Skocz do zawartości


Zdjęcie

Optymalny zestaw do 1500 zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 sebolec

sebolec

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 16 02 2008 - 00:54

Cześć,

Jak mniej więcej co 2 lata przymierzam się do upgrade'u mojego domowego PC. Jako, że z reguły w międzyczasie kolejnych modernizacji powstają u mnie spore zaległości w kwestiach nowych technologii, zwracam się do Szanownego Grona o pomoc i wsparcie w doborze parametrów i podzespołów nowego kompa.

Maksymalna kwota jaką chcę wydać to 1500 zł. Oczywiście im taniej tym lepiej - homo oeconomicus.

Zastosowanie komputera: Internet, prosta obróbka zdjęć, czasem jakaś praca domowa w office, muzyka, filmy, sporadycznie gry (chętnie zagrałbym w wiedźmina).

Moje pytania będą z kategorii konkretnych zapytań o kwestie parametrów podzespołów współczesnego PC. Będę wdzięczny za wszelkie opinie i porady.

OK, ponudziłem na wstępie, możemy więc przejść do rzeczy:

1. HD - obecnie posiadam WD SATA II 8MB cache; czy wymiana dysku na 16mb lub 32mb będzie celowa? Uzyskam wyraźny przyrost parametrów? Na jakie cechy dysku zwracać w dzisiejszych czasach uwagę?
2. Karta graficzna. Myślę o PALIT GeForce 8600GT Sonic+ z 256MB na pokładzie. Na 8800 mnie nie stać, a nie chcę ATI. Cy to będzie dobry wybór pozwalający zagrać we "współczesne" gry? I jeśli tak, to jaka wielkość pamięci jest optymalna dla tego chipsetu, tak żeby niepotrzebnie nie inwestować w nieużyteczny RAM? Czy 256mb wystarczy?
3. RAM-y. To będzie DDR2. Czy na dzień dzisiejszy warto inwestować w wielkość powyżej 2 GB? (zestaw domyślnie miałby chodzić na Vista, patrz dalsza część wiadomości). Czy pomiędzy CL4 i CL5 będzie odczuwalna różnica w zestawie dla mało wymagającego usera?
4. Proc: Procesor AMD ATHLON 64 X2 5400+ BOX / 2.8 GHz na Windsorze. Sprawdzi się to w tym cholernym Wiedźminie?
5. Płyta - wybór dla mało wymagającego użytkownika, bez OC. Najchętniej Abit lub Gigabyte. Jaki chipset? Oczywiście im taniej, tym lepiej.
6. Czy warto już teraz wchodzić w Vistę? Jestem relatywnie zadowolony z Xp, ale ze względu na modernizację chciałbym zmienić też system. Jeśli jednak ma to się wiązać z jego drastycznym spowolnieniem, to skłonny jestem pozostać przy XP.

Z góry dzięki za wyrozumiałość i pomoc.

  • 0

#2 Janosikk

Janosikk

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 16 02 2008 - 21:21

obudowę i napędy zostawiasz ze starego kompa ?

ja na twoim miejscu dysk bym zostawił a za 1,5k wziął taki zestaw:
Procesor Intel Pentium Dual Core E2160 1.8GH 1MB- 209 zl
Płyta MSI P35 Neo-F- 245 zl
Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz OCZ Platinum rev.2 CL4- 160 zl
Karta GeForce 8800GT Palit 512MB- 699 zl
Zasilacz Chieftec GPS-450AA-101A 450W 120mm- 160 zl

razem: 1473 z; ( podzespoły z apollo.pl )

Procek podkręcisz na boxie na 2,4-2,5 GHz i w wiedźmina i inne nowości pograsz na full detalach :)

  • 0

#3 sebolec

sebolec

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 20 02 2008 - 21:12

Trochę zweryfikowałem plany. Przy okazji doprecyzuję co dokładnie chcę kupić, bo poprzednio nie opisałem tego szczegółowo.

Procesor i płyta. Będzie to Intel D2180 + Abit IP35-E; lub Athlon 5200 + Abit AN52. Pierwszy zestaw ma większy potencjał, drugi jest nieco silniejszy przy seryjnych ustawieniach. Intel wydaje mi się korzystniejszym zakupem, ale obawiam się konieczności podkręcania go i utraty stabilności systemu. Sporo pracuję na tym komputerze (głównie Word, Excel, PowerPoint) i zależy mi na maksymalnej stabilności. To priorytet ponad wydajnością w Wiedźminie. :P Nie ukrywam, że Intel podoba mi się także ze względu na mniejszy pobór mocy i mniejszą ilość oddawanego ciepła. ~550 zł

Grafika. Na GF 8800GT nie wystarczy środków, z uwagi na konieczność zmiany obudowy. Tak więc jedyne o co mogę prosić, to o poradę w wyborze k. graficznej do 350 zł. Tu cały czas jestem otwarty na propozycje. Cholera, niech nawet to będzie ATI. ;)

Obudowa. Na Chiefteca z zasilaczem przeznaczam 350 zł. Muszę. Żonka ma dość mojego paskudnego blaszaka, a przy okazji swoje obecne bebechy wraz z obudową zamierzam podarować tacie, bo mu muli allegro na jego starym pececie.

2GB RAM-u i wychodzi 1400 zł.

Czy 8800GT jest warty narażania się Żonce i wdania tych dodatkowych 350 zł (życia nie będę miał ;) )??? Najtańszy jakiego znalazłem to Galaxy za... bagatela 685 zł...

Czekam na opinie i porady.

[edit]
Która z tych kart?
PALIT GF 8600 GT 256 MB DDR3, 128 bit, 1.0ns (Sonic+) 325 zł
PALIT GF 8600 GT 512 MB DDR3, 128 bit, 1.4ns (Super) 335 zł
SAPPHIRE HD 3650 512 MB DDR3 256 bit 310 zł
???

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych