Skocz do zawartości


[Poradnik] Zasady doboru karty graficznej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_unitraxxx_*

Gość_unitraxxx_*

Napisano 25 10 2009 - 22:06

Zasady doboru kart graficznych .

Przy dobieraniu karty graficznej do naszego komputera musimy wziąć pod uwagę wiele czynników:
1. Interfejs – AGP czy PCI-Express;
2. Komputer jaki udoskonalamy- czy jest to karta do nowego komputera , czy do obecnie używanego;
3. Do czego dana karta będzie wykorzystywana;
4. Jaki mamy budżet;
5. Czy ma to być nowa karta czy dopuszczamy używane;

1.Nowe komputery w większości wyposażone są w złącze PCI-Express , komputery starsze posiadały interfejs AGP – aby dowiedzieć się jaki posiadamy interfejs do karty graficznej , musimy skorzystać z oprogramowania do rozpoznawania sprzętu – np. GPU-Z , lub otworzyć obudowę i sprawdzić

Dołączona grafika

2. W wypadku jeśli jest to karta do nowego komputera trzeba rozważać modele pci-express , wszystkie elementy komputera powinny być optymalnie do siebie dobrane , nie powinniśmy łączyć karty za ponad tysiąc złotych z procesorem z najniższej półki – gdyż będzie ona spowalniana przez tenże procesor. Łączenie drogiego procesora z tanią kartą natomiast w niektórych zastosowaniach jest dopuszczalne – kiedy zajmujemy się przetwarzaniem danych , lub komputer służy jako serwer – czyli wtedy gdy moc 3D karty graficznej jest niewykorzystana – dziś nawet karty graficzne zintegrowane udostępniają złącza cyfrowe- DVI , HDMI , w których obraz jest wyższej jakości niż w przypadku analogowego złącza D-SUB, nawet dla wymagających osób , do grafiki 2D obraz generowany przez złącze cyfrowe integry też w zupełności wystarczy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do wybieranego zestawu, można otworzyć wątek na forum i poradzić się ekspertów. W przypadku zakupu karty graficznej do komputera używanego musimy posiadać wiedzę z punktu 1, generalnie jeśli komputer jest już stary (stare podzespoły, nie spełniające nowych norm ) , a dysponujemy właściwym zasobem gotówki , warto rozważyć przejście na nową platformę (płyta , procesor, pamięć) i nawet jeśli początkowo będziemy musieli korzystać z karty zintegrowanej , opłaci nam się to- ponieważ będzie można zastosować najnowszą kartę po zdobyciu funduszy . Przy doborze karty graficznej do używanego komputera należy wziąć pod uwagę zasilacz jaki mamy w komputerze ( nie może się on znajdować na tzw. Czarnej liście zasilaczy KLIK, musi być w dobrej kondycji technicznej – zadbany , kondensatory sprawne , napięcia w normach- mierzone miernikiem ) , procesor i płytę główną a także ilość RAM ( Dzisiaj optymalnie 2GB ram , procesor wspierający minimum instrukcje SSE2 są ważne) , często modernizacja starego komputera poprzez dodawanie nowej karty graficznej mija się z celem i jest nieopłacalna . W wypadku jeśli mamy stary komputer, którego moc wystarcza nam w zupełności, a w którym uszkodzeniu uległa tylko karta graficzna, można reanimować komputer poprzez wymianę uszkodzonej karty na sprawną, nawet używaną aby zaoszczędzić pieniądze. Nie należy w tym wypadku kupować na zapas, jeśli moc starej karty była zadowalająca, nadwyżki mocy szybszej, nowszej karty i tak nie wykorzystamy, więc po co więc przepłacać.

3. Jeśli chodzi o grafikę 2D wszystkie nowo produkowane karty sprawdzą się w tej roli , nawet wyposażona w port DVI karta zintegrowana z płytą większość osób zadowoli – Pozwoli odtwarzać filmy FullHD , grać w nowe gry przy obniżonych ustawieniach , a jakość obrazu generowana przez nią jest bardzo dobra – sygnał cyfrowy nie podlega zakłóceniom takim , jak sygnał analogowy. Dodatkowo karta zintegrowana , pozwoli zaoszczędzić na koszcie komputera , oraz zmniejszy zużycie prądu przez cały zestaw komputerowy .
Grafika 3D ma największe wymagania jeśli chodzi o moc karty graficznej – tutaj najdroższe modele sprawdzą się znakomicie , przy niższym budżecie wybór karty do gier dziś jest łatwy – za około 200-300zł można stać się posiadaczem karty zdolnej do uruchomienia najnowszych gier ( mówię tutaj o modelach np. 4670 , 9600gso/gt ) . Prym w wydajności kart graficznych wiedzie Nvidia , Ati natomiast ma wiele ciekawych modeli z niskich przedziałów budżetowych .
Jeśli chodzi o zastosowania najbardziej profesjonalne to Nvidia posiada pewną ważną zaletę – CUDA, technologia ta pozwala wykorzystać kartę graficzną do przetwarzania innych danych niż graficzne . Najwydajniejsze karty serii gtx26x-29x mają moc wielokrotnie przewyższającą najwydajniejsze procesory CPU . Technologia ta będzie stale rozwijana , już dzisiaj istnieją dedykowane rozwiązania tylko do przetwarzania danych technologii CUDA- mówię tutaj o TESLA
Poza kartami Tesla , istnieją też karty Quadro , dedykowane do programów grafiki CAD CAM , mimo wyższej ceny ich wydajność w tych zastosowaniach – wymagających kilkukrotnej precyzyjności obliczeń sceny 3D jest bardzo dobra .
Ati w swej ofercie posiada karty FireStream – przemysłowe , o zastosowaniach podobnych do Nvidia Tesla , i FireGL – o zastosowaniach podobnych do Quadro , czyli CAD CAM i inne programy graficzne.

4. Budżet jest ważny . Generalnie moje przedziały cenowe są takie :
0-200zł – Low-end – karty najtańsze , zapewniające jednak poza grafiką 3D Zdecydowaną większość funkcjonalności kart z wyższej półki
200-400zł – Mainstream – Karty dla osób które Lubią sobie od czasu do czasu pograć ale to nie jest główne zastosowanie ich komputera, karty z tego przedziału z większością gier radzą sobie bardzo dobrze na wysokich ustawieniach
400-800zł – Middle End – segment średni , karty z tego segmentu radzą sobie bardzo dobrze z grami, i w innych zastosowaniach. Polecane dla graczy .
Od 800zł Hi-end – Karty dla osób z grubszym portfelem , dla których najważniejsza jest wydajność , mimo że okupiona wysoką ceną. Karty z tego przedziału pozwalają uruchamiać wszystkie tytuły na najwyższych ustawieniach graficznych , przy wysokiej rozdzielczości ekrany
Jeśli już jesteśmy przy tym punkcie wspomnę o serwisach typu www.ceneo.pl , WWW.nokaut.pl i WWW.skapiec.pl , a także o innych porównywarkach cen . Serwisy te porównują ceny danego produktu w sklepach jakie mają umieszczone w swojej bazie danych , i pozwalają wybrać interesujacy nas produkt najtaniej, przeczytać o nim opinię , i co ważniejsze opinie kupujących o danych sklepach , wielokrotnie zdarzało mi się że ceny w tych porównywarkach były niższe niż nawet na samym allegro

5 . Polecam karty nowe , które posiadają gwarancję , pełne wyposażenie , i mamy sprawdzone co się z nimi działo przed dotarciem do nas – jako że to karty nowe , to my jako pierwsi ich używamy.
Karty używane mają poważną zaletę- cenę . Sprzęt elektroniczny szybko traci na wartości . Jak mówi pewne powiedzenie , elektronika już w momencie zakupu i wyjścia ze sklepu jest przestarzała .
Jeśli mamy stary komputer z interfejsem AGP skazuje nas to na korzystanie z kart używanych – ponieważ nowe karty na to złacze nierzadko są warte więcej niż komputer do jakiego mają być zamontowane – sensowność zakupu nowej karty do komputera z procesorem pokroju Celerona northwood z zegarem niższym jak 2GHz stoi pod znakiem zapytania . Karty używane mają kilka znaczących wad – nie wiemy jaka była historia ich użytkowania, nie mamy pewności że ktoś danej karty nie podkręcał , stosował na niej v-mody . Wiele kart używanych nie posiada gwarancji – w wypadku ich uszkodzenia musimy kupować inną kartę lub narażać się na koszta naprawy , które są wysokie . W wielu wypadkach koszt naprawy karty jest wyższy niż wartość rynkowa naszej karty . No i najważniejsze – jak to z elektroniką bywa , nigdy nie możemy być pewni kiedy dana karta się zepsuje , gwarancja to pewne zabezpieczenie . Jestem zwolennikiem kupowania nowych kart – jeśli tylko budżet na to pozwala .

Nowe karty na AGP , od serii HD2000 wymagają stosowania specjalnych Hot-Fixów KLIK , Proszę też o poczytanie przed zakupem nowej karty z tej serii , opinii na forach internetowych - pozwoli nam to się zabezpieczyć przed nieprawidłowościami i kłopotami , oraz cieszyć w pełni z nowo zakupionej karty

Jeśli chodzi o karty używane , serwis WWW.allegro.pl jest ich prawdziwą kopalnią , zalecam jednak ostrożność , uważne czytanie komentarzy ,szukanie danych ofert u super-sprzedawców, a przed zakupem próbę skontaktowania ze sprzedającym w celu uzgodnienia szczegółów transakcji . Nie zawsze najtaniej = najlepiej , czasem warto zapłacić więcej za sprzęt ze sprawdzonego źródła , niż stracić pieniądze przez jakiegoś oszusta.
Na koniec moja uwaga – Naprawde przed zakupem danego produktu zalecam czytać fora internetowe , testy , porównania , by mieć pewność że sprzęt jaki zamierzamy kupić jest najlepszym wyborem do naszych zastosowań .


Poradnik sporządzony z nudów, względnie na-luzie , ale myślę że w normach merytorycznych się mieści .Zapraszam do komentowania – głównie zależy mi na zgromadzeniu tutaj cennych informacji na temat zasad doboru kart graficznych które będą służyć forumowiczom. Starałem się pisać obiektywnie , przedstawia to mój punkt widzenia na ten problem .
Kopiowanie fragmentów na tym forum dopuszczone , z zaznaczeniem kto jest autorem , na innych forach z linkiem do tego wątku.

Pozdrawiam
Unitrax

Użytkownik Mofis edytował ten post 28 04 2010 - 10:36
Edycja tytułu

  • 0

#2 michi93

michi93

    Początkujący

  • 31 postów

Napisano 27 01 2011 - 01:10

Wiem, że odkopuję staroć ale to ku przestrodze tych co daty nie zobaczą, albo postanowią wziąć sobie do serca słowa autora.

ale myślę że w normach merytorycznych się mieści

wg. mnie to się w żadnych normach nie mieści ...

na temat zasad doboru kart graficznych które będą służyć forumowiczom

takie coś nie istnieje- każdy przypadek jest inny więc tworzenie tego typu "poradników" jest stratą czasu. Czasem może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku a sam autor może mieć nieprzyjemności.
Jeśli już się bawić to w coś w stylu " karty graficzne na XXX miesiąc" i tam podawać karty w jakichś przedziałach cenowych- swoją drogą to też głupota.

Nvidia posiada pewną ważną zaletę – CUDA


ATI też wspiera fajne " technologie" ( późno jest i nie mam lepszego słowa na to określenie) i w niektórych przypadkach do zastosowań profesjonalnych jest lepsze niż zieloni.

4. Budżet jest ważny . Generalnie moje przedziały cenowe są takie :
0-200zł – Low-end – karty najtańsze , zapewniające jednak poza grafiką 3D Zdecydowaną większość funkcjonalności kart z wyższej półki
200-400zł – Mainstream – Karty dla osób które Lubią sobie od czasu do czasu pograć ale to nie jest główne zastosowanie ich komputera, karty z tego przedziału z większością gier radzą sobie bardzo dobrze na wysokich ustawieniach
400-800zł – Middle End – segment średni , karty z tego segmentu radzą sobie bardzo dobrze z grami, i w innych zastosowaniach. Polecane dla graczy .
Od 800zł Hi-end – Karty dla osób z grubszym portfelem , dla których najważniejsza jest wydajność , mimo że okupiona wysoką ceną. Karty z tego przedziału pozwalają uruchamiać wszystkie tytuły na najwyższych ustawieniach graficznych , przy wysokiej rozdzielczości ekra

Tutaj mamy totalną pomyłkę w 2009 roku za 200zł już dało się dorwać fajne GPU na którym dobrze się grało.
200-400 no w ostateczności niech będzie
400-800 inne zastosowania ? a co to jest ? Kart profesjonalne są troszkę droższe a te z niższego segmentu to nie zawsze dobry wybór
800 no nie wiem ...

jako że to karty nowe , to my jako pierwsi ich używamy.

oj zdziwił byś się :D

Karty używane mają kilka znaczących wad – nie wiemy jaka była historia ich użytkowania, nie mamy pewności że ktoś danej karty nie podkręcał , stosował na niej v-mody .

A co mnie historia GPU- ma być tanio, dobrze( ma działać) i wydajnie.
A niech sobie podkręca- szkodzi to czemuś ?
Wielka mi rzecz, zresztą karty po v-modach zazwyczaj lądują u producenta na serwisie bo już sa martwe.
A jeśli ktoś pencil moda robił z głowa i zastosował dobre chłodzenie to karcie nic nie będzie.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: karta graficzna od 300 do 500zł



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych