Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka konfiguracja ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 27 08 2006 - 22:44

Witam!

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wybraniu konkretnej konfiguracji.
Potrzebuje szybki komputer do zastosowań DTP, Grafika, Projektowanie www, z gier tylko Richard Burns Rally czasami. Docelowo chciałbym podłączyć do niego dwa monitory.

Pierwsze pytanie to tradycyjnie AMD czy INTEL ? (zawsze pracowalem na Intelu)
Myślałem o:

Płyta główna - Asus P5WD2-E Premium
Procesor: Intel Pentium D 945, 3,4 GHz (x2), 800 FSB, 2x2MB cache LGA775
Ram: Patriot 1 GB DDR II 800MHz Dual LLK CL4 (2 x 512MB)
Mam dwa HDD: MAxtora 300 GB Ata 133, i Seagate 80 Gb Ata 100 - nie chce zmieniać!

I co dalej ?
- jaka obudowa ?
- jaki zasilacz ?
- jakie chłodzenie, czy Cooler który jest z prockiem w BOXIE wystarczy ?
- jaka grafika ?

Proszę o uzasadnienie podanych peryferiów !

Z góry wielkie dzięki za pomoc ^_^

Burner

  • 0

#2 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 27 08 2006 - 23:14

Zdecydowanie AMD. Jest lepszy od Intela. Póki nie bedziesz kupowal Intel Conroe to zawsze decyduj się na Athlona. Kup zamiast Pentium D AMD Athlon 64 X2 4000+ (wersja na socket AM2). Wydajność jest znacznie lepsza.

Płyta główna Asus M2N-E nForce 570 Ultra s AM2

http://www.skleppc.pl/index.php?m=item&id=10362

RAM bierz taki jak mówiłeś

  • 0

#3 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 27 08 2006 - 23:48

Witaj!

DZieki za sugestie! Mozesz mi rozwinac o tym AMD Athlon 64 X2 4000+ ? Czy moze 4200 + ?
Cena jest podobna do Pentium D, a jednak Pentium ma gwarancje na 3 lata...
Jak z ta wydajnoscia, slyszalem, ze AMD jest wydajne w grach, a w użytkach to jednak Pentium... ??
Dlaczego akurat ta płyta główna ?
Co myślisz o grafice ?

Dzięki za info...

Pozdrawiam
  • 0

#4 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 27 08 2006 - 23:56

Płyta główna:

To Asus, czyli jakby nie patrzeć świetna marka. Sama płyta obsługuje najszybsze pamięci. Posiada Socket AM2, dużo złączy PCI-E, ma szybką szynę FSB.

Procesor:

Nie zgadzam się AMD Athlon 64 X2 4000+ jest znacznie wydajniejszy zarówno w grach jak i w aplikacjach niż Pentium D. Bardzo sprawnie radzi sobie ze wszelkiego rodzaju operacjami typu obróbka video i muzyki itp.. W grach tak jak juz mowiles rowniez rzadzi. Mysle ze spokojnie mozesz wziac 4200+ nie pozalujesz ^_^

Karta graficzna:

moje typy to: XFX GeForce 6800 256 MB DDR2 265 Bit, MSI GeForce 7300 GT 256 MB DDR3 128 bit lub Gigabyte GeForce 6600 GT 128 MB DDR2.
  • 0

#5 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 28 08 2006 - 00:08

Dzięki za info SIWY123 ^_^

Poczekam jeszcze na wypowiedzi innych...

Pozdrawiam !!
  • 0

#6 biskup

biskup

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 28 08 2006 - 02:19

Hmm nie podałeś przediału cenowego w jakim chciałbyś się zmieścić, ale mimo wszystko spróbuję Ci coś doradzić.

Płyta, którą poradził Ci Siwy123 - [Asus M2N-E nForce 570 Ultra s AM2] ma rzeczywiście praktycznie wszystko, ale ma też kilka minusów. Wszystkie one dotyczą RAM'u.
Po pierwsze ma problemy z pamięciami m.in. firmy Geil..
Po drugie, napięcię pamięci! Maksymalne wynosi zaledwie 1,95V! Czyni to tą płytę praktycznie nie nadającą się jako platforma dla OC. Poza tym niektóre pamięci wymagają napięcia 2+V.
Jeżeli już jednak się zdecydujesz na tą płytę, dobrym wyborem (jeżeli chodzi o pamięć) będą GoodRamy.

To tyle moich uwag. Poza tym wszystko inne co mówi Siwy123 jest bardzo dobrym sprzętem.

Mój typ sprzętu,
Procesor: [http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=29011]
Płyta główna: [http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=29643]
Pamięć: możesz zostawić tą swoją :)
Karta graficzna: [http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=26705]

Uzasadnienie.
Płyta główna - jako uzasadnienie podam wypowiedzi posiadacza tejże płyty.
QUOTE
Długi czas szukalem porządnej mobo pod AM2, wybór padł na tą, i to był strzał w 10, płyta rewelacyjna pod kazdym wzgledem, wygląda świetnie posiada bardzo dobry układ chłodzenia chipsetu, ma 3xPCI to był minimum jaki potrzebowałem, model M2N32 ma tylko 2 PCI, stabilna z pamięciami Corsair Twin2X 2x1GB 800 CL4 chodzi idealnie w Dualu, możliwość ustawieania 2.5V na pamięci nie to co model M2N-E (mowa o tej proponowej przez Siwego) :) masa opcji OC w biosie,dobre wyposazenie płyty, nie mam z nią najmniejszych problemów Szczerze moge polecić kto poszukuje stabilnej podstawy pod AM2.


Procesor - cóż jest to procesor dwurdzeniowy, więc jest bardzo wydajny. Nie ma problemów z żadnymi aplikacjami, procesami. Jego taktowanie wynosi 2,2GHz, więc pracuje bardzo szybko. Poza tym możesz go bardzo ładnie podkręcać ^_^

Karta graficzna - potężna karta graficzna, co tu dużo gadać :D.

I odpowiedzi na pytania zawarte w pierwszym poście:
jaka obudowa ?
Z dobrą wentylacją powietrza. Polecam firmę Chieftec, jest ona jedną z lepszych, o ile nie najlepsza firmą robiącą obudowy naprawdę wysokiej klasy. Fakt nie są piękne, ale chyba nie o to chodzi?:P

jaki zasilacz ?
Powyżej 400W. Tagan'y są dobre i ciche, ale tylko do 430~W.

jakie chłodzenie, czy Cooler który jest z prockiem w BOXIE wystarczy ?
Jeżeli nie masz zamiaru mocno podkręcać procesora - wystarczy. Jeżeli masz zamiar podkręcać - zaopatrz się.

jaka grafika ?
To co Siwy123 :P

Pozdrawiam,
biskup
  • 0

#7 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 28 08 2006 - 12:32

Jezeli juz plyte na AM2 to na chipsecie 590Sli,bo jest najlepiej dopracowana,bios jest ok,nie zadnych problemow z pamieciami itp a jak cos z intela to tylko Conroe,bo reszty sie nie oplaca;)

Biskup a czemu tylko Tagany do 430W sa ciche a reszta to nie???
Ja mam tagana 580W EC i jakos nie jest glosny(jestem maniakiem ciszy)przeciez zasilacz i tak zuzywa tyle ile potrzebuje,jeszcze ani razu nie pracowal na full,masz doswiadczenie w tej kwestii,czy tak sobie piszesz co Ci do glowy przyjdzie????

btw;no i,ze chieftec robi najlepsze obudowy-dobre ^_^
  • 0

#8 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 28 08 2006 - 12:40

Tyle że Conroe nadal troche kosztują. A kolega podawał na pierwszy rzut Pentium D czyli myślę że jak weźmie zamiast tego AMD Athlona 64 X2 4200+ to wyjdzie na plus.

Biskup, porównaj sobie ceny tych obu płyt. Tej którą ja podałem i tą którą ty dałeś. Różnica 200 zł a z tego co widzę to nabywca nic nie pisał o potrzebie OC pamięci i procka. Z takim sprzętem jak podałem spokojnie wykorzysta kompa do swoich celów i jeszcze mu zostanie.

"Procesor - cóż jest to procesor dwurdzeniowy, więc jest bardzo wydajny. Nie ma problemów z żadnymi aplikacjami, procesami. Jego taktowanie wynosi 2,2GHz, więc pracuje bardzo szybko. Poza tym możesz go bardzo ładnie podkręcać" - nie oceniaj AMD po częstotliwości rzeczywistej

Gdyby coś trzeba było kręcić na AM2 to mój typ padłby na ASUS M2N32-WS Pro... kosztuje 850 zł ale to świetny wybór.
  • 0

#9 biskup

biskup

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 28 08 2006 - 13:02

@71proste
Może źle to napisałem, chodziło mi bardziej, że Tagany powyżej 430W mają pewien mankament. Skąd to wiem? makensis :D

QUOTE(makensis)
Tagany powyżej 430W, mają lekko zawyżone parametry natężenia na linii 5V i 12V.


QUOTE(makensis)
Wracając do zasilaczy 480W, przygotowana jest na bardzo duży pobór mocy, stąd są bardzo wysokie natężenia na liniach 5V i 12V, co się będzie przekładało takze na poziom wydzielanego ciepła (nawet przy A-PFC).


@Siwy123
Nie miałem na myśli, że ten sprzęt jest zły. Chciałem poprostu aby wiedział, że jeżeli będzie chciał kupić tą płytę która Ty mu zaproponowałeś, będzie musiał uważnie dobierać pamięć RAM i dlatego, aby oszczędzić mu kłopotów, podałem mu płytę, która nie ma takich problemów ^_^

Pozdrawiam,
biskup
  • 0

#10 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 28 08 2006 - 13:05

Ja wiem ze nie masz nic przeciwko temu konfingowi. Ja dobieralem podzespoly zgodnie z stosunkiem cena/jakość
  • 0

#11 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 28 08 2006 - 16:26

troche prawdy w tym jest,ale zasilacz musi tak czy siak spelniac normy ATX,wiec to wydzielanie ciepla to jakas apteka ^_^

  • 0

#12 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 08 2006 - 17:44

Hmmm... ciężka sprawa!

Jeśli chodzi o OVERCLOCKING to nie mam o nim pojęcia.
Potrzebuje zestawu, który będzie naprawdę szybki. To będzie komputer do pracy. Reasumując Wasze podpowiedzi co powiecie na to:

Taka na przykład: obudowa: Chieftec LBX 9 PANELI Link

Zasilacz: Enermax Liberty ELT400AWT link

Płyta główna: Asus M2N32-SLI DELUXE Link

Procek: AMD AM2 Athlon64 X2 4200+ Link

Chłodzenie procka: Scythe Ninja Plus SCNJ-1000P, Heatpipe Link

Taki: RAM lub RAM

Grafika któraś z wymienionych przez Was 256 Mb, spróbujcie porównać - jeśli to nie problem.

Twardy dysk mam MAXTORA 300Gb Ata 133
i nagrywarkę Benq DW1640

I teraz co WY na to?
Czy 400 W zasilacz wystarczy?
DO kompa będzie podłaczone wiele dodatków jak Drukarka Canon IP5200R, Skaner, czytnik kart pamięci itp
Czy powinienem zadbać o lepsze chłodzenie i zakładać jakieś dodatkowe Coolery?
Czy wystarczy mi coller na procesor, ktory jest w Boxie, czy kupić wymieniony powyżej?

Sorki za tak wiele pytań, ale "Kto pyta nie błądzi... "

Dziękuję i pozdrawiam
Burner

  • 0

#13 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 29 08 2006 - 17:48

Ten ->kalkulator pomoże ci dobrać odpowiedni zasilacz, poprostu określ jakie posiadasz podzespoły i masz gotowy wynik
  • 0

#14 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 08 2006 - 18:10

Bardzo fajna stronka... Dzięki

Mam problem ze sprecyzowaniem kilku elementów ale wstępnie wyszło mi 394 W. ( o ile wszystko wpisałem dobrze)

Proszę o ocenę powyższego zestawu, czy warto się w to pakować co tam wymieniłem, czy może w coś innego?

I co myślicie o grafice?

Przypomnę, że chodzi głownie programy typu COREL DRAW, Aplikacje Adobe, QuarkXPress, projektowanie WWW. Dla rozluźnienia RICHARD BURNS RALLY ^_^

Dzieki
  • 0

#15 Siwy123

Siwy123

    [S]pace[C]owboy

  • 924 postów

Napisano 29 08 2006 - 18:27

Jeśli już teraz wychodzi ci prawie 400 Watt to myślę że minimum dla ciebie to zasilacz 450 lub nawet 500 Watt. Warto mieć zapas i aktywne PFC (żeby nie marnować energii).
  • 0

#16 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 29 08 2006 - 19:39

Przede wszystkim za nierozsadne uwazam kupowanie dysku ata pod taki zestaw.Polecam Ci moim zdaniem najlepsazy dysk na rynku(oprocz raptora)Seagate 250gb sata2,NCQ,16mb cache oraz zapis prostopadly co czyni go najszybszym dyskiem z posrod dyskow 7200r.p.m :D
  • 0

#17 Burner

Burner

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 08 2006 - 21:33

QUOTE(71proste @ 29-08-2006 - 18:39) Wyświetl post

Przede wszystkim za nierozsadne uwazam kupowanie dysku ata pod taki zestaw.Polecam Ci moim zdaniem najlepsazy dysk na rynku(oprocz raptora)Seagate 250gb sata2,NCQ,16mb cache oraz zapis prostopadly co czyni go najszybszym dyskiem z posrod dyskow 7200r.p.m :D


Nie będę narazie kupował dysku.

Tego Maxtora poprostu mam! :D

Odnośnie zasilacza to w takim razie myślę o takim jak poprzednio jednak o mocy 500 W Link

Co sądzicie o reszcie ?

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych