Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak system korzysta z pliku wymiany na kilku dyskach?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 doman18

doman18

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 15 01 2016 - 12:30

Mam 8GB ramu, z czego 4gb to ramdysk z przydzieloną literą A. Zrobiłem tam plik wymiany ze stałą wielkością 3950MB. Oczywiście na dysku C nadal znajduje się domyślny plik wymiany, którego wielkość jest sterowana przez system. Czy system na pewno korzysta z dysku A w pierwszej kolejności, czy wybiera po równo trochę z jednego trochę z drugiego?

 

Zaznaczam że zapoznałem się z waszym starym poradnikiem na stronie ale temat pamięci na kilku dyskach jest tam poruszony szczątkowo.

 

 



  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 15 01 2016 - 15:23

Zależy jaki system - nie raczyłeś napisać. W windows 7 jest tak zwane płynne przechodzenie - system od razu korzysta z pliku wymiany, nie czeka jak w przypadku starszych systemów aż zapełni się ileś tam procent RAM-u. Jak swap jest na kilku dyskach to korzysta z nich wszystkich - coś podobnego do pamięci w Dual. 

Ale co najważniejsze - po co ci RAM-dysk? Jeżeli nie jest to wymuszone jakimś oprogramowaniem z którego korzystasz to jest to kompletnie bez sensu. Zmniejszasz ilość pamięci dostępnej dla systemu - czyli szybciej ją zapełnisz - a więc częściej musi korzystać ze swapa i jeszcze na dodatek zarządzać tym na RAM-dysku.

Umieszczenie pliku wymiany na kilku dyskach fizycznych (nie partycjach tego samego dysku!) ma sens - przyspiesza wtedy działanie bo system korzysta z nich naraz, ale korzystanie z RAM-dysku jeżeli nie jest to spowodowane wymogami jakiegoś oprogramowania jest obecnie bez sensu - tylko spowolni system i będzie powodem jego szybszego "zamulania" (mniej pamięci - szybsze jej zapełnienie i zrzucanie obszarów RAM-u na swap).



  • 0

#3 doman18

doman18

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 15 01 2016 - 15:39

Tak, jest to wymóg spowodowany starym Photoshopem - maksymalnie alokuje 1,7GB ramu (można ustawić w opcjach) mimo że mam 8GB. Po zapełnieniu od razu leci do swapa co jest ogromnie upierdliwe przy pracy z plikami zajmującymi 3-4GB w pamięci RAM.

 

W tej chwili szukam darmowego ramdisku bo softperfect nie działa z plikiem wymiany - chyba za późno się ładuje bo dostaję komunikat że windows nie mógł utworzyć pliku i zrobił domyślny na C.


Użytkownik doman18 edytował ten post 15 01 2016 - 15:40

  • 0

#4 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 18 01 2016 - 08:28

A jaki masz system?


  • 0

#5 doman18

doman18

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 18 01 2016 - 10:46

Windows 7 Professional

 

Próbowałem jeszcze z Imgdiskiem i Radeon Ramdiskiem. Ten pierwszy w ogóle nie tworzył partycji przy starcie, mimo że  wpis w harmonogramie zadań wydaje się być dobrze zrobiony. Radeon też nie działał ale z restartami. Po wyłączeniu i włączeniu komputera zadziałał - dziwne. Może Softsonic też by zadziałał gdyby nie restartować tylko wyłączyć i włączyć komputer?



Użytkownik doman18 edytował ten post 18 01 2016 - 10:51

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych