Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mandrake blokowania przeglądania katalogów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 marian551

marian551

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 06 2008 - 12:57

Witam

mam zainstalowany Mandrake 9.1

obecnie i tak jest domyślnie każdy użytkownik po zalogowaniu może przeglądać całą zawartość dysku a w szczególności katalogi innych użytkowników i pliki konfiguracyjne.
W związku z tym chciałbym zrobić tak żeby każdy użytkownik po zalogowaniu mógł przeglądać tylko swój katalog i nie mógł przejść "wyżej"

Kombinowałem coś z prawami dostępu do katalogów ale nie wiem czy to dobry kierunek.

Proszę o poradę jak to poprawnie zrobić.

Z góry dziekuję

  • 0

#2 Marko_

Marko_

    Stały użytkownik

  • 279 postów

Napisano 16 06 2008 - 15:32

Jakiego typu masz partycję czasem nie FAT (ten system plików nie obsługuje praw dostępu) . Odradzam instalowanie Mandrake poprzez polecenie lnx4win, Jak i korzystanie z systemu plików NTFS - niby działa ale są problemy.

  • 0

#3 marian551

marian551

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 06 2008 - 19:26

Partycje są linuksowe.
A problemy polegały bardziej na zbyt dużym ograniczaniu praw dostępu - np nie uruchamiały się strony użytkowników itp.

Obecnie udało mi się zrobić tak że użytkownik co prawda nie widzi katalogów innych użytkowników ale dalej może przejść "wyżej" i jeszcze raz i widzi katalogi systemowe, a jak zna ścieżkę do innego użytkownika to wpisując ją dostanie się do niego.
Obecnie \home ma m ustawione na drwxr-x-. Da sie to zrobić jeszcze inaczej żeby użytkownik nie mógł "wychodzi" wyżej swojego katalogu?
Jeżeli nie ma innego sposobu to czy można i w jaki sposób nadać prawa jak wyżej do głównego katalogu \ ?

Za wszystkie wskazówki będę wdzięczny
  • 0

#4 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 17 06 2008 - 23:35

Da sie specjalnym programem, nie dawno temat byl poruszany na http://forum.ubuntu.pl/ wybacz, ze odsylam tylko do innego forum, ale nie chce mi sie trzepac drugiego forum.
Sam system nie moze zablokowac katalogow nadrzednych, mozna to zrobic programem.
  • 0

#5 marian551

marian551

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 18 06 2008 - 11:14

Ok,

dzięki będę szukał dalej, ale już wiem czego

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych