Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niedziałajaca płyta główna?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 tracer24

tracer24

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 21 02 2010 - 08:53

Witam,mam mały problem. Któregoś dnia postanowiłem wyczyścić komputer, odłączyłem radiator bo był cały zakurzony.
I teraz zaczyna się mój problem, Wszystko dobrze podłączyłem nic nie przerwałem RAM dobrze wsadziłem tak jak kartę graficzną, reszta też jest dobrze podłączona. Po tym komputer nie startował uruchamiał się i i w pewnym momencie wyłączał się. Dopiero po wyciągnięciu baterii od BIOSU normalnie się uruchamia z tym że muszę wciskać F2, i tak muszę robić za każdym razem jak chcę uruchomić komputer.
I co teraz zrobić?

  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 21 02 2010 - 10:42

po pierwsze zacznij od tego co masz za sprzet dokladnie: jaki procesor, plyta itd


a druga sprawa to sprobuj jeszcze raz wszystko wyciagnac i wlozyc

  • 0

#3 tracer24

tracer24

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 21 02 2010 - 13:39

Intel Pentium D 2.66GHz, 2GB RAM, Geforce 9600GT, Płyta główna ASUS P5VDC-X. System Windows XP Home Edition. Wszystko dobrze podłączyłem, ale sprzęt chyba nie ma nic do rzeczy bo wcześniej wszystko dobrze chodziło.
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 21 02 2010 - 14:27

pisales ze musisz wciskac F2 zeby uruchomic kompa


musi byc jakis komunikat, ktory to powoduje - przepisz go (lub zrob zdjecie, cokolwiek)
  • 0

#5 tracer24

tracer24

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 21 02 2010 - 17:40

Tak, muszę wciskać F2 i wyskakuje mi Checsum Bad i coś z Overlocking.
  • 0

#6 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 21 02 2010 - 19:02

wejdz do BIOSu i poszukaj opcji "Load default settings" (lub podobno brzmiacej)

po zatwierdzeniu zapisz i wyjdz z BIOSu
  • 0

#7 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 21 02 2010 - 19:13

Spróbuj wejść do biosu i załaduj ustawienia defaultowe. Na głónym ekranie biosu wybierasz "exit" - enter - następnie "load setup defauts" potwierdzasz i zapamiętujesz ustawienia wychodząc z biosu.

Trochę się spóźniłem ale dokładną "ścieżkę" podałem. :rolleyes:

Użytkownik geronimoo edytował ten post 21 02 2010 - 19:14

  • 0

#8 tracer24

tracer24

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 22 02 2010 - 08:39

Jest to działanie bezskuteczne. Wciąż powtarza się ten sam błąd :
1. Odpalam komputer
2. Cały sprzęt się uruchamia (widać jak pracują wentylatory)
3. Po 3 sekundach po odpaleniu ekran jest czarny - żadnych komunikatów
4. Wyłączam komputer, odcinam zasilanie prądem.
5. Wyciągam baterię z płyty głównej, po kilku sekundach wkładam ją powtórnie.
6. Włączam zasilanie, odpalam komputer i ponownie widzę na ekranie komunikaty o nie ustawionym zegarze i dacie oraz, że ze sprzętem jest coś nie tak ( CHECKSUM BAD ).
7. W tym miejscu mam dwie możliwości: a) wcisnąć F8 i wejść do BIOSU w celu ustawienia ustawień fabrycznych lub własnych w tym też czasu i daty - co po wielu staraniach i próbach okazało się bezskuteczne; bądź b)wcisnąć F2 w celu pominięcia SETUP BIOSU i uruchomienia systemu operacyjnego.
8. F2 ... i przed sobą widzę cudowny widok pulpitu
9. Poprzez WINDOWS sprawdzam poprawność pracujących urządzeń z efektem - WSZYSTKO DZIAŁA POPRAWNIE
10. Wchodzę na internet, robię wszystko co do tej pory robiłem na komputerze ... opisuję swój problem na forum i kończę pracę komputera na jakiś czas (idę wypić kawusię).
11. Wracam do pokoju i za każdym razem gdy chcę odpalić komputer mam ten sam problem.
  • 0

#9 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 22 02 2010 - 10:05

Po pierwsze to bios resetuje się zworką (gdzie jest owa zworka masz w manualu płyty), bateryjką wtedy gdy tej zworki nie ma, wyciągając bateryjkę reset trwa do minuty, na tyle trzeba ją wyciągnąć, zworką wystarczy kilka sekund, ale najważniejszą rzeczą jest każdorazowe odłączenie kompa całkiem od sieci(wyciągasz wtyczkę) w momencie resetu, zrób ten reset w takim razie zgodnie ze sztuką, a bateryjkę możesz całkiem wymienić. Skoro problem powstał po czyszczeniu, to jeszcze raz rozbierz kompa, sloty pamięci przedmuchaj sprężonym powietrzem, styki przemyj alkoholem, tak samo zrób z kartą grafiki. Sprawdź czy wszystkie wtyki podłączyłeś: do płyty 24pin + 4pin, do karty grafiki, i czy we właściwe gniazdo włożyłeś wtyk od wentylatora procesora (tu łatwo się pomylić są dwa obok siebie, chociaż się różnią ale kto wie).
Zaktualizuj bios do wersji 0701

Użytkownik geronimoo edytował ten post 22 02 2010 - 11:19

  • 0

#10 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 22 02 2010 - 12:06

jesli BIOS nie zapamietuje Ci ustawien to znaczy ze plyta glowna do smieci...

sprobuj jeszcze tego wszystkiego co pisal geronimoo, tylko dokladnie przeczytaj!

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych