Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z płytą główną


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Chirurg

Chirurg

    Początkujący

  • 31 postów

Napisano 19 06 2007 - 02:33

Witam!

Niemiło jest pisać w pierwszym poście o problemach, ale sytuacja mnie niestety przycisneła do muru.

Mam dosyć dziwny problem na oko związany z usterką płyty głównej ale niesjestem tego pewien i chicałbym, żeby dało się to rozwiazać w sposób pokojowy [tj. MoBo zostanie w pokoju a nie poleci przez okno]. Próbowałem wielu znanych mi sposobów, może ktoś mi jeszcze coś doradzi tudzież postaram się w miare dokładnie wszystko opisać.
[Przeszukiwałem forum przed napsianiem posta]

Sprzęt:
-CPU: Fake AMD Sempron 2800+ [inaczej: przerobiony gdzieś w malezji AMD Geode NX 1750]
-MoBo: ASRock K7S8X socket-A [LAN,SND,LPT,COM,4xUSB,2xPS2]
-RAM: 2x 256 DDR, 1x 128 DDR
-Zasilacz: Ultra-Media ATX-400w
-Gfx: nVidia GeForce 4 MX 440 128 mb
-HDD: 80gb WD Caviar (?) ATA
-Stale w użyciu 3 lub nawet 4 sloty USB

Objawy: (w porządku chronologicznym)
-na początku spontaniczny samoczynny reset, występujący rzadko, zwalałem na spadki napięcia, tmp cpu normal
-później częste samoczynne resety przy ładownaiu XP
-od niedawna płyta głowna widzi nie Sempron 2800+ lecz Athlon 1200, ale jeszcze system ruszał
-płyta juz widzi tylko Athlona i reset przy ładowaniu XP
-czasami objawy sama znikały na ok 3 dni [mijał foh?], ale przy twardym resecie [np. wyłaczneiu listwy] powracały

VCore remakra:
-nie wiem czy to ma związek, ale poniewaz mam podróbke, pobiera wiecej pradu tj. 1,82 V
[dla oryginalnego Semprona powinno byc 1,6 V]
-pozostałe napięcia w NORMIE

Kroki jakie poczyniłem:
-wymiana baterii - podziałało na którki okres czasu
-dociskanie procesora do płyty - kilka razy załatwiało sprawe na jakiś czas
-wyjmowanie baterii z płyty - działało DO pewnego czasu
-wyjmowanie bateri, wyjmowanie procesora i wkładanie wszystkiego od nowa - działało DO pewnego czasu
-zwieranie CLR CMOS na 3 sekundy - działało DO pewnego czasu
-włożenie innego procesora socket-A - płyta widzi losowy procesor rodziny Athlon :P

Kroki jakie zrobiłem na wszelki wypadek:
-przełożenie RAMów między slotami
-przeżegnanie się przed opalaniem kompa

Stan obecny:
cokolwiek bym nie powtórzył z powyższych, komputer dalej się zapętla w jednym momęcie. Kumpel, który ponoć się zna na Hardware, twierdzi, że do mojego biosa nie ma już oficjalnych firmowych łatek... czy jest to wogóle wina biosu? czy isnieje jakaś dobra wersja niefirmowa biosu dla tej płyty? Zależy mi bardzo na odratowaniu tej MoBo, poniewaz chciałem stworzyć w domu drugie stanowisko progrmaistyczne i testowe na zajecia z uczelni.

Co robić? Serwis? Nowy sprzęt? Jakieś chwyty o których nie wiem?

Sugestie, sugestie, sugestie....

  • 0

#2 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 19 06 2007 - 18:35

Płyta główna siada.

  • 0

#3 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 20 06 2007 - 18:28

Rozkrecenie kompa,przeczyszcic,pozmieniac paste,dobrze wszystko docisnac,nie przedobrzyc przy nakladaniupasty,zaktualizowac bios,sprawdzic napiecia miernikiem,zeby wykluczyc zasilacz jako wynowajce tego wszystkiego,co do sytemu to moze byc to wina zasmieconej windy,wiec moze najwyzsza pora na format c:,na poczatek tyle :D
  • 0

#4 meesha

meesha

    Zaawansowany użytkownik

  • 527 postów

Napisano 20 06 2007 - 19:16

Sprawdzić inny zasilacz, a przede wszystkim inny proc (najlepiej pożyczyć na chwilę od znajomego). Obejrzeć kondensatory na płycie (może coś wypuchło/wylało). Testować tylko z jedną kością pamięci, uprzednio resetując cmos i ustawiając wszystko od nowa.
  • 0

#5 Chirurg

Chirurg

    Początkujący

  • 31 postów

Napisano 22 06 2007 - 18:50

Na wstępie - Dziękuje wszystkim za odpowiedź!

Samoczynny reset - SOLVED
Przeczyściłem i sprawdziłem wszystko po kolei, okazało się, że reset był spowodowany wadliwą pamiątką (256 ddr w pelcy...) no i są jeszcze jakieś luzy na slotach, bo nie zawsze widzi te pamięci, w każdym razie sprawa resetu (narazie...) roziwązana.

Złe rozpoznawanie procesora - UNSOLVED
Wciąż jednak są chece z prockami. Dawniej cokolwiek włożyłem, MoBo widziała dobry procesor, teraz cokolwiek włoże jest to Athlon, różnią się tyllko taktowania. Sprawdziłem wersje biosa - to co mówił kumpel się potwierdziło, nie ma już dalszych aktualizacji - "K7S8X Bios P2.60"

Pytania:
-Co teraz? Podkręcić na hama mnożnik, zeby wycisnąć z procka tyle te 2 ghz?
-A co jak, za którymś razem, zobaczy prawidłowo semprona 2800 - nie "przekręci" się?
-Co oznacza ostrzerzenie: "Invalid MAC adresses in both APC and DMI" ?
  • 0

#6 meesha

meesha

    Zaawansowany użytkownik

  • 527 postów

Napisano 23 06 2007 - 14:00

tu masz zestaw modowanych biosów do K7S8X: http://www.lejabeach.com/ASRock/html/K7S8X.htm

nie wiem jakiego flasha używa asrock, ale zerknij do dokumentacji w poszukiwaniu opcji, które po flashu czyszczą wszelkie rejestry cmos - nie tylko zapisane ustawienia, ale również DMI i ESCD (w przypadku biosów Award robią to przełączniki /cp/cd/cc)

myślę że problemy z sieciówką i rozpoznawaniem proca to właśnie rezultat "śmieci" w cmos; jeśli nie chcesz ryzykować flashu modowanym biosem to spróbuj wyjąć na noc bateryjkę z płyty, czasem bardzo pomaga

no i ten nieszczęsny zasilacz, nie wiem z jakiej linii zasila proca K7S8X, ale 2GHz @ 1,8V to już sporo dla najtańszych jednostek
  • 0

#7 Chirurg

Chirurg

    Początkujący

  • 31 postów

Napisano 25 06 2007 - 00:17

myślę że problemy z sieciówką i rozpoznawaniem proca to właśnie rezultat "śmieci" w cmos; jeśli nie chcesz ryzykować flashu modowanym biosem to spróbuj wyjąć na noc bateryjkę z płyty, czasem bardzo pomaga


Aaa rzeczywiście, bateryjka na noc pomogła ;)

Co do warninga to czytałem ze trzeba będzie się pobawić jakimiś ustaiweniami, ale puki co mam sesje :D

Zasilacz jakoś ciągnie, tylko może troche jest obciążony dodatkowo panelem LCD.
Nie miałem do niego oryginalnego, więc go wpiołem do jednego molexa w budzie ^^"



No wygląda na to, że zaoszczędziłem 500 zł :D
OGROMNE DZIĘKI! ;)



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych