Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaki RAM dobrać


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 paffel90

paffel90

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 03 02 2014 - 22:43

Witam. W najbliższym czasie planuję dokupić sobie pamięci. Nie znam się na tym kompletnie i proszę o pomoc osoby kompetentne;)

Na dzień dzisiejszy posiadam 4GB (2x2GB) DDR3 1333 MHz http://bankfotek.pl/view/1663545
Mój PC służy głównie do grania i ilość pamięci zaczyna wyraźnie odstawać od wymagań najnowszych gier.

Phenom II 955 x4 (3,2GHz)
Radeon R9 290 2GB (odstaje lekko na + od reszty, ale awaria poprzedniej zmusiła mnie do wymiany w okresie Świąt B.N.)
Płyta główna Gigabyte GA-MA770T-UD3P (BIOS zaktualizowany do najnowszego F12, po zakupie był na nim tylko F3)
Zasilacz Chieftec 550W

Chciałbym zwiększyć ilość RAMu do 12GB tak aby maksymalnie przedłużyć żywotność kompa. Im później będę musiał składać nowego tym lepiej, wiadomo o co kaman;p
Strzelam, że powiecie - starczy do 10GB, ale chyba różnica jest w cenie nie taka duża pomiędzy nimi i dlatego chciałbym dokupić 8GB.

Mam wolne 2 sloty na płycie głównej.
Nie podkręcałem niczego i nie zamierzam, dlatego nowe pamięci nie musza mieć koniecznie jakichś cudacznych radiatorów jak te stare, chyba że się mylę;pp
Najwygodniej dla mnie byłoby gdyby propozycje pochodziły od razu ze sklepu morele.net.

 



  • 0

#2 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 03 02 2014 - 23:48

Na taki PC bez sensu wkładać więcej niż 6GB, to nie jest rakieta która jest w stanie spożytkować więcej niż 5GB ram, z resztą sam pisałeś że PC służy do grania a nie renderowania czy obróbki. Żadna gra nie pochłania więcej niż 4GB pamięci, jak chcesz to dokup kolejne 2x2GB 1333Mhz CL7 dla zachowania kompatybilności i trybu Dual Channel. Ale już moge powiedzięć że żadnego skoku czy różnicy nie odczujesz.

 

P.S. Zdajesz sobie sprawę że z obecnym procesorem wykorzystujesz może 50% możliwości karty ? Poza tym R9 290 były tylko z ilością pamięci vram 4GB więc albo masz inną kartę albo to błąd. Z

Zamiast w zbędną pamięć zainwestuj w procesor.



  • 1

#3 paffel90

paffel90

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 04 02 2014 - 01:33

Się rozpędziłem... mam R9 270 2GB. Chciałem tylko w miarę najmniejszym kosztem przedłużyć żywot tego sprzętu (do końca studiów). Później poceluję w coś potęzniejszego;)
Dokupię zatem 2x2GB. Dzięki za pomoc;)


  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 04 02 2014 - 11:32

To co innego, chociaż Phenoma i tak trzeba podkręcić do R9 270 (HD7870). Zwłaszcza że nie masz kiepskiej płyty to zwiekszenie mnoznika o trzy oczka da już 3.8GHz bez żadnych kombinacji i problemów. 15 sekund roboty w Biosie.


  • 1

#5 paffel90

paffel90

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 04 02 2014 - 14:37

W sumie pomysł niegłupi;p Pamiętam, że kiedy składałem kompa to te procesory były świeże i ludzie mówlili, że się dosyć dobrze kręcą.

Do tego trzeba będzie jakieś specjalne chłodzenie? Ja mam to fabryczne tylko, miałem wymieniać w najbliższym czasie wenty na procesorze i zasilaczu, bo nie byly ruszane w zasadzie od kupna. Nigdy nie bawiłem się w żadne OC, ale skoro mówisz, że nie jest to skomplikowane to sprubuję jakoś ogarnąć. Jeśli to taka chwila roboty to opisz mi proszę co powinienem robić po kolei.
Oczywiście najpierw powiedz co z tym chłodzeniem, bo bez tego chyba ani rusz;p


  • 0

#6 paffel90

paffel90

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 04 02 2014 - 18:59

Dobra przejrzalem kilka filmow na YT. Jest to proste, tylko musze wiedziec czy na moim chłodzeniu można tak robić.


  • 0

#7 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 04 02 2014 - 21:32

Masz poradniki w sieci o OC platfromy AM3. Na portalu purepc.pl jest takowy dla zupełnie zielonych. Chłodzenie Boxowe same z siebie nie nadaje się do tych procesorów bo gwiżdze jak turbina w Scanii i jest na nim i tak gorąco. Tu dobrze byłoby zakupić lepsze np SilentiumPC Fera Pro HE1224 lub poprawić wentylację w obudowie przez dodatkowe wentylatory i czyszczenie chłodzenia oraz wymiana pasty termo.



  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych