Skocz do zawartości


Zdjęcie

Memtest86+ Jak zrobić test pamięci RAM poradnik


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 bipiw

bipiw

  Zaawansowany użytkownik

 • 1 180 postów

Napisano 17 01 2013 - 01:11

Jak zrobić skan Memtest86+

Poprawne przeprowadzenie testu pamięci może wpłynąć pozytywnie na stan Twojego portfela. Memtest86+ służy do sprawdzania stabilności pamięci RAM komputera(nie karty graficznej!). Jest szczególnie przydatny, gdy w komputerze występuje co jakiś czas niebieski ekran z błędem i nie jesteśmy w stanie zdiagnozować co konkretnie jest jego przyczyną.

1. Czyszczenie styków i banków pamięci(gniazd w płycie głównej)
Zanieczyszczone styki mogą być przyczyną błędów wykrywanych w pamięci Ram co z kolei prowadzi to 'wieszania się' komputera i wyrzucania BSOD. Dlatego przed przystąpieniem do testu należy:
a. pozbyć się ładunków elektrostatycznych z rąk-dobrze nadają się do tego niepomalowane części CO np. miedziane rury(wystarczy złapać na sekundę i gotowe)
b. wyjąć pamięci z płyty głównej
c. przetrzeć styki materiałem(nasączonym izopropanolem lub spirytusem - niesalicylowym), który nie zostawia włosków
d. przedmuchać banki sprężonym powietrzem(Uwaga dla tych co lubią czyścić komputer odkurzaczem->Ten sprzęt w czasie pracy potrafi nazbierać dużo ładunków elektrostatycznych z np tarcia powietrza, więc lepiej nie dotykać rurą żadnych elementów i pamiętać o ponownym wykonaniu punktu a.)
e. zamontować pamięci w płycie głównej

2. Bootowalna płyta lub Pendrive(chyba, że dyskietka:)
MemTest spod Windowsa pokazuje niemiarodajne wyniki. Pozostaje nam ściągnąć odpowiednią wersję do naszych potrzeb(starsze płyty główne nie obsługują startowania z USB) i nagrać na nośnik.
Memtest86+ - Advanced Memory Diagnostic Tool

 • CD
  Download- Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)
  Ściągnięty plik należy wypakować jeden raz(uzyskamy w ten sposób plik o rozszerzeniu .iso)(Uwaga Winrar traktuje pliki ISO jako archiwum-spakowany plik), a następnie nagrać na płytę przy użyciu jednego z popularnych programów do takich celów jak np Nero. Robimy to klikając w opcję 'Nagraj obraz'(lub podobnej) i wskazujemy wypakowany wcześniej plik *.iso .
 • USB
  Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)
  Ściągnięty plik należy wypakować. Kolejnym krokiem jest podłączenie pendriva. Uruchamiamy wypakowany plik. Prosty instalator(zapyta o literę którą jest oznaczona nasza pamięć przenośna) przeprowadzi nas przez proces tworzenia Bootowalnego pendriva.
 • Dyskietka
  Rozwiązanie dla fanów oldtimerów. Ale oni powinni sobie sami poradzić z nagraniem takiej dyskietki:D

3. Startujemy test
Z włożonym do czytnika memtestem(cd, usb, fdd) uruchamiamy ponownie komputer i zmieniamy kolejność bootowania tak, aby urządzenie z programem było wczytywane jako pierwsze(dodatkowe info: Ustawianie kolejności bootowania ( BIOS ) - Tricki i porady Windows - Forum Komputerowe Tweaks.pl ).

Memtest działa w pętli. Znaczy to tyle, że przeprowadzi zaprogramowane testy(w tej chwili jest ich 12) i zacznie je robić od nowa. Nie zawsze programowi udaje się wykryć błąd przy pierwszym przejściu(Pass) dlatego standardowe sprawdzenie opiera się na przynajmniej dwóch przejściach(no chyba że błędy są ewidentne), ale dla optymalnego rezultatu lepiej przeprowadzić około pięciu przejść.

Jeśli w czasie testu program informuje o błędach pamięci(a w płycie siedzi więcej niż jedna kość ram) wówczas należy przerwać test, wyjąć wszystkie kości ram oprócz jednej i ponownie włączyć test. Czynność powtarzać do znalezienia pamięci powodującej błędy.

Po wykonaniu powyższych instrukcji należy podzielić się ich wynikiem z forumowiczami Tweaks.plUżytkownik bipiw edytował ten post 02 07 2015 - 23:08

 • 2

Zobacz więcej tematów z tagiem: Memtest86+ bootowanie komputera instalacja Windows kolejność bootowania testowanie pamięci BSOD blue screen niebieski ekranUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych