Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z odczytem płyty audio.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 07 11 2010 - 20:27

Mam mały problem. Otóż niedawno kupiłem sobie twórczość pewnego rapera. Wkładając płytę do stacji laser świeci niby pracuje, lecz po chwili kompletnie nic nie słychać, a laser się nie świeci. Włożyłem płytę z grą do stacji dysków, w celu sprawdzenia czy mam coś z dyskiem, ale gra normalnie działała. Płytę audio sprawdziłem na laptopie i działa bez zarzutu. Czy ktoś domyśla się co mogłoby być przyczyną owego zajścia? Z góry dziękuje.

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 07 11 2010 - 21:57

Rozumiem że w komputerze stacjonarnym nagrywarka nie odczytuje płyty, więc zależy jak długo masz tą nagrywarkę, po roku lub dwóch latach należy oczyścić laser z kurzu. Drobinki kurzu potrafią za kłócić odczyt danych z płyty.

  • 0

#3 _rokko

_rokko

    Początkujący

  • 32 postów

Napisano 07 11 2010 - 22:17

lecz po chwili kompletnie nic nie słychać, a laser się nie świeci

Jak sytuacja wygląda z innymi płytami audio? I czy na pewno typ płyty to Audio-CD? Sprawdź to w Nero Info Tool.
  • 1

#4 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 07 11 2010 - 22:57

Jak sytuacja wygląda z innymi płytami audio? I czy na pewno typ płyty to Audio-CD? Sprawdź to w Nero Info Tool.

http://zapodaj.net/b74f5dcc4aab.jpg.html

Nero Info Tool czyta tak, jakby nie było tam płyty. Poszperałem na necie i znalazłem, że to płyta CD.

Rozumiem że w komputerze stacjonarnym nagrywarka nie odczytuje płyty, więc zależy jak długo masz tą nagrywarkę, po roku lub dwóch latach należy oczyścić laser z kurzu.

Laser oczyścić specjalną płytą do czyszczenia laserów? Zbytnio nie znam się na rozkręcaniu komputerów, tak więc myślę, że to dobry pomysł? I wstępnie ile taka płyta kosztuje i czy znajdę ją w najzwyklejszym sklepie komputerowym.
  • 0

#5 _rokko

_rokko

    Początkujący

  • 32 postów

Napisano 08 11 2010 - 00:34

Nero niestety dało ciała :/ No trudno. Jeżeli to standardowy format audio cd nie powinno być problemów z odczytem.

Co do lasera i czyszczenia. Ceny są różne w zależności od sklepu, produktu (producenta), generalnie 6-12zł. Dostaniesz ją w każdym zaopatrzonym sklepie komputerowym.

Laser może być równie dobrze zużyty, przy napędzie 2-letnim to całkiem normalne, przy założeniu, że intensywnie korzystało się z niego. Wprawdzie można go na siłę reanimować przez potencjometr znajdujący się tuż koło lasera, ale to i tak na dłuższą metę nie zda egzaminu.

Na razie trzeba wyeliminować podstawowe rzeczy, czyli błędy po stronie software'owej i przeczyścić laser.

PS. Na jakim systemie problem występuje? Czy zainstalowany jest na nim emulator napędów CD/DVD?
  • 0

#6 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 08 11 2010 - 00:51

Z reguły laser po pewnym czasie matowieje z powodu kurzu, jak każdy element elektroniczny przyciąga kurz, należy taki laser przemyć spirytusem może być denaturat z tym że przed wyschnięciem miękką papierową chusteczką delikatnie nie naciskając mocno przetrzeć aby rysów i smug na laserze nie zostawić. Płyta do czyszczenia lasera wiele nie da, jak będzie suchy kurz to go łatwo nie zdejmie ale można spróbować może to wystarczy.
  • 0

#7 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 08 11 2010 - 07:27

należy taki laser przemyć spirytusem może być denaturat

słyszałem na wielu forach, że ta metoda jest zła, niepolecana.

Na jakim systemie problem występuje

Windows

przy napędzie 2-letnim to całkiem normalne, przy założeniu, że intensywnie korzystało się z niego.

Za dużo to nie korzystałem z płyt na tym dysku.

Czy zainstalowany jest na nim emulator napędów CD/DVD?

Tak, mam Alkohol 120%

Dziś zajde do sklepu komputerowego, i sprawdzę, czy sama płyta rozwiąże problem, oby.
  • 0

#8 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 08 11 2010 - 18:42

Pierwsze soczewka lasera jest wykonana z tworzywa sztucznego i jedynie spirytus jest bezpiecznym środkiem do czyszczenia soczewki, Spirytus rektyfikowany 96% nie pozostawia na soczewce żadnych śladów, po denaturacie zostaje smuga środka dodawanego do spirytusu.
Wiem to z doświadczenia oraz pracy z elektronikami zawodowymi a nie hobbystami. Czysty spirytus rektyfikowany stosowany jest w elektronice do czyszczenia wszystkich urządzeń elektronicznych. Pozostałe środki czyszczące są tak skuteczne że nie do wszystkich tworzyw sztucznych się nadają. Jest wiele rodzai tworzyw z których wykonane są soczewki i jak jedna soczewka nie uległa uszkodzeniu nie znaczy że inna wytrzyma i nie uszkodzi dany środek powierzchni soczewki. Jeszcze raz radzę nie stosować niczego innego do czyszczenia soczewek w laserach w nagrywarkach jak spirytusu rektyfikowanego w ostateczności denaturatu najlepiej białego.
I radzę nie stosować programu Alkohol do kopiowania danych, program Alkohol programowo podkręca moc lasera i to powoduje szybsze zużycie się części optoelektronicznej oraz może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nagrywarki.


Użytkownik brutus3 edytował ten post 08 11 2010 - 18:44

  • 0

#9 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 09 11 2010 - 17:40

Kupiłem płyte czyszczącą, ale okazało się, że nawet jej mi dysk nie czyta :D Co proponujecie ?
  • 0

#10 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 11 2010 - 17:57

Czyszczenie nagrywarki przy pomocy płyty czyszczącej patrz instrukcja : Wysunąć szufladę, umieścić płytę czyszczącą włoskami do spodu, zamknąć szufladę i odczekać chwilę. Nagrywarka będzie przez chwilę pracowała po krótkim czasie od 1-2 min wyłączy się wtedy należy wysunąć szufladę i wyjąć płytę. Płyta czyszcząca ma za zadanie parę razy się obrócić i tymi dwoma końcówkami oczyścić nalot z soczewki lasera a nie odtwarzać program.
Może się zdarzyć że klikniesz w opcji Otwórz i plik PLAY.EXE zacznie ci grać muzyczka ale to nie na wszystkich nagrywarkach.

Użytkownik brutus3 edytował ten post 09 11 2010 - 18:01

  • 0

#11 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:01

Tyle, że na laptopie wygląda to zupełnie inaczej. Włącza się Windows Media Player, zaczynają się włączać dźwięki z tej płytki, napęd chodzi znacznie głośniej i słychać różnicę.

  • 0

#12 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:05

Ta płyta ma za zadanie parę razy się zakręcić i tyle nic więcej a jak ci coś z niej odczytuje to znakiem tego laser masz OK wiec wina coś nie tak z płytą lub zapisanymi danymi. Może masz takie specjalne chusteczki do czyszczenia komputera i monitora takie nawilżone środkiem czyszczącym, spróbuj delikatnie obracając w ręce płytę przetrzeć chusteczką płytę i po wyschnięciu spróbuj ją odczytać.

Użytkownik brutus3 edytował ten post 09 11 2010 - 18:10

  • 0

#13 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:09

Nie do końca rozumiem, a więc postawie sprawę jasno: Mam komputer na którym napęd nie odczytuje zawartości płyty czyszczącej, na laptopie napęd odczytuje zawartość. Stąd wniosek, że z laserem na komputerze jest coś nie tak ?
  • 0

#14 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:12

Nie daj sobie spokój, płyta włożona do nagrywarki, ma się parę razy obrócić aby włoskami przelecieć po soczewce lasera jak szczoteczka do zębów a reszta to dodatek mało ważny nie istotny.
Ale nie zawsze to wystarczy bo jak długo miałeś nagrywarkę to wiadomo czy jej używasz czy nie to w zależności w jakim środowisku było używane urządzenie to tyle naniosło się kurzu najgorszy jest osad z dymu papierosowego bo jest lepki, tłusty i jak przylgnie do ciepłego przedmiotu to bez spirytusu się nie obejdzie, bo nie tak łatwo go się pozbyć.
Najlepiej daj do serwisu i poproś o przeczyszczenie dokładne soczewki lasera zapłacisz parę złotych ale komputera nie uszkodzisz.
To tyle .

Użytkownik brutus3 edytował ten post 09 11 2010 - 18:19

  • 0

#15 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:16

Ale skoro jest jakaś zawartość, to powinna mi się odtworzyć, według mnie bynajmniej jest to logiczne.. Najwidoczniej jest coś nie tak. Tylko dlaczego płyta z grą choćby mi wchodzi, a z audio nie, lub choćby ta czyszcząca?
  • 0

#16 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 11 2010 - 18:24

Bo różnie jest to nagrane a nagrywarki jednak się różnią i np. przy stacjonarnym masz lepsze zasilanie i laser lepiej pracuje są pewne tolerancje i wystarczy lekka odchyłka np. tolerancja przewiduje wahanie napięć w przedziale +/- 0,3V co daje w jedną stronę 0,15V a tu będzie 0,16V i już niektórych płyt nie odczyta jeśli były zapisane słabym laserem. Dlatego jeśli chodzi o nagrywarki ważne jest zasilanie i jego stabilizacja oraz stan soczewki lasera.
Jeszcze jedno czystość płyty to nie tylko miejsce zapisu ale musi być ona cała czysta zwłaszcza ta strona od środka płyty.
[attachment=2815:DSC00436.JPG]

Użytkownik brutus3 edytował ten post 09 11 2010 - 18:38

  • 0

#17 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 09 11 2010 - 19:41

Przecież ta płyta nie pomoże, a może jedynie uwalić laser. Odradzam.

#18 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 11 2010 - 20:09

Owszem może zależy jakiego rodzaju są zanieczyszczenia na soczewce, trudno to przewidzieć, dlatego lepiej pozostawić to fachowcowi jeśli chodzi o nagrywarkę w laptopie.
  • 0

#19 karagunnis

karagunnis

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 09 11 2010 - 20:20

Tak więc co najlepiej byłoby zrobić?
  • 0

#20 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 10 11 2010 - 00:29

Jeśli chodzi o laptopa nie żałować grosza i dać to fachowcowi do zrobienia.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych