Skocz do zawartości


Zdjęcie

Monitor dla grafika 22'-23'


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grafikarto

Grafikarto

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 05 02 2010 - 17:41

Witam,

Zwracam sie do Was z uprzejma prosba o pomoc w doborze monitora. Tematow tego typu było zapewne dosc wiele, ale nie znalazlem nic co by rozwialo moje watpliwosci.

Moze na poczatek pare konkretow. Jestem grafikiem, a dokladniej webdesignerem. Nie wiem czy mozna to juz nazwac profesjonalizmem (bo pytanie z zakresu "potrzebujesz monitora dla profesjonalisty?" zapewne padnie) ale daje rade wyzyc ze swojej pracy. Projektuje glownie w Photoshopie, Illustratorze i Flashu - grafika 2d. Na chwile obecna kregu zainteresowan i aplikacji roboczych zmieniac nie planuje, wiec wykorzystanie monitora jest jak mysle w miare klarowne. Glownie www, logotypy, okazyjnie cos do druku. TN odpada na starcie.

Do tej pory konsekwentnie pracowalem na Compaq CRT 22', ale przyszedl czas na wymiane sprzetu (ah moje oczy). Na poczatku planowalem kupic cos z polki 24' IPS/PVA, ale ceny niestety mnie skutecznie odstraszyly. Budzet wynosi 1500 PLN. Jako, ze nie wyobrazam sobie efektywnej pracy (bedac przyzwyczajonym do przepieknych kolorow jakie dawal mi wysluzony CRT) na monitorze z matryca TN, spuscilem troche z tonu i rozejrzalem sie w ofercie 22'. Znalazlem dwie propozycje:

1. 22'' Dell 2209WA / Matryca: E-IPS | DVI
http://www.komputronik.pl/index.php/product/80755/Peryferia/Monitory_LCD/22_Dell_2209WA_czarny.html22%27%27 Dell 2209WA
Sugerowalem sie ta recenzja: http://www.frazpc.pl/artykuly/778/LG/Flatr.../rozni/TN/i/IPS

2. 23'' Samsung SyncMaster F2380 / Matryca: cPVA | DVI
http://www.komputronik.pl/index.php/product/80850/Peryferia/Monitory_LCD/23_Samsung_SyncMaster_F2380.html

Jedyna rzecza, ktora mnie nieco rozczarowala odnosnie pierwszego modelu jest brak rozdzielczosci pozwalajacej wyswietlac filmy FullHD. Nie jest to dla mnie wielka tragedia (pomimo, ze jestem wielkim milosnikiem kina), poniewaz lada dzien planuje kupic sobie jakis porzadny TV z zakresu 42', ktory bedzie mi sluzyl wlasnie do tego celu. Czas mnie nie goni, wiec postanowilem rozejrzec sie bardziej i natrafilem na tego Samsunga, ktory w.w "mankamentu" nie posiada no i ma +1 cal. Czy jest on jednak lepszy?

Nie bede ukrywal, ze z tematem zbytnio zaznajomiony nie jestem, dlatego zamiast isc na zywiol i porywac sie na samsunga pomimo jego zalet, wole zglosic sie o pomoc do ludzi, ktorzy naprawde maja o tym pojecie. Bardzo nie lubie zalowac zakupow i wszelkie watpliwosci wole rozwiac za wczasu, tymbardziej, ze Dell jest o wiele ladniejszy i ta gwarancja...

Kolejną wielką zaletą tego monitora jest również gwarancja, tzw. "Next Bussiness Day". Oznacza to tyle, że po zgłoszeniu awarii bezpośrednio u Della, na drugi dzień odwiedzi nas kurier z nowym monitorem, a w zamian zabierze stary uszkodzony model. Żeby było jeszcze ciekawiej, gwarancja trwa 3 lata od daty produkcji podanej na tabliczce znamionowej i obejmuje nawet jeden uszkodzony piksel (subpiksel lub martwy piksel). Takich warunków nie ma prawie nikt i z pewnością jest to ogromna zaleta tego modelu.


PS. Della moge miec za 950 PLN (kolega pracuje w sklepie, w ktorym oferuja te monitorki).

_swoja_droga_

Od dlugiego czasu po prostu marze o duzym, konkretnym obszarze roboczym. Palety narzedzi zawsze doprowadzaly mnie do szalu, wiec wpadl mi do glowy jeszcze jeden pomysl. Zainwestowac grosze w jakas prosta 15'tke, postawic obok i przerzucic na nia wszelkie palety i inne pomoce. Monitor mialby sluzyc jedynie jako "przechowywalnia" dla wszelkiego "stuffu", ktory ma sobie za nic jakosc wyswietlanego obrazu, czyli: palety narzedzi, komunikatory itd itd. Czy jest to dobrym rozwiazaniem, czy jedynie wyrzuceniem pieniedzy w bloto? Jesli pomysl spotka sie z aprobata, to moze jakies propozycje? Oby byl ladny ;)

Troszke sie rozpisalem, mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos, kto przeczyta calosc i sluzy konkretna, konstruktywna rada.

Z gory dziekuje za wszystkie wypowiedzi i goraco pozdrawiam.

  • 0

#2 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 05 02 2010 - 19:02

Jeśli możesz dorzucić 350 zł, to polecam U2410. Jeśli nie, ja za ~1000 zł bym brał 2209WA

  • 0

#3 Grafikarto

Grafikarto

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 06 02 2010 - 13:51

Niestety nie stac mnie aby wydac na monitor 1850 PLN, wiec Twoja propozycja odpada, jednak dziekuje za odpowiedz.

Naczytalem sie co nieco o tym bardzo polecanym i zachwalanym Dellu 2209WA i jest cos, co mnie troszeczke od niego odstrasza: jasność.

Dzięki testom ze strony http://www.prad.de/en/monitore/reviews.html już wiem dlaczego ludzie maja problem z akceptacją nawet minimalnej (ustawionej na 0) jasności tego monitora. Według powyższego testu wynosi ona aż 127 cd/m2 (większość monitorów w przypadku jasności ustawionej na 0 świeci w przedziale 40-100 cd/m2).

Swoją drogą ciężko jest mi przyjąć do wiadomości, ze jasność jest tak tragiczna - bo jak by tak wszystkich raził po oczach to nie wierze, że tak długo uchowałby sie na rynku. Tylko z drugiej strony to kupić go i potem bawić sie w sprzedawanie na allegro też porażka.

W zwiazku z tym znalazlem, jeszcze taka propozycje: NEC EA231WMi
http://pcarena.pl/articles/show/87961/NEC-EA231WMi-pierwszy-na-swiecie-169-z-IPS.html

Czy ktos moglby powiedziec cos wiecej o tym Necu? Wydaje sie interesujaca propozycja i mozna go dorwac juz za 1365 PLN:
http://www.nokaut.pl/monitory/monitor-nec-ea231wmi.html

Pozdrawiam.
  • 0

#4 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 06 02 2010 - 13:54

Belinea o.display 2, tylko Hz jest bardzo niskie.
  • 0

#5 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 06 02 2010 - 17:48

Wg mnie rozdzielczość 1920x1080, to nie jest zaleta a wada ;)
1920x1200 jak najbardziej, ale matryca 16:9 do pracy mnie odrzuca. Nijak nie da się na tym sensownie zagospodarować przestrzeni (no dobra, jak się chce, to się wszystko da, ale 16:9 po prostu nie jest stworzona do pracy, za szerokie to i za niskie, ja bym nie zamienił mojego 22" 1680x1050 na 1920x1080).
  • 0

#6 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 06 02 2010 - 17:52

Ja tak samo nie, to głupota

Użytkownik DoctorMofis edytował ten post 06 02 2010 - 17:52

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych