Skocz do zawartości


Zdjęcie

LG Optimus Black - recenzja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 07 10 2011 - 18:52

Wprowadzenie
Dołączona grafika

Miesiąc temu kupiłem telefon LG Optimus Black, który pojawił się na rynku w drugim kwartale 2011 roku,
więc jest to całkiem świeży model. Równocześnie z nim pojawiły się też dwa inne modele, LG Optimux 2X
oraz LG Optimus 3D. Czy dobrze zrobiłem wybierając akurat ten model? Za chwile się przekonamy.


Wyposażenie
W eleganckim pudełku, zamykanym na magnetyczny zatrzask, swoje miejsce znalazł telefon oraz kilka akcesoriów:
-kabel USB
-modularna ładowarka
-dokanałowe słuchawki
-parę papierków od LG (gwarancja, instrukcja etc.)


Pierwsze wrażenia
Zanim przejdę do opisu moich pierwszych wrażeń, przedstawię najciekawsze smaczki ze specyfikacji technicznej Blacka:
System operacyjny: Android 2.2.2 z nakładką OptimusUI z planowanym updatem do 2.3
Wymiary (wys. x szer. x grub.): 121,00 x 63,50 x 9,20 mm
Waga: 109,00 g
Procesor: TI OMAP3630 o taktowaniu 1GHz
Pamięć RAM: 512MB
Pamięć ROM: 2GB (1GB dostępny dla użytkownika)
Aparat: 5MPx
Drugi aparat (kamera do video rozmów): 2Mpx
Nagrywanie wideo: 720p 23FPS
Resztę specyfikacji można znaleźć tutaj http://www.mgsm.pl/pl/katalog/lg/optimusblack/

Dołączona grafika

Producent chwali ten telefon jako jeden z najcieńszych i najlżejszych smartphonów świata i muszę przyznać
mu rację. Zaledwie 9mm grubości, czyli mniej nawet od iPhona4, a do tego waga – 109g, sprawiają, że świetnie
leży w dłoni, a nadgarstki nie bolą nawet po dłuższej sesji Angry Birds. Mimo 4 calowego wyświetlacza trzyma
się go pewnie i nie ma się uczucia jakby zaraz miał wysunąć się z ręki.


Obudowa i wykonanie
Urządzenie wykonane jest dość solidnie, jednakże pokrywa od baterii skrzypi pod naciskem, jednak dzięki doświadczeniom
z G1 szybko uporałem się z problemem za pomocą taśmy klejącej, dzięki temu telefon jest naprawdę porządny.


Dołączona grafika
Przód telefonu to w większości duży ekran o przekątnej 4” oraz rozdzielczości WVGA czyli 800x480. Został on
wykonany w technologii NOVA, która zapewnia niesamowitą jasność przy zmniejszonej konsumpcji energii, dzięki
temu nawet w słoneczny dzień, kiedy posiadacze AMOLEDów będą skrupulatnie zasłaniać ekran rękami, nie trzeba
będzie się martwić o widoczność. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, a tekst ostry i czytelny, tylko
kolory trochę blade. Powyżej znajduje się logo LG, od którego na lewo znajdują się: kamera do wideo rozmów(2Mpx),
czujnik zbliżeniowy oraz czujnik natężenia światła. Na górnej krawędzi znalazł swoje miejsce głośniczek do rozmów.
Całość pokrywa warstwa szkła Gorilla Glass.


Dołączona grafika
Black nie posiada z przodu żadnych fizycznych przycisków, zastąpiono je dotykowymi: menu, home, wstecz i szukaj.
Początkowo bałem się o ich skuteczność i wygodę działania, jednakże zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony,
działają szybko i precyzyjnie, a ich naduszenie jest potwierdzane delikatną wibracją. Niektórzy mogą powiedzieć
„a co jeżeli będę chciał przesunąć kursor a mam grube palce?” na to odpowiedź znajdzie się w dalszej części,
w której opisze tzw. „GestureUI”.


Dołączona grafika
U góry umieszczono standardowe złącze Jack 3.5mm, gniazdo microUSB chronione przez przesuwaną zaślepkę
oraz przycisk Power, który służy również do usypiania i wybudzania telefonu.


Dołączona grafika
Po lewej stronie znaduje się połączone przyciski głośniej ciszej oraz tajemniczy klawisz G, o którym jak
wyżej obiecałem, napiszę później.


Dołączona grafika
U dołu znajduje się mikrofon,


Dołączona grafika
a po prawej stronie nie ma absolutnie nic.


Dołączona grafika
Z tyłu znajdziemy głośnik, aparat fotograficzny z diodą doświetlającą obok którego widnieje napis „with Google”


Interface OptimusUI oraz śmieci od LG

Rodzina trzech nowych Optimusów została wyposażona w interface Optimus UI. W pierwszej chwili jest on dość
przyjemny dla oka jednakże już po kilku chwilach boli brak konfigurowalności. Sam szybko przesiadłem się na
darmowego Lauchera Pro. Kolejnym wielkim minusem jest milion pięćset bezużytecznych aplikacji od LG, typu
SmartShare, LG World, Remote Call. Zajmują one tylko pamięć wewnętrzną jak i operacyjną. O reszcie interface’u
nie bedę się rozpisywać, bo android jaki jest każdy widzi.

Dołączona grafika Dołączona grafika


Dołączona grafika Dołączona grafika
Jedną z niewielu możliwości customizacji lauchera od LG jest możliwość zmiany stylu listy aplikacji. Może być ona przewijana pionowa albo poziomo

Multimedia
Nie widzę sensu opowiadać o odtwarzaczu, galerii i innych tego typu sprawach, bo wygląda to identycznie jak wszędzie,
a poza tym każdy może zainstalować sobie lepszy dla niego zamiennik. Warto jednak nadmienić, że telefon potrafi
płynnie odtworzyć film w rozdzielczości 720p (używając zewnętrznej aplikacji odtworzymy prawie każdy format),
jednakże odbija się to na żywotności baterii.

Słuchawki dołączone do zestawu są po prostu tragicznej jakości, dźwięk jest płytki i nie można mówić o jakimkolwiek
basie. Po podłączeniu innych słuchawek dźwięk był według mnie przyzwoity, jednakże nie jestem wielkim audiofeelem
i HS-800 są dla mnie wystarczające.

Jak multimedia to i aparat, który nie jest najmocniejszą stroną Blacka, jednakże nie powinniśmy spodziewać się cudów.
Jakość zdjęć jak na telefon jest wystarczająca, dzięki autofocusowi są ostre, a i szumów nie uświadczymy zbyt wiele.
Aparat idealnie nadaje się do robienia zdjęć notatek lub brakujących w książkach stron, więc jak dla ucznia – ideał.
Przykładowe zdjęcia
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Dołączona grafika


Black potrafi kręcić filmy w standardzie 720p przy 23kl/s. Obraz nie jest najwyższej jakości, ale można całkiem
przyjemnie udokumentować coś na szybko. Do kręcenia dłuższych filmów raczej nie polecam. Chyba nic więcej nie
trzeba pisać, sami zobaczcie przykładowy materiał wideo:
http://www.youtube.com/watch?v=VFvSEgGOLDo
http://www.youtube.com/watch?v=jPFNWH9iz_w



Testy syntetyczne aka benchmarki oraz wydajność w praktyce
No a teraz to co na forum komputerowym lubimy najbardziej, czyli różnego typu benchmarki! Użyję kilku
najpopularniejszych, aby każdy kto jest chociaż trochę w temacie mógł się zorientować.

Benchmarki były wykonywane na świeżo uruchomionym systemie, po uprzednim odczekaniu kilku minut aby
wszystko mogło się „ułożyć”. Jako ciekawostkę dodam, że po włączeniu telefonu mamy do dyspozycji
jedynie 150MB pamięci ram. Sytuacja jest wywołana przez śmieci od LG, o których już mówiłem, można
je jednak usunąć po odblokowaniu dostępu do konta Roota. Mamy wtedy do dyspozycji ponad 220MB.

No to na dobry start - Browsermark, sprawdza on wydajność przeglądarek internetowych. Do testu
została użyta przeglądarka Opera Mobile, stockowa odmówiła posłuszeństwa
Dołączona grafika

Drugą aplikacją jest Peacekeeper, napisany przez twórców 3DMark’a i PCMark’a testuje on przeglądarki
internetowe pod kątem przetwarzania tekstu, renderowania stron, generowania różnego typu struktur
danych, można to nazwać czymś w rodzaju „testu w warunkach naturalnych”. Dla porównania dodam,
że Desire HD osiąga w nim 660pkt.
Dołączona grafika

Kolejne syntetyki to Quadrant oraz AnTuTu. Badają one wydajność procesora,
układu graficznego (2D i 3D) oraz pamięci ram
Dołączona grafika
Dołączona grafika Dołączona grafika


Starczy już tych smarków. Teraz czas na gry. Tutaj LG Optimus Blacka pokazuje na co go stać.
Procesor TI OMAP o taktowaniu 1GHz w parze z GPU PowerVR SGX530 jest w stanie płynnie obsłużyć
zdecydowaną większość, jeżeli nie wszystkie, gry, które działają na innych jednordzeniowych
Androidach. Ewentualne problemy wynikają raczej z winy softu od LG aniżeli samego hardware’u.
Kiedy tylko ukaże się w pełni działająca i stabilna wersja CyanogenModa dodam porównanie.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Internet
Przeglądarka którą znajdziemy w Blacku to ta sama jaką można znaleźć w innych Androidach. Nie
jest ona ani specjalnie ładna, ani szybka, ani praktyczna, ma za to jedną wielką zaletę, wyświetla
strony bez żadnych błędów i w taki sam sposób jaki widzimy je na ekranie komputera. Oczywiście
obsługuję funkcje pinch-to-zoom, która działa bardzo płynnie. A teraz czas na naganę dla LG. Gdy
zmienimy stronę główną z domyślnej na jakąkolwiek inną na ekranie naszego telefonu pokaże się
bardzo niemiły komunikat mówiący o zawieszeniu się programu. Jedynym sposobem aby przestał wyskakiwać
jest wyczyszczenie danych aplikacji. Aby nie było nieporozumień – dzieje się tak tylko z domyślną przeglądarką.
Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika



Akumulator
W Blacku znajdziemy akumulator litowo-jonowy o pojemności 1500mAh, lecz czy to wystarczy w połączeniu
z 4” ekranem, 1GHz procesorem oraz mocnym GPU?
Według mnie tak. Smartphone bez problemu wytrzymuje cały dzień średniego użytkowania (godzina-dwie gier 3D,
godzina surfowania po internecie, parę rozmów, sms’ów, kilka obejrzanych filmów na YT) z zapasem 30-40%.
Ograniczając użytkowanie do minimum możemy wydłużyć ten czas nawet 3 dni.

Niestety znów muszę ganić LG. Ładowarka dostarczona z kompletem ma napięcie ładowania 4.8V, gdy ładuję
nią telefon, akumulator wytrzymuje o połowę krócej w porównaniu do ładowania z USB lub ładowarki o napięciu 5V.
Różnica 0.2V wydaje się bardzo niewielka, lecz w praktyce to się zmienia. Nie jest to tylko moim wymysłem, parę
osób z forum poświęconym Androidowi też zauważyło tą zależność. Moja rada? Nawet nie wyjmujcie z pudełka ładowarki od LG.


Podsumowanie

Dołączona grafika

LG Optimus Black to wysoka wydajność za rozsądną cenę. Telefon spodoba się szczególnie osobom które
chcą aby smartphone po prostu działał i nie kosztował 1.5 tysiąca. Nowy egzemplarz można dostać na
allegro za 800-900zł i jest to według mnie bardzo uczciwa cena. Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie miał
kontaktu z Androidem to powinien skierować swój wzrok właśnie na P970.

Bardzo spodobał mi się minimalistyczny wygląd Blacka. LG pokazało, że można ciekawie zaprojektować telefon i nie musi on wcale wyglądać jak iPhone.

Główne zalety:
+dobre wykonanie
+wysoka wydajność
+bardzo cienki i lekki
+bardzo jasny ekran
+odtwarzanie i nagrywanie filmów HD
+nie wiesza się, ani nie zacina
+dobry akumulator
+GestureUI

Największe wady
-beznadziejne słuchawki dołączone do zestawu
-ładowarka dołączona do zestawu
-czasem coś zaskrzypi
-OptimusUI


Zakaz rozpowszechniania bez zgody autora. Przygotowane specjalnie dla forum.tweaks.pl



Użytkownik Krzychu25 edytował ten post 08 10 2011 - 12:24

  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych