Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kłopot z Vistą lub użytkownikiem ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 KSW

KSW

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 25 08 2008 - 17:06

Witam wszystkich, mam dość skomplikowany problem który opisuję:

-sąsiad zakupił laptopa (Fujitsu Siemens Esprimo Mobile;
a) system operacyjny: Windows Vista Home Basic-32 bity,
:unsure: procesor: Intel Pentium Dual Core T2330 1,6 GHz,
c) grafika SiS Mirage 3 Graphic,
d) dysk twardy WDC WD1600BEVS-07RST0 ATA Device
e) karta sieciowa SiS191 Ethernet Controller,

Komputer zakupiony w jakimś supermakecie - mam nadzieję że info wystarczy do identyfikacji sprzętu.
Opis Problemu:

W komputerze był zainstalowany antywirus Nortona, który został przeze mnie zamieniony na G Date 2008 Total Care'a triala, a IE został zastąpiony FireFoxem. Nie jestem w stanie określić po jakiej czynności dokładnie (w trakcie odinstalowywania triala na full v. G Data Internet Security-osobiście nie wziąłbym tego jako punkt zaczepienia dotyczącego problemu). Nie ingerowałem raczej w poważniejsze ustawienia systemu bo nie zdążyłem. Nagle FireFox przestał łączyć się z internetem, więc pobrałem Operę, która jak się okazało również na starcie odmówiła współpracy-nie mogła się połączyć (komunikat jak podczas nie podłączonego modemu/kabla sieciowego i w FF i w O). Działał prawidłowo bez zarzutu IE, aż do momentu kiedy również odmówił współpracy-komunikat jak w FF i O. Wykonałem diagnostykę problemu z połączeniem sieciowym/internetem i najpierw błąd był nie do zidentyfikowania, a podczas drugiej diagnozy błąd został zidentyfikowany i naprawiony-po restarcie karty sieciowej. Warto zaznaczyć, że w momencie wystąpienia problemów z przęglądarkami działał Skype i GG-bez większych problemów. Problem, próbowałem naprawić począwszy od sprawdzenia i ewentualnie przywrócenia na domyślne wszystkich ustawień internetowych, łącznie z wyczyszczeniem Cookisów, pamięci tymczasowej, historii itp. Nic nie pomogło więc uruchomiłem komputer ponownie i uruchomiłem Naprawę Komputera, bo ostatnia znana dobra konfiguracja też nie pomogła (F8 podczas uruchamiania). Z listy punktów przywracania, bo uznałem, że to najrozsądniejsza opcja, wybrałem punkt z wczorajszego dnia, ale pokazał mi się nieznany błąd uniemożliwiający przywrócenie tego punktu. Wybrałem więc przywrócenie punktu który nie przywracał plików systemowych, udało się (punkt z momentu kiedy trial G Data był zainstalowany). FF i O nadal nie działały, działa tylko beznadziejny IE. Oczywiście sprawdzałem czy antywirus nie zblokował przeglądarek, baza wirusów była aktualna, a skan gruntowny był w sobotę i nic nie wykrył. Zapomniałem jeszcze napisać, że FF strasznie długo się włącza, po uruchomieniu pokazuje się po ok. 3 min. Opera włączała się natychmiast, błąd wyskakiwał po chwilce, a IE normalnie działa. Po przywróceniu, G data w ogóle nie uruchomił się w pełni, pokazywał się błąd Proxy i kupa, a na dodatek non stop co chwilę pokazują się puste komunikaty i komunikat systemowy o nie możliwości wyświetlenie przez program (antywira) komunikatu... Myślę że to wszystkie już cenne informacje, pytanie:

Czy ktoś może coś poradzić? Myślicie że to wir?

P.S. System nie zdiagnozował żadnych problemów z wydajnością i działaniem komputera. Dostawca internetu jest beznadziejny-Asternet w Nowogardzie - często miewają różne problemy...ale nie sądzę, żeby o to chodziło.

  • 0

#2 Ugol.pl

Ugol.pl

    Początkujący

  • 26 postów

Napisano 29 08 2008 - 18:30

Na początku chciałbym się przywitać jako, że to mój pierwszy post na tym forum. Zatem, Dzień Dobry :D

Z tego co napisałeś wynika, że problem z połączeniem, a właściwie z łączeniem się przeglądarek nastąpił po zainstalowaniu pełnej wersji G Dat'y, więc według mnie to była bezpośrednia przyczyna problemu.
http://www.gdata.pl/portal/PL/content/view/227/
To jak widać cały pakiet zabezpieczający więc najprawdopodobniej coś w rodzaju firewalla zablokowało Ci porty, z których korzystały przeglądarki (bo inne programy działały). Szkoda, że przed operacją przywracania nie spróbowałeś, np zamknąć antivira, zrestartować system i spróbować się połączyć.

Przywracanie systemu, to mógł być pomysł, ale w tym przypadku najwidoczniej nie poskutkował, na dodatek, jak piszesz, nie działają niektóre programy.

Więc tak:
Zobacz czy ponowna instalacja FF i Opery coś da.
Postaraj pozbyć się wszystkich resztek po produkcie G Daty.
Po względnym uprzątnięciu tego bałaganu powinno ruszyć.

Tak na przyszłość:
Jeśli masz obraz, lub płyty Recovery, to po odzyskaniu ustawień fabrycznych (jeśli kiedyś to będzie konieczne) warto w Dodaj/Usuń programy wywalić Nortona (u mnie to miało 40/50MB) i jeśli to konieczne zainstalować coś lżejszego: avg, avast (co prawda nie instalowałem tego na Viście, tylko na XP, ale te darmowe wersje wystarczająco chronią komputer)

Samo spowolnienie pracy systemu to pewnie zagmatwane procesy samej Visty, ale i Norton, czy G Data, też swoje dokładają. Dlatego najlepiej system odchudzić ze wszystkiego co niepotrzebne (w miarę możliwości) i dorzucić lekkostrawne programy (te naprawdę potrzebne).

Pozdrawiam

  • 0

#3 KSW

KSW

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 31 08 2008 - 14:56

Witam...witam i dziękuję, bo byłem tak wkurzony, że chcąc pomóc i zrobić dobrze, spie... robote:)
Usunięcie folderów w Program Files antywirusa i Fire Foxa oraz wyczyszczenie wpisów rejestru tych programów rozwiązało problem.

Sądziłem że problem tkwi w ustawieniach internetu lub podobne i szukałem dziury w całym...sprawdziłem praktycznie wszystkie ustawienia jakie mogłem oprócz jednych - jak się okazało, konflikt tyczył przypisanych rozszerzeń html, htm i url internetowych do Fire Foxa z brakiem możliwości zmiany tego (!), dlatego mimo że IE działał, i był ustawiony jako przeglądarka domyślna, linki klikane w gg nie uruchamiały się w IE tylko w FF który uruchamiał się po kilku minutach i bez połączenia.

Dzięki więc jeszcze raz. Pozdrawiam :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych