Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki polecacie router i dysk ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 sushi

sushi

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 09 07 2011 - 02:50

Witam,

chciałbym zainstalować w domu "domowe centrum rozrywki", że tak powiem. Chodzi tutaj o dysk twardy (1TB ~ 2TB), który wraz z PORZĄDNYM routerem (nie najdroższym tylko porządnym) będzie współpracował z 4 urządzeniami - 2 laptopy WiFi + stacjonarka (LAN) * PS3(WiFi).

Na razie mam D-Linka DI-524 ale często doświadczam sytuacji konieczności restartu urządzenia / restartu połączenia internetowego (szczerze nienawidzę tego urządzenia) co jest bardzo irytujące i chcę się go pozbyć jak najszybciej.

Chciałbym zakupić zestaw, który n ie będzie sprawiał problemów (wsparcie dla XP, Vista, Win 7), jeżeli w ogóle taki istnieje.

edit:
- byc może należało by tego posta przenieść pod dział "Konfiguracja sieci i routery"
- później mam zamiar podpiąć pod router (jakkolwiek) drukarkę (WiFi) tak żeby działała w z każdego komputera
- chcę żeby wszystko działało bezproblemowo - mam już dość użerania się z problemami sprzętowymi
- na wszystko (router + dysk - 1~2TB)450 zł, nie więcej nie mniej (no może przy odpowiedniej sugestii do stówy więcej)
tyle



Z góry dziękuję za propozycje

sushi

Użytkownik sushi edytował ten post 09 07 2011 - 03:00

  • 0

#2 msco2

msco2

    Początkujący

  • 85 postów

Napisano 10 07 2011 - 11:05

Z routerem nie będzie problemu
tani stabilny i o dobrym zasięgu
to ostatnio :

TP-LINK TL-MR3420
Jeśli chodzi o zewnętrzne dyski z WiFi
to w tej cenie nie umiem doradzić,
chyba że wystarczą jakieś nikłe transfery.

  • 0

#3 bas1c

bas1c

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 24 07 2011 - 22:25

WNR3500L / WNDR3700 jedne z lepszych na rynku, nie-najdroższe, ale naprawdę porządne mają wszystko co potrzebujesz. dysk w zasadzie obojętnie jaki - byle na gwarancji ;)

pamiętaj jednak, że dysk podłączony przez usb nieco ogranicza prędkość przesyłu danych, choć na dzień dzisiejszy jedynym zastępczym rozwiązaniem jest domowy NAS, który już nieco kosztuje.
  • 0

#4 100nx

100nx

    Początkujący

  • 34 postów

Napisano 28 07 2011 - 15:49

Jeśli twój budżet jest nieco ruchomy to może zastanow sie nad NAS-em. Mozna kupic niedrogi Netgear Stora z dyskiem 1tb od 530zł. A netgear to akurat wg ostatnich zestawien najlepszy producent bank danych, takze dosyc pewny sprzet. Ale jesli jednak wolisz typowo router + dysk to WNDR3700 to mega sprzet.
Podsylam link do malego testu: http://pcfoster.pl/artykul/test-routerow-z-wysokiej-polki/741-1.html
  • 0

#5 sushi

sushi

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 28 07 2011 - 21:37

Dzięki za sugestie i zarazem przepraszam że nie uczestniczyłem w dyskusji.... w końcu sam zakładałem ten temat, niestety z przyczyn niezależnych nie miałem dostępu do neta przez pewien czas.

Prawdę mówiąc nie wiem czy rozwiązanie typu NAS jest mi koniecznie potrzebne. Przyznajcie sami, e nieraz za sugestiami forumowiczów idzie się w rozwiązania daleko wykraczające poza wymagania i ja też tak już robiłem.

Krótko mówiąc moje wymagania to ni mniej ni więcej jak:
- obsługa do 10 urządzeń bez żadnych problemów (8 kanałów bezprzewodowych + 2 kablowe)
- zestaw na tyle szybki aby umożliwiał oglądanie filmów HD bez konieczności kopiowania na dyski urządzeń peryferyjnych,
- kolejkowanie zadań na przykład dla drukarki, przy jednoczesnym korzystaniu z niej przez kilku użytkowników,
- miło byłoby gdyby zestaw wykorzystywał protokół BitTorrent bez włączonych komputerów (peer, seed)

poczytam trochę o NAS-ie bo szczerze mówiąc jestem na początku swojej drogi jeżeli o sieci i połączenia sieciowe chodzi - póki co korzystałem z najprostszych rozwiązań, bo takie moim zdaniem są najlepsze, ale jeżeli uznam, że warto na pewno nie będę oszczędzał. Przejrzę test od 100nx.

Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie po tym poście wpisujcie. Jeżeli nie mnie, na pewno przydadzą się innym użytkownikom. Mimo wszystko teraz będę uczestniczył już aktywnie w rozwoju wątku.


Edit:
czy są dyski zewnętrzne podłączane inaczej niż przez USB (np do routera w celu zwiększenia szybkości transmisji) a zarazem pozwalające na podłączenie jako zwykły dysk zewnętrzny, właśnie za pomocą USB?

Edit2:
to wymaganie może wydać się nieco głupie, może nawet nierozsądne, ale zaryzykuję, gdyż jak mówiłem "raczkuję" w świecie sieci - chciałbym aby router pozwalał mi na podział łącza (np przy podłączeniu 1 urządzenia cały transfer jest do niego przydzielany, ale przy podłączeniu dwóch chciałbym mieć możliwość zdecydowania że komp 1 ma przypisane 20% transmisji a komp 2 60% a dysk podłączony do routera wykorzystujący protokół Bittorrent resztę (fajnie byłoby również móc rozdzielać upload i download osobno dla każdego urządzenia w zależności od tego czy są podpięte do sieci czy nie, ale chyba to jest już mrzonka niestety...)

Użytkownik sushi edytował ten post 28 07 2011 - 22:05

  • 0

#6 Gość_GoodMilk_*

Gość_GoodMilk_*

Napisano 29 07 2011 - 09:45

Co do oglądania filmów przez WiFi to lepiej powiedz w jakiej odległości będą znajdować się komputery od router, ponieważ z wzrostem odległości spadają transfery :D
Warto się zainteresować TP-LINK TL-WR1043ND
No i do niego wgrać OpenWRT które powinno dać takie możliwości, więcej info tu http://eko.one.pl/?p=openwrt-wr1043nd
Tylko zależy ile będzie komputerów na raz oglądać filmy HD, ponieważ USB może być cienkim gardłem. Oczywiście do tego musisz do każdego komputera zakupić kartę WiFi z technologią n :D

Użytkownik GoodMilk edytował ten post 29 07 2011 - 09:50

  • 0

#7 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 01 08 2011 - 12:58

Po pierwsze co rozumiesz przez domowe centrum rozrywki ? Serwer DLNA na routerze ? Zapomnij, to tylko przy użyciu dedykowanego sprzętu.
Ewentualnie WR1043N + OpenWRT + miniDLNA ale wiele osób narzeka że to słabo działa.
  • 0

#8 sight

sight

    Stały użytkownik

  • 172 postów

Napisano 01 08 2011 - 14:22

hej

jeszcze zanim wywalisz dlinka do kosza sprawdz jak pracuje z siecia 10.0.1.1

pzdr,

ps jako program dlna polecam serviio

zamiast router'a kup sobie maly serwerek.

Użytkownik sight edytował ten post 19 08 2011 - 20:22

  • 0

#9 bas1c

bas1c

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 13 08 2011 - 23:31

jesli chodzi o sam router + dysk to chyba najlepsze sa teraz jak napisalem wyzej wnr3500L + tomato, ewentualnie wndr3700, ktory jest nieco mocniejszy i bardziej wydajny. udostepnianie filmow hd itd. to tylko NAS [żre mniej prądu od własnego serwerka], nawet jakis najtanszy (choćby dedykowana dla domu Stora) bedzie lepszy od polaczenia router + usb
  • 0

#10 100nx

100nx

    Początkujący

  • 34 postów

Napisano 20 08 2011 - 20:14

Jak chcesz sobie zrobic takie centrum rozrywki to moze cos z urzadzen przesylajacych dane do odtwarzaczy multimedialnych?
Np cos takiego:
http://www.netgear.pl/pl/produkt/35/235

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych