Skocz do zawartości


Lord Thid

Rejestracja: 20 maj 2009
OFFLINE Ostatnio: 31 03 2012 11:13
**---

Moje posty

W temacie: Dodanie programu do autostartu oraz zamkniecie portow

14 06 2009 - 00:19

jezeli to nie musi byc recznie w iptables to sprawdz shorewall (o wiele latwiej jezeli chodzi o firewall) jezeli natomiast chcesz sam to pozniej wstawie ci przykladowy skrypt

W temacie: Linux- czy rzeczywiscie warto sie w to bawic?

14 06 2009 - 00:15

Bylem dzis w szkole (jeden z czolowych college na swiecie), i o dziwo na zadnym komputerze nie ujzalem linuxa. ba, nawet w serverowni wszystko stalo na Viscie..(czy server 2008, generalnie wygladalo to jak Vista), wiec skoro nawet najlepsi uzywaja Visty(tj. windowsa) czy zeczywiscie warto bawic sie w linuxa?

hmm..na bank nie na vista a na serwer 2008 i to nie jest tak ze najlepsi, kazdy [beeep] da rade uzywac windows na serwerze poniewaz mozna wszystko latwo wykilkac. Poza tym powiedz co to za college bo w sumie to nic nie znaczy ze czolowy, w Polsce mamy polibude a 40% ludzi ktorzy wychodza z polibudy jako inz informatyk to idioci nie potrafiacy zainstalowac neostrady :D drugie 40% ma tylko wyobrazenie ze wie cos z IT bo w praktyce okazuje sie ze cala ich wiedze szlak trafil bo sie nie sprawdza :nuke:

a teraz okazuje sie ze czolowi informatycy uzywaja produktu
konkurencji (przeciez moge to tak nazwac), to czy sens sie w to bawic?

czolowi to uzywac unix, pracuja przy kompach np TOP500 a tym nie uswiadczysz zbyt wielu windowsow.

sam w sumie jestem ciekaw co nowego wnosi kazda nowsza dystrybucja linuxa, i czasem nawet instaluje ja na pendrive
(przeciez nie bede sobie dysku zasmiecac, a transfer zedu 30 mb/s zapisu, i odczytu wcale nie jest wolny).

30Mb/s czy 30MB/s ?
System z pendriva jest wolniejszy od zainstalowanego natywnie, bah nawet jako system virtualny (uruchamiany przez virtualbox itp) jest wolniejszy


A co do samego linuksa, na desktopa to on jest slaby na serwerach i klastrach sprawdza sie swietnie, przyklad masz chocby z google czy wikipedii. Jak wspomnialem wczesniej serwer na windows uzywa sie gdy nie stac nas na unixa (jest duzo drozszy niz windows) czy tez na dobrego informatyka to zarzadzania linux/unix. Kolejnym problemem jest tez MSSQL, jest to dobra baza i niestety dziala tylko pod windows, ewentualnie jeszcze w przypadku gdy jest zaprojektowana siec, w ktorej np windows sprawdzi sie lepiej (rozbudowane domeny etc). Czasem tez jest potrzeba na exchange serwer.
Nie mniej sam w sobie windows jest kiepski pod serwery (dlatego tez w przypadku serwerow jego liczba nie jest az na tak wysokim poziomie jak w przypadku desktopow).

Moze teraz cos o samym desktopie, uzywam linuksa od dawna (windows zreszta tez, bo czasem jest mi potrzebny ale to odpalam w virtualbox), wyglada to srednio powiem szczerze, dopracy jest dosc dobry, na laptopie mam wysoki uptime, zarzadzanie energia jest oks, hibernacja i wstrzymanie dzialalo outofbox ale wiem ze czasem trzeba tam pokombinowac. Wygodnie mi sie zarzadza zrodlami dzwieku z racji tego ze mam dwa wyjscia audio moge w latwy sposob odpowiednio ustawiac/zmieniac na ktore wyjscie ma w danej chwili isc dzwiek. Rowniez nie mialem zadnej awarii, system jest stabilny. Minusem natomiast jest np flash, w firefox potrafi generowac mi 90% na 2 rdzeniach. Plusem dla mnie jest mozliwosc dowolnej zmiany wygladu (zarowno dla bootloadera jak i bootsplasha - system mi wstaje 10sekund wiec lubie sobie popatrzec :sciana:), dodatkowo w kwestii IT duzym plusem jest konsola, czesto czesc mojej pracy wykonuja skrypty bash w polaczeniu z cron (np codzienny backup czy tez wyslanie plikow na svn)

Anyway ciezko jest przekonac kogos do linux jak z miejsca jest na nie lub podpiera sie ze jakies oszolomy tego nie uzywaja to znaczy ze jest be. Najlepiej samemu zobaczyc, podejsc do tego na luzie i sprawdzic czy system nam odpowiada.

PS. Tak jeszcze mi sie przypomnialo, u mnie glownym powodem uzywania linuksa jest jego stabilnosc oraz moje lenistwo. Wykorzystujac bluetooth steruje sobie komputerem, np ogladajac film, czy tez sterowaniem odtwarzaczem muzyki beda w innym pokoju, dochodzi do tego jeszcze sprawdzanie ile pobral mi plikow ktore mu zlecilem i ile mu jeszcze zostalo, informacje czy ktos napisal na jabber/gg itd. Ogolnie w linux mam mozliwosc latwego i szybkiego dopisania plugina do aplikacji ktorej uzywam, w efekcie 30% pracy na kompie wykonuje z poziomu telefonu :P To tylko jeden z przykladow ale ogolnie linux pozwala na ulatwienie wlasnej pracy wlasnie po przez rozbudowana konsole (no niby jest powershell ale jak dla mnie to jeszcze nie to :/ )

W temacie: [ROZWIĄZANY]Problem- nowszy kernel wywala blad, starszy dziala poprawnie.

04 06 2009 - 18:43

moge pokazac ci komunikat jaki sie pojawia. ale pokazywalem kumplowi, mowil ze to ACPI proboje sie uruchomic. (a w malo ktorych laptopach to podobno dziala)

ze co? kto ci powiedzial ze w malo ktorych laptopach :sciana: u mnie na kazdym laptopie dziala

aha, no i jeszcze jedna- bardzo dziwna przypadlosc- gdy wlacze jakas gre w ful ekranie (nie pod wine, normalna linuxowa gierke) ,to gdy ja wylacze resetuje mi sie tryb graficzny, i musze sie od nowa logowac, zas gdy sie zaloguje, wszystko jest jak bym kompa od nowa uruchomil wiec np. skype przez ktore gadalem mi sie wylaczylo, i musialem je wlaczas od nowa
da sie cos z tym zrobic ?

daj zawartosc pliku /etc/X11/xorg.conf

W temacie: [ajax/js][PHP] Połączenie js i php

04 06 2009 - 18:41

a nie mozesz zastosowac np lytebox?

W temacie: Bing - Nowość od MS'a

02 06 2009 - 11:08

microsoft twierdzi rozne rzeczy, twierdzil ze nie bedzie potrzeba wiekszych ilosci ramu (a teraz ich systemy sa w czolowce jezeli chodzi i pobieranie zasobow). Bing to taka proba zrobienia drugiego google, wersja polska jest slaba, wersja amerykanska prezentuje sie duzo lepiej.
Niestety biorac pod uwage ze produkty ms sa popularne + ze IE bedzie mialo jako strone domyslna bingo moze sie domyslac ze stanie sie to w jakims czasie popularne, nie mniej zarowno bingo jak i google bedzie zbierac duzo informacji, osobiscie chyba bardziej wole dac informacje o sobie google niz microsoftowi.
Anyway bingo tak naprawde jest mlode, nie wiadomo jak sie bedzie to wszystko sprawowac pod duzym obciazeniem oraz jak bedzie wygladac sytuacja z cenzura informacji, jezeli ms nie cenzurowalby wynikow jak google to faktycznie moze sie wybic, jednak jezeli bedzie sytuacja podobna jak w google + wyniki w kwestii zapytan z zakresu IT, bing bedzie dopasowywal pod produkt microsoft to raczej przegladarka nie stanie sie jakos specjalnie popularna :] (admini lubia blokwac rozne nie fajne strony :sciana:)