Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer się wyłącza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 01 10 2011 - 13:08

OCZ 4GB DDR3 1600 IntelExtreme XMP CL8 Rev2 (2x2GB) LV
Gigabyte P55-US3L
Intel Core i5-750 Quad Core
DVDRW Samsung X22 Lightscribe SATA
WD Caviar 1TB 1000GB WD10EARS 64MB
Chieftec 650W CFT-650-14CS Modularny
Gainward GTX 275 GTX275 896MB GS DDR3
Chieftec BH-01B-B-B

Przy renderingu skomplikowanej animacji w After Effects mój komputer po 13-18 klatkach się wyłącza (nie resetuje, a wyłącza dlatego wątpię aby to były jakieś błędy z programem). Nie wiem czy to problem temperatury czy może coś z pamięcią. Jak mam to sprawdzić? Mam zainwestować w dodatkowe chłodzenie?

Użytkownik Abback edytował ten post 12 10 2011 - 16:53

  • 0

#2 kuba_kubi

kuba_kubi

    Zaawansowany użytkownik

  • 807 postów

Napisano 01 10 2011 - 15:00

moze się faktycznie przegrzewac, jak nie masz to polecam kupic 2 wentylatory jeden wwiewa powietrze do obudowy a drugi je wyciaga - temp powinna sie obizyc o kilka stopni pod warunkiem ze masz kable w miare ladnie poukladne a druga sprawa to moze zasilacz niedomaga i na niego bym stawial bo masz dosc mocenego kompa a zasilacz o ile kojarze to 400W a jak skoro sie wylacza a nie restartuje to jak dla mnie wskazywalo by na niego. Pozycz o kogos jakas 450-500 markowego i zobaczysz co sie stanie.

Użytkownik kuba_kubi edytował ten post 01 10 2011 - 15:02

  • 0

#3 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 01 10 2011 - 15:01

Od razu widać, ze jaka część komputera się przegrzewa. Zapodaj mi dokładne temperatury takich części jak procek, karta graf itd
  • 1

#4 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 01 10 2011 - 15:43

moze się faktycznie przegrzewac, jak nie masz to polecam kupic 2 wentylatory jeden wwiewa powietrze do obudowy a drugi je wyciaga - temp powinna sie obizyc o kilka stopni pod warunkiem ze masz kable w miare ladnie poukladne a druga sprawa to moze zasilacz niedomaga i na niego bym stawial bo masz dosc mocenego kompa a zasilacz o ile kojarze to 400W a jak skoro sie wylacza a nie restartuje to jak dla mnie wskazywalo by na niego. Pozycz o kogos jakas 450-500 markowego i zobaczysz co sie stanie.

Napisałem, że 650W. :)
Nie mam żadnego dodatkowego chłodzenia, tylko te fabryczne.

Od razu widać, ze jaka część komputera się przegrzewa. Zapodaj mi dokładne temperatury takich części jak procek, karta graf itd

Temperatury z HWMonitor w załączniku. Właściwie nie robiłem nic obciążającego komputer kiedy je mierzyłem. Włączony był tylko odtwarzacz i chrome. Może ten dzisiejszy upał ma wpływ na temperatury podzespołów.

Załączone miniatury

  • Temperatury.jpg

Użytkownik Aerandir edytował ten post 01 10 2011 - 16:10

  • 0

#5 kuba_kubi

kuba_kubi

    Zaawansowany użytkownik

  • 807 postów

Napisano 01 10 2011 - 16:15

faktytcznie moj blad :) mozesz wykozystac domowy sposob by zobaczyc czy to wina temeperatur czy zasilacza uruchom wszystko jak wczesniej gdy sie restartuje przy otwartej budzie i wlacz wentylator czy suszarke na zimny nawiew tak by wiadlo do srodka jesli pujdzie dalej znaczy cos sie przegrzewa a wczesniej mozesz wlczyc wszystko tak samo bez nawiewu i mozesz sprobowac organolepczytnie stwierdzic co jest najgoretsze np palcem :)
  • 1

#6 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 01 10 2011 - 20:30

Poczekam do wieczora i tak zrobię. :)

To samo... Na tym HWMonitor temperatura poleciała do 99 stopni. Czy to aby na pewno wiarygodny wynik?
Zauważyłem, że radiator jest zakurzony. Muszę oddać to komuś do czyszczenia bo sam raczej nie będę tego rozkręcał. Jeszcze coś spieprzę.
  • 0

#7 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 01 10 2011 - 23:58

Wyczyść ten wentylator + radiator i daj obroty wentylatora na min. 80-90% bo masz teraz ustawione na 40%. Temperaturę na procku w spoczynku masz 75 stopni, a to zdecydowanie za dużo bo na stresie Ci skoczy +20 i masz po procku......

Użytkownik Abback edytował ten post 02 10 2011 - 00:02

  • 1

#8 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 02 10 2011 - 10:30

Zmiana tego w HWMonitor nic nie daje (pierwsza miniaturka) a w speedfan jest napisane, że prędkość tego wiatraczka to 100% (druga miniaturka)... Czy HWMonitor się pomylił? Jak mam zmienić rpm i ile wynosi wartość maksymalna?

Załączone miniatury

  • Temperatury.jpg
  • speedfan.jpg

Użytkownik Aerandir edytował ten post 02 10 2011 - 10:32

  • 0

#9 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 02 10 2011 - 11:12

Kolego najpierw wyczyść ten wentylator. Następnie musisz wejść do BIOS-u czyli po uruchomieniu komputera wciskasz "Delete" (Del). Otwiera Ci się BIOS i powinieneś mieć taki obrazek KLIK. Następnie wybierasz opcję w pierwszej rubryce na samym dole "PC Health Status". W następnym obrazku musisz zmienić na "Disabled" opcję na samym dole czyli "CPU Smart Fan Control" KLIK

Powiedz mi jeszcze ile wentylatorów masz w obudowie komputera bo możliwe, że ciepło z wnętrza obudowy nie ma jak się wydostać i tworzy Ci się tzw. piekarnik :)
  • 1

#10 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 02 10 2011 - 11:40

Mam 2. Od procesora i grafy. Kompa zaniosę do kolegi w poniedziałek, żeby mi wyczyścił ten wentylator, bo sam wolę tam nic nie rozkręcać.
  • 0

#11 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 02 10 2011 - 12:04

No to przydałby Ci się przynajmniej jeszcze 1 wentylator zamontowany z tyłu obudowy pod zasilaczem, który by Ci ciepłe powietrze z komputera wyciągał :)

  • 1

#12 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 02 10 2011 - 14:44

Czy ja wiem... Komputer mam już rok i wcześniej nie miałem takich problemów, więc sądzę, że to wina kurzu. Miałbym jakieś korzyści z tego wentylatora? Jaki byś mi polecił?

  • 0

#13 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 02 10 2011 - 15:36

Wszystko zależy ile byś miał do wydania na taki wentylator bo ceny wahają się w granicach 20-120 zł :) Najpierw jednak zadbaj o czystość tego wentylatora i radiatora bo jeżeli przez rok nie czyściłeś to na pewno wina leży po stronie kurzu który osiadł na radiatorze, a raczej między żeberkami radiatora i po prostu ciepłe powietrze nie jest odpowiednio odprowadzane jak i doprowadzane przez wentylator :)

Użytkownik Abback edytował ten post 02 10 2011 - 15:36

  • 1

#14 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 06 10 2011 - 17:37

Komp wyczyszczony. Animacja została wyrenderowana bez problemów. Maksymalna osiągnięta temperatura wg HWMonitor wynosiła 81 stopni. Obecnie mam 57 stopni. Jak myślicie, powinienem kupić ten wentylator na tył? W razie czego mam do wydania max 80zł.
  • 0

#15 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 06 10 2011 - 20:16

Ale te 81 stopni czego się tyczy ??? Bo jeżeli procesora to zdecydowanie za wysoka temperatura...
  • 1

#16 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 06 10 2011 - 20:30

Tak, procesora. Ale nie wiem czy te wyniki nie są trochę przekłamane (komp wyłączał się przy temperaturze procesora, według programu, większej niż 99 stopni).

Użytkownik Aerandir edytował ten post 06 10 2011 - 20:31

  • 0

#17 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 06 10 2011 - 20:52

Najlepiej jak temperaturę sprawdzisz wchodząc do BIOS-u :sciana: Możesz też dotknąć ręką radiatora procesora (to pod wiatraczkiem) i na oko mniej więcej zbadać czy jest lekko ciepły czy na prawdę gorący i faktycznie coś jest nie tak :P Ale najpierw jednak wejdź do BIOS-u i tam sprawdź :D

Ps. Temperaturę sprawdzasz w ten sam sposób co Ci pisałem w poście 9 o zmianie prędkości wentylatora :P Zobacz i napisz mi jakie tam temperatury masz i z jaką prędkością Ci się wentylator kręci bo też tam masz to napisane :P

Użytkownik Abback edytował ten post 06 10 2011 - 20:56

  • 1

#18 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 07 10 2011 - 17:07

Wentylator ~2700RPM
Temperatura w po uruchomieniu komputera ponownie (procesor nie był obciążony) wynosiła 50 stopni.
  • 0

#19 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 07 10 2011 - 18:29

Temperatura w miarę można powiedzieć bo nie możliwe, że aż Ci skacze w stresie o ponad 30 stopni no chyba, że faktycznie robi Ci się piekarnik we wnętrzu obudowy :sciana: Ale to jest łatwo sprawdzić, a więc jak troszkę pograsz (ok 2h) nie wychodząc z gry odkręć pokrywę obudowy i po prostu na wyczucie sprawdź przykładając tam głowę lub wkładając rękę czy jest środek mocno nagrzany (poczujesz to na pewno) czy może ujedzie to już musisz sam ocenić :D Dobrym rozwiązaniem też by było wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze na Arctic Silver 5 (koszt ok 30 zł) bo pewny jestem, że stara pasta przestała pełnić swoją funkcję i tylko ogranicza procesor w oddawaniu ciepła na radiator. Możesz też domontować dodatkowy wentylator na tył obudowy, żeby Ci ciepło z wnętrza wydobywał. Polecam: Enermax UCTB12P TB Silence 120mm PWM (ok 50 zł).
  • 1

#20 Aerandir

Aerandir

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 07 10 2011 - 18:46

Zakupie sobie ten wentylator. Faktycznie, w środku trochę ciepło.
A pastę mi kolega zmienił przy okazji czyszczenia. :sciana:

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: komputer się wyłącza samoistne wyłączanie klatkowanie obrazu



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych