Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka i ile pamięci RAM?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 elaguna

elaguna

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 12 02 2007 - 02:47

Witam serdecznie!

Chcialbym przyspieszyc swój komputer dlatego proszę o rady co zrobić z pamiecią RAM :-) Posiadam 256MB DDR SDRAM (parametry ponizej) a chcialbym dokupić do ok 1GB. W związku z tym co bedzie lepsze?

1. Czy dokupić więcej pamięci czy moze zamienic na pamieć lepszej firmy (jaka jest najlepsza :D )?

2. Jezeli dokupić to czy np.: jedną kość 512 MB, dwie 512MB, 3x256MB czy moze 1x1GB. Ktora konfiguracja jest "najpraktyczniejsza"?

3. Być moze jest to trywialne pytanie ale nigdy nie slyszalem zeby ktos mial 768MB RAM-u (jezli bym dokupil 512MB). Czy moze byc taki sumaryczny rozmiar pamięci?

4. Czy moja płyta glówna jest kompatybilna tylko dla pamięci typu DDR? Czy moge uźyć pamięci DDR2 (czy jest duzo wydajniesza?)? Jeżeli tak to może DDR2 kupic/zamienić?

5. Na naklejce na kosci jest napisane ze pamięć pracuje z częstotliwością 266MHz (256MB DDR-266Mhz-CL2.5) dlaczego wiec Everest pokazuje 133MHz? Domyślam sie ze jest to związane z DDR czyli podwojeniem częstotliwości?

Jestem zielony w tych sprawach dlatego zdecydowalem sie siegnać porady od Panstwa:) Z gory dziękuje za odpowiedzi.

Parametry mojego komputera (przy użyciu programu EVEREST):

--------[ SPD ]---------------------------------------------------------------------------------------------------------

[ DIMM1: Nanya M2U25664DS8HA0G-75 ]

Właściwości modułu pamięci:
Nazwa modułu Nanya M2U25664DS8HA0G-75
Numer seryjny Brak
Data produkcji Tydzień 29 / 2002
Rozmiar modułu 256 MB (2 ranks, 4 banks)
Typ modułu Unbuffered
Typ pamięci DDR SDRAM
Szybkość pamięci PC2100 (133 MHz)
Szerokość modułu 64 bit
Napięcie modułu SSTL 2.5
Metoda detekcji błędów Brak
Szybkość odświeżania Normalna (15.625 us), Self-Refresh

Taktowanie pamięci:
@ 133 MHz 2.5-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS)
@ 100 MHz 2.0-2-2-5 (CL-RCD-RP-RAS)

Własności modułu pamięci:
Early RAS# Precharge Nieobsługiwane
Auto-Precharge Nieobsługiwane
Precharge All Nieobsługiwane
Write1/Read Burst Nieobsługiwane
Buffered Address/Control Inputs Nieobsługiwane
Registered Address/Control Inputs Nieobsługiwane
On-Card PLL (Clock) Nieobsługiwane
Buffered DQMB Inputs Nieobsługiwane
Registered DQMB Inputs Nieobsługiwane
Differential Clock Input Obsługiwane
Redundant Row Address Nieobsługiwane

Producent modułu pamięci:
Nazwa firmy Nanya Technology Corp.
Informacje o produkcie http://www.nanya.com/e-htm/abc/abc-03.htm

--------[ Płyta główna ]------------------------------------------------------------------------------------------------

Właściwości płyty głównej:
ID płyty głównej 11/01/2002-I845E-6A69VG0LC-00
Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8IE

Właściwości magistrali FSB:
Typ magistrali Intel NetBurst
Szerokość magistrali 64-bitowy(a)
Rzeczywista częstotliwość taktowania 101 MHz (QDR)
Efektywna częstotliwość taktowania 404 MHz
Przepustowość 3232 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci:
Typ magistrali DDR SDRAM
Szerokość magistrali 64-bitowy(a)
Rzeczywista częstotliwość taktowania 135 MHz (DDR)
Efektywna częstotliwość taktowania 269 MHz
Przepustowość 2155 MB/sek

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej:
Typ magistrali Intel Hub Interface
Szerokość magistrali 8-bitowy(a)
Rzeczywista częstotliwość taktowania 67 MHz (QDR)
Efektywna częstotliwość taktowania 269 MHz
Przepustowość 269 MB/sek

Informacje fizyczne płyty głównej:
Liczba gniazd procesora 1
Liczba gniazd rozszerzeń 5 PCI, 1 AGP
Liczba gniazd pamięci 3 DIMM
Urządzenia zintegrowane z płytą główną Audio
Współczynnik postaci ATX
Rozmiar płyty głównej 200 mm x 300 mm
Mikroukład płyty głównej i845E
Dodatkowe własności EasyTune 4

Producent płyty głównej:
Nazwa firmy Gigabyte Technology Co., Ltd.
Informacje o produkcie http://tw.giga-byte.com/MotherBoard/Produc...roduct_List.htm
Uaktualnienie BIOS'u http://tw.giga-byte.com/Motherboard/Suppor...S/BIOS_List.htm

------------------------------------------------------------------------------------------------

Serdecznie pozdrawiam

  • 0

#2 drake

drake

    Początkujący

  • 83 postów

Napisano 12 02 2007 - 09:43

ad. 1 Zależy czy będziesz podkręcał, wg. mnie najlepsze to: corsair, geil, hyper-x, twinmosy na kościach m-teca tanio tez można pokręcić.
ad. 2 To zależy od tego, co planujesz w przyszłości. Trochę nie rozumiem, bo na początku piszesz że chcesz dokupić 1 GB, a teraz rozpatrujesz wnioski, co wybrać.
ad. 3 Jak najbardziej bez problemu.
ad. 4 Twoja płyta ma 3 sloty pamięci DDR, nie można do niej wpinać pamięci DDR2. W tych pamięciach jest różnica, ale nie na tej płycie. Różnica nie jest straszna, więc nie ma co płakać na rozlanym mlekiem.
ad. 5 Bo to pamięć DDR, czyli mnożysz x2. 133 x 2 = 266 mhz (DDR) Wszystko jest w porządeczku.

  • 0

#3 elaguna

elaguna

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 12 02 2007 - 14:52

ad. 1 Zależy czy będziesz podkręcał, wg. mnie najlepsze to: corsair, geil, hyper-x, twinmosy na kościach m-teca tanio tez można pokręcić.
ad. 2 To zależy od tego, co planujesz w przyszłości. Trochę nie rozumiem, bo na początku piszesz że chcesz dokupić 1 GB, a teraz rozpatrujesz wnioski, co wybrać.


1. Tak bede chcial w przyszlosci podkrecac.
2. Chcialbym cos wybrac nie wiem czy 1GB w sumie czy dokupic... dlatego chce siegnac porad od was :D

Teraz stwierdzilem ze kupie 2 kosci 512 MB, a ta co mam 256MB sprzedam. Slyszalem ze 2x512 to bedzie dual channel i bedzie lepiej chodzila pamiec - czy to prawda? A jezeli chodzi o kupno to poprostu kupic kosci najlepiej tej samej firmy - tak jak polecasz corsail, geil..., zeby potem moc sie pobawic w OC?
  • 0

#4 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 12 02 2007 - 19:45

I tak zrob,tylko kupujac dwie 512mb kosci upewnij sie,ze beda takie same.Pzdr.
  • 0

#5 elaguna

elaguna

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 13 02 2007 - 01:57

Dowiedzialem sie ciekawej rzeczy... Mianowicie u mnie nie bedzie dzialal dual chanell gdyz mam nie odpowiednia do tego plyte glowna :(

W zwiazku z tym teraz nie wiem czy zakupic jedna kosc 1Gb i ewentualnie w przyszlosci jeszcze dwie po 512MB (zeby suma byla rowna 2Gb - czyli max dla mojej plyty), czy najpierw dwie 512MB, a potem 1Gb. Jest jakas duza roznica? Ktora konfiguracja bedzie szybciej chodzila? 1Gb czy 2x512MB na poczatu? :P

Ewentualnie poprosze o linki gdzie moge zakupic RAM do mojej plyty glownej :P

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych