Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z podłączeniem routera do modemu dialog


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 KESHIK

KESHIK

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 12 02 2013 - 15:54

Witam

Zakupiłem router marki Netgear. Chciałem podłączyć go bezpośrednio do modemu z dialogu, aby móc za pomocą routera rozprowadzić sieć bezprzewodowo w domu.

W routerze ustawiłem PPPoE oraz wpisałem login i password taki jak mam dla podłączenie kompa pod ten dialog. To jednak nie działa.

Proszę o wskazówki / pomoc jak powinno to być zrobiono. W internecie masa informacji, ale tak naprawdę wyłowić z tego coś konkretnego i działającego dla mojego przypadku ciężko.

  • 0

#2 miciugo

miciugo

    Początkujący

  • 56 postów

Napisano 13 02 2013 - 00:04

Kolego PPPoE to ustawiasz jakbyś chciał podłączyć router zamiast modemu. Skoro podłaczasz router do modemu (oczywiście skrętką RJ-45 do portu WAN routera) to ustaw w trybie DHCP Client i wszystko na auto.

Użytkownik miciugo edytował ten post 13 02 2013 - 00:05

  • 0

#3 KESHIK

KESHIK

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 13 02 2013 - 21:32

Kolego PPPoE to ustawiasz jakbyś chciał podłączyć router zamiast modemu. Skoro podłaczasz router do modemu (oczywiście skrętką RJ-45 do portu WAN routera) to ustaw w trybie DHCP Client i wszystko na auto.


Ok, spróbuję. Nic więcej ustawiać nie musze. Żadnych loginów i haseł z dialogu?
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 13 02 2013 - 22:36

Kolego PPPoE to ustawiasz jakbyś chciał podłączyć router zamiast modemu. Skoro podłaczasz router do modemu (oczywiście skrętką RJ-45 do portu WAN routera) to ustaw w trybie DHCP Client i wszystko na auto.

Co za bzdura. Kolego nie wypowiadaj się w sprawach, o których nie masz pojęcia. Swkituję to krótko - PPPoE to nie to samo co PPPoA

Natomiast wracając do problemu.
Sprawdź czy samo połącznie router-modem jest poprawne. Od tego trzeba zaczać. Zobacz na stronie konfiguracyjnej routera Diagnostykę (Status czy jak to u Ciebie się nazywa).

Podaj też model routera.

Użytkownik fernandez edytował ten post 14 02 2013 - 09:31

  • 0

#5 miciugo

miciugo

    Początkujący

  • 56 postów

Napisano 14 02 2013 - 23:42

Kolego @fernandez może nie jestem takim sieciowcem jak ty, ale rozróżniam protokoły routingu. Dialog kożysta z PPPoE, ale skoro autor wątku dostał od nich modem, to już nie musi w routerze który podłącza do tego modemu kożystać z tego protokołu - modem daje sygnał skrętką i wystarczy w routerze ustawić DHCP Client (lub Static IP ale tego autorowi nie polecam, bo musiałby na sztywno wpisywać dane z pingowania, a widzę że nie ma pojęcia co to jest). No chyba że chciałby wyżucić z tej sieci modem i bezpośrednio połączyć router do gniazdka telefonicznego. Ale wtedy router by musiał mieć wbudowany modem ADSL, i dopiero wtedy w routerze ustawiamy PPPoE.

Mam nadzieję że kolega nadąża za tokiem mojego rozumowania i teraz przyzna mi rację? Chyba nie będziemy wzajemnie podważali swojej wiedzy, tylko pomagali innym przy ich kłopotach z kompem albo siecią.

Odnośnie połączenia routera z modemem to kolega ma słuszność - jeśli skrętka w routerze nie jest w gnieździe WAN to router nie dostanie sygnału - sygnalizowałem to w moim poprzednim poście.

Istnieje jeszcze jedna możliwość; w umowie z Dialogiem jest na sztywno wpisany MAC kompa i router nie dostanie sygnału bo ma inny MAC. Wtedy w routerze ustawiamy klonowanie adresu MAC kompa i funguje.


Użytkownik miciugo edytował ten post 14 02 2013 - 23:49

  • 0

#6 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 15 02 2013 - 01:17

Kolego drogi, myslisz pojęcia. Poczytaj trochę o tym. PPPoE nie jest protokołem routingu.
Jak chcesz pomóc to podawaj rzetelne informacje, bo widze "im dalej w las tym ciemniej".

Może wyprowadzę Cie z błędu (a i może autor tematu co nieco się dowie).
Dialog wcale nie musi korzystać z PPPoE, może to być też PPPoA (skoro już posługujemy się takim nazewnictwem) w przypadku korzystania z łączy analogowych (np. TPSA).
DHCP/Static czy też ustawienie czego innego nie pomoże, bo wymagany tutaj jest protokól PPP i tak należy komunikować się z modemem (tak prosto tłumacząc). Połączenie bezpośrednie modemu do komputera też wymaga tego protokołu (przypomnijmy sobie czasy modemów analogowych nieDSLowych - to ta sama techonolgia), tylko realizowane jest to przez system operacyjny.
I na koniec - jeszcze nie widziałem, żeby ktoś kto korzysta z łączy telefonicznych musiał podawać swój MAC. Identyfikację złatwia właśnie PPP.

Jedyne z czym trafiłeś to zastąpienie modemu i routera jednym urządzeniem - routerem z wbudowanym modmem. Ale czy warto narażać się na koszty, w praktyce nic na tym nie zyskując (może oszczędnośc miejsca)? Lepiej sprawdzić co da się zrobić z tym co już ma.

Zacznijmy od sprawdzenia diagnostyki routera, czy w ogóle łączy się z modemem. Zakładam, że wszystkie kableki dobrze podłączone - z modemu do WAN w routerze. Sygnałem WiFi się zjamiemy później.
  • 1

#7 KESHIK

KESHIK

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 15 02 2013 - 23:47

Skrętka leci do WAN. Spróbuję skonfigurować wg Waszych poleceń to po weekendzie. Weekend niestety pracujący.

Na pomysł zakupu routera "za modemem" wpadł dokładnie sąsiad i to on dokładnie ma problem, a nie ja - choć to on zaczynał post :) Niemniej jednak pojęcia bladego o konfiguracji, etc rzeczywiście nie ma.
Sam osobiście nie bawiłem się w owe już naprawdę wiele lat, więc poprostu nie pamiętam co gdzie i jak :)

Osobiście pomimo większego kosztu zakupu routera z ADSL brałbym włąsnie jego, bo choćby dlatego, że poprostu to jedno urządzenie, jeden zasilacz, jedna konfiguracja, mniej kabli i takie tam :)

Dzięki w ogóle za pomoc mimo wszystko. Zobaczymy co się z tego wykluje.

Pzdr
Piotr
  • 0

#8 KESHIK

KESHIK

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 18 02 2013 - 20:41

Ostatecznie jednak okazało się, że moja konfiguracja czyli PPPoE, login i hasło były poprawnymi. Sęk tkwił w modemie. Kilkuportowe modemy Dialogu mają konfigurowane, ściśle przydzielane sloty do wykorzystania. Wystarczyło wpiąć skrętkę w pierwszy slocik, który był dedykowany pod tę usługę. Pozostałe dwa sloty służą np. pod TV, a czwarty prawdopodobnie w ogóle jest "dysfunkcjonalny" :) Opisałem to dość potocznie, więc proszę nie krytykować merytoryki :)

  • 1

Zobacz więcej tematów z tagiem: konfiguracja dialog



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych