Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podstawy informatyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hateme

Hateme

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 16 04 2008 - 17:19

Witam

Nadmiar wolnego czasu + nuda sklonily mnie do wziecia sie za jakies podstawy informatyki, chcialbym w niedalekiej przyszlosci rozpoczac studia :P . Ale jestem bardziej matematykiem niz informatykiem w tej chwili, i nie za bardzo wiem za co sie zabrac. Moze inaczej, wiem za co ale nie w jakiej kolejnosci...
Narazie znam podstawy pascala, pisalem w liceum rozne programy zeby pomoc sobie troche z matmy (nie bylem orlem, dopiero w 3 klasie polubilem ;] ). No i wlasnie, fajnie byloby przed studiami poznac podstawy zeby miec jakies pojecie o co chodzi. I tu moje pytanie, zrobilem sobie liste co chcialbym wiedziec, moglibyscie mi pomoc ja jakos ulozyc zeby nie pogubic sie zbytnio w tej nauce? Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi, poprostu nie chce sie nudzic, i wolalbym brac sobie 2-3 rzeczy naraz, ale takie ktore nie beda ze soba kolidowaly (c++ i pascal np, to chyba nie bylby dobry wybor ;] ) + gdyby ktos znal cos z mojej listy to tez prosilbym o jakis PRZYBLIZONY czas, w jaki mozna sie tego nauczyc ("nauczyc" :P )
Ah, jeszcze co do studiow, mysle ze bede chcial zaczac za jakies 2 lata (pracuje na mieszkanie, ale jest luzno z czasem, praktycznie caly dzien w domu).

No i tak wyglada moja lista :)

+programowanie
-pascal
-c
-c++
-java
-c#
+skrypty
-bash
-python
-pearl
+webmastering
-html
-xml
-css
-php
+bazy danych
-sql itp
jak macie cos ciekawego do dodania do niej to sie nie krepujcie, ale bez BrainFuckow i Ook prosze :P

  • 0

#2 O.s.T.r.Y

O.s.T.r.Y

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 16 04 2008 - 20:13

Twoja lista jest dosc ciekawa:D:D:D
ale wszystkiego pojąc tak szybko sie nie da.
Wiele rzeczy czlowiek uczy sie do konca zyca.
Jednak moim zdaniem powinienes zacząc od
-podstawy HTML/XTML (bardzo dobre wprowadzenie w puzniejszą nauke jezyków programowania)
-mozna tez css bo temat powiązany z HTML-em
-Potem proponuje Dobrze poznac Pascala lub Delphi bo są to stosunkowo najlatwiejszi bardzo podobne do siebie jezyki.Bez pojecia tegoz jezyka ciezko jest porywac sie na C++
-C++ zacząc od podstaw prostych rzeczy
-Java :/ nie przepadam

i rada ze dobrze jest sie skupic najlepiej na jednym wybranym kierunku informatyki np (programowanie) albo (tworzenie stron www) i pod tym kontem wybierac to czego sie chcemy uczyc
nie warto sie uczyc wszystkiego naraz bo to tylko namiesza nam w glowie.

  • 0

#3 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 16 04 2008 - 22:09

Może nie tyle namiesza w głowie co jest to niemożliwe ;]
  • 0

#4 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 17 04 2008 - 00:42

No lista pokaźna - materiał z całej informatyki (studia) ;]

ja polecam zacząć od C, zarówno samego C jak i C++

PS: i najlepiej zainstaluj sobie jakąś dystrybucję linuxa (przy okazji poduczysz się unixa). Albo lepiej ściągnij jakiegoś działającego z płyty (np. ubuntu)
  • 0

#5 Hateme

Hateme

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 17 04 2008 - 02:08

i rada ze dobrze jest sie skupic najlepiej na jednym wybranym kierunku informatyki np (programowanie) albo (tworzenie stron www) i pod tym kontem wybierac to czego sie chcemy uczyc


Wlasnie o to mi chodzi z podstawami, chcialbym ugryzc wszystkiego po trochu i zobaczyc co daje mi najwiecej frajdy. Jak juz bede mial jakis poglad na to wszystko to wybiore.


Z linuksem wstrzymam sie narazie, przynajmniej do czasu kupna jakiegos innego komputera, bo gdyby cos poszlo nie tak to nie chcialbym zostac odciety (raz juz bylo calkiem wesolo z Mandriva i neostrada).
  • 0

#6 O.s.T.r.Y

O.s.T.r.Y

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 17 04 2008 - 12:58

Z linuksem wstrzymam sie narazie, przynajmniej do czasu kupna jakiegos innego komputera, bo gdyby cos poszlo nie tak to nie chcialbym zostac odciety (raz juz bylo calkiem wesolo z Mandriva i neostrada).


Możesz przeciez zainstalowac drugi system i mieć dwa.Jeden do nauki drugi urzytkowy.

Przynajmniej ja tak zrobiłem.
  • 0

#7 Hateme

Hateme

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 17 04 2008 - 13:54

Nie chce, mam maly dysk. Pozatym ostatnio mialem problemy zeby cokolwiek zainstalowac na tym dysku, instalki windowsa i slackware`a sie wieszaly w polowie :D Wiec linux narazie odpada.
  • 0

#8 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 17 04 2008 - 15:40

Nie chce, mam maly dysk. Pozatym ostatnio mialem problemy zeby cokolwiek zainstalowac na tym dysku, instalki windowsa i slackware`a sie wieszaly w polowie :D Wiec linux narazie odpada.


tym bardziej lepszy będzie linux startujący z płyty - ubuntu.
Ja na studiach używałem go do programowania w c i nie narzekałem ;-)
  • 0

#9 Hateme

Hateme

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 17 04 2008 - 16:55

Dobra, ale nie chodzi mi zupelnie o OS bo to nie problem. Na razie posciagalem troche ebookow o pascalu i o C, pascala sobie tylko przypomne i jade z C, potem C++ a potem zobaczymy.
  • 0

#10 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 17 04 2008 - 17:01

na początek C ;-)
proste programiki typu kalkulator, a potem kombinowanie z pętlami, tabelami, wskaźniki itp...

do C potrzebujesz książek...
i najlepiej konsoli unixowej...


albo HTML (ale wg mnie to nie język programowania. PHP i JavaScript już tak, ale czysty HTML to zabawa)
  • 0

#11 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 17 04 2008 - 17:25

Wspomnienia ze szkoły co nie Weksiu? :D Tak jak mówisz, że zaczynać się powinno od zwykłego C, gdyż jest w sumie najprostrzy. Chociaż niektórzy mówią, że to Java jest najłatwiejsza, no ale opinie są różne i trzeba te języki samemu sprawdzić. Ja chcę się zabrać za JavaScript i PHP z MySQL ale coś mi się na razie nie spieszy.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych