Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z odpaleniem Radeona x1950 pro


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 karczes

karczes

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 28 08 2007 - 08:28

Witam wszystkich.
Mam problem z odpaleniem karty graficznej.
Mój config (bardzo stary jak na tę kartę ale będzie zmieniany w przyszłości):
zasilacz: DELTA 450W 12V-21A
mobo: MSI KT4AV
proc: athlon xp 2500+

Objawy:
1. Monitor nie "wstaje" po odpaleniu kompa
2. Bios zatrzymuje się na teście VGA
3. Dioda led od zasilania "fałgi" jarzy się tylko na moment, potem gaśnie
4. Co dziwne przy pierwszych próbach odpalenia kompa z tą kartą graficzną ze 3 razy test biosu zakończył się pomyślnie, ale jeszcze zanim zdążył się windows załadować - zawiecha+arty :(

Próba odpalenia kompa na zasilaczu bodajże FEEL 400W 12V1-14A 12V2-15A (ale ostatnio mam sklerozę :) ) zakończyła się fiaskiem (patrz pkt. 1, 2, 3)
Próbowałem odpalić kartę u kolegi (zasiłka 450W, stara mobo pod socket A, GF 7600gs) ...i nic (to samo co u mnie)
Update biosu nie pomógł
Wszystkie próby na moim kompie przeprowadzone przy podłączonych: proc+mobo+vga (bez dysków i napędów)
Radek dzisiaj wrócił z oględzin u producenta. Efekt: VGA była, jest i będzie sprawna... ale chyba nie u mnie... a przynajmniej nie w tej chwili :)

Ktoś pewnie doda: czemu nie najpierw zmiana proca i mobo, a później VGA
Odp: Mam się z czego przesiadać - GF FX 5200 :)

Odpaliłem ją dzisiaj na dość starym kompie z mobo pod socket A i zasilaczem... lepiej nie wspominać jakim :( Czyli karta jest na 100% sprawna i nikt mi tu jakiegoś syfu nie wciska :(

Kombinowanie w biosie nie przeniosło rezultatów :(

Any ideas?? Bo mi się już chyba skończyły... :(

  • 0

#2 Tweak_Man

Tweak_Man

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 13 09 2007 - 13:13

Witam, posiadam taki sam problem
Grafika: AGP "SapphireRadeon X1950 PRO (512 MB,proc.580Mhz,mem.700efektywne1400Mhz)"
Zasilacz: Modecom400 Wat ATX 2.0PFC (2 linie zasilające 12V każda po 18 A)
Po zainstalowaniu sterowników wyłącza mi się monitor (podczas startu windy z nowymi sterownikami), co ciekawe zauważyłem że system dalej sie nie uruchamia (nie idzie go wyłączyć przyciskiem na klawiaturze), trzeba przytrzymać przycisk POWER na obudowie przez około 4sek.
Na pudełku od tej karty napisane "Zalecane 30 A na linii 12V" czyli zcrosowane Molexy z dwóch linii dają 36 A, więc powinno wystarczyć, co sie okazuje nie wystarcza, jak podłącze dwie niezależne linie, karta zachowuje sie jeszcze niestabilnej ;) sprawdziłem kartę u kolegi z zasilaczem 400 W działa.
PS. Karta mi działała w kompie miesiąc po kupieniu, nic nie robiłem a tu w trakcie pisania teksu w Wordzie monitor sie wyłączył ;) wcześniej też to się zdarzało np. przy gothic 3 (ale zdążyło się włączyć VPU Re cover(zazwyczaj))
Komputer rozłożyłem i złożyłem na nowo zostawiłem samą kartę w gnieździe, procesor obniżyłem z 3GHZ do 1.5GHZ ;) pamięć włożyłem tylko jedną obniżoną do 133 MHz (z400) ;) czyli teoretycznie mało prądu komp zużywał co dawało (teoretycznie więcej mocy dla karty), ale efekt jest ten sam :)
jaki z tego wniosek zasilacz to musi być TAGAN 700 wat dwu transformatorowy, posiada on 4 linie zasilające z czego 2 linie mają bodajże po 36 A, wydaje mi się że ten zasilacz powinien w 100% starczyć :] ale nie na każdą kieszeń, jeszcze nie miałem okazji sprawdzić na tej samej konfiguracji jakiejś innej karty ATI, miałem tylko Ge force 2 :] działa, także zasianie definitywnie za słabe. Pozdrawiam

  • 0

#3 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 13 09 2007 - 15:52

Może nie jest to kwestia zasilacza tylko portu AGP. Nie wiadomo jaką część energii karta pobiera przez molexy, a ile ciągnie AGP. Może zasilanie AGP na płycie nie wyrabia. Z tym zasilaczem 700W to lekka przesada, ten radeon ciągnie ok 70W, więc bez brawury. Zresztą sam napisałeś że u kumpla na 400W działa.
Obciążenie na poszczególnych liniach nie sumuje się. Jak masz 2x18 to nie znaczy że możesz dać 36A. Powinno byc na tabliczce jakie jest łącznie dopuszczalne obciążenie na 12V
  • 0

#4 Tweak_Man

Tweak_Man

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 13 09 2007 - 16:14

Tak ja mój zasilacz kupiłem za 200 zł 2 lata temu, Modecom jednak jest dobrą marką, a mimo to nie wyrabia na tej karcie chyba coś to oznacza .... (podniesienie Volt w biosie na AGP tez nic nie daje) hmm a 12V * 30 A = 360 Watt (wzór na moc) podczas uruchamiania systemu karta raczej tyle nie pobiera mocy, a można by tu dodać że zasilacz i karta bez problemu pracowały przez cały miesiąc, czyli zasilacz za 200 zł to wciąż za mało.
Zasilacz nie dal rady i widać sie uszkodził, ps. wciąż pracuje na tym zasilaczu, tyle że bez sterowników do grafiki.
  • 0

#5 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 13 09 2007 - 18:46

A próbowałeś na innych sterownikach? Instalowałeś system od nowa? Bo jeśli działa bez sterowników toi ze sterownikami powinna.
  • 0

#6 Tweak_Man

Tweak_Man

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 13 09 2007 - 22:07

Nie wiem jak kolega wyżej, ale ja spróbowałem chyba z 10 rożnych sterowników, oficjalnych jak i nieoficjalnych, ale systemu nie re instalowałem, w najbliższych dniach zaplanowałem sobie to zrobić, oczywiście opisze na forum czy coś to pomogło, bardzo bym chciał żeby pomogło, ale nie nalezę do optymistów, hmm czy jakieś wpisy w rejestrze bądź pliki systemowe sie uszkodziły - wątpię, bynajmniej podczas startu systemu sterowniki kart ATI wykonują pewne testy np. czy karta może pracować w trybie AGP 8x czy płyta jak i karta obsługuje Fast writes (Szybkie zapisy - Moja płyta główna nie obsługuje, chociaż sterowniki jak pamiętam pokazywały że obsługuje)zapis PCI etc. i prawdopodobnie przy tych testach się zatrzymuje sterownik, nie wiem czy istnieje możliwość (bezpośrednio po instalacji sterowników w trybie awaryjnym) zmodyfikowanie tych wartości (ustawień) w plikach ini, nie wiem gdzie ustawienia karty są zapisywane, czy w plikach ini, czy w rejestrze, no i czy w ogóle idzie wyłączyć te testy zgodności podczas uruchamiania.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Odinstalować wszystkie sterowniki do karty Graficznej
2. Zainstalować DNA ATI 5.0.7.1 drivers (dostępne na www.guru3d.com)
3. Podczas uruchamiania systemu wcisnąć F8 - przejść do trybu awaryjnego
4. Z menu start wybrać pozycję "DNA-drivers->DNA-ATi Tray Tools(©Ray Adams) Low Level Driver Installation" i kliknąć UNISTALL
5. Uruchomić ponownie komputer, podczas uruchamiania wcisnąć F8 i wybrać pozycję "Włącz tryb VGA"
6. Po uruchomieniu systemu przejść do Właściwości Ekranu->Ustawienia->zaawansowane->Rozwiązywanie Problemów>Ustaw suwak w pozycji "Brak"
7. tak ja w punkcie 4. tylko wybieramy pozycję INstall
8. Uruchamiamy ponownie komputer, jak w punkcie 5. po uruchomieniu przechodzimy do "Menedzera Urządzeń", znajdujemy tam "Monitor" i klikamy "Aktualizuj Sterowniki->Instalacja zaawansowana-> ręcznie wskazujemy gdzie sterowniki do naszego monitora się znajdują"

Powyższe kroki doprowadzą do zainstalowania sterowników do karty graficznej i monitora, jednakże nie można wybrać pełnego przyśpieszenia sprzętowego, ponieważ monitor się wyłącza a komputer się zawiesza, ale teraz bynajmniej można pracować w rozdzielczości 1024x768 32 bit 85 Hz, filmy można oglądać bez najmniejszego zacięcia (ja użyłem VideoLana).Jak przeinstaluje windę to napisze czy nastąpiły jakieś zmiany.

Bynajmniej tyle można zrobić, zanim się kupi nowy zasilacz.
PS. jak sądzicie to będzie zasilacz czy płyta główna ? (karta sprawdzona u kolegi, sprawna 100%)
Modecom 400 Watt PFC ATX 2.0 dwie linie 12V każda po 18A

A tu znajduje się lista zasilaczy dla pojedynczych rozwiązań ;) można patrzyć i podziwiać ;)
Sa to zasilacze ATI Certifed, dla pojedynczych kart.
http://ati.amd.com/products/certified/powe...lies.html#pstop

Tak patrze na te zasilacze i coraz bardziej przekonuje sie jakiej wielkiej mocy potrzeba żeby zasilić takie karty.
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 14 09 2007 - 01:57

A tu znajduje się lista zasilaczy dla pojedynczych rozwiązań ;) można patrzyć i podziwiać ;)
Sa to zasilacze ATI Certifed, dla pojedynczych kart.
http://ati.amd.com/products/certified/powe...lies.html#pstop

Tak patrze na te zasilacze i coraz bardziej przekonuje sie jakiej wielkiej mocy potrzeba żeby zasilić takie karty.


Bez przesady jakiej znów wielkiej mocy. Ta karta pobiera coś około 70W - może mało to nie jest ale dużo też nie. A juz polecanie przez ATI zasilaczy 1000W do pojedyńczych kart to debilizm totalny - sorry ale inaczej tego nazwać nie mogę. Do twojego zestawu w zupełności, z zapasem wystarcza dobra 400-setka.

Twój zasilacz to modecom Feel czy Modecom MC? Piszesz że coś crossowałeś, takich rzeczy się nie robi, mozna uszkodzić zasilacz. Może tak być że np. zdechła ci jedna z lini 12V i stad kłopoty. Zresztą zacznij od przeinstalowania systemu, a potem bedziemy mysleć.

PS. To jest twój zasilacz: http://www.modecom.pl/product.php?id=283&categoryId=6. Jeżeli tak to ma 29A łącznie na liniach 12V. Spokojnie powinno wystarczyć.
  • 0

#8 Tweak_Man

Tweak_Man

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 14 09 2007 - 03:01

Zcrosowałem ;) może żle sformuowałem (zaszalałem);), chodziło mi tylko że jak włoże z każdej lini zasilania po molexie do karty (bo karta wymaga dwóch molexów) to karta zachowuje się niestabilnie po pdłączeniu 1 molex z 1 lini i drugi z drugiej.

Dokładnie ten zasilacz posiadam, mówisz że powinien w zupełności wystarczyć, fakty mówią same za siebie, reinstalka windy nie ma tu wielkiego znaczenia, godzine temu przywrócilem mój stary obraz z ghosta i te same cuda niewida sie dzieją, wniosek zasilacz 400W jest za słaby na pudełku jest napisane 450 W or greater, a przecież ci z ATI nie są w stanie przewidzieć co ja jeszcze mam pod linie 12v podłączone........ile dysków ......etc. szkoda że te zasiłki z listy ATI nie schodzą z 400 zł, ciekawe jakie kryteria brali dobierając te zasilacze ;), co tu mowić, pozostaje mi czekać na Taganika 900 Wat:) taki zakup na przyszlość (jak ten modecom 2 lata temu);).

Ps. ciekawe ile wat za 5 lat będą kompy potrzebowały ;). Tak sie zastanawiam że moja lodówka mniej prądu żre :):)
  • 0

#9 Wenez

Wenez

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 08 11 2007 - 19:31

Tez mam taki problem i moge wam powiedziec ze przetestowalem ten problem na super zasilaczu i super monitorze nic nie pomaga, musi byc konflikt urzadzen glownymi podejrzanymi sa grafika z plyta glowna... nie wiem jak to zrobic jak sie dowiem napisze
  • 0

#10 xabre

xabre

    Początkujący

  • 112 postów

Napisano 08 11 2007 - 20:02

Widzę że są tutaj pewne problemy w zrozumieniu podwójnych linii 12V.
W tańszych zasilaczach nie ma dwóch odrębnych linii tylko jedna rozdzielona przy pomocy specjalnego układu, który nie dopuszcza do przekroczenia określonych wartości prądu na poszczególnych wiązkach.
Można przyjąć, że jena linia jest odpowiedzialna za zasilanie płyty głównej (procesora) druga grafiki i napędów.
Płyta MSI KT4AV nie ma dodatkowej wtyczki zasilającej 12V, potrzebny prąd pobiera z linii +5V i +3,3V (a Modecom MC-400 jest zasilaczem przystosowanym do nowych płyt głównych gdzie najważniejsza i najmocniejsza jest linia 12V.) i dodatkowo ma słabą sekcję zasilającą AGP - to tutaj szukałbym problemu.
Karta graficzna mimo iż posiada dodatkowe zasilanie to jednak część energii pobiera poprzez port AGP, jeżeli płyta nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej jej ilości to mogą pojawić się takie problemy jak tu opisano.

Dodatkowo jeszcze problem może leżeć po stronie BIOSU lub/i sterowników (zarówno chipsetu jak i grafiki), jednak w tym wypadku to mało prawdopodobne (przecież podobno miesiąc działało :) )

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, czy w biosie jest na pewno ustawiona prędkość AGP x8, bo ten Radek może nie działać na AGP x4.
  • 0

#11 konradio

konradio

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 11 11 2007 - 02:45

Witam,

ja sie podlacze do tematu (ten sam schemat). Tylko ze ja wlasnie dzisiaj zakupilem sobie HD2600XT Sapphire i tez mam plytke KT4AV. Mam zasilacz 450Wat. Na poczatku jak udalo mi sie wejsc do Windowsa to na samym poczatku wyskoczyl mi komunikat ze jakis wpis w rejestrze zostal usuniety. Zainstalowalem stery, directx 9.0c. Jak wlaczam jakas gierke to sa jakies dziwne kolory, jakies liczby mi zaczely wyskakiwac na ekranie. Na poczatku myslalem ze ta karta ma regulator obrotow na wiatraku, bo zachowywala sie tak caly czas niestabilnie, raz szybciej a potem znowu zwalniala. Odlaczylem wiatraki w obudowie, zainstalowalem sterowniki nowe i nic. Co w tej sytuacji najlepiej jest zrobic? Mam karte wymienic, czy przeinstalowanie Windowsa cos pomoze ?

  • 0

#12 Pajak_master

Pajak_master

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 13 11 2007 - 00:49

Witam Ja Kupiłem dziś kartę radeon x1950gt na agp. Mam płytę asus k8vmx ze zintegrowaną grafiką i ostatnio geforce2 mx. Wsadziłem radeona do agp podłączyłem dwa kable zasilania, przejściówke DVI->D SUB (mam monitor ctr) i uruchamiam system. pasek windowsa sie ładuje i czekam na ekran logowania. Zamiast niebieskiego ekraniku pokazuje się tylko ciemno szare tło. Co robić? Grzebałem w biosie, wyłączyłem zintegrowaną kartę i nic. Trzeba najpierw zainstalować sterowniki ATI? Pisze tego posta bo z powrotem wsadziłem geforce`a i wszystko działa normalnie. Mam zasilacz 350W to przez niego? Czy on pasuje do zestawu athlon 3200+, 2gb ram pc400 i tej karty?

  • 0

#13 leshkens

leshkens

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 01 12 2007 - 01:34

Witam,
podłączyłem kartę X1950 Pro i po zainstalowaniu sterów i restarcie kompa "no signal" i wiadomo czarny ekranik.
Coś poczytałem i podączyłem monitor przez kabel analogowy przez przejsciówkę i zaczął się ładnie ładować.
Może to jest problem z DVI?
  • 0

#14 drizzt15

drizzt15

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 01 12 2007 - 20:43

Mam pytanie
Czy na zasilaczy 350w hipera (2 złączki 12v 15amperów) pójdzie mi ta karta?
I czy warto na pentiuma 4 3.0gh i 1gb ramu?
  • 0

#15 Tweak_Man

Tweak_Man

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 21 02 2008 - 01:42

Ja rozwiązałem już ten problem.
A więc do rzeczy:

- Spójrzcie co jest napisane na pudełku ;) jaki monitor obsługuje karta graficzna, jeżeli jest tam wzmianka o monitorze CRT (cyfrowym) bo i są analogowe, to oznacza że wszystko jest OK, natomiast jeżeli nic nie jest napisane to sprawa inaczej wygląda, ja pracowałem przez miesiąc na monitorze CRT i wszystko było OK, aż pewnego razu mi monitor zgasł, próbowałem wszystkiego reinstalacje windowsa zmiana zasilacza, płyty głównej, nic nie dawało już byłem pewien że karta mi padła, moje testy opierałem na 2 monitorach CRT aż sąsiad kupił monitor LCD i pozyczyłem od niego, podłączyłem do karty (przez cyfrowe złącze) i wszystko działa super sprawnie :P
To jest jakaś usterka w tych kartach graficznych, ta karta teraz działa tylko na cyfrowym złączu dobrze na LCD ;) po podłączeniu CRT monitor podczas uruchamiania systemu (zazwyczaj przy welcome-witamy) się wyłączał, a więc spróbowałem jeszcze raz bios zmienić ale nic to nie dało, więc opisałem problem na kartce i wysłałem kartę do serwisu, kumple ze serwisu znając po 2 tyg stwierdzili ze kartę należy reklamować że jest ona uszkodzona ("nie softwarowo - programowo" tylko jakiś podzespół za wyświetlanie grafiki musiał sie popsuć i że jest to nienaprawialne)
Po 3 tyg dostałem nową kartę "w której wyrażnie była zaznaczona obsługa monitorów CRT cyfrowych jak i analogowych" i wszystko dobrze działa od dłuższego czasu.


Mam nadzieje że nie zdołowałem tych którzy chcieliby rozwiązać ten problem innym sposobem niż oddanie jej do serwisu.
Możliwe że to tylko mój przypadek był taki że wymiana karty była nieunikniona.

Ps. Ci od serwisu powiedzieli że powinienem uziemnić komputer, że takie cuda dzieją się poprzez zmiane napieć ... spadki napiecia ....etc. nie jestem w stanie powtórzyć tego co mówili .....

Pozdrawiam
Mam nadzieje ze pomogłem
zawsze istnieje możliwość kupna monitora LCD na złączu Cyfrowym ;)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych