Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problemy z uruchamianiem komputera?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 20 11 2011 - 23:14

W tym artykule, przybliże wam pewne zjawiska, przez które czasami nasz komputer może się nie uruchomić. Czasami może być to głupi błąd i on może spowodować jakąś usterkę. Dlatego warto przeczytać ten temat, aby czasami wiedzieć co zrobić przed pójściem do serwisu komputerowego i zapłacić 100zł za samo sprawdzenie.
1. Komputer nie startuje po wciśnięciu przycisku
Jeśli po naciśnięciu włącznika, nasz pc nie będzie się uruchamiał czyli: nie zadziałają wentylatory, diody, podzespoły itd. to w częstych przypadkach przyczyną może być sam "włącznik". Przedstawie w punktach co powinniśmy w kolejności zrobić :
a) wykręć przedmioty które blokują dostęp do "front panelu" oraz do samego "włącznika"
:) sprawdź czy wszystkie kable są prawidłwo podpiętę i czy są one nie uszkodzone, bo to może być główną przyczyną
Dołączona grafika
c)jeśli to sprawdziłeś, zobacz czy kabelki które dochodzą do przycisku włączającego komputer są nie naderwane albo odczepione
Dołączona grafika


2.Zasilacz komputerowy
Czasami możemy się spotkać z przypadkiem, gdy mamy na 100% pewność, że wszystko zostało dobrze podłączone. Wtedy podejrzenie może przejść na zasilacz, gdyż on odpowiada za start i działanie naszego pc'ta. Jeśli on padnie lub przeciąży się, może on pociągnąc ze sobą inne podzespoły takie jak: ram, płyta główna, karta graficzna, nagrywarka, dysk i wiele innych części które są bezpośrednio podpięte do zasilacza. Warto dlatego kupować markowe zasilacze, ale także takie które będą dawały radę naszemu zestawowi.
a) Najprostszym i początkowym zabiegiem, powinno być podpatrzenie, czy napewno kable są dobrze wpięte (4pin,20 pin,24 pin itp.)
Dołączona grafika
:) gdy kable sa prawidłowo podpięte, warto także miernikiem sprawdzić, czy prąd przechodzi przez wtyczki. W komputerach największe znaczenie ma linia 5V(usb,nagrywarka...) oraz 12V(odpowiada za gpu,ram...), więc te linnie napewno trzeba sprawdzić.Linia 12V ma przeważnie żółte kable, a 5V posiada kable czerwone. Napięcie powinno posiadać około 11.5V nie powinno przekraczać 12.5V. 5V powinno wachać się w zakresie 4.75V a 5.25V. Jeśli napięcia są w normie, oznacza to że jest prawie 99% pewność, że zasilacz działa.
c)Jeśli napięcia nie mieszczą się w progach, lub wogóle nie podaje mocy, warto rozkręcić puszkę i sprawdzić co tam w trawie piszczy. Każdy zasilacz, powinien posiadać masę zabezpieczeń, lecz są też takie które ich nie mają. Ale większość ma bezpieczniki i te poprostu mogą się przepalić(przez spięcie itp.), wtedy należy go wymienić. Jeśli wymiana nie pomogła, zobaczmy dokładnie czy wszystkie kondensatory są nie naruszone, gdy zobaczymy jakieś napuchnięcie albo spaleniznę, zasilacz nadaje się tylko do wymiany.
d) Gdy nie zobaczyliśmy spalenizny, proponuje wyczyścić zasilacz sprężonym powietrzem i sprawdzić kabelki dokładnie, to pomoże w jego pracy i żywotności.
Spalony kondensator(fotka płyty ale...):)
Dołączona grafika

3.Problemy z płytą główną
Dołączona grafika

Kolejną rzeczą którą należy sprawdzić jest płyta główna. Proponuję odłączyć od płyty głównej prawie wszystkie kable, pozostawiając tylko potrzebne do zasilania – 20 pin/24 oraz 4 pinowe, potrzebne do zasilania procesora. Następnie wyciągnąć wszystkie podzespoły, części czyli: kości ram, dysk, procesor, kartę graficzną i inne podzespoły, aby pozostała ona goła. Jedynie pozostawiamy kabelki, którę muszą być potrzebne do guzika "Włączania". Jeśli płyta nie uruchamia się(można rozpoznać po chodzeniu wentylatora zasilacza), oznacza to że prawdopodobnie jest ona uszkodzona. Nie jest zalecane uruchamianie zasilacza bez podzespołów, ale czy mamy inny wybór...

4.Karta graficzna
Dołączona grafika

Karta Graficzna również może być problemem, z uruchomieniem naszego komputera.Kiedy komputer się nie uruchamia, wentylatory stoją w miejscu, żadne dźwięki nie wydobywają się oznacza to że gpu może powodować zwarcie. Jak w zasilaczu mozemy sprawdzić, czy kondensatory są całe oraz czy nie ma innych uszkodzeń. Problemem może być zbyt mocna karta graficzna, ponieważ pobiera ona bardzo dużo prądu i zasilacz nie ma sił jej udzwignąć. Problemem może być także uszkodzone wejście PCI-E, lub złe wpięcie. Gdy na monitorze pojawia się obraz, karta graficzna działa i nie powoduje zwarcia itp.

5.Pamięć ram
Dołączona grafika

Żadkim powodem, ale który może się przytrafić jest problem z pamięciami RAM. Mogą one powodować zwarcie oraz zakłócenia. Czasami bios wydaje nam dźwięki dotyczące jakiegoś problemu(artykuł na forum), oznacząć to może uszkodzenie kości. Niekiedy dźwięk można pomylić z uszkodzeniem karty graficznej. Proponuje pożyczyć od kolegi kości, lub gdy mamy dwie, jedną albo drugą usunąć.

6.Dysk twardy
Dołączona grafika

Jeśli reszta działa a nagrywarka,dysk nie reaguje na włącznenie oznaczać może, że powoduje to zwarcie = uszkodzenie. Awaria może przydarzyć się najczęsciej dyskowi, może być to talerz i inna cześc która znajduje się we wnętrzu hdd. Problemem może być, uszkodzone wejście SATA/ATA, a także złe podłączenie.

7.Komputer się uruchamia, słychać dźwięki/piski
Dołączona grafika

Wtedy oznacza to, że bios nie wykrywa albo znalazło uszkodzoną część. Komend jest wiele dlatego podaje linka do mojego artykułu w którym są one opisane. Poza tematem dodam, że czasami należy wyczyścić zworką lub baterią bios, może to pomóc.Aby to zrobić należy:
Wyjąć baterię z płyty. Następnie odczekać 15 minut i ponownie włóżyć baterię. Można także zresetować bios zworką. Wszystko to macie opisane w poradniku, dołączonym przez producenta płyty głównej.
/Podstawowe-informacji-o-biosie-t47433//page__p__239971#entry239971

8.Bluescreeny
Dołączona grafika

Jeśli pojawia ci się bluescreen windowsa, może to oznaczać nie prawidłowe działanie jakiegoś oprogramowania. Dlatego warto zapisać sobie błąd i sprawdzić go w sieci, czyli co on oznacza i jak go można naprawić.Dla ciekawostki, pokaże wykres w którym pokazane sa najczęstsze zgłaszane usterki przez polaków:)
Dołączona grafika

Myślę, że w temacie pojawi się więcej porad innych użytkowników:) . Screeny nie są autorskie, wyszukane z google. Pozdro
-AssassiN- dla tweaks.plp


Użytkownik -AssassiN- edytował ten post 20 11 2011 - 23:25

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: piszczenie komputeraUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych