Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z wentylatorem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pluum

Pluum

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 16 07 2010 - 14:49

Dokupiłem sobie do obudowy trzeci wentylator i zamontowałem go na lewej ściance tak aby powietrze wlatywało do środka. podłączyłem 3-pin'a do do płyty pod CHA_FAN i problem w tym ,że wentylator może kręcić się z prękością do 1200RPM a w speedfanie pokazuje mi ,że kręci się jedynie 850RPm i z tego co słyszałem to 3-pinowych gniazdek nie da się kontrolować a jedynie je monitorować. Czy może jest tak ,że mobo sama kontroluje obroty czy może coś jest nie tak z wentylatorem ?

Użytkownik Macsch15 edytował ten post 16 07 2010 - 16:46
Temat przeniesiony.

  • 0

#2 Gość_Sicknature_*

Gość_Sicknature_*

Napisano 17 07 2010 - 18:40

Speedfan na pewno kłamie. Chcesz ustawić go na maksymalne obroty podepnij go do molexa i po problemie.

  • 0

#3 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 17 07 2010 - 19:46

Zrobiłeś błąd bo nie ilość tłoczonego powietrza do obudowy decyduje o jakości chłodzenia, poszczególnych elementów elektronicznych. Lecz jego obieg niczym nie zakłócony, wyobraź sobie rzekę płynącą szybkim nurtem a nagle z boku wlewa się z boku jakaś dodatkowa rzeka w tym miejscu powstają zawirowania i prąd/bieg rzeki zostaje zakłócony. Dopiero dalej kilometr nurt się uspokaja i dalej płynie równo nurtem. I to samo w obudowie tak ten boczny wentylator wdmu[beeep]ąc chłodne powietrze powoduje powstawanie nie pożądanych wirów powietrznych zakłócających optymalny obieg powietrza w obudowie.
  • 0

#4 Gość_Sicknature_*

Gość_Sicknature_*

Napisano 17 07 2010 - 19:59

Tak Brutek pod warunkiem że posiadasz grafikę z systemem chłodzenia turbinką tak że całe powietrze wylatuje przez śledzia, A co powiesz na takie chłodzenie jakie ja posiadam? Gdzie powietrze wylatuje z wszystkich 4 stron i zakłóca przepływ i tak? Musiałem z boku na dole zamontować wentylator tak aby wyciągał powietrze rozgrzane bo na jego wysokości akurat są hitpajpy od coolera i z tej strony wylatuje najwięcej rozgrzanego powietrza z racji że z 2 strony odbija się ono od płyty a z tyłu ulatuje śledziem. Z tym obiegiem to nie jest jednak taka prosta sprawa :D

Użytkownik Sicknature edytował ten post 17 07 2010 - 20:00

  • 0

#5 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 17 07 2010 - 20:05

Zgadzam się ale lepiej żeby, boczny wyciągał powietrze niż je wtłaczał, powietrze dostające się do obudowy samo znajdzie taki obieg że będzie optymalnie schładzało elektronikę.
  • 0

#6 Gość_Sicknature_*

Gość_Sicknature_*

Napisano 17 07 2010 - 20:09

Dokładnie.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych