Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karta motrowerowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dakross

Dakross

    Początkujący

  • 45 postów

Napisano 07 06 2008 - 15:08

Witam,mam pytanie czy zęby jeździć na skuterze trzeba mieć kartę motorowerową ? jak mam obecnie 17 lat?
Jakby mnie policja złapała bez niej to co mi grozi ?

  • 0

#2 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 06 2008 - 16:20

Z tego co wiem to powinieneś mieć taką kartę, ponieważ jeździsz po publicznych drogach, a karta pokazuje, że "potrafisz".
Na twoim miejscu wyrobiłbym sobie taką i miał to z głowy :D
A jak cię policja złapie to strzelam, że skończy się na upomnieniu słownym ewentualnie jakiś mandacik

  • 0

#3 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 07 06 2008 - 16:24

W tym wieku możesz także zrobić już "normalne" prawo jazdy. Jednak otrzymasz je dopiero w dniu ukończenia 18 lat (lub później)
  • 0

#4 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 06 2008 - 16:25

Zgadza się, ale ja wziąłem pod uwagę szybkość wydawania takiego dokumentu :D
Lepiej zrobić tą kartę i jeździć spokojnie z myślą, że policja nie może ci nic zrobić
  • 0

#5 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 07 06 2008 - 19:33

zrób karte albo poczekaj rok , od 18 lat można jeżdzic na dowodzie.

jak cię złapią to albo upomnienie albo mandat 500zł. :D
  • 0

#6 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 08 06 2008 - 01:06

Nie ma takiej możliwości. Dowód osobisty nie uprawnia do jazdy żadnym pojazdem, nawet rowerem.

ZAWSZE jest wymagany jakiś dokument, uprawniający do poruszania się pod drodze, ulicy.
Mając PRAWO JAZDY nabywasz prawo od 18-tu lat jeździć także rowerem, motorowerem.
A dlatego od 18-tu, bo prędzej nie dostaniesz PRAWKA.

Myślę, że nie warto ryzykować w okresie 1 roku 500 zł...
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 09 06 2008 - 14:03

Nie ma takiej możliwości. Dowód osobisty nie uprawnia do jazdy żadnym pojazdem, nawet rowerem.

ZAWSZE jest wymagany jakiś dokument, uprawniający do poruszania się pod drodze, ulicy.
Mając PRAWO JAZDY nabywasz prawo od 18-tu lat jeździć także rowerem, motorowerem.
A dlatego od 18-tu, bo prędzej nie dostaniesz PRAWKA.

Nieprawda, po ukończeniu 18 lat nie potrzebujesz karty rowerowej ani motorowerowej - wystarcza dowód (a w zasadzie to dokument potwierdzajacy wiek, bo to nie dowód uprawnia do kierowania tymi pojazdami tylko fakt ukończenia 18 lat)
  • 0

#8 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 09 06 2008 - 21:06

Nieprawda, po ukończeniu 18 lat nie potrzebujesz karty rowerowej ani motorowerowej - wystarcza dowód (a w zasadzie to dokument potwierdzajacy wiek, bo to nie dowód uprawnia do kierowania tymi pojazdami tylko fakt ukończenia 18 lat)



Nurek ma rację , wystarczy dowód , nie musisz miec prawka Dołączona grafika! Niewiem kto ci tak nagadał.
  • 0

#9 Dodo_14

Dodo_14

    Początkujący

  • 146 postów

Napisano 05 07 2008 - 19:03

Nurtuje mnie 1 rzecz są skutery co mają 50cm^3 i mniejsze pojemności. Na wszystkie skutery obowiązuje karta motorowerowa czy poniżej 50cm^3 można jeździć z kartą rowerową?
  • 0

#10 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 07 2008 - 19:25

Nurtuje mnie 1 rzecz są skutery co mają 50cm^3 i mniejsze pojemności. Na wszystkie skutery obowiązuje karta motorowerowa czy poniżej 50cm^3 można jeździć z kartą rowerową?

Karta motorowerowa obowiązuje tylko na pojazdy z silnikiem do 50 cm3. Powyzej musisz już miec prawko. Na rowerową nie możesz jeździć na motorowerze.
  • 0

#11 Dodo_14

Dodo_14

    Początkujący

  • 146 postów

Napisano 23 07 2008 - 11:54

Rozmawiałem z ludźmi i niektórzy mówią ze jak złapią osobę niepełnoletnią to idzie wniosek do sądu rodzinnego i kara w wysokości 2000zł czeka takiego delikwenta. Inni ze mandat do 100zł , jeszcze inni ze odholują pojazd do póki się nie zda na kartę itd... co o tym myśleć?

  • 0

#12 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 23 07 2008 - 12:16

Rozmawiałem z ludźmi i niektórzy mówią ze jak złapią osobę niepełnoletnią to idzie wniosek do sądu rodzinnego i kara w wysokości 2000zł czeka takiego delikwenta. Inni ze mandat do 100zł , jeszcze inni ze odholują pojazd do póki się nie zda na kartę itd... co o tym myśleć?

Zależy na czym cię złapią. jak na skuterze, ty chyba mandat, często kończy się na spuszczeniu powietrza przez policję i wysłaniu cię do domu. Natomiast jak na czymś o wiekszej pojemności to jest już kierowanie pojazdem samochodowym bez uprawnień i wtedy faktycznie kara jest poważna - bo w zasadzie to jest to samo jakby ktos jeździł samochodem bez prawka. Daltego tu ten sąd rodzinny (jeśli jesteś niepełnoletni) i wysoka kara pieniężna jest prawdopodobna. Trzecia opcja odpada, nie moga ci zabrać motoroweru, motoru i samochodu i go ileśtam trzymać. Mogą go najwyżej na parking odholować, ale nie ma problemu z odebraniem

  • 0

#13 Dodo_14

Dodo_14

    Początkujący

  • 146 postów

Napisano 23 07 2008 - 12:45

W tym przypadku chodzi głównie o skuterek 49ccm.
  • 0

#14 yasiu18

yasiu18

    Początkujący

  • 120 postów

Napisano 23 07 2008 - 19:16

W Polsce motorower można prowadzić po ukończeniu 13 roku życia. Dokumentem uprawniającym do jego prowadzenia jest karta motorowerowa. W przypadku osób pełnoletnich kierujących motorowerem nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania. Osoby te upoważnia do kierowania motorowerem dowód osobisty lub prawo jazdy dowolnej kategorii. Motorower - jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm3 lub niewielki silnik elektryczny (źródło: Wikipedia)
  • 0

#15 Dodo_14

Dodo_14

    Początkujący

  • 146 postów

Napisano 23 07 2008 - 20:11

Ble ble ble to wiem, tylko się pytam jakie mogą BYĆ SKUTKI gdy policja złapie delikwenta NA SKUTERZE bez KARTY MOTOROWEROWEJ.
  • 0

#16 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 24 07 2008 - 09:21

Ble ble ble to wiem, tylko się pytam jakie mogą BYĆ SKUTKI gdy policja złapie delikwenta NA SKUTERZE bez KARTY MOTOROWEROWEJ.

Wszystko zależy gdzie cię złapią i kto to będzie. Jak 500 m od domu, normalni policjanci z dzielnicy to najwyzej powietrze ci spuszczą i każą do domu iść. Jak w centrum miasta jakaś drogówka to może byc gorzej.
  • 0

#17 Dodo_14

Dodo_14

    Początkujący

  • 146 postów

Napisano 24 07 2008 - 14:38

Dzisiaj zaczepiłem straż miejską, powiedzieli mi ze do wieku 16 lat sprawa jest kierowana do sądu rodzinnego. A w przypadku 17 lat już można narzucić mandat.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych