Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zadbać o nasz Komputer


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Awesik

Awesik

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 14 10 2011 - 23:15

Poradnik: Jak poprawnie zadbać o nasz sprzęt na którym pracujemy czyli komputer :P


Poradnik ten jest w 99% dla zielonych użytkowników, lecz zapraszam do przeczytania go przez zaawansowanych użytkowników :P

1. Bałagan

To pojęcie jest masakrą dla systemów Windows, wszelkie instalacje, deinstalacje, przenoszenia danych itp.
Szkodzą naszemu przyjacielowi dlatego:

- Nie zaśmiecamy dysku do jego maksimum zawsze zostawiamy mu troszkę luzu
- Nie instalujemy zbednych gier i programów.


2. Poprawna instalacja i deinstalacja, oraz dysk "C" moim panem i władca.

Wszyscy na ogół myślą, że instalacja to klikanie "dalej, dalej dalej dalej", a deinstalacja to wyrzucenie ikony do kosza i jego opróżnienie; To nieprawda xD

-Sterowniki - lekarstwo dla naszego komputera, aktualizujemy je regularnie nie unikamy powiadomień o możliwej aktualizacji. Zawsze ściagamy je ze stron producenta danego elementu.
Gdy nie wiemy, jaki mamy sprzęt to instalujemy program np. "Everest" który z chęcią nam w tym pomoże. Uakutalniaj swojego windowsa przez witrynę Windows Update.
Nie ściągamy oprogramowania od niezanych i niezaufanych dostawców (reklamy, spam na emailu i w innych dostępnych miejscach na niewiarygodne oprogramowanie)

-Dysk C - nazywamy ten dysk partycją systemową i pamiętajmy ! to jest serce komputera jego światynia, a my przecież po byle co do świątyni nie idziemy prawda, więc nie zgrywamy muzyki, filmów, gier na dysk C uszanujmy to miejsce niech jest ono wyjątkowe przeznaczone jedynie "bogu" jednostki... -Systemowi.

* utwórzmy sobie patrycję D,E,F, i te zagracajmy niech one są magazynami na nasze dokumenty, filmy, muzykę.
* ważne dokumenty pliki zgrajmy zawsze sobie jeszcze na płytę lub dysk przenośny, w razie utraty danych na komputerze mamy jeszcze kilka kopi.

- Przeglądarka Internetowa - Każdy kto ma komputer ją posiada i głownie z niej korzysta, jeżeli przeglądamy strony upewniamy sie czy są one bezpieczne. Gdy już musimy wejść na stronę dla dorosłych nie klikamy w reklamy gdyż one powoduja instalowanie sie złego oprogramowania na naszym komputerze.

- Instalacja programu - Ten proces jest dosyć częsty w naszym użytkowaniu PC. Zawsze Czytamy co jest napisane podczas instalacji, każdą umowę licencyjną itp. czytamy a następnie gdy sie zgadzamy klikamy dalej, wybieramy odpowiednie miejsce na instalację programu w naszym komputerze, a nie zawsze w domyślny dysk C i Folder Program Files :)

- Deinstalacja programu - jeżeli nam się znudził program i nabywamy za niego inny stary automatycznie odinstalowujemy lecz nie wywalając go do kosza tylko metodą:

* menu Start -> programy -> Twój_program i kliknij ikonkę "Odinstaluj" (Usuń, uninstal, Remove itp)

lub jeżeli nie ma takiej opcji jest opcja druga:

* Panel Sterowania -> Dodaj/Usuń Programy i na liście znajdź swój program i tam go odinstaluj.

- Konserwacja Programów - jeżeli już masz jakieś programy, sprawdź w internecie, czy są dostępne i możliwe do ściągnięcia aktualizacje. Producenci poprawiają w nich błędy, o których Ty możesz nawet nie wiedzieć. Nie zapominaj przy tym o dodatkach takich jak Flash Player, Sun Java oraz kodeki do filmów.3. Zadbałem o system... zadbam o elementy komputera.

-Zamknięty komputer - Jeżeli mamy jednostkę PC to staramy się mieć zawsze otwartą obudowę aby było lepsze chłodzenie, nie odłączamy wiatraków bo hałasują!!!!! W laptopach polecam podstawkę z wiatrakami to nie jest wielki koszt 10-30 zł zależy od tego ile ma wiatraków i z czego jest wykonana podstawka i wcale nie jest tak ze podkładka pod laptopa za 100 zł jest lepsza niż taka za 10 zł przeważnie płacimy za firmę która mało znaczy liczy się skuteczność ja mam taką za 20 zł z trzema wiatraczkami NIE ma regulacji szybkości pracy wiatraków a działa już trzeci rok :) miałem taką za 80 zł z regulacją i dodatkami wytrwała mi 2 miesiace :)
Wykluczone także jest trzymanie PC w szafce bo i takie przypadki widziałem, komputer PC musi mieć wolne powietrze, a laptopa nie trzymamy w łóżku na pierzynie to dla niego taki cios jak by nas Pudzianowski strzelił w twarz, laptop na pierzynie nie ma żadnej cyrkulacji powietrza wlot i wylot do wiatraka jest zablokowany tego NIGDY NIE ROBIMY.

-Kurz - Przez kurz często nam niestykają taśmy pomiędzy dyskiem a płytą główną czy CD-ROM'em a Płytą, jest to częsta wina kurzu wyjęcie taśmy i wydmuchanie jej sprężonym powietrzem które kosztuje kolejne 10 zł nie jest problemem, wyciągamy pojedynczo i wkładamy na miejsce. Oczywiście gdy komputer jest w trybie OFF :) W żadnym wypadku nie czyścimy niczego ścierką, a tym bardziej wilgotną. Podczas wyciagania taśm z łączeń trzymamy za kostkę a nie za taśmę i robimy to delikatnie, ponieważ to bardzo delikatne przewody.


4. Co przedłuży życie naszego komputera?


-Programy jakie są niezbędne do dłuższego żywotu naszego komputera to:

*Anytywirus - osobiście używam Nortona + COMODO Firewall.

*Odkurzacz - np. CCleaner program do czyszczenia dysków z niepotrzebnych plików oraz rejestru z błędnych wpisów
Przy intalacjach, deinstalacjach, pracy z różnymi programami powstają pliki tymczasowe tzw. tempy, które nie są usuwane i zaśmiecają nasze dyski.
Rejestr jest to coś podobnego do instrukcji obsługi z której korzysta sam Windows. Program ten odnajduje i usuwa właśnie takie pliki oraz błędy w tej instrukcji :P

*AntySzpieg - ComboFix - program, który wykrywa i usuwa złośliwe programy (nie koniecznie wirusy), odpowiedzialne za wyświeltanie reklam, spowalnianie pracy komputera, internetu itp

*Przeglądarka Internetowa - standardowy Internet Explorer jest tak niedopracowany, że strach go używać, dlatego z przeglądarek polecam jedną z tych: Mozilla FireFox, Maxthon, Opera. Ja osobiście korzystam z Maxthona, ze względu na jego wybijającą się funkcjonalność, ale jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie - wybierz FireFoxa

*defragmentator dysku - wystarczy standardowy jaki mamy w każdym komputerze :)


5. Konfiguracja programów- Jeżeli jakiś program nie musi uruchamiać się wraz ze startem systemu, to niech się nie uruchamia. Przecież zawsze możesz go uruchomić ręcznie, a sam system szybciej się uruchomi.
Aby go program z autostartu, wejdź w jego opcje i poszukaj opcji, która za to odpowiada. Jeżeli nie możesz takiej opcji znaleźć lub faktycznie jej nie ma przejdź do
menu Start -> uruchom -> wpisz msconfig -> ok
teraz przejdź do zakładki Uruchamianie i usuń ptaszka przy danym programie i daj OK

- w opcjach przeglądarki internetowej ustaw opcję odpowiedzialną za czyszczenie plików tymczasowych, ponieważ wszystkie obrazki, reklamy, animacje, teksty które widzisz na stronie internetowej zapisywane są tym samym na Twój dysk, a przecież nie chcesz go zaśmiecać :)

- ważniejsze zadania, takie jak defragmentacja dysków, gruntowne skanowanie programem antywirusowym itp, możesz sobie zaplanować do automatycznego uruchomienia. Większość tego typu programów posiada zakładkę "zadania" lub "Schelude", gdzie takie zadania możesz dokładnie zaplanować.Mam nadzieję że przyda sie to co napisałem w tym poradniku to naprawdę rzeczy banalne ale jak mogą pomóc :)

 • 0

#2 Abback

Abback

  Ojciec Dyrektor

 • 514 postów

Napisano 15 10 2011 - 07:12

* utwórzmy sobie patrycję D,E,F, i te zagracajmy niech one są magazynami na nasze dokumenty, filmy, muzykę


Tym sposobem skracamy żywotność dysku twardego jak i jego szybkość.

-Zamknięty komputer - Jeżeli mamy jednostkę PC to staramy się mieć zawsze otwartą obudowę aby było lepsze chłodzenie,


A tym to mnie normalnie rozwaliłeś :P Sam sobie nóż w plecy wbiłeś pisząc tę bzdurę i całokształt tego poradnika szlak trafił :P Przy otwartej pokrywie kolego co najwyżej możesz zbierać kurz z podzespołów w ilościach hurtowych :P

Użytkownik Abback edytował ten post 15 10 2011 - 07:13

 • 0

#3 jackass

jackass

  Staruszek Jack

 • 8 823 postów

Napisano 15 10 2011 - 09:21

no ja przy otwartej budzie mam mniej kurzu niz przy zamkniętej bo kurz wylatuje z budy z obiegiem powietrza a gdy zamkne zostaje w srodku
 • 0

#4 Awesik

Awesik

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 15 10 2011 - 10:44

To nie są tylko moje doświadczenia z kurzem :P Widziałem w pogromcach mitów hehe sam próbowałem z zamkniętą i otwatrą obudową i kolosalnie róznicę zwiększa otwarta obudowa na PLUS :P Czyli tak jak Global Mod napisał:P)

Tworzenie partycji na dysku nie ma takiego wielkiego wpływu na jego żywotność jak zapychanie go całego śmieciami xD Wszystkie działania skracają jego żywotność jest to normalne. Lecz lepiej jest posiadać dysk podzielony na partycje w wolną partycją C niż jedna partycję C zawaloną wszystkim :) I to wyczytałem o ile dobrze pamietam w komputer-świat :) wiec to nie są moje widzimisie.
 • 0

#5 timmy

timmy

  Zaawansowany użytkownik

 • 624 postów

Napisano 15 10 2011 - 15:08

ja jeszcze polece program "AVG PC TuneUp 2011" b.dobry program do czysczenia/optymilizacji/defragmentacji ogolnie ma wszystko co potrzebne i co najwazniejsze robi wszystko sam :]
http://www.avg.com/ww-en/avg-pctuneup
 • 0

#6 Abback

Abback

  Ojciec Dyrektor

 • 514 postów

Napisano 15 10 2011 - 16:27

no ja przy otwartej budzie mam mniej kurzu niz przy zamkniętej bo kurz wylatuje z budy z obiegiem powietrza a gdy zamkne zostaje w srodku

A u mnie znów na odwrót jest :P Jak mam otwartą to kurzu się zbiera co nie miara :P Zresztą otwartą można mieć przy chłodzeniu wodnym bo z wentylatorami to raczej bym hałasu nie wytrzymał....


A co do dysku to kiedyś tworzyłem sporo partycji i w końcu zajechałem dysk... Od wyszukiwania informacji na dysku w wielu partycjach głowica zaczęła mi piszczeć i lipa :P

Użytkownik Abback edytował ten post 15 10 2011 - 16:36

 • 0

#7 Awesik

Awesik

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 15 10 2011 - 16:32

dla zgody :P montujemy siatkę w miejsce obudowy hehehe :P
 • 0

#8 Abback

Abback

  Ojciec Dyrektor

 • 514 postów

Napisano 15 10 2011 - 16:54

dla zgody :P montujemy siatkę w miejsce obudowy hehehe xD


Ogrodzenie jest dobre, miałem siateczkę na bocznym wlocie pokrywy + tunel na procesor lecz po wymianie na chłodzenie - Towera musiałem tunel zlikwidować i siateczkę też bo nie chciało mi się jej klejem kleić :P

Hehe fajnie by taka siateczka pewnie wyglądała na całej powierzchni pokrywy bocznej + jakieś neony i jest gitara :P

Użytkownik Abback edytował ten post 15 10 2011 - 16:55

 • 0

#9 Awesik

Awesik

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 15 10 2011 - 17:00

To jest warte uwagi, dobra mysl na takie coś :P Będzie i obieg powietrza lepszy i kurz nie bedzie tam wcale wchodził :P
 • 0

#10 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 18 10 2011 - 05:27

Artykuł jest pobieżny, aczkolwiek daje spore pole do dyskusji. Prosiłbym na razie o aktualizację poradnika według poniższych pobieżnych uwag oraz jego sformatowanie w BBCODE:


-Sterowniki - lekarstwo dla naszego komputera, aktualizujemy je regularnie nie unikamy powiadomień o możliwej aktualizacji. Zawsze ściagamy je ze stron producenta danego elementu.


Generalnie zgadzam się. Sterowniki na CD to zazwyczaj bubel optymalizowany pod kątem benchmarków, często potem pojawiają się poprawki nowe wersje etc. Tak samo ma się sprawa z BIOSem. Jedynym wyjątkiem jaki mi przychodzi na myśl są sterowniki od starych kart graficznych, sprzed kilku lat etc. Zrozumiane jest, że aktualne sterowniki nie zastąpią nową kartę graficzną, która wspiera sprzętowo więcej efektów graficznych.


-Zamknięty komputer - Jeżeli mamy jednostkę PC to staramy się mieć zawsze otwartą obudowę aby było lepsze chłodzenie,


Nie zgadzam się. Nowoczesne obudowy umożliwiają prawidłowy obieg powietrza we wnętrzu komputera, a co za tym idzie jego odpowiednie chłodzenie i przedłużają żywotność sprzętu. Poza tym obudowa ma tłumić różne dźwięki wydobywające się z komputera szczególnie te o częstotliwości na którą jest szczególnie wrażliwe ucho człowieka.

Dołączona grafika


Mając otwartą obudowę kolega mający np. laptopa z WiFi może bardzo prosto i łatwo namierzyć twój komputer i odczytać na bieżąco w czasie rzeczywistym kody naciskanej klawiatury, obraz z monitora itp. . Jednym słowem może szpiegować cię i opanować twój komputer.


Brutus, gdzie takie rzeczy usłyszałeś? ;>
Znanym mi przykładem możliwości zdalnego szpiegowania ekranu monitora dawały ekrany typu CRT, gdzie za obraz wyświetlany odpowiedzialne było działo elektronowe generujące znaczną ilość fal elektromagnetycznych..
Do podsłuchu klawiatury używa się raczej skanera z mikrofonem laserowym (więcej: http://kopalniawiedzy.pl/laser-klawiatura-podsluch-atak-bankomat-7094.html ). Nie interesuję się dziedziną szpiegowania także może w tej branży się coś zmieniło..

urządzenie zakłócające o sile do 30 mW jest dopuszczalne bez żadnych konsekwencji


Nie wiem o czym mówisz, znanym mi certyfikatem jest CE/EMC w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej poza tym są jakieś międzynarodowe normy ROHS itp. ale rzadko kto się tym interesuje. Poza tym pole elektromagnetyczne posiada szereg współczynników, które wpływają tak czy inaczej na zakłócenia - częstotliwość, natężenie pola T, gęstość linii Gausa itp.

Dam jeden prosty przykład telefon komórkowy połóż koło radia i włącz stacje na UKF i niech kolega do ciebie zadzwoni wpierw usłyszysz takie pykanie w głośnikach radia a potem dzwonek telefonu to samo jak masz wyłączony telefon i nagle go włączysz za chwilę usłyszysz w głośnikach pykanie jak telefon łączy się z centralą.


Tu masz trochę o falach, wyjaśnione w sposób bardzo przyjazny: http://like-a-geek.jogger.pl/2010/11/03/dlaczego-glosnik-telefon-wielki-pisk/

@brutus Póki co twój wątek ukrywam, aby nie kaleczyć oczu, jednakże daję możliwość jego ponownego otworzenia o ile udowodnisz swoje "tezy".
 • 1

#11 Macsch15

Macsch15

  Profesjonalista

 • 3 705 postów

Napisano 18 10 2011 - 05:37

*AntySzpieg - ComboFix - program, który wykrywa i usuwa złośliwe programy (nie koniecznie wirusy), odpowiedzialne za wyświeltanie reklam, spowalnianie pracy komputera, internetu itp


Użytkownicy pewnie będą bardzo zadowoleni jak po użyciu combofixa w celu "przeczyszczenia" komputera system nie wstanie w ogóle i konieczna będzie reinstalacja.

 • 0

#12 Abback

Abback

  Ojciec Dyrektor

 • 514 postów

Napisano 19 10 2011 - 00:10

Nie zgadzam się. Nowoczesne obudowy umożliwiają prawidłowy obieg powietrza we wnętrzu komputera, a co za tym idzie jego odpowiednie chłodzenie i przedłużają żywotność sprzętu. Poza tym obudowa ma tłumić różne dźwięki wydobywające się z komputera szczególnie te o częstotliwości na którą jest szczególnie wrażliwe ucho człowieka.No w końcu ktoś bardziej obrazowo napisał to o czym pisałem wcześniej ;> Otwarta obudowa to jedna wielka pomyłka ;)

 • 0

#13 miciugo

miciugo

  Początkujący

 • 56 postów

Napisano 27 10 2011 - 22:25

- Deinstalacja programu - jeżeli nam się znudził program i nabywamy za niego inny stary automatycznie odinstalowujemy lecz nie wywalając go do kosza tylko metodą:

* menu Start -> programy -> Twój_program i kliknij ikonkę "Odinstaluj" (Usuń, uninstal, Remove itp)

lub jeżeli nie ma takiej opcji jest opcja druga:

* Panel Sterowania -> Dodaj/Usuń Programy i na liście znajdź swój program i tam go odinstaluj.


Zapomniałeś o programach które odinstalowujemy TYLKO przy pomocy instalki- szereg programów i nakładek na system tak ma, a potem padają pytania na forum; "Jak to odinstalować?".

 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych