresowanych możliwościami i przyszłością technologii komputerowej i Internetu, dlatego jest on szczególnie adresowany do specjalistów IT, potencjalnych inwestorów i tych wśród nas, przeciętnych użytkowników, którzy chcieli by mieć wpływ na branżę, swój wkład w tworzenie przyszłości. Jeżeli szukasz nowinek dotyczących podzespołów komputerowych, nowych kieszonkowych zabawek elektronicznych i tego typu rzeczy to artykuł nie jest dla ciebie, bo z pewnością cię zanudzi zanim przeczytasz go do końca.

Internet daje coraz większe możliwości – wraz z przybywaniem użytkowników globalnej sieci zwiększa się ilość firm oferujących swoje usługi w większości typowe dla Internetu, ale są wśród nich też perełki takie jak znany całej Polsce portal nasza-klasa.pl a także serwery wymiany zdjęć, dokumentów, blogi itp. Operatorzy komórkowi dają nam możliwość dostępu
do swoich skrzynek mailowych za pomocą telefonów, odsłuchiwania ulubionej muzyki z Internetu itd. To wszystko prowadzi nas w kierunku przechowywania wszystkich osobistych danych na serwerach, dzięki czemu mamy do nich dostęp z dowolnego komputera podłączonego do sieci, jednak wciąż jest to dla niektórych za mało, bo korzystając z komputera zawsze chcieliby mieć go skonfigurowanego tak jak u siebie, co gwarantowałoby wygodę z korzystania. Producenci sprzętu proponują w tym wypadku przenoszenie swoich ustawień systemu na specjalnie przygotowanych kluczach usb, są jednak ludzie, którzy poszli o krok dalej…

Ulteo to platforma multimedialna oferująca dostęp do własnego pulpitu z dowolnego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową obsługującą Javascript i Sun Java. Rozwiązanie to, na razie w fazie testów, daje nam za darmo własny pulpit kde w linuxie zainstalowanym na serwerach Ulteo z którego możemy korzystać w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to bazuje na przesyłaniu dostępie zdalnym do komputera poprzez transfer obrazu z serwera do klienta i danych z klawiatury i myszy od klienta do serwera. Mógłbym dalej objaśniać zasadę działania i możliwości Ulteo ale nie jest ono głównym tematem moich rozważań, dlatego odsyłam na stronę: www.ulteo.com

Idąc dalej tym kierunku naturalnie dochodzimy do wniosku, że sam pulpit i dokumenty to wciąż mało – tutaj pojawiają się nowe perspektywy rozwoju branży jakie daje nam dostęp zdalny i technologia bezprzewodowa. Już dziś jesteśmy w stanie stworzyć przy ich pomocy system w którym tzw komputer osobisty(np. laptop, tablet) stanie się jedynie terminalem dostępu do własnego systemu przebywającego na serwerze operatora naszego mobilnego Internetu. Zapytacie zapewne jaki to ma sens? Otóż system taki miałby same plusy. Terminal dostępowy dzięki temu stałby się niesamowicie mobilny, bo jego parametry nie musiałyby przekraczać osiągów komputerów z czasów P2 i K6, dzięki czemu przy dzisiejszych bateriach mógłby pracować bez ładowania przez całą dobę jego rozmiary byłyby sprowadzałyby się do wielkości ekranu i gustu klienta. System do którego mielibyśmy dostęp za pomocą terminala ma nieograniczone wręcz możliwości. Sam fakt istnienia tego systemu na serwerze w centrali operatora Internetu zwiększa możliwości przesyłu danych z marnych kilku, kilkunastu megabajtów na sekundę do gigabajtów na sekundę wewnątrz sieci operatora i niewiele mniejszych z resztą sieci. Dostawcy takich rozwiązań mogliby oferować dynamiczne przydzielanie sprzętu w zależności od potrzeb, uszkodzenia sprzętu byłyby natychmiastowo naprawiane a wymiany komponentów i rozbudowa zależałaby jedynie od naszych zasobów finansowych i nie musielibyśmy zastanawiać się nawet nad kompatybilnością elementów składowych peceta. Pozornie to co jest zaletą, może okazać się też wadą, bo chcąc nagrać dane na płytę lub klucz usb uzależnieni jesteśmy od prędkości dostępu mobilnego. Jednak wraz z rozwojem tej technologii, gdy opanuje ona cały świat, rozwiązanie to stanie się szybko przestarzałe bo lepiej będzie przesyłać całe gigabajty między systemami w centrali w parę sekund niż ręcznie przenosić dane na wadliwych nośnikach. Połączenia mobilne będę rozwijane w celu zwiększenia jakości obrazu np. z kamerek internetowych w terminalach dostępowych, dźwięku i szybkości przesyłu w tego typu preferiach. Czy teraz wciąż powiecie, że wolicie dotykać własnego komputera, żeby móc poczuć się jego posiadaczem?

Internet zaczynał swój żywot od takiej koncepcji i dziś dzięki technologii bezprzewodowej może w pewnym sensie zatoczyć koło i powrócić do swoich pierwotnych założeń. Potrzeba tylko ludzi, na odpowiednich stanowiskach którzy ruszą rozwój w tym kierunku, dadzą nam nowe możliwości a sami będą w przyszłości odcinać kupony od swojej decyzji… Jeżeli jesteś za taką koncepcją udziel swojego poparcia, jeżeli z czymś się nie zgadzasz podziel się swoim stanowiskiem.

SaperPL

  • 0

#2 IntelInside

IntelInside

    Stały użytkownik

  • 224 postów

Napisano 21 02 2008 - 15:43

Świetny artukuł, ale zanim coś takiego zaistnieje troche wody wiśle upłynie. :P Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczeń. Muszą być odpowiednio silne by nikt niepowołany nie uzyskał dostępu do naszych danych.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: usługi Windows



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych