Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer się nie uruchamia/zawiesza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2663 odpowiedzi w tym temacie

#101 nrg

nrg

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 20 09 2006 - 16:59

witam wszystkich!

mam "maly" problem z kompem:( otoż jak postoi nieużywany pare godzin to po włączeniu nic sie nie dzieje, monitor się nie załacza, nie slychac zeby startowal itd, jak pochodzi w takim stanie troche <zagrzeje sie:)> to nawet widze na ekranie jak staruje BIOS i sie zawiesza, po kilku takich restartach nawet włacza sie windows <tzn pokazuje sie ekran na ktorym sie system ładuje> i znowu zwis, po jakis 2-3 godz udaje mi sie uruchoic sytem:( ale to tez nie na dlugo < tak moze z godzinke albo i dwie i znowu zwis> co moze byc tego przyczyna? plyta glowna? zasilacz? karta graficzna? kompa mam od 3 lat i kiedys w ramach gwarancji wymieniali mi zasilacz

thx z gory za odpowiedzi:)

  • 0

#102 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 20 09 2006 - 19:45

W poniedzialek skompletowalem kompa:
Intel C2D E6300
Gigabyte 965P-DS4
GF 7600GS Galaxy Zalman
WD Caviar 250GB 16MB cache
Chieftec 450W
DVD-RW i takie tam [beeep]y

Chodzi o to ze komp mi sie resetuje :/ Na Oblivionie nie zaleznie na jakich detalach czy rozdzielczosci gram po jakims czasie sie resetuje. Dzisiaj mi sie zresetowal normalnie w windzie, bez niczego. Poprostu nagle chwilowa przywieszka i reset. Pierwszy raz mi sie cos takiego zdazylo. Moze to wina STRASZNIE niskiego napiecia na +12V? Sprawdzalem w AIDA32 i Everest i oba programy pokazuja 0.96V na +12V. Zasilacz, jak juz wyzej napisalem, mam Chiefteca 450W. Moze to kwestia zlego podlaczenia kabli na plycie glownej? Ponizej daje link do screena z Everesta:

http://img131.imageshack.us/img131/6859/everestscreenxw2.jpg

EDIT

Przed chwila zauwazylem ze Everest wyswietla 1C na procesorze i 2,3V napiecia na procesorze. Nie wiem czy to blad programu czy czujnikow na plycie glownej bo zaraz po odpaleniu kompa Everest normalnie pokazuje 23C i 1,4V tylko po chwili sie z mienia. W biosie tez jest 23C.

  • 0

#103 genziutek

genziutek

    Pionek

  • 376 postów

Napisano 20 09 2006 - 19:58

Temperatura 1C? Takie rzeczy to tylko z chłodzeniem gazowym ale wątpie zebyś je miał ;] . napięcia żeczywiście wygladają dośc dziwnie. Tu raczej wine ponosi zasilanie. A masz podpięte dodatkowe zasilanie płyty głównej? (4-ro pinowe)
  • 0

#104 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 20 09 2006 - 20:04

Na plycie jest podlaczone tak: Glowne zasilanie 20pin + 4pin i jakas wtyczka 4pin do wejscia 8pin ktore w instrukcji plyty bylo opisane jako zasilanie dodatkowe, ale nie wiem czy wtyczka jest dobra. Podlaczal mi to informatyk. Moze wyciagne ta 4pinowa wtyczke co jest w 8pinowym wejsciu i zobacze czy cos sie stanie?

A co moze byc przyczyna tych resetow?

EDIT

Przed chwila sprawdzilem co jak nie bedzie tego dodatkowego wtyku 4pin. Musi byc bo wogole karta graficzna sie nie zalacza.
  • 0

#105 joszi33

joszi33

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 20 09 2006 - 20:48

Witam, dokładnie mam ten sam problem.Mój komp ma kilka miesięcy. W czasie upałów zaczoł po ponownym uruchamianiu nie włanczać sie. Dochodzi tylko do logo windows i ponownie sie uruchamia i tak w koło. Zeby odpalic system muszę poczekac jakies 20 minut aż komp ostygnie. Nie wiem co robic , HELP
  • 0

#106 mgx8

mgx8

    Początkujący

  • 148 postów

Napisano 20 09 2006 - 21:17

packer : ale, żeś pomógł. Może byś coś pomógł, a nie za każdym razem albo zrób se formata albo kup sobie nowego kompa <lol>
  • 0

#107 Kisieluś

Kisieluś

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 20 09 2006 - 22:28

Nie znam się dobrze na hardware, ale może to być rookit, nie zwykle groźny szkodnik.
  • 0

#108 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 20 09 2006 - 23:11

Nie znam się dobrze na hardware, ale może to być rookit,

Rootkit nie przetrwa formatowania. To tylko specjalne maskowanie plików przed użytkownikiem i większością aplikacji typu antyvir. Ogólnie rzecz ujmując każda technika pozwalająca ukryć pliki i procesy, bez wiedzy i zgody użytkownika (taka chyba jest definicja, ciągle trwają na jej temat spory). W praktyce osiąga się to przez uruchomienie pewnego rodzaju "sterownika" we wczesnej fazie startu systemu, który dzięki modyfikacjom kluczy rejestru, atrybutów plików itp. powoduje, że system staje się ślepy na pewne sprawy. Rootkit można wykryć porównując zawartość dysku jaką pokazuje zabootowany z niego system z listą plików uzyskanych z niezabootowanego dysku (np. przenosząc go do innego peceta albo odpalając jakiś liveCD). Rootkity wykrywa kilka narzędzi np. Rootkit Revealer, Backlight, czy linuksowy chkrootkit.

Skoro wypróbowane były różne dyski twarde, problem chyba leży po stronie hardware'u. Na początek jak już ktoś wspomniał warto sprawdzić pamięć, napięcia na zasilaczu, temperaturę procesora itd., konflikt kanałów master/slave (chociaż nie sądzę, żeby znajoma z nudów bawiła się zworkami napędów). W takich sytuacjach odpalam jakiś system z CD, robię memtesta, potem na wszelki wypadek odpalam zaktualizoanego antywira, i na koniec już w trybie graficznym próbuję sprawdzić, czy chodzą wszystkie urządzenia.
  • 0

#109 Enolagay

Enolagay

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 22 09 2006 - 17:33

witam wszystkich!

mam "maly" problem z kompem:( otoż jak postoi nieużywany pare godzin to po włączeniu nic sie nie dzieje, monitor się nie załacza, nie slychac zeby startowal itd, jak pochodzi w takim stanie troche <zagrzeje sie:)> to nawet widze na ekranie jak staruje BIOS i sie zawiesza, po kilku takich restartach nawet włacza sie windows <tzn pokazuje sie ekran na ktorym sie system ładuje> i znowu zwis, po jakis 2-3 godz udaje mi sie uruchoic sytem:( ale to tez nie na dlugo < tak moze z godzinke albo i dwie i znowu zwis> co moze byc tego przyczyna? plyta glowna? zasilacz? karta graficzna? kompa mam od 3 lat i kiedys w ramach gwarancji wymieniali mi zasilacz

thx z gory za odpowiedzi:)

Może byc wiele przyczyn zaczynająć od zasiłki po pamięć jak będziesz miał czas to poszukaj takiego programu memtest86+ uruchom go spod dosa i sprawdz pamięć jeżeli to nie zadziała próbuj pożyczyć od kogoś zasilacz i wtedy będziesz wiedział.

edytowany przez 'ykoops' // poprawione cytowanie posta - brakujący ']" w tagu :-)
  • 0

#110 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 09 2006 - 21:39

problem wyeliminowany polowicznie. Komp juz sie nie resetuje. Przeinstalowalem system i zainstalowalem sterowniki do SATA. Ale caly czas jest to dziwne napiecie :/ I w CPU-Z nie wyswietla mi pelnego info o RAMie, tylko ze 1024MB :/
  • 0

#111 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 22 09 2006 - 21:54

Błędne wartości pamięci i napięć prawdopodobnie wynikają z braku informacji o płycie w programach diagnostycznych. Napięcie 12 V jest używane głównie przez silniki dysków i napędów CD/DVD, gdyby faktycznie miało tak niską wartość nie zabootowałbyś systemu. Sprawdź czy nie ma aktualizacji programów diagnostycznych. Przy starcie kompa wejdź w BIOS i tam sprawdź napięcia, nie sugeruj się za bardzo wynikami z tych programów, w ostateczności sprawdź miernikiem najprościej na wolnym złączu zasilania napędu (żółty +12, czerwony +5, czarne GND)

  • 0

#112 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 09 2006 - 22:05

Sprawdzalem w BIOSie to nie wyswietla jakie jest napiecie tylko przy kazdej wartosci OK. Tez mi sie wydawalo ze jakby na 12V zeczywiscie bylo 1V to zadnej plytki bym nie odpalil. Sprawdze czy sa te aktualizacje. Dzieki ykoops ;]

A moze wie ktos z was dalczego nie moge odpalic linuxa? ;] Przy knoppixie wywala ze nie moze znalezc jakis plikow systemowych a przy Ubuntu niby laduje "ROOT filesystems" czy cos takiego i tez jest przywieszka. Wyswietla "Ok, booting kernel" i nic.. moge sobie pisac i nic.

szok.... zainstalowalem nowa wersje CPU-Z i wszystko pieknie wyswietla ;] Jeszcze raz dzieki ykoops

  • 0

#113 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 22 09 2006 - 22:07

A moze wie ktos z was dalczego nie moge odpalic linuxa? ;] Przy knoppixie wywala ze nie moze znalezc jakis plikow systemowych a przy Ubuntu niby laduje "ROOT filesystems" czy cos takiego i tez jest przywieszka. Wyswietla "Ok, booting kernel" i nic.. moge sobie pisac i nic.

Przyczyn może być kilka, napisz jakie wersje dokładnie. Na forach danych dystrybucji jest zawsze uaktualniana na bieżąco lista bug-ów i sprzętu sprawiającego problemy. Starsze wersje na 100% mają problemy z dyskami SATA . Na moim wiekowym kompie dawnymi czasy knopixy, auroxy itp. wywalały się nawet na starym poczciwym kontrolerze IDE bodajże produkcji ALi.
  • 0

#114 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 09 2006 - 22:09

Ubuntu 6.06 i knoppix 4.0

Knoppix chyba powinien dzialac bo byl dany do Laptopa starszej a tam niby jest SATA (chyba ze spredawca wcisnal kit albo sie pomylil) i tam sie normalnie odpala.
  • 0

#115 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 22 09 2006 - 22:42

Zajrzałem na forum ubuntu :/, jest tam sporo wątków z kontrolerami SATA a wiekszość w tonie jak poniższy:

"Jądra <2.6.17 nie działają z niektórymi kontrolerami SATA. Spróbuj z instalacją Edgy Efta bądź innego systemu z jądrem instalacyjnym 2.6.17."
 


Użytkownik bipiw edytował ten post 25 05 2013 - 00:35

  • 0

#116 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 09 2006 - 23:06

Ok dzieki, przejrze sobie. Problem jest w tym ze wogole sie to nie uruchamia nawet nie dochodzi do poziomu instalacji ;] Dzieki za pomoc, dalej juz odnosnie Ubuntu bede sie pytal na ich forum albo poczekam na kolejna wersje ;]
  • 0

#117 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 23 09 2006 - 11:06

Tak sobie teraz myślę, może sam obraz płyty jest uszkodzony? Weryfikowałeś sumę kontrolną po ściągnięciu?
Ściągnij np. eXpres Cheksum Verifier, programik darmowy, potrzebny jest plik .md5 z sumą kontrolną obrazu płyty ubuntu (jest do ściągnięcia z witryny ubuntu). Programik wymaga aby obraz .iso i plik .md5 były w jednym katalogu. W obsłudze jest banalnie prosty, wystarczy podać mu gdzie jest plik sumy i dać start. ;]
  • 0

#118 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 24 09 2006 - 22:59

Plyta ubuntu jest dobra bo instalowalem z niej system na starym kompie, plyta z knoppixem tez dobra bo dzialala na innym kompie.
  • 0

#119 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 24 09 2006 - 23:43

Sprawdź jakie są opcje startu, może jakieś cheatcody np. wyłączające obsługę zarządzania energią APM (ciągła zmora, zwłaszcza na laptopach :P ), wyłączenie automatycznego montowania dysków... Wiem, że na tym forum powtarzam się z proponowaniem ściągnięcia SLAXa, ale to tylko 187 MB i warto mieć chociażby jako ciekawostkę. Ja używam go głównie do szpanowania AmaroK-iem w gronie miłośników windowsa :P O ile dobrze pamiętam ruszał na większości płyt gł. z SATA.
  • 0

#120 Lewiatan

Lewiatan

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 27 09 2006 - 16:31

No w sumie pobawic sie tym SLAXem nie zaszkodzi :D Jak bede sie nudzil to sprawdze co to jest :)
  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: zawieszanie komputera uruchomienie komputera włączenie komputera nie uruchamia się komputer



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych