Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najszybszy Windows


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Najszybszy Windows (3 użytkowników oddało głos)

Który system będzie najszybszy?

  1. Głosowano Windows XP (3 głosów [100.00%])

    Procent z głosów: 100.00%

  2. Windows 2000 (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  3. Windows 2003 (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

  4. Windows 2008 (0 głosów [0.00%])

    Procent z głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Blomkvist

Blomkvist

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 01 2010 - 16:56

Witam!
Poszukuję systemu, który będzie się odznaczał najwyższą wydajnością przy moim sprzęcie. Żadne fajerwerki, trójwymiarowy pulpit i tego typu rzeczy nie wchodzą w grę. Obecnie używam Windows Vista Home Premium (który był zainstalowany fabrycznie) ze wszystkimi zbędnymi rzeczami wyłączonymi. Jego wydajność pozostawia wiele, bardzo wiele do życzenia. Ostatnio na jednym ze stacjonarnych komputerów zainstalowałem Windows 7 dla eksperymentu (lubię sprawdzać wszelkie nowości). Owszem - system jest ładny, nawet dosyć przyjemny, ale zdecydowanie nie do używania na codzień. Komputera używam do wielu rzeczy. Z podstawowych czynności oczywiście Internet, muzyka i filmy. Do tego każdy system jest dobry, a osobiście chodzi mi o rozwiązanie minimalistyczne (i tak nie korzystam z wbudowanych w system rozwiązań typu Internet Explorer czy Windows Media Player). Ponadto komputera używam w znacznym stopniu do obróbki zdjęć (edycja plików RAW z lustrzanki), a także oprogramowania CAD/CAM. Tutaj wydajność jest priorytetem, również stabilność nie jest bez znaczenia. Czasami odpalę jakąś grę, ale to raczej marginalne zastosowanie (jeżeli Dragon Age przy innym systemie chodziłby nieco płynniej, byłoby to niezmiernie mile widziane).
Sprzęt to stary już, ponaddwuletni laptop Sony VAIO. Specyfikacja:
- Intel Core 2 Duo T7500 (2.2GHz)
- 2GB RAM
- 200GB HDD
- GeForce 8600M GS (256MB pamięci dedykowanej)

Systemy, które biorę pod uwagę wymieniłem w ankiecie. Chodzi o wersje zarowno 32- jak i 64-bitowe. Proszę o uzasadnienie głosu wypowiedzią.

Z góry dzięki.
Pozdrawiam,
Paweł

P.S. W ankiecie uwzględniłem systemy serwerowe, gdyż te generalnie uchodzą za najszybsze i najstabilniejsze, a po odpowiedniej konfiguracji doskonale sprawdzają się jako system roboczy. Jakiś czas używałem tak Windows 2003 i byłem zadowolony. Z Windows 2008 nie miałem póki co styczności.
Bardzo skłaniałbym się ku Linuksowi (najpewniej Slackware), jednak korzystam z kilku aplikacji tylko dla Windows, a kilku systemów jednocześnie nie biorę pod uwagę.

  • 0

#2 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 16 01 2010 - 17:15

Mimo że XP jest już stary to i tak go polecam, nie potrzebuje jakiś gigantycznych wymagań, jest posty jak budowa cepa, i w wielu czynnościach zostawia w tyle nowe produkty jak vista czy seven.
W dobrych rękach znakomity system ;)

  • 0

#3 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 16 01 2010 - 19:46

Ale trzeba pamiętać że im starszy system (nie mówię już o Windows 3.1 ;) ahh te czasy) tym szybciej działa, ale jest bardziej niestabilny, zwiechy błędy itp. oraz niektóre programy nie chcą chodzić bo system jest za stary, nowszy system pobiera więcej ramu tak na przykład ale jest wygodniejszy.
Ja polecam XP Pro na ten sprzęt
  • 0

#4 Blomkvist

Blomkvist

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 01 2010 - 20:07

Dzięki. Wlaśnie ku temu systemowi się skłaniałem. Spróbuję zainstalować wersję x64, mam nadzieję, że wszystko będzie działać jak powinno, choć niełatwo jest znaleźć odpowiednie sterowniki. nVidia przykładowo zastrzega, że jej sterowniki do 8600M są niekompatybilne z VAIO, Sony natomiast nie udostępnia żadnych sterowników poza tymi dla fabrycznie zainstalowanej Visty 32-bit. W przyszły weekend zrzucę wszystkie dane na dysk zewnętrzny i będę eksperymentował.
  • 0

#5 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 16 01 2010 - 20:08

A po co ci x64?
Ona jest przydatna dla 4GB ramu
Co do sterowników to wątpię by te z Visty ci zadziałały na XP
http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl Tutaj możesz wybrać sterowniki i sam sprawdzić czy będą działać

Użytkownik DoctorMofis edytował ten post 16 01 2010 - 20:10

  • 0

#6 Blomkvist

Blomkvist

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 01 2010 - 20:32

No właśnie też nie sądzę, aby sterowniki z Visty działały, na stronie nVidii można natomiast przeczytać (chodzi o pkt. 3):

Przez tę wersję nie są obsługiwane następujące modele notebooków:

1. Wykorzystujące technologię Hybrid Power notebooki z chipsetami firmy Intel, takie jak:
* Acer Aspire 7530
* BenQ Joybook S42
* Fujitsu Siemens Amilo Xi 3650
2. Notebooki Fujitsu (w celu uzyskania wsparcia w postaci sterownika, prosimy o skontaktowanie się z producentem OEM notebooka). Uwaga: Wersja ta obsługuje notebooki Fujitsu Siemens (FSC).
3. Notebooki Sony VAIO (w celu uzyskania wsparcia w postaci sterownika, prosimy o skontaktowanie się z producentem OEM notebooka. Aby uzyskać dostęp do uaktualnienia sterownika, użytkownicy notebooków Sony VAIO korzystający z systemu Windows 7 mogą kliknąć tutaj).
4. Każdy model notebooka, który został wprowadzony na rynek po premierze niniejszego sterownika.

Wersję x64 chcę zainstalować między innymi, aby móc wykorzystać większą wydajność 64-bitowej wersji AutoCAD'a.

Użytkownik Blomkvist edytował ten post 16 01 2010 - 20:33

  • 0

#7 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 16 01 2010 - 20:35

Powiem jak mówiłem że wątpię żeby sterowniki zadziałały, ale spróbuj bo pewności nie ma, może akurat na twoim modelu będą współpracować, na koledze vaio miały nie działać i zadziałały ;)

Użytkownik DoctorMofis edytował ten post 16 01 2010 - 20:36

  • 0

#8 Blomkvist

Blomkvist

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 01 2010 - 21:12

Taką mam nadzieję, gdyż nVidia udostępnia sterowniki dla każdego systemu, więc niezależnie od wyboru jeden problem byłby "z głowy".
Pozwolę sobie jeszcze zadać pytanie odnośnie Windows 7. Czy na moim sprzęcie system ten (po wyłączeniu wszystkiego, co tylko wyłączyć się da - tak, jak zrobiłem to z Vistą i robię z każdym innym systemem) działałby wydajniej od Visty? Wiele dobrego słyszałem o wydajności tego systemu, jednak jak się to ma odnośnie starszych konstrukcji?
  • 0

#9 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 16 01 2010 - 21:14

Myślę że tak, ale mógłbyś dokupić 1GB ramu.
Ale bez tego powinno płynnie chodzić, bo:

Wymagany jest procesor taktowany zegarem 1GHz, 32- lub 64-bitowy zależnie od wersji Windows. Ilość pamięci operacyjnej to 1 GB dla systemu 32-bitowego i 2 GB dla 64-bitowego. Z kolei na dysku powinno być 16 GB wolnego miejsca dla 32-bitowego Windows 7 i 20 GB dla 64-bitowego. Karta graficzna powinna obsługiwać DirectX 9 oraz Windows Display Driver Model w wersji 1.0 lub wyższej.


  • 0

#10 Jezierski

Jezierski

    Nie truć na gg.

  • 351 postów

Napisano 16 01 2010 - 23:55

ja Ci polecam xp wersja odchudzona =) gdzieś po necie lata ;)
  • 0

#11 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 17 01 2010 - 00:00

Tak.. chyba na torrentach ;)

Użytkownik DoctorMofis edytował ten post 17 01 2010 - 00:13

  • 0

#12 Blomkvist

Blomkvist

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 01 2010 - 02:55

O taaak. Wlasnie trafiłem na program nLite do modyfikacji plików instalacyjnych Windowsa i muszę stwierdzić, że jest pod wrażeniem jego możliwości i chyba właśnie o coś takiego mi chodziło. Strasznie mnie denerwowało, że wraz z systemem instalowanych jest 1000 bezsensownych dodatków. Trochę czasu zajmie stworzenie zindywidualizowanej wersji Windows XP, jednak wydaje mi się, że efekt będzie niesamowity. Dziękuję za sugestię.

  • 0

#13 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 17 01 2010 - 08:56

tylko uwazaj co usuwasz w nLite, bo potem moze sie okazac, ze do Twoich programow potrzebna jest jakas usluga lub co innego czego nie masz w systemie

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych