Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z konfiguracja routerow


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 japro

japro

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 09 02 2010 - 12:30

Witam

Mam ostatnimi czasy problem natury technicznej z moim sprzetem internetowym ;). szukam pomocy i mam nadzieje ze ja tutaj znajde:)
Problem tyczy sie podzielenia internetu multimo na 3 komputery w moim domu, i niby wszystko wyglada pieknie ladnie ale gdzies w polowie drogi pokazuje sie pewnego rodzaju konflikt i teraz moze wytlumacze o co chodzi.
Moim dostawca internetu jest Multimo, internet dostarczany na zasadzie ADSL przez gniazdko telefoniczne. tutaj sprawa jest prosta kabel telefoniczny wklaadam do modemu i przypisuje mu nazwe uzytkownika i haslo ktore dostalem od multimo.
I teraz zaczynaja sie problemy.
Internet dziele na zasadzie MODEM(nie ten od multimo tylko taki bardzie zaawansowany) - Router - komputery. Wiem ze dziwnie to wyglada ze Modem ktory tez ma w sobie router podlaczony jest do innego routera ale z powodow technicznych tj. wiercenie dziur w scianach itp musi to byc zrobione w ten sposob.
Na modemie zarowno na WAN jak i na LAN przypisane sa dynamiczne IP, na standardowej masce 255.255.255.0. Internet nastepnie ma byc puszczony do drugiego routera ktory na WAN-ie ma tez dynamiczny aby widziec 1 modem od ktorego idzie internet(to co napisalem wydaje sie logiczne ale staram sie to opisac jak najprosciej). I teraz docieramy do sedna problemu
Drugi router ktory de facto ma za zadanie podzielic internet na 3 komputery raz dziennie wariuje, co wg. mnie z moja skromna wiedze z tego zakresu spowodowane jest jakims konfliktem IP czy cos w tym stylu.
ale zanim o tym wariowaniu to powiem jeszcze ze drugi router dziala tak jabky tylko na 50%. Ma on IP 192.168.0.1 na Lanie i dynamiczne ip WAN-u. I niby internet dzieli ale gdy internet dostarcznay jest do komputerow to uzywaj tego IP nie moge sie zalogowac na router, oczywiscie po wyjeciu kabla z gniaza WAN problem znika (moge sie zalogowac) ale wtedy nie mam internetu.
I teraz wariowanie, w sumie tyczy sie tego co napisale wyzej raz dziennie jestem zmuszony zrestartowac modem recznie, bo on sam tak jakby "wyjmuje" kabel WAN-u. Tj. nie mam dostepu do internetu ale moge sie na niego zalogowac.
Czy jest mi ktos wstanie powiedziec gdzie tkwi problem, co nalezy zmienic albo jakie ip, maski itp poprzypisywac aby nie nastepowaly zadne konflikty.
Z gory dziekuje za pomoc
Japro


Jesli cos jest nie jasne prosze pisac bede staral sie to wytlumaczyc na inny sposob.

  • 0

#2 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 09 02 2010 - 13:38

W sumie to specem od ustawień nie jestem, ale zastanawia mnie jedno, skoro masz router adsl, do niego kabel z gniazdka telefonicznego, dalej następny kabel do następnego routera, który to on dopiero dzieli łącze, to wytłumacz mi jaki jest powód aby w miejsce tego drugiego routera nie postawić pierwszego, czyli adsl, a z drugiego zrezygnować w ogóle, tego nie jarzę, to się nie trzyma kupy.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 09 02 2010 - 13:40

  • 0

#3 japro

japro

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 09 02 2010 - 17:57

No wlasnie w tym kolejny problem ze nie moge tak, bo router ten ADSL, z modemem, rozsyla tez sygnal bezprzewodowo do laptopa moich rodzicow 2 pokoje dalej, a ze mieszkam w bloku i sygnal ma do pokonania 3 grube, zelbetowe sciany to strasznei go to oslabia. wiec router musi stac blizej tamtego pokoju ;).
Wiem wiem strasznie pokrecone ale ze mieszkam z rodzicami nie mam wyboru i musze sie troche dostosowywac do ich widzimisie : ).

Pozdrawiam
Japro
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 09 02 2010 - 18:07

jeszcze raz napisz konfiguracje routerow, bo namieszales nieprzecietnie


co jest na WAN co na LAN obu routerow, gdzie jest DHCP i jakie konkretnie polaczenia sa miedzy nimi i urzadzeniami zew (czyli komputerami)
  • 0

#5 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 09 02 2010 - 19:16

Więc następnym razem jak coś opisujesz to rób to z głową, bo z tematu jasno wynika, że pierwszy robi tylko za modem choć jest routerem adsl, dopiero ten drugi rozsyła net.
  • 0

#6 japro

japro

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 10 02 2010 - 11:57

Przepraszam jesli namieszalem ale dla mnie samego jest to ciezko opisac bo az na takich mieszankach sieci znam sie dosc slabo ;)

Wiec moze jeszcze raz.
Internet z gniazda telefonicznego wchodzi do Routera (przyjmijmy dla niego nazwe "1"). Router 1 rozsyla sygnal bezprzewodowo do jednego laptopa i za pomoca zwyklego kabla do Routera 2. Wszystkie opisane do tej pory kroki dzialaja na zasadzie dynamicznego IP.
Nastepnie
Kabel wychodzacy z Routera 1 wchodzi do portu WAN na Routerze 2, ktory to ma za zadanie rozdzielic sygnal na pozostale komputery w domu. Z czego wynika ze Router 2 ma na portach LAN ma wpiete kable komputerow ktore chca miec dostep do internetu. Tutaj analogicznie do sytuacji wyzej wszystko dziala na zasadzie dynamicznego IP (zarowno polaczenie miedzy routerami jak i siec LAN 2 Routera).

Napisze jeszcze na wszelki wypadek IP obu routerow, bo moze to miedzy nimi wystepuje gdzies konflikt.
Router 1 IP: 192.168.1.1 Bramka 255.255.255.0
Router 2 IP: 192.168.0.1 Bramka 255.255.255.0

Podsumowujac:
Wszystkie polaczenia dzialaja na zasadzie DHCP
Problem jest z Routerem 2, bo to na nim dochodzi do jakis problemow, bo komputer ktory bezprzewodowo polaczony jest z Router 1 dostep do internetu ma 24/7 bez problemow.

Wydaje mi sie ze teraz wyglada to bardziej klarownie.
Dziekuje za wszelka probe pomocy z ww. problem.
Pozdrawiam
Japro
  • 0

#7 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 10 02 2010 - 15:00

zamiast robic dwie podsieci zrob jedna (najlepiej taka jaka jest na routerze 1)

W drugim routerze wylacz DHCP (dynamiczne IP jak Ty to nazywasz), posluzy on za switch i zamiast do WAN podlacz pierwszy router do LAN

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych