Skocz do zawartości


Zdjęcie

Linux OpenSUSE 10.3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 OPAX

OPAX

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 19 11 2007 - 23:23

Witam
Postanowiłem zainstalować Linuxa, posiadam już jeden system(Windows XP) do zainstalowania linuksa utworzyłem(przed instalacją) dwie partycje: 18 GB partycji typu ext2 oraz 200 MB(chodź mam 2 GB RAMu) partycji Linus swap.
Więc, instalacje Linuksu powinienem wykonać na partycji ext2(która dla windowsa jest niewidoczna(nieznana)?
Co powinienem jeszcze wiedzieć i zrobić przed instalacją(oprócz tego jaki ma się sprzęt)?
Jeszcze jedno, uruchomiłem z płyty CD Instalator linuksa, pozostawił mi po sobie w Menedżerze uruchamiania "Open SUSE 10.3" gdy się to uruchomi restaruje się komputer, jak to uruchomić by był tak jak zawsze tylko Windows XP? Oczywiście po poprawnej instalacji Linuksa mają być dwa systemy do wyboru ;>

  • 0

#2 Gość_Tobix_*

Gość_Tobix_*

Napisano 31 01 2008 - 09:51

http://pl.opensuse.org/Dokumentacja

  • 0

#3 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 31 01 2008 - 15:10

Osobiście radziłbym Ci ext3 lub ReiserFS, a nie ext2. Jeśli chodzi o swap to w Twoim przypadku najlepszy byłby rozmiar ~512MB. Instalator Susła posiada wygodny program partycjonujący (sam zresztą zaproponuje Ci on kilka układów), więc nie ma potrzeby dzielenia dysku przez instalacją. Co do bootloadera po instalacji Linuksa wpisy tam będziesz mógł edytować poprzez ręczne zmiany w pliku /boot/grub/menu.lst bądź też poprzez Yast2. A tak poza tym to Google, Google i jeszcze raz Google. ;)
  • 0

#4 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 01 02 2008 - 22:35

Sam zainstalowalem ostatnio SuSE 10.3 i domyslnym bootloaderem jest lilo. Wczytywanie listy trwa strasznie dlugo (czemu?). I niestety KDEmenu kompletnie zj3bane. Upodobnione do tego z visty.
To samo co starsze SuSE jednak troszke bardziej popsute graficznie. Dla mnie zaden problem bo raczej w trybie tekstowym pracuje, ale osoba przyzwyczajona do czystego KDE bedzie miala troszeczke wiecej do przestawiania :P
  • 0

#5 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 02 02 2008 - 00:47

Czy ja wiem, osobiście takie menu nawet mi odpowiada (chociaz bardziej wolę GNOME), jest ono w wielu tzw. nowoczesnych dystrybucjach, m.in. Sabayonie. :P Co do bootloadera, podczas instalacji najnowszego Susła nie miałem okazji go instalować, zachowałem sobie starego GRUBa z którym system sobie znakomicie poradzil.
  • 0

#6 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 02 02 2008 - 01:35

Mam wrazenie, ze kubuntu jakos sprawniej dziala, szybciej sie laduje etc...
Mozliwe, ze faworyzuje mojego ulubienca, ale to nieswiadomie :P
Stoper mowi swoje - od wybrania systemu do login screena:
kubuntu 7.10 - 11,64s
SuSE 10.3 - 13,18s

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych