Skocz do zawartości


Zdjęcie

[PYTANIE]Zewnętrzny HDD, a eSATA...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 macned

macned

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 11 2008 - 19:19

Witam.
Mam problem z podłączeniem dysku zewnętrznego. Znajduje się on w kieszeni CHIEFTEC CEB-35s. Sam dysk to 500GB Seagate (32MB, 7200rpm). Obudowa posiada dwa złącza - USB oraz eSATA. Przez USB dysk jest widziany, lecz gdy podłączam do eSATA już nie...
Poszukałem na internecie instrukcji do mojej płyty głównej - ALiveNF5SLI-1394. Nie do końca zrozumiałem o co w tym chodzi.
Instrukcja dostępna jest tutaj: http://www.asrock.com/mb/manual.asp?Model=...LI-1394&s=n
Na stronie 29. przedstawiony jest interfejs eSATA II, jego zalety itp. a nieco niżej w ramce objaśnienie, jak uruchomić:

Dołączona grafika

Zrozumiałem z tego tyle, że przy ustawieniu dysków na RAID, będę mógł korzystać ze złączy eSATA jak np. z USB (Hot Plug, podłączać, gdy PC włączony). Natomiast, w przypadku ustawienia na Non-RAID funkcja Hot Plug nie będzie obsługiwana, lecz samo złącze eSATA ma działać (tyle tylko, że dysk będzie musiał być podpięty przed uruchomieniem komputera).

Zobaczyłem więc u siebie jak mam w BIOSie ustawione i okazuje się, że na non-RAID. W instrukcji (na str. 48) pisze jednak coś takiego:
Dołączona grafika

Opcja eSATA II Support jest widoczna TYLKO jak ustawię SATA Operation Mode na RAID! Więc, żeby włączyć wsparcie dla eSATY muszę mieć wybraną opcję RAID. Jednak nieco wyżej jest napisane, że po wybraniu RAID dysku nie będą dostępne dopóki nie ukończę konfiguracji? Co to ma znaczyć?


Czy tylko ja widzę tu sprzeczność?

Pierwszy wycinek instrukcji wyraźnie mówi, że przy non-SATA porty powinny działać... Co więc mam zrobić?
I fragment: "If you still want to use eSATAII function in non-RAID mode, please insert or remove your eSATAII devices to the
eSATAII ports only when the system is power-off."

Jednocześnie uaktywnić eSATA można tylko przy trybie RAID:
II fragment: "eSATAII Support
Use this item to enable or disable eSATAII support. This item appears only
when “SATA Operation Mode” is set to [RAID]."

I na czym polega ten tryb RAID? Nie chcę łączyć dwóch dysków jako jeden. Zależy mi na tym, aby nowy, dodatkowy dysk działał na zasadzie "dużego" pendrive'a na który kopiowałbym ważniejsze pliki, mógł przenieść na laptop itp.

Proszę o objaśnienia, bo juz sam nie wiem co o tym myśleć.
Pozdrawiam

  • 0

#2 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 08 11 2008 - 19:46

troche to zagmatwane. Przy usb system natychmiasotowo rozpozna ten dysk jako zewnetrzny, pzry eSATA jest jzu inaczej, nusiz ponownie uruchomic system aby byl on rozpoznany w biosie i nie musisz nic ustawiac w RAID. Ja mialem podobnie na mojej plycie gl. gdzie mialem podlaczonego przez eSATA Thermaltake BlacX i za kazdym razem gdy podlaczalem nowy dysk to musialem restratowac komputer.Oczywiscie jeseli uzywasz tylko tego jednego to nie bedziesz musial za kazdym razem nic ustawiac

  • 0

#3 macned

macned

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 11 2008 - 20:29

troche to zagmatwane. Przy usb system natychmiasotowo rozpozna ten dysk jako zewnetrzny, pzry eSATA jest jzu inaczej, nusiz ponownie uruchomic system aby byl on rozpoznany w biosie i nie musisz nic ustawiac w RAID. Ja mialem podobnie na mojej plycie gl. gdzie mialem podlaczonego przez eSATA Thermaltake BlacX i za kazdym razem gdy podlaczalem nowy dysk to musialem restratowac komputer.Oczywiscie jeseli uzywasz tylko tego jednego to nie bedziesz musial za kazdym razem nic ustawiac


Niestety nie działa. Mam włączony dysk, podpięty do eSATA i po restarcie nie widzi dysku. Nawet w programach typu Everest nic nie pokazuje. W BIOSie w o sekcji BOOT mam tylko czytnik kart, napęd dvd i dysk wewnętrzny. Nic innego nie ma. Dodam, że jak podłączyłem pod USB to sformatowałem dysk (przez co był widoczny w Mój Komputer jako napęd) i teraz powinien być widoczny, a nie jest.
  • 0

#4 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 08 11 2008 - 20:47

faktycznie dziwna sprawa. rozumiem ze w biosie ( w ktrorejs z zakladek) masz wlaczona obsluge USB, sATA itp?

ps. port sATA masz na wyjsciach I/O czy wewnatrz plyty glownej?
  • 0

#5 macned

macned

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 11 2008 - 21:08

faktycznie dziwna sprawa. rozumiem ze w biosie ( w ktrorejs z zakladek) masz wlaczona obsluge USB, sATA itp?

ps. port sATA masz na wyjsciach I/O czy wewnatrz plyty glownej?


Na jednej zakładce (chyba tam gdzie ustawiam kolejność bootowania) mam możliwość wyboru dysków, lecz tam rozpoznaje tylko mój wewnętrzny dysk (i inne urządzenia jak napęd dvd).
A tej obsługi eSATA włączyć nie mogę, bo opcja "eSATAII Support" pokazuje się jak przestawię "SATA Operation Mode" na RAID.

Właśnie sobie przypomniałem, że chyba nie widziałem w środku kabla od portu eSATA do płyty głównej... jeszcze muszę sprawdzić, czy zewnętrzny port jest podłączony do płyty głównej! Nie myślałem o tym wcześniej bo wydawało mi się to oczywiste (komputer kupiono już złożonego). Rozkręcę komputer i jeszcze popatrzę na to.

Edit:
Z instrukcji:
Dołączona grafika
Dysk wewnętrzny mam oznaczony jako SATAII_ORANGE (i tak jest widoczny na ekranie POST), a w BIOSie przy RED nic nie widzi (chociaż powinien ten zewnętrzny)
  • 0

#6 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 08 11 2008 - 21:23

widzisz dziwne dla mnie jest dla mnie to,ze aby ten zewnetrzny hdd eSATA byl widoczny trzeba ingerowac w ustawienia biosu. To powinno byc identycznie jak z USB, czy firewire- "bezkolizyjnie"- czyli podlaczasz i juz. Zasilanie kieszeni jest ok?
  • 0

#7 macned

macned

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 08 11 2008 - 21:48

Sprawa rozwiązana. Dzięki za pomoc. Gdy zapytałeś o port SATA na I/O olśniło mnie, że jak patrzyłem do środka komputera to nie widziałem kabla. Rozkręciłem PC i rzeczywiście tak było. Człowiek, który składał peceta zostawił ten kabel niepodłączony. W pudle od płyty głównej miałem odpowiedni kabel SATA (taki jak na screenie z poprzedniego posta). Podłączyłem zgodnie z instrukcją do czerwonego gniazda SATA i przy uruchomieniu zauważyłem różnice. Przy teście POST zawsze miałem napis SATAII_ORANGE_nazwa_dysku, teraz miałem jeszcze poniżej SATAII_RED_nazwa_dysku_zewnętrznego. I wszystko teraz działa. Sorry za problem, ale jak widać, czasami "najciemniej pod latarnią" - po prostu nie spodziewałem się, że problem będzie tak błahy. Jeszcze raz dzięki.
  • 0

#8 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 08 11 2008 - 22:21

na ogol zawsze tak jest,ze problem sie poteguje a w rzeczywistosci okazjue sie on blachy.
powodzenia

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych