Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z Dyskiem i nie ładującym się Windows XP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 15:00

Cześć,

2 dni temu ni stąd ni z zowąd przy starcie kompa pojawil mi się komunikat CMOS checksum error, Warning now system is in safe mode. Please reset cpu frequency in Cmos setup.  (poprzedniego dnia wyłączyłem system normalnie, ale dobra przeczytałem kilka postów na forum, wyczyściłem cała bude z kurzu, wyjołem bateryjkę, załadowałem fabryczne ustawienia w biosie, ustawiłem date i godzinę , zaczął normalnie chodzić)

Wczoraj przez okolo 8 h grałem  sobie w Europa Universalis 4 wyszedłem na pulpit, antywir Eset Nod zaczoł sobie ściągać aktualizacje, przeglądałem sobie neta, i nagle dysk zaczął cykać.

(Często jak gram dłużej w jakaś grę albo oglądam kilka filmów, to później mam straszne lagi w innych grach, restart systemu i znowu wszystko wraca do normy)

Widząc że coś się świeci, szybko pozamykałem wszystkie karty, i zrestartowałem kompa, po restarcie po prawej stronie kolo zegara pojawił się jakiś komunikat o błędzie w formie trójkąta z wykrzyknikiem.

Ponadto zauważyłem że google chrome nie działa, przeinstalowałem na nowo bez skutku, antywir też nie mógł sobie ściągnąć aktualizacji.

-> Uruchomiłem system ponownie zaczeło się cykanie dysku podczas wyświetlania się okna ładowania się systemu

-> Uruchomiłem tryb awaryjny, nie mógł załadować samoczynnie się zrestartowałam

-> System po restarcie uruchomił się normalnie, wiec ustawiłem sprawdzanie dysku przy kolejnym starcie i zrestartowałem

-> Wyszedłem z domu na 10-15 min i check disk w ogóle nie zrobił postępu zatrzymał się na drugiej fazie sprawdzania i 9% i nie wyglądało żeby się miało gdziekolwiek ruszyć (partycja C ma u mnie około 100giga) wiec zrobiłem ręczny restart , odłączyłem kabel od netu system załadował\

Była już z 3 w nocy, wiec obejrzałem film, i wyłączyłem kompa.

Dzisiaj chciałem zrobić kilka testów i logów systemu ale system mi w ogóle nie ładuje, na początku zaczął cykać prze oknie logowania systemu, próbowałem go kilka razy uruchomić na rózne sposoby , i teraz zaczyna już cykać po POST screenie płyty główniej,

Puźniej pojawia się komunikat Błąd odczytu dysku naciśnij ctrl+alt+del

--Dysk widzi w biosie

Poprzedni dysku też zaczynał się psuć w podobny sposób cykanie, podczas ściągania aktualizacji do antywirusa, i podczas przeglądania interentu.

Budę mam cały czas otwartą, i jak zawsze dotykam , to jest strasznie na elektryzowana.


Co dalej naprawa z płytki ? fix mbr? Przede wszystkim chciałbym najpierw odzyskać kilka danych z partycji C.

DANE TECHNICZNE
Atholon 64 X2 dual 3800 + 2,01 ghz
Plyta glowna Gigabyte GA-M61P-S3 (socket AM2)
Karta graficzna: Geforce 8600 GTs
4 Giga RAM (2x2GB)Geli
dysk 1T Western Digital WD10Ezex
zasilacz: Vcool Model 480U EN60950 (PFC) 230 Vol
sys operacyjny:Windows XP Pro service pack 3

 



  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 16 10 2013 - 15:13

Ściągnij program MHDD wypal go na płycie, i uruchom z niego swój komputer. 

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

Według instrukcji wklej na forum SMART dysku.

 

Jeszcze jedna sprawa, próbowałeś w jakiś sposób zmienić częstotliwość CPU? odnoszę się do tego komunikatu:

 

CMOS checksum error, Warning now system is in safe mode. Please reset cpu frequency in Cmos setup
 

 

Oznacza to: Błąd CMOS, Ostrzeżenie teraz system jest w trybie awaryjnym. Proszę zresetować częstotliwości CPU w CMOS setup

 

 



Użytkownik Qauke edytował ten post 16 10 2013 - 15:21

  • 0

#3 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 15:42


Jeszcze jedna sprawa, próbowałeś w jakiś sposób zmienić częstotliwość CPU? odnoszę się do tego komunikatu:

Oznacza to: Błąd CMOS, Ostrzeżenie teraz system jest w trybie awaryjnym. Proszę zresetować częstotliwości CPU w CMOS setup


 

 

 

Nie, przywróciłem w biosie podstawowe ustawienia fabryczne, jak sprawdzałem to częstotliwość CPU wynosiła 200 mhz. A dzien przed pojawieniem się tego komunikatu nic nie zmieniałem, wyłączyłem normalnie komputer. Z moim kompem jest coś dziewnego, jak długo w coś gram, albo ogldam jakieś filmy, bądź nie używam kompa przez kilka godzin ale komputer jest włączony , to później komp strasznie zwalnia, coś jest z grafiką, w grach laguje i a filmy przycina.

 

 

A jesli chodzi o dysk to od lutego, kiedy przysłali mi nowy dysk w ramach gwarancji , działał bez zarzutu, zaczynam mnie to irytować cyklicznie te dyski sie zaczynają psuć u mnie...


Użytkownik Pawelx20 edytował ten post 16 10 2013 - 15:42

  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 16 10 2013 - 15:51

Wrzuć SMART dysku z MHDD 

 

 

CMOS checksum error, Warning now system is in safe mode. Please reset cpu frequency in Cmos setup

 

 

Musisz wejść do setupu i poustawiać wszystko od nowa. Przed tym zaleca się kupić nową bateryjkę koszt to jakieś 6zł do płyty głównej. Jeśli nie wiesz ,co i jak poustawiać to nie zabieraj się za to ,bo można namieszać.

Zapewne źle ustawiona częstotliwość, i wykrywa Ci go jako słabszy (np. źle ustawiony procesor 733MHz chodzi jako 366MHz, po ustawieniu częstotliwości wraca do normy). 
Jeśli przesadzisz z częstotliwością, to komp nie wstanie, albo zrobi kilka resetów i ledwo się uruchomi. Jak masz manuala, to nim się kieruj.


Użytkownik Qauke edytował ten post 16 10 2013 - 16:24

  • 0

#5 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 17:17

Wrzuć SMART dysku z MHDD 

 

 

Musisz wejść do setupu i poustawiać wszystko od nowa. Przed tym zaleca się kupić nową bateryjkę koszt to jakieś 6zł do płyty głównej. Jeśli nie wiesz ,co i jak poustawiać to nie zabieraj się za to ,bo można namieszać.

Zapewne źle ustawiona częstotliwość, i wykrywa Ci go jako słabszy (np. źle ustawiony procesor 733MHz chodzi jako 366MHz, po ustawieniu częstotliwości wraca do normy). 
Jeśli przesadzisz z częstotliwością, to komp nie wstanie, albo zrobi kilka resetów i ledwo się uruchomi. Jak masz manuala, to nim się kieruj.

 

 

Zresetowałem bateryjkę i ustawiłem wartości fabryczne, ta płytka z Mhdd mi nie bootuje.. to jest jakis pusty obraz z plikiem tekstowym w środku


Użytkownik Pawelx20 edytował ten post 16 10 2013 - 17:22

  • 0

#6 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 18:14

Podłaczyłem inaczej kable zasilania i odpalil bez cykania na ostatnie dobrej konfoguracji, nie moge zbootować MHHD to moze log z HDtune i inne logi bezpieczństwa ?


  • 0

#7 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 16 10 2013 - 19:25

Możesz i wstawić wyniki z HDTune


  • 0

#8 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 22:56

linki do logo bezpieczeństwa

 

/logi-nawiÄ…zanie-do-tematu,-problem-z-dyskiem-i-windowsem-xp-t55698/

 

 

przez 3 ostatnei h robiłem te logi masakra, jeszcze nie zrobilem smarta dysku, pewnie zrobie go dzisiaj jak bede szedł spąc bo nie wiem czy go wogole jutro odpale...

 

Zrobiłem mały reasearch odnosnie Hd tune ale podobno nie jest najlepszym narzędziem diagnostyki? moze lepiej uzyc program producenta albo victorie?


Użytkownik Pawelx20 edytował ten post 16 10 2013 - 22:58

  • 0

#9 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 16 10 2013 - 23:00

Ale czy ja prosiłem o logi z tych trzech programów? pisałem żebyś wstawił SMART dysku poprzez MHDD  jeżeli płyta Ci nie bootuje to wklej wyniki z programu HDTune zakładka "error scan -> health"

 

P.S na przyszłość nie zakładaj dwóch takich samych tematów.


  • 0

#10 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 16 10 2013 - 23:02

Kolejność jest taka, że wykonujesz najpierw SMARTa, potem dla pewności MHDD(jak SMART nic nie wykaże), a potem bawisz się w systemowe problemy. Dlaczego? Dysk uszkodzony może paść w każdej chwili, a soft wyszukujący, skanujący pliki może tylko przybliżyć go do tego celu.


  • 0

#11 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 16 10 2013 - 23:31

odnośnie logów bezpieczeństwa widać coś podejrzanego ? można się gdziekolwiek logować ?

 

Prubuje robić skan Hd tune 2.55 ale skan wogóle nieche wystartować, quick scan pokazuje wszystkie bloki na zielono. sprubje zrobic skan victorią/

 

hdd tune

http://i39.tinypic.com/so5yl2.jpg

 

victoria

 

2uy616a.jpg



Użytkownik Pawelx20 edytował ten post 16 10 2013 - 23:52

  • 0

#12 Gość_andrzejewski_*

Gość_andrzejewski_*

Napisano 17 10 2013 - 00:11

a tryb AHCI był przestawiony w biosie?


tak na marginesie..radze wymienic zasilaczo-podobne "pudelko" na zasilacz..

Poprzedni dysku też zaczynał się psuć w podobny sposób cykanie, podczas ściągania aktualizacji do antywirusa, i podczas przeglądania interentu.

Budę mam cały czas otwartą, i jak zawsze dotykam , to jest strasznie na elektryzowana.


nie wpadłeś, ze zasilaczo-podobne pudełeczko jest przyczyną? bo firme colors'it nie mozna nazwac inaczej, który TEORETYCZNIE ma 300w, a praktycznie z 200w...

  • 0

#13 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 17 10 2013 - 06:23

@Pawełx20 z SMART'u dysku nie widzę nic podejrzanego,ale nie pokazałeś go w całości... mógłbyś również podmienić ten zasilacz.. Najlepiej to pożycz od jakiegoś znajomego "renomowany zasilacz" i wtedy sprawdź jak komputer się zachowuje.


Użytkownik makensis edytował ten post 17 10 2013 - 20:12

  • 0

#14 Gość_pawelx20_*

Gość_pawelx20_*

Napisano 17 10 2013 - 14:20

Dobra co ze stabilnościa systemu i logami bezpieczeństwa, naprawiać z płytki z windowsem ? bo coś jest na bank uszkodzone, google chrome nie działa jak nie działal, jakies błedy są napewno.


  • 0

#15 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 17 10 2013 - 14:38

a co ze stabilnością systemu, naprawić płytka windowsa? google chrome jak nie działa tak nie działał...


  • 0

#16 Gość_Gość_*

Gość_Gość_*

Napisano 17 10 2013 - 15:03

Masz wirusa na dysku, który rosypał ci BOOT SECTORY, i masz teraz problem z odczytem dysku twardego jest jeden sposób bardzo skuteczny Gnome Partition Editor  Download gparted-live-0.16.2-1b-i486.iso (165.7 MB) ,

Nagrasz/wypalisz na płycie CD korzystajac z innego komputera i wystartujesz w swoim komputerze tak jabys windowsa ładował czyli ustawisz a BIOS-ie pierwszy odczyt z CD i uruchomisz GPE za pomocą jego skopiujesz potrzebne ci pliki programów. i zrobosz potem kasowanie dysku całego bo nie wiadomo gdzie sie wirus zamelinował. kasowanie i tworzenie partycji pod pingwinem potem zmiana kasowanie i tworzenie już gotowych partycji pod Widowsa. Pliki skopiowane radze ci przeskanować raz antywirusem NOD32 Trial wystarczy potem Jeszcze innym a dopiero po skanowani z powrotem instalować na dysku.

Jeśłi dysk masz sformatowany na wiecej niż jedna partycja to wyżej wymienioną operację wykonujesz na tej jednej C partycji oraz na wolnej partycji tej 8MB lub więcej. Cho dzi o to że Widows ma to do siebie że robi/wyznacza  na dysku taką jedną wolną małą partycję kóra w rzeczywistości nie jest wolna tylko zabezpieczona przed wykasowaniem i ingerencją  w nią. Tam nieraz potrafi się zainstalowac taki krótki od 1B do 600KB program kóry potrafi zniszcyć nawet cały dysk.


  • 0

#17 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 17 10 2013 - 20:32

Jak już to cały dysk wyzerować, ale bez rezultatu MHDD bym tego nie robił - poza tym autor pisał o cykaniu dysku. Może to być sytuacja związana ze słabą sekcją zasilania, albo co bardziej prawdopodobne mechanika dysku jest uszkodzona(głowica ma problemy). W takim wypadku backup i zakup nowego dysku.


  • 0

#18 Pawelx20

Pawelx20

    Początkujący

  • 75 postów

Napisano 18 10 2013 - 17:33

przez 2 dni zaczął działać normalnie sam z siebie, a dzisiaj znowu nie działa... znowu jakieś cykanie przy ładowaniu systemu... Tego mhdd nie moge zbootwoać z płyty nie wiem może żle nagrałem tą płyte, jeśli tak to jak nagrąc ten obraz płyty bo jak nagrywałem nie widziałem żadnych bootowalnych plików tylko sam plik tekstowy....

 

 

Jakkolwiek mam gdzieś płyte z vivardem... pamiętam jak ustawiałem LBA na tym dysku, bo jak dostałem w ramach gwarancji to bios go widział jako 33 mega

 

.

Edit

Dobra przestawiłem wszystkie opcje bootowania na cd i sie mhdd wybutował

 

Zauważyłem że przy starcie systemu nie pokazuje podstawowych informacji typu, processor,  ram , jaki bios jest zainstalowany.


Użytkownik Pawelx20 edytował ten post 18 10 2013 - 17:46

  • 0

#19 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 18 10 2013 - 17:50

  1. Program http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ - instalujesz, uruchamiasz
  2. http://hddguru.com/download/software/mhdd/mhdd32ver4.5iso.zip - rozpakowujesz
  3. W Universal USB installer wskazujesz na plik ISO z drugiej pozycji
  4. W BIOSie ustawiasz bootowanie jako pierwsze USB -  HDD czy jakoś tak

  • 0

#20 Gość_andrzejewski_*

Gość_andrzejewski_*

Napisano 18 10 2013 - 18:01

spróbuj na innym zasilaczu, bo za chwile nie bedzie co sprawdzać.. :E



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych