Skocz do zawartości


Zdjęcie

Montaż komputera - Krok po kroku


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 31 10 2008 - 20:09

Montaż komputera krok po kroku.
Opisywane tu czynności stanowią głeboką ingerencję w konstrukcje komputera. Jej skutki mogą byc nieodwracalne. Informuje że wszelkich zmian w komputerze dokonujesz na własną odpowiedzialnośc!1. Instalacja procesora w podstawce.

Montaż procesora Intela (lga775)

Połóż płytę główną na miękkiej powierzchni. Odciągnij lekko w bok dżwigienkę podstawki i unieś ją do pionu.
Podnieś ramkę dociskową i również unieś do pionu. Uważaj , by nie wygiąc delikatnych , metalowych styków gniazda procesora.
Umieść procesor w podstawce.Zwróc uwagę aby wycięcia w obudowie procesora trafiły na wypustki podstawki. Muszą one do siebie pasowac.
Zamknij ramkę dociskową , a następnie dżwigienkę ( trzeba będzie użyć trochę siły )2. Montaż zestawu chłodzącego procesor.

Nałóż odrobinę pasty termo przewodzącej z tubki lub strzykawki na procesor i delikatnie rozprowadż po powierzchni układu. Powinna być to ilość mniej więcej ziarnka grochu.
Połóż radiator na procesorze , następnie ustaw wszystkie 4 zaczepy. Zwróc uwagę na strzałkę.
Mocno dociśnij dwa przeciwległe zaczepy aż przejdą otwory w płycię głównej i zostaną w nich zablokowane.
W podobny sposób dociśnij dwa kolejne zaczepy. Podłącz zasilanie wiatraczka do złącza CPU_FAN płyty glównej.3. Instalacja modułów pamięci.


Odchyl na boki zatrzaski , wsuń pamięć w prowadnice na obu krańcach , sprawdz czy pamięc jest jest wsuwana równo z obu stron. Wsuń do końca tak aby równo weszła i dociśnij od góry w dwóch miejscach aby zatrzaski na obu krańcach się zamknęły.4. Montaż płyty głównej


Płyta główna jest jednym z podzespołów najbardziej podatnych na uszkodzenia. Zawiera wiele delikatnych elementów i ścieżek elektrycznych. Zachowaj wyjątkową ostrożnośc podczas mocowaniajej do obudowy.

Każda płyta ma inny układ portów na tylnym panelu , więc do każdej producent dają specjalną blaszkę z przygotowanymi otworami.
Włóż ją do wnętrza obudowy , zamontuj w prostokątnym wycięciu pod zasilaczem ( Wcześniej zdemontuj oryginalną zaślepkę od obudowy )

Sprawdż gdzie na płycie są otwory montażowe. W tych punktach powinny byc wkręcone śruby dystansowe na których montuje sie płytę.
Umieśc płytę w obudowie w ten sposób by wykonane w niej otwory znalazły się dokładnie nad wkręconymi śrubami dystansowymi.
Przykręc płytę we wszystkich punktach wykorzystując śrubki.

Podłączenia zasilania:
Podłączenie zasilania do płyty jest proste , bo wtyczka i gniazdo mają takie samo gniazdo.
Odszukaj na płycie szerokie gniazdo zasilania przeważnie ATX PWR. Może miec ono 20-24 styki.
Podłącz wtyczkę zasilania do odpowiedniego gniazda.
Sprawdz czy na płycie jest dodatkowe gniazdo zasilania ( 4styki ) oznaczone przeważnie ATX 12V jeśli jest to podłącz wtyczkę.

Jeśli obudowa ma wiatrak to podłącz go do styku płyty głównej , przeważnie CHA FAN.5. Podłączenie przewodów sterujących.


Odszukaj przy krawędzi płyty głównej zestaw kilkunastu styków umieszczonych w dwóch rzędach. Opis powinien byc nadrukowany na płycie głównej , a w razie czego sprawdz w instrukcji płyty.
Do 2 styków oznaczonych przeważnie jako PWR lub POWER podłącz 2 kabelki obudowy opisane tak samo. Tak samo zrób z stykami Reset , podłącz 2 kabelki.
Do złącza MSG LED lub PLED podłącz wtyczkę opisaną w podobny sposób. Służy ona do podłączenia kontrolki z przedniego panelu do płyty głównej. Ważna jest polaryzacja , jeśli zle podłączysz to nic się nie stanie , ale się nie zaświeci.
Do złącza HDD LED lub IDE LED podłącz kontrolkę dysku ( HDD ) Też ważna jest polaryzacja.6. Podłączenie złączy i portów zewnętrznych.

W instrukcji płyty sprawdz gdzie są zlokalizowane dodatkowe porty USB , sprawdz też układ poszczególnych wyprowadzeń i podłącz.

Jeśli złącza audio nie są połączone w jeden blok trzeba zajrzyc do instrukcji i sprawdzic układ wyprowadzeń i dokładnie kabelek po kabelku wyprowadzic dzwięk na złącza obudowy.7. Montaż napędów i dysków.


Zamontowanie dysku jest proste. Przykręcamy dysk śrubkami lub wykorzystujemy zatrzaski. Pózniej podłączmy kabel do jednego z portów SATA. Drugi koniec podłączmy do dysku twardego. Podłączamy także zasilanie do dysku.

Montaż napędu:
Wyjmij zaślepkę z przedniej ścianki obudowy , od przodu obudowy wsuń napęd do wnęki i przykręc go 4 śrubkami. Jeśli obudowa posiada zatrzaski to usłyszysz kliknięcie.
Na płycie głównej odszukaj złącza ATA ( PRI IDE , SEC IDE ) do niego podłącz jeden koniec szerkiej taśmy ATA. A drugi koniec podłącz do napędu. Odszukaj Molexa i podłącz go do gniazda zasilającego napęd.8. Montaż karty graficznej.


Znajdz na płycie długie złącze PCI-E. Zdemontuj śledzia z tyłu obudowy ( wyłam lub odkręc ).
Włóż kartę grzebieniem w złącze płyty , dociśnij delikatnie na całej długości. Znajdz śrubę i przykręc kartę do obudowy.

Jeśli karta wymaga dodatkowego zasilania ( 6 stykowe gniazdo ) to podłącz odpowiednią wtyczkę zasilającą do tego gniazda , lub skorzystaj z dołączonej przejściówki.


Życzę powodzenia.
Jeśli masz pytania lub propozycję pisz na PW.

Użytkownik Mofis edytował ten post 08 05 2010 - 10:51

  • 6
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych