Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podstawowe zagadnienia dt. bezpieczeństwa w sieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 29 02 2008 - 03:30

Podstawy bezpieczeństwa w sieci


System wolniej chodzi? Ktoś włamał Ci się na pocztę, podsłuchał rozmowy na gg? Szufladka od nagrywarki się wysuwa albo myszka dziwnie się zachowuje? Możliwe, że ktoś bawi się twoim kosztem. Przy korzystaniu z sieci pamiętać należy o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Postaram się je wyszczególnić i po krótce opisać.

1. Antywirus & firewall – jedne z podstawowych programów instalowanych na systemach komputerowych z dostępem do sieci. Najlepiej instalować je jeszcze przed podłączeniem naszego blaszaka do internetu. Dlaczego są takie ważne? Antywirusy, jak sama nazwa wskazuje chronią nas przed wirusami, robakami, koniami trojańskimi, itp.
Do czego jest firewall? Chroni przed atakami „włamywaczy” komputerowych. Nie pozwala na przejęcie kontroli nad naszym komputerem i na dostanie się do naszych zasobów z zewnątrz.
Widzimy dzięki temu, że są to pomocne programy. Nie będę mówił, które są najlepsze, bo różni użytkownicy chwalą różne programy. Wiele opisów można znaleźć w internecie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Kolejnym ważnym elementem, jaki opiszę jest spam. W większości przypadków dostaje się do nas za pomocą skrzynek mailowych ewentualnie za pośrednictwem komunikatorów. Wiele tego typu wiadomości zawiera linki do różnorakich stron internetowych. Zasada jest jedna. Nie klikamy nigdy w te linki, nawet, jeśli oferują nam milion złotych. Nawet nie zauważymy, kiedy nam się jakiś robaczek wślizgnie do systemu a wtedy często tylko format dysku pomaga.


3. Jeżeli mówimy o poczcie, to należy wspomnieć o phishingu. Jest to forma ataku polegająca na podszywaniu się pod jakieś zaufane serwisy. Pamiętajcie, że nikomu, pod żadnym pozorem nie podajemy haseł, loginów, pinów do kart kredytowych i innych ważnych informacji. Jeżeli otrzymamy wiadomość z banku, że mają awarię i muszą uwierzytelnić nasze konto przez np. podanie w mailu zwrotnym loginu i hasła do konta to nie ważmy się na coś takiego odpisywać. Banki nigdy nie stosują tego typu metod.

4. Kolejnym ważnym elementem pomagającym w sprawie bezpieczeństwa są aktualizacje oprogramowania. Nie twierdzę, że mamy robić je codziennie, ale dobrze jest zaktualizować oprogramowanie raz na tydzień, może dwa. Nawet, jeśli będziemy aktualizować raz na miesiąc to jest to lepsze, niż jakbyśmy wcale tego nie robili.
Dlaczego powinniśmy to robić? Wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś dostanie się na nasz komputer używając jakiejś luki w oprogramowaniu.

5. Na koniec kilka słów o rodzaju konta, z jakiego korzystamy w systemie. Jeżeli używamy jakiejś dystrybucji linuksa to nie jest tak źle, ponieważ tam zawsze korzystamy z konta użytkownika, a tylko w niektórych momentach wymaga się od nas podania hasła do konta root’a (administratora). W Windowsach nie jest tak pięknie. Z reguły korzystamy z kont, na których mamy uprawnienia administratora. Jest to błąd. Powinniśmy korzystać z kont z ograniczeniami. Dlaczego? Dlatego, że jak ktoś nam się włamie do systemu, to, jeśli zrobi to w momencie, kiedy jesteśmy na koncie z ograniczeniami to dużo nie zdziała. Jeżeli będziemy na koncie administratora to tak, jakbyśmy zostawili „włamywaczowi” otwartą furtkę do wszystkiego.


Mam nadzięję, że dzięki kilku tym radom korzystanie z sieci stanie się, choć troszkę bezpieczniejsze, bo tak naprawdę stuprocentowego bezpieczeństwa nie da nam nic. Żaden program, żaden filtr, chyba tylko odłączenie od sieci (choć niektórzy twierdzą, że i to nie zawsze jest przeszkodą).

Dziękuję za uwagę
Pozdrawiam
webtrax

  • 0

#2 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 01 03 2008 - 13:17

Jest to oczywiście tylko kilka porad dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
Jeżeli chcecie więcej to zapraszam tutaj:
hacking.pl
security-web.info
tdhack.com
hackme.pl

Oraz do naszego nowo powstałego na forum działu o hackingu, w którym możecie zadawać pytania na temat hackingu oraz bezpieczeństwa w sieci. Tutorial moim zdaniem jest dość jedynie dla tzw. kowalskich, ponieważ ochrona komputera to tak naprawdę trudne zadanie i aby naprawdę go zabezpieczyć (w stopniu podstawowym) należałoby napisać o tym książkę :ninja:

  • 0

#3 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 01 03 2008 - 14:48

Tak, masz rację, to jest dla typowych Kowalskich, dla pospolitych (nie obrażając nikogo)
użytkowników sieci. Masz również rację z tym, że można o tym całą książkę napisać a
ja dodam, że kilkadziesiąt i mimo to, nigdy nie będziemy 100% bezpieczni :ninja:

OT: a jak z tamtym "artykułem", który Ci przesłałem? nadaje się, czy go skasować?
  • 0

#4 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 01 03 2008 - 20:15

Nadaje się i możesz go umieścić :ninja:

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych