Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer, potrzebuje odpoczynku ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 King1698

King1698

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 01 2010 - 15:13

Witam.

Nie wiedziałem w jakim temacie zadać to pytanie ale "Ogólne" najbardziej mi pasowało.

A więc czy komputer potrzebuje odpoczynku? Czy jak by chodził parę dni bez wyłączania(zostawianie kompa na noc do ściągania) to nie zaszkodziło by mu to? Przy okazji jeszcze wspomnę ze mam bardzo dobre chłodzenie i nic się nie nagrzewa nawet po sześciu godzinnej sesji grania w obciążające kompa gry ;)

  • 0

#2 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 17 01 2010 - 15:51

Nie potrzebuje odpoczynku, jak myślisz jak działają banki, słowem cały internet dlaczego działa?

  • 0

#3 Jezierski

Jezierski

    Nie truć na gg.

  • 351 postów

Napisano 30 01 2010 - 19:00

ehehe :E zalezy jak na to spojrzeć. Ale j/w ogólnie to nie, co innego gdyby Ci się grzał .
  • 0

#4 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 30 01 2010 - 19:03

Jakby nie było, komputer pobiera energię i czasami wrato się zastanowić czy się opłata także z tej strony, taki kilkudniowy maraton
  • 0

#5 Gość_DoctorMofis_*

Gość_DoctorMofis_*

Napisano 30 01 2010 - 19:06

Po trzech tygodniach mogą się zacząć dziać cuda na kiju, np. zniknie pasek start, raz na dwa-trzy tygodnie można zrestartować komputer w celu odnowienia paru rzeczy w jego pamięci itp.
  • 0

#6 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 30 01 2010 - 22:14

Nie potrzebuje odpoczynku, jak myślisz jak działają banki, słowem cały internet dlaczego działa?

To nie do końca prawda. Do końca nie wiem i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Ale przecież profesjonalne serwisy postawione są chyba na serwerach NAS - czyli takich małych komputerach które są właśnie do tego przeznaczone i mogą działać bez przerwy. A naszemu koledze chyba bardziej chodziło o zwykły komputer.
  • 0

#7 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 31 01 2010 - 00:08

To nie do końca prawda. Do końca nie wiem i nie chcę nikogo wprowadzać w błąd. Ale przecież profesjonalne serwisy postawione są chyba na serwerach NAS - czyli takich małych komputerach które są właśnie do tego przeznaczone i mogą działać bez przerwy. A naszemu koledze chyba bardziej chodziło o zwykły komputer.

Większość serwerów stoi na "zwykłych" komputerach zbudowanych w oparciu o trwałe podzespoły.

Teoretycznie zwykły komputer też powinien wytrzymać cały czas włączony, ale jeżeli ma problemy z przegrzewaniem się, albo któreś podzespoły są gorszej jakości, możliwe, że coś padnie. No i na pewno mocno użytkowany system prędzej czy później się zamuli - odczujesz znaczne spowolnienie pracy komputera.

Aczkolwiek problem ten nie powinien dotyczyć komputerów stacjonarnych w tym stopniu co laptopów. Słyszałem, że ktoś przeprowadzał taki test z jakimś laptopem Asusa - nie wyłączał go przez 4 miesiące. Po tym czasie padła płyta główna. Myślę, że takich problemów nie powinny mieć np. laptopy IBM ThinkPad, zbudowane w oparciu o trwalsze podzespoły.
  • 0

#8 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 31 01 2010 - 14:54

Istnieją serwisy typu "uptime project", gdzie ludzie biją rekordy czasu działania kompa.
http://www.uptimeprj.com/toplist/index/en/0-30/UZD/

Jak widać Windows nie potrafi zbyt długo ustać. :E
Poza tym czasami mój komputer (pierwszy z sygnatury, XP64) działał 5 dni, potem 2 dni hibernacji i od nowa. Wytrzymał miesiąc, potem zaczął wariować. I wg mnie nie chodzi tu o trwałość podzespołów, bo dyski SATA są przystosowane do ciągłej pracy.
  • 0

#9 makhan

makhan

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 02 02 2010 - 15:14

Ale to już kwestia systemu, nie sprzętu. No i jego użytkowania. Myślę, że Windows Server by dłużej wytrzymał, ale intensywnie eksploatowany też by kiedyś padł.
  • 0

#10 EmotiCon

EmotiCon

    Początkujący

  • 50 postów

Napisano 27 02 2010 - 21:53

Mój MacBook chodzi już kilka miesięcy. :sarcastic_hand: Jednak go usypiam gdy go nie używam,
  • 0

#11 theqatrick

theqatrick

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 27 02 2010 - 22:10

Mój Toshiba także tylko sypia :sarcastic_hand: Kiedyś chodził pare dni bez wyłączenia, nic nie wpłyneło na pracę.

  • 0

#12 Zielonek430

Zielonek430

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 27 02 2010 - 22:48

Ja zawsze wyłączam komputer, bo mój komputer nawet w spoczynku żre stosunkowo dużo prądu. Nie wydaje mi się, aby mógł się zepsuć, jeżeli się będzie go tylko usypiać, choć chyba dobrze jest czasem go wyłączyć na dłuższy czas, by np. ostygł i żeby mógł załadować się cały od nowa.

  • 0

#13 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 02 2010 - 03:31

Z reguły każdy komputer po włączeniu go do sieci i uruchomieniu, ma chodzić przez określony czas bez awarii, czas pracy non stop komputera, wyznacza się czasem konserwacji, a czas konserwacji ustalany jest na podstawie warunków w jakich dany komputer będzie pracował. Inny jest czas na komputery pracujące przy okienku, banku, poczty, czy innych urzędów, inny czas będzie w pokojach biurowych, a inny czas w odpowiednich przystosowanych pomieszczeń pod pracę komputera.
Bo chodzi tu o to że trwałość komputera to nie tylko system ale i trwałość podzespołów, w nim zainstalowano, chodzi o stopień czystości powietrza w danym pomieszczeniu, inaczej decyduje tu stopień zanieczyszczeń w otoczeniu danego komputera. Jednym słowem jak okaże się ze po dwóch miesiącach należy oczyścić komputer z kurzu, plus trzeba od czasu do czasu dokonać odświeżania systemu i czyszczeni dysku.
  • 0

#14 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 01 03 2010 - 15:09

Komputer w pracy mojego taty chodzi 24/7/365 od 5 lat i nic mu nie jest. Wyłącza się go tylko na przeglądy i gdy zabraknie prądu, ostatnio spalił się w nim zasilacz (no wiadomo, coś pokroju modecom feel), więc ciągłe włączenie nie wpływa na pracę komputera, chyba, że ma się zasilacz z dolnej półki.
  • 0

#15 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 01 03 2010 - 16:05

W moim przypadku komputer może chodzić cały dzień.
  • 0

#16 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 01 03 2010 - 16:38

Bardziej szkodliwe dla kompa jest częste włączanie i wyłączanie niż praca non-stop.
  • 0

#17 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 05 03 2010 - 23:11

U mnie niestety, od czasu do czasu tak właśnie robię. włączam i wyłączam i w kółko.
  • 0

#18 TPT

TPT

    Początkujący

  • 28 postów

Napisano 14 06 2010 - 10:49

Bardziej szkodliwe dla kompa jest częste włączanie i wyłączanie niż praca non-stop.


Zgadzam się w 100%.

Jeśli chcesz by komputer chodził non stop podstawą udanej eksploatacji jest... zasilacz i chłodzenie.

Dla przykładu, jednen z moich komputerów chodzi non stop (wyjąwszy parę restartów i parę modernizacji) od 2009-05-18, obecnie napędza go zasilacz OCZ Z850W (80 Plus Gold), który ciągnie HD5970 + Q8200 + 2GB - które są obciążone w 100% 24h/dobę.

Nie mam z nim żadnych problemów, przeżył ostatnią falę upałów i ma się dobrze.
  • 0

#19 Jochnka

Jochnka

    Selfie

  • 356 postów

Napisano 26 06 2010 - 12:44

Dobrze, że matka ostatnio kazała zostawić włączonego kompa.
Jak siostry nie będzie to zostawię kompa włączonego na resztę nocy (do północy siedzę). :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych