Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nokia 5230


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 IntelInside

IntelInside

    Stały użytkownik

  • 224 postów

Napisano 29 08 2010 - 22:15

Ostatnio zdecydowałem się na zmianę mojej poczciwej gadziny (Nokii N-Gage) na coś nowszego. Mój wzrok na jednej z aukcji przykuła Nokia 5230. Po szybkim zapoznaniu się z telefonem zdecydowałem się na zakup który wraz z przesyłką kosztował mnie 515 zł. Po ponad tygodniu użytkowania pragnę podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami nt. tego modelu.

Dane techniczne:
Jeden z najtańszych smartphone'ów fińskiej spółki waży 113g i ma wymiary 111 x 51,7 x 14,5/15,5 mm. Sercem urządzenia jest procesor ARM11 o taktowaniu 434mHz. Interakcja z użytkownikiem odbywa się za pomocą 3,2 calowego ekranu dotykowego o rozdzielczości 640x360px (16:9) wyświetlającego do 16,7mln barw. 70MB wbudowanej pamięci to niewiele, ale nic nie szkodzi aby rozszerzyć ją przy kart mini SDHC o pojemności do 16GB. Całość działa oczywiście pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian (series 5). Wspaniałą rzeczą jest również moduł GPS który potrafi podpierać się danymi z sieci by zwiększyć efektywność działania. Dla zainteresowanych więcej informacji tu: http://www.nokia.pl/produkty/telefony/nokia-5230/specyfikacje

Zawartość
Wraz z zestawem otrzymałem kartę 2GB z preinstalowaną aplikacją Ovi Maps oraz zestaw słuchawkowy, uchwyt nawigacyjny, opaskę na rękę z "czymś" do obsługi ekranu dotykowego no i oczywiście ładowarkę.

Budowa i użytkowanie
Fon dobrze leży w ręce, nie jest specjalnie przyciężki choć do lekkich nie należy. Bez problemowo można obsługiwać go kciukiem. Obudowa wydaje się solidna, ale fabryczna folia ciut szybko jak dla mnie się rysuje. Telefon wytrzymuje wg producenta 33h słuchania muzyki. Jeszcze tego nie sprawdziłem ale przy ciągłym korzystaniu z emulatora GBA bateria starcza na ok 6-8h. Niewiele. Przy zwykłym użytkowaniu (smsy, trochę rozmów i muzyki) trzymał ok 2-3 dni. Testu baterii przy marginalnym użyciu jeszcze nie robiłem ale sądzę że wytrzymałby ok 4-5 dni góra.

GPS
Moduł GPS był rzeczą która najbardziej przekonała mnie do wyboru tego urządzenia. Dołączona aplikacja Ovi Maps nie jest może konkurencja dla zwykłych systemów nawigacji, ale jak dla mnie do podstawowych zadań wystarcza jak najbardziej. Niestety nie wyszukuje dokładnie adresów, wybór zawężany jest jedynie do ulicy. No ale to w końcu darmowa nawigacja. Opłat (drobnych ale jednak) wymaga korzystanie z trybu A-GPS który łączy się z siecią usprawniając znacznie działanie modułu GPS (na szczęście są to niewielkie pakiety danych). Oczywiście można to wspomaganie wyłączyć- ale wtedy wyszukiwanie satelity trwa dużo dużo wolniej (po 4 min dałem sobie spokój). fantastycznym dodatkiem natomiast jest aplikacja SportsTracker którą za darmo można pobrać z Ovi Store.

Multimedia
Jak dla mnie wszystko jest tu w jak najlepszym porządku. 5230 obsługuje wiele formatów multimediów od mp3 przez AAC, 3gp aż na mp4 koncząc. nie chce mi się ich wymieniać bo zastanawiam się czy ktoś z nich w ogóle korzysta :) Standardowy odtwarzacz ma świetnie zorganizowaną bibliotekę, na plus zasługuje szczególnie możliwość tagowania utworów. Głośnik gra dość głośno i czysto, natomiast zestaw słuchawkowy... no cóż jak dla mnie nie dorównuje zwykłym słuchawkom (przynajmniej moim Philpsom za 49zł). No ale na szczęście mamy wyjście mini jack i podłączenie zwykłych słuchawek nie stwarza żadnego problemu. Przejdźmy teraz do odtwarzania video czym zajmuje się preinstalowany RealPlayer. Obejrzałem na telefonie kilka trailerów przekodowanych z rozdzielczości 1280x720 do podanych 640x360. Parametry bez zmian poza formatem- tu nastąpiła zmiana na mp4. Wrażenia? Znakomite, jak dla mnie jakość stoi na znakomitym poziomie. Na początku nawet bez przycinki, ale po dłuższym użytkowaniu na klipie długości 6 min mam ok 1 góra 2 bardzo krótkie ale jednak zatrzymania obrazu. podejrzewam że to wina zapchanej już karty, albo samego symbiana. Z odtwarzaniem 3gp w standardowym 320x240 żadnych przerw, ale jakość oczywiście już nie ta sama...

Internet
Wbudowana przeglądarka działa nieźle choć potrafi się czasem przywiesić na cięższych stronach. Oczywiście ma wbudowaną obsługę flasha więc oglądanie filmów na youtube to żaden problem. Oprócz tego mamy preinstalowane aplikacje facebooka, amazona i innych portali.

System
Jeśli chodzi o serię piatą to ma mieszane uczucia. Większość czasu chodzi bezproblemowo, ale od czasu do czasu potrafi się przywiesić. Niby to mocniejsze i nowsze urządzenie, ale w S60v1 nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem. Poruszanie po menu jest intuicyjne. Denerwuje mnie czasami ekranowa klawiatura qwerty, ale może mam za duże palce xD

Podsumowanie
Plusy:
-dobry ekran (spora rozdziałka i żywe barwy)
-dość płynne odtwarzanie mp4 przy max. rozdzielczości i jakości
-A-GPS
-słownik (na początku tylko ang-ang ale jak dla mnie to i tak fantastyczna sprawa)
-EDGE i HDSPA
-niska cena w porównaniu do tego co dostajemy w zamian

Minusy:
-brak autofocusu w aparacie (tylko 2mpix)
-brak możliwości prowadzenia wideo-rozmów
-brak WiFi
-mała pamięć wewn.

Użytkownik IntelInside edytował ten post 29 08 2010 - 22:27

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych