Skocz do zawartości


Zdjęcie

OC Fail + CMOS checksum error + wyłączanie komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 robimethod

robimethod

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 02 08 2014 - 12:29

WItam serdecznie.

Szukalem trochę czasu odpowiedzi w google, ale zaden temat nie dawal mi odpowiedzi moj problem.

Wczoraj o 14 zostawilem komputer na 4 h wlaczony. Gdy wrocilem o 18 juz byl wylaczony, a przy próbie włączenia pojawił się jeden długi dzwiek gła systemowego. (podejrzewalem problem z kościami RAM lub grafiką, ale później to wykluczylem podlaczajac komponenty z innego komputera).
Nastepnie podczas wyswietlania ekranu POST pojawial sie komunikat: "OC failed please enter setup...", chwile później komputer się wyłączył. Trwalo to tak malo czasu, ze nie zdazylem zresetowac ustawien fabrycznych w biosie przez menu biosa. (pozostala bateria i zworka cmos).
Zdiagnozowalem ten problem jako blad zegara w biosie wiec zresetowalem bios przez wyjecie baterii biosa na ponad godzinę, aby mieć pewność co do resetu i uruchomilem komputer.
Zamiast jednego dlugiego sygnalu pojawil sie jeden krotki (czyli wszystko gra) oraz na ekranie POST wyswietlil sie nowy komunikat: "CMOS checksum error, defaults loaded" czyli jak sie okazalo na innym komputerze normalny komunikat po resecie biosa (wystarczy wcisnac F1 i dziala), ale zamiast normalnego startu komputer ZNOWU SIE WYLACZYL.
Pozyczylem od kumpla ram i baterie do biosa (identyczna) i wlozylem do swojego komputera.
Upewnilem sie w ten sposob, ze pamiec jest sprawna i po wlozeniu baterii od kolegii ta sama sytuacja.
Komunikat CMOS... i wylaczenie komputera.


Moja diagnoza to albo flash biosa nalezwy wgrac nowy (nie wiem jak to zrobic, skoro komputer sie wylacza) lub wymienic kosc biosa.

Znalazlem kilka podobnych przypadkow w sieci, jednak nikomu komputer sie nie wylaczal.
Wobec tego zalozylem nowy watek.

Jesli ktos widzial rozwiazanie na forum, albo umie pomoc niech pisze. Komputer jwest mi potrzebny do pracy. Jesli jest tu ktos ogarniety, kto nie pojechal na woodstock to bede wdzieczny! smile.gif

Płyta: Gigabyte GA-8I945GMF
Procesor: Intel Pentium Celeron D 2M Cache, 2.66 GHz, 533 MHz FSB
Karta: nVidia GeForce 315 1GB DDR3
Dysk: Seagate Barracuda 7200.9 160GB 
Pamięć: Kingston 2GB DDR2, GoodRam 512MB DDR2
Zasilacz: Akyga SATA 500W 50/60Hz 

 



  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 03 08 2014 - 00:57

A może wyłącza się z zbyt dużej temperatury na CPU
Sprawdź w jakim stanie jest pasta termo, na rdzeniu procesora.

  • 0

#3 robimethod

robimethod

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 03 08 2014 - 19:07

A może wyłącza się z zbyt dużej temperatury na CPU
Sprawdź w jakim stanie jest pasta termo, na rdzeniu procesora.

 

Komputer wylacza sie na poczatku po uruchomieniu jakies 15 sekund, kiedy nie zdazy sie nawet rozgrzac. Paste mogę wymienic.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych