Skocz do zawartości


Zdjęcie

Migające kwadraciki w grach.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 22 02 2012 - 19:40

Witam.
Mam nastepujący problem, otóż po formacie we wszystkich zainstalowanych grach pojawiły sie migające kolorowe kwadraciki.
Czytałem pare wątków o tym samym problemie na różnych forach i zauważyłem, że jedna osoba miała podobny problem po próbach podłączenia telewizora do PC.
Sam też miałem problem ze starym monitorem, więc odłączyłem go i odpowiednimi kablami (SCART-SVHS + przejściówka) podłączyłem starszy telewizor. Przez jakiś czas było wszystko wporządku, ale od pewnego momentu nie pojawiał się obraz na ekranie TV, wymieniłem wsyzstkie kable, przeczyściłem komputer i telewizor - nie pomogło. Opisuje to, iż myśle, że ma to związek z tym problemem. Skołowałem nowy monitor i po formacie wystąpił problem z migającymi kwadracikami w grach.
Acha i dodam, że podczas używania telewizora wystąpił ten sam problem, ale wtedy po restarcie komputera znikł.

W większości wątków temat kończył sie tym, że autor postanowił oddać karte graficzną do serwisu lub wymienić ją. Jako, że mój komputer jest dawno po gwarancji, i nie mam funduszy na nową karte - szukam pomocy tutaj.

Dodaje SS z gry z wystepującym problemem:
http://imageshack.us/f/141/ss1er.png/
http://imageshack.us/f/807/ss2q.png/


Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600GT + Najnowsze strowniki.
System: Windows XP SP3

  • 0

#2 EmCe Jay

EmCe Jay

    Old school

  • 363 postów

Napisano 22 02 2012 - 19:54

Karta Graficzna się przegrzewa

  • 1

#3 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:05

Albo za bardzo ją podkręciłeś.

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 22 02 2012 - 20:05

  • 1

#4 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:08

Nie podkręcałem jej.
Jak zapobieć przegrzewaniu.
Na innym forum mówią, że podłaczając tv do karty - uwaliłem ją.
  • 0

#5 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:21

Guzik prawda podłączenie do TV nie ma nic do rzeczy.
Może po prostu jest leciwa i potrzebna będzie wymiana pasty (ewentualnie całego chłodzenia)
Zobacz jakie ona ma temperatury np. Furmark -> sprawdzimy tutaj tempy w ostrym stresie.
http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 22 02 2012 - 20:22

  • 1

#6 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:30

Zrobiłem test Furmarkiem, podsyłam SS (nie wiem czy dobrze to zrobiłem ;p):
http://imageshack.us/f/707/84020406.png/
  • 0

#7 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:36

Potrzymaj furmakiem do momentu aż zobaczysz na animacji defekty i wtedy machnij screena dopiero.
Chociaż już widzę 82 stopnie ale pociągnij trochę dłużej tak czy inaczej.

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 22 02 2012 - 20:37

  • 1

#8 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 22 02 2012 - 20:43

O jaki defekt chodzi? Sory, ale jestem zielony jeśli chodzi o ten program..

Machnąłem troche dłużej - SS w załączniku.

Załączone miniatury

  • bez tytułu.jpg

  • 0

#9 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 02 2012 - 21:01

Furmark służy też do tego żeby sprawdzić właśnie przegrzewającą się kartę. Po to dali tam grafikę aby widać był defekty , tj. kwadrary i inne migające rzeczy. Btw. 102 stopnie to o wiele za dużo dla tej karty. Trzeba wymienić pastę termoprzewodzącą.
Spróbuj też przedmuchać powietrzem sprężonym wiatraki - może jest już tak zakurzona że ledwo chłodzi.

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 22 02 2012 - 21:03

  • 1

#10 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 22 02 2012 - 21:04

I myślisz, ze po wymianie tej pastywszystko wróci do normy? Ta szachownica w grach i filmach zniknie?
Na innych forach radzą żeby nie myśleć tylko albo z nią do piekarnika, albo wymienić.
  • 0

#11 EmCe Jay

EmCe Jay

    Old school

  • 363 postów

Napisano 22 02 2012 - 21:07

W piekarniku ją tylko uszkodzisz, skoro nie była podkręcana to wymiana pasty termo powinna pomóc.

Najlepiej abyś wymienił pastę na Zalmana STG1.

  • 1

#12 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 02 2012 - 21:09

Ona się po prostu przegrzewa dlatego masz takie defekty.
Zobacz czy nie zarosła w kurz i czy w ogóle się wiatraki szybko kręcą.
Można spróbować:
1. przedmuchać porządnie powietrzem
2. wymienić pastę np. na AS5 -> na rdzeniu
3. wymienić całe chłodzenie
4. kupić nową ;)

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 22 02 2012 - 21:11

  • 1

#13 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 23 02 2012 - 21:01

Zainstaluj Riva Tuner i spróbuj odkręcić trochę procesor GPU (25% odejmij max.) i zobacz jak się zachowuje po restarcie i ustawieniu tych parametrów automatycznie. W tym celu zobacz dość leciwy artykuł, ale w opcjach nadal aktualny: https://www.tweaks.pl/podkrecanie-karty-graficznej-nvidia-i-optymalizacja-sterownikow/
Do tego ogólne info: /Poradnik-Podkrecanie-kart-graficznych-dla-poczatkujacych-t35852/

Pozwoli ci to określić czy aby przegrzewające GPU powoduje takie artefakty.
  • 1

#14 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 24 02 2012 - 11:50

82*C dla 8600GT nawet w pasywie było za wysokie więc ja tutaj widze problem. Zmień pastę i załóż na opaski jakiś wentylator podpinając go do molexa, tanie jak barszcz a skuteczne rozwiązanie. Oby pomogło.
  • 1

#15 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 24 02 2012 - 13:59

Dziękuje za podpowiedzi, wykonam wszystko co zasugerowaliście.
Jednak zastanawia i martwi mnei jedna rzecz, otóz na innym forum dostałem następującą odpowiedź:

"Artefakty powstają na skutek zerwania połączenia lutów pod GPU/. Objawami są właśnie kolorowe kwardaciki/paski etc. W Twoim przypadku akurat problemem okazało się podłączenie TV pod kartę ( seria 8600 jest wadliwa pod tym względem ). Z tym nie da się nic zrobić, niestety."

I kilka osób już mi to potwierdziło.
  • 0

#16 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 24 02 2012 - 14:04

Czasem też objawem artefaktów jest samo przegrzewanie sie karty, popekane luty to ostateczność która powoduje że karta tej wartosci co twoja nadaje się wtedy do wyrzucenia. 8600 akurat na to średnio cierpiały za to 8800 padały po 2/3 latach jak muchy właśnie przez brak ołowiu w cynie :E
  • 1

#17 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 24 02 2012 - 14:11

Akurat moja 8600 pociągnęła już pare ładnych lat (kosztowała wtedy ok. 500zł) i trochę mi jej szkoda, bo już jest dawno po gwarancji.
  • 0

#18 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 24 02 2012 - 15:45

Obecnie nie jest warta sprawna więcej jak 90zł więc nawet jak padnie to ja bym nie rozpaczał :E
  • 1

#19 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 26 02 2012 - 14:00

Nikt z nas nie jest czarodziejem (chyba :E) i nie wróży z fusów. Skoro karta Ci się przegrzewa to najpierw spróbuj ją wyczyścić, a dopiero potem bierz się za teorie odnośnie zimnych lutów. Jak luty puszczają to pozostaje wygrzanie karty Hot Airem, co ci się na pewno nie opłaca, więc jeśli nie masz nic do stracenia to wygrzewasz kartę w piekarniku.



Na 50% przy słabszych kartach graficznych, jak twoja i gorszych parametrach uwalisz któryś z kondensatorów, drugie 50% że karta znów wstanie :E
  • 0

#20 Kubny

Kubny

    Początkujący

  • 46 postów

Napisano 25 06 2012 - 20:39

Trochę odkopie, ale dopiero teraz wziąłem się za to na poważnie...

Zapomniałem też wcześniej dodać, że w duzym stresie (np. podczas gry w PESa) komputer się wyłaczą ot tak, jakbym odłączył go od zasilania. Wydaje mi sie, że przyczyna mogą być trzy: Zasilacz, Procesor lub właśnie przegrzewajaca się karta graficzna, co wydaje się najbardziej prawdopodobne (na końcu dorzuce SSy z temperaturami).

Zacznę od tego, że dzis wymieniłem paste termoprzewodzącą na Zalman STG2. Moaj karta wyglada tak: SS1 & SS2. Przy zakupie nie było przy niej żadnych wentylatorów, ani żadnego skompikowanego chłodzenia, jedynia ta blacha odprowadzajaca ciepło, którą w miare przeczyściłem. Wracajac do zmiany pasty - wydawało mi się, że zaszłą znaczna poprawa, ponieważ przed zmianą próbowałem w Sony Vegasie zrenderować projekt, i po paru minutach komputer się wyłaczał (o czym wspomniałem wcześniej). Zaraz po zmianie pasty, udało się zrenderować do końca a temperatura karty doszła do ok. 69*.

Próbowałem takze odkręcić GPU w Riva Tunerze, jak radził makensis, mniej więcej o te 25% na 375 z początkowego 600. Po restarcie i automatycznemu przywróceniu do ustawień początkowych artefakty dalej wystepowały, a komp się wyłącza.

W następnym posunięciu, aby jeszcze zmniejszyc temperatury GPU, chciałem do swoijej 8600gt dorzucić... właśnie, co by było lepsze, sam wiatraczek doczepiony do karty, czy wymiana tej czarnej blachy na takie chłodzenie ->Click<-

Jeśli jednak to nie pomoże to nie wiem co dalej mógłbym jeszcze zrobić, bo wypiekanie jej w piekarniku odpada, ze względu na brak funduszy na nową karte w razie uszkodzenia starej w piekarniku.

Tempareatury karty po kilku godzinach pracy: ->Click<-
Podczas testu w Furmarku, który polecił Celdur (przytrzymałem ponad 5 minut): ->Click<-

Z powodu braku pomocy, zapytałem na innym forum.
Powodem wyłączania się kompa był gówniany zasilacza (take me).
Co do artefaktów wydaje mi się, że jedynie piekarnik pomoże.
Temat do zamknięcia.


Użytkownik Celdur edytował ten post 01 07 2012 - 07:47

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych