Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka dystrybucja linuxa do moich wymagań?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 07 01 2009 - 14:17

Posiadam laptopa acer aspire 5715z
Jego podzespoły:
Dual core T2410
intel x3100
2gb ramu
Atheros AR5007EG- wifi
Broadcom NetLink fast Ethernet- lan

Nie chcę instalować na nim Visty, ponieważ ten laptop się do niej nie nadaje. Xp za to jest niestabilny i mimo, że jest świeżo zainstalowany to wiesza się od czasu do czasu. Więc pomyslałem, że idealnym systemem dla mojego laptopa byłby linux. Rzecz w tym, że gram od czasu do czasu w gry:
f1 challenge, worms armageddon, worms 3d, max payne2, hearts of iron 2, colin mcrae2005, europa uniwersalis 2. Mimo, że jestem zielony z linuxa to wiem, że jest coś takiego jak wine. Nie chcę mieć tez żadnych problemów ze sterownikami (głownie wifi i lan).

Proszę więc o podanie dystrybucji linuxa na której uruchomię te gierki i internet będzie działał bez żadnego problemu.
Z góry dzięki.

  • 0

#2 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 07 01 2009 - 18:12

Polecam : Ubuntu 8.10 - osobiscie go instalowalem na laptopie Acer Aspire Celeron M1.4 i stwierdzam,ze jego kompatybilnosc przerosla moje oczekiwania- zero problemow ze sterownikami itp. OS posiada wlasciwie wszystko co jest potrzebne do uzytkowania - pakiety biurowych , komunikatory, itp itd. Instalowanie gier i innych programow nie robi problemu- praktyczie jak pod windowsem.

  • 0

#3 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 07 01 2009 - 18:57

No to chyba przetestuję ubuntu w najnowszej wersji. O ile sie nie mylę tam jest live cd więc bez instalacji zobaczę co i jak. Dzięki z pomoc
  • 0

#4 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 08 01 2009 - 02:30

A ja proponuje Gentoo, jak raz przy nim usiadziesz to nigdy nie zrezygnujesz. Bardzo bezpieczny system.
  • 0

#5 Chinka

Chinka

    Seal of Approval

  • 426 postów

Napisano 10 01 2009 - 20:38

A ja proponuje Gentoo, jak raz przy nim usiadziesz to nigdy nie zrezygnujesz. Bardzo bezpieczny system.


Bardzo, bardzo, tylko ktoś, kto jest zielony w tych sprawach, to sam niego nie zainstaluje (a bez podstawowej znajomości Linuksa to nawet zrozumienie dokumentacji Gentoo jest ciężkie).
  • 0

#6 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 10 01 2009 - 21:00

Ubuntu i Gento sa b. latwe w instalacji - wlasnie dla tych, ktorzy zaczynaja zabawe z tym systemem, po za tym wrecz nezbedne jest zapoznanie sie z wersja , ktora chce sie instalowac
  • 0

#7 Chinka

Chinka

    Seal of Approval

  • 426 postów

Napisano 10 01 2009 - 21:26

No może przesadziłem z tą dokumentacją - to już dla bardziej zaawansowanych zawodników, którzy chcą dostosować budowę systemu do jak najlepszej wydajności systemu.

Znalazłem jednak sposób na szybką niegraficzną instalację Gentoo i myślę, że nie jest wcale tak trudno, a doświadczenia można nabrać. Chociaż graficzny instalator Gentoo jest, ale podobno miewa problemy ze stabilnością.

Ale od czego jest późniejsza zabawa z systemem ;P
  • 0

#8 rzeznia22

rzeznia22

    Początkujący

  • 59 postów

Napisano 11 01 2009 - 14:17

Nie przesadzajmy z tym Gentoo Panowie. Siedziałem z dokumentacja 3 dni żeby to zainstalować i mi się nie udało, wcale nie jest tak łatwo bez pomocy kogoś znajomego i mając tylko jeden komputer (zajmuje dużo czasu) a pasowało by mieć obok drugi żeby sobie googlować... Także, Gentoo jak najbardziej, ale nie dzis ;)

Ja polecam jak wyżej Ubuntu bądź Fedore. Możesz także wypróbować Sabayon Linux, oparty na gentoo jest, naprawdę świetny system, bardzo polecam.

Tylko widzisz, mówisz, że XP Ci się zawiesza... więc ja bym najpierw puścił mase benchmarków i programów diagnostycznych na tym lapku... Jak się zawiesza, to musi być coś nie tak... i zainstalowanie Linuxa wcale nie bedzie tutaj rozwiązaniem.
  • 0

#9 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 11 01 2009 - 21:50

To w takim razie ubuntu z XFCE. System nie powinien zbytnio obciazac podzespolow, z kolei srodowisko graficzne systemu.

Mozesz rowniez pomyslec o windowmakerze lub IceWM
  • 0

#10 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 12 01 2009 - 00:55

Xp mi się wiesza i wiem z jakich powodów- np sterowniki do drukarki. Niespecjalnie mi się chcę naprawiać to wszystko. Lapka używam głównie do pracy, muzyki, filmów, ale lubie pograć w tamte wymienione gierki. Widze, że dużo głosów za ubuntu wiec to chyba będzie mój linux. Ale czy jest tam wine?
  • 0

#11 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 12 01 2009 - 00:58

Tak jest ;)

  • 0

#12 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 12 01 2009 - 14:14

Do tej pory Wine trzeba bylo zainstalowac. Nie jestem pewien jak w wersji 8.10. Podejrzewam, ze tez.

  • 0

#13 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 12 01 2009 - 14:37

Problemy narastają z każdym krokiem:D Kolejne pytanie: nie mam przy sobie płytki cd, mogę nagrać ubuntu na dvd? to jakaś różnica?
  • 0

#14 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 12 01 2009 - 14:45

Tutaj masz wydania dla plyt DVD Po co marnowac 4.7GB na 700MB, sciagnij sobie dvd iso i wypal.
Bedziesz mial od razu mase pakietow dostepnych, tylko ta wersja dodaje plytke do repo, sprawdz po instalacji /etc/apt/sources.list
(chodzi o to, ze przy kazdej aktualizacji bedzie Cie prosil o plyte CD/DVD, z ktorej bedzie chcial instalowac).
  • 0

#15 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 12 01 2009 - 14:51

Tutaj masz wydania dla plyt DVD Po co marnowac 4.7GB na 700MB, sciagnij sobie dvd iso i wypal.
Bedziesz mial od razu mase pakietow dostepnych, tylko ta wersja dodaje plytke do repo, sprawdz po instalacji /etc/apt/sources.list
(chodzi o to, ze przy kazdej aktualizacji bedzie Cie prosil o plyte CD/DVD, z ktorej bedzie chcial instalowac).

Dzięki za pomoc. Już sciągam:D

ps. po zerknięciu na twój avatar pomyślałem sobie, że to windows do mnie mówi: nie przejdziesz ;)
  • 0

#16 kurio

kurio

    Pan

  • 282 postów

Napisano 12 01 2009 - 15:10

Dodatkowo polecam lekture w postaci FAQ/HOWTO na polskim forum ubuntu. Link dostaniesz na PM jak bedziesz chcial. Nie ma mozliwosci, zebys sam nie znalazl ;) A mi sie %% nie usmiechaja za linkowanie ;q

Yhy, zanim zainstalujesz kup kabel sieciowy. Dostaniesz w kazdym komputerowym a nie bedziesz mial zadnych problemow z polaczeniem na ubuntu.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych