Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak składa się komputer?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 11 10 2008 - 19:52

A więc nie wiem o co już chodzi, są jakieś chipsety piny na zasilaczu jak to z tym wszystkim jest, po prostu jak składa się kompa?Co trzeba wiedzieć...

Prosiłbym o jasną wypowiedź i tyle, żeby było w niej wszystko za warte ;)

Myślę,że powie mi to Jackass , jeden z najlepszych speców od zestawów komputerowach xD

Czekam...

PS.Nie musicie się spieszyć, to nie jest pilne B)

  • 0

#2 Konioklonio

Konioklonio

    Stały użytkownik

  • 245 postów

Napisano 11 10 2008 - 20:38

Wytłumaczę ci to, i mam nadzieję że godnie zastąpie Jackassa którego również podziwiam.
Tak więc przyjacielu obecnie w użytku są dwie podstawki pod procesor: AM2+ pod procesory firmy AMD i LGA775 pod procesory Intela.
Składając komputer musimy się upewnić że gniazdo umieszczone na płycie głównej pasuje do wybranego procesora.
Potem musimy sprawdzić jakie typy ramu obsługuje dana płytka.Obecnie najpopularniejszymi pamięciami są DDR2, ale są też DDR3, które są mniej popularne miedzy innymi przez wysoka cenę i niewiele wyższą wydajność.Tam więc i ram musi pasować do płyty głównej.

Chipset jest układem znajdującym się w płycie głównej odpowiadający za przepływ informacji między urządzeniami.Im bardziej dopracowany tym stabilniejszy i wydajniejszy.Przykłady chipsetów to np. bardzo dobry układ AMD 780G, lub P35 od Intela.
Następny aspekt to karta graficzna oraz inne karty rozszerzeń.Na prawie każdej płycie głównej oprócz M-ITX , znajdują się złacza PCI oraz PCI-E (na kartę graficzną) lub AGP( starszy slot na kartę rozszerzeń).Dobierając grafikę do płyty musimy uwzględnić złącze zamontowane na karcie.W inym przypadku karta nawet nie wejdzie w slot.
Jak chyba wiesz każdy komputer potrzebuje zasilacza, który musi dostarczać odpowiednia ilość watów.Płyta główna posiada 2 miejsca do podłączenia zasilania:złącze 24 pin do zasilania płyty głównej oraz 4 pin do zasilania procesora.Inne podzespoły jak napęd optyczny i dysk twardy również wymagają zasilania.Występuja karty które nie potrzebują dodatkowego zasilania, lecz jeśli takowego wymaga używamy 6 pinowej wtyczki, lub w bardzo prądożernych kartach 6 pinowego oraz 8 pinowego. Wybierając zasilacz trzeba określić jaki pobór prądu będzie w danym zestawie.
Procesor odpowiada za szybkość obsługiwania procesów od czego pochodzi jego nazwa CPU-Central Procesing Unit.W tym momencie najpopularniejsze są procesory dwu-rdzeniowe.Za szybkość wykonywania zadań odpowiada częstotliwość taktowania procesora.Można ja zwiększać lub obniżać wedle wymagań.Procesor potrzebuje chłodzenia które w 98% jest radiatorem i wiatrakiem. Radiator odprowadza ciepło z procesora.Obudowa służy do trzymania całego sprzętu w puszce, gdzie nic mu się nie stanie.Dysk twardy przechowuje dane i bez niego normalna praca użytkowa nie może być możliwa.

Teraz składanie komputera jeśli mamy podzespoły (posłuże sie wypowiedzią kolegi ): http://www.oc-forum.org/Jak-zlozyc-komputer-t15439.html.

Mam nadzieję że już rozjaśniłem ci sytuacje o składaniu komputerów.
Pozdro

  • 0

#3 motyx

motyx

    Zaawansowany użytkownik

  • 571 postów

Napisano 11 10 2008 - 20:40

co w tym trudnego??

Wybierasz mniej więcej jaki procesor chcesz i czytasz:
-socket, na jakiej szynie pracuje, taktowanie, z jakimi pamięciami współpracuje....

Pod to dobierasz płytę główną, tak aby obsługiwała ten procesor (socket, szyna, taktowanie i banki pamięci)

Pamięć operacyjna. Wybieramy taką jaka wejdzie w płytę główną. Jeśli płyta obsługuje dual-channel, wybieramy takowe pamięci.

Potem karta graficzna (jeśli w płycie głównej jest zintegrowana to jest to opcjonalnie). Musisz dobrać k. graficzną tak, aby obsługiwała wejście na płycie głównej (PCI lub AGP)

Następnie wybieramy dysk twardy lub kilka dysków. Trzeba pamiętać aby płyta główna miała wejście na dany rodzaj dysku (SATA lub IDE)

Coś musi podtrzymywać komputer, więc przydałby się zasilacz. Wybieramy go z dobrych marek (chyba że chcesz celowo zaoszczędzić na zasilaczu, ale stanowczo odradzam). Jeśli chcesz kilka dysków, kilka k.graficznych i mocny procesor, zasilacz musi mieć mocną linię 12V, aby wszystko podtrzymać.

Obudowę wybieramy wedle uznania, ale pamiętamy o tym, aby zmieściła się w niej płyta główna. W tym celu sprawdzamy format fłyty (mATX, ATX itd...) lub mierzymy ją i sprawdzamy czy wejdzie.

Napęd optyczny wybieramy taki, aby cicho i szybko pracował.

To chyba wszystko.

Oczywiście żeby poskładać wydajnego kompa trzeba dużo czytać, wiedzieć co się dzieje na rynku, mieć wyczucie, starać się składać komputer z markowych komponentów.

P.S. nie podlizuj się do [beeep]gojacka ;)
  • 0

#4 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 11 10 2008 - 22:07

Koledzy dobrze to opisali , ale ja dodam coś od siebie tak po chłopsku. ;)

W skrócie:

Procesory dzielimy na AMD ( AM2) i Intel (775)
Oczywiście w grę wchodzą tyko procesory 2 i 4 rdzeniowe. Wsród Intela warto brac procesory w procesie 45nm.
W przypadku zastosowań graficznych lepszym wyborem będą procesory 4 rdzeniowe,np: Q6600 . Q9300 , Q9450.Do gier lepszy będzie 2 rdzeniowy ponieważ gry nie korzystają z 4 rdzeni.
Warto też wspomniec że procesory Intela bardzo dobrze się podkręcają , co daje nam darmową moc.


Płyte dobierasz albo pod AM2 lub 775 zależy jaki wybierasz proc Intel czy AMD. Płyta musi też obsługiwac tą samą szyne co ma procesor.
Czym się różnią drogie płyty od tanich? , przeważnie wyposażeniem i możliwościami OC , droższe mają bardziej rozbudowane chłodzenie , więcej faz zasilania oraz więcej różnych bajerów np: więcej portów s-ata, dwie sieciówki, itp
Dla zwykłego użytkownika wystarczy płyta za ok 200-300zł , ponieważ w normalnej eksploatacji nie wykorzysta on woglę możliwości drogich płyt.
Płyta musi posiadac wejście PCI-E x16 na karte graficzną , oraz obsługiwac pamięci ram DDR2 , 800MHz lub więcej. Większośc płyt jednak to spełnia.
Wszystkie płyty posiadają już zintegrowane kartę dzwiękową i sieciową więc nie musimy ich dokupowac.

Ram bierzesz na DDR2 , częstotliwośc jaką wybrac zależy od płyty , prawie wszystkie nowe płyty obsługują pamięci 800MHz które są najbardziej popularne , słabszych nie warto brac np: 667MHz.
Ważnym parametrem jest też CL (CAS Latency ) informuje o opóżnieniach pamięci w dostępie do danych. Im mniejsza jest liczba stojąca przy oznaczeniu tym lepiej. Najlepiej CL4 lub CL5.
Ilośc pamięci ram zależy od zastosowań i systemu operacyjnego , do większości gier i programów wystarczy 2GB pamięci , do bardziej zaawansowanych programów i gier przyda się 4GB. Więcej niż 4GB się nie przyda do niczego , a po drugie systemy 32bit odczytują tylko 3,25GB ram.

Co do grafy to w gre wchodzą tylko karty na PCI-E z pamięciami DDR3. Nie warto brac kart na DDR2 , nie warto też patrzec na ilośc pamięci bo 1024MB w słabej karcie graficznej typu GF8600GT jest zbyteczne , wystarczające jest 512MB.Wybierając kartę graficzną bierzmy zawsze karte która będzie wstanie pociągnąc też nadchodzące gry.

Dysk twardy , Tu zależy dużo od potrzeb , dla normalnego użytkownika powinno wystarczyc 250GB/ 320GB. Dla bardziej wymagającego 500GB lub nawet 750GB.
Czym sie kierowac przy wyborze dysku? Dysk musi miec chociaż 16MB cache i musi byc najlepiej na SATA II

Zasilacz , Tu zależy od sprzętu jaki mamy zamiar kupic. Najbardziej prądożernym urządzeniem w komputerze jest karta graficzna , grafika średniej klasy pobiera ok 140-170W. A grafiki z najwyższej półki np: 4870x2 ok 300W. Bardzo ważna jest też marka zasilacza , nie kupuje się zasilaczy nie firmowych tzw: no-name które mogą w każdej chwili się spalic Dołączona grafika! Zasilacz powinien też miec chociaż 50W zapasu mocy. Zasilacz bierz w wersji BOX posiada on już wszystkie potrzebne kable.

Buda , Tu zależy dużo od portfela , ponieważ obudowe można kupic już za 60zł a również za 600zł. Nie warto kupowac obudowy wraz zasilaczem ponieważ przeważnie taki zasilacz do niczego się nie nadaje.
Obudowa powinna miec sporo miejsca w środku , byc dobrze wykonana oraz dobrze wentylowana , dodatkowe wyświetlacze czy okno z plexi to już mniej ważne cechy.

Starałem się tak po chłopsku to wyjaśnic. B)
  • 0

#5 motyx

motyx

    Zaawansowany użytkownik

  • 571 postów

Napisano 11 10 2008 - 22:45

dlaczego tylko AMD i INTEL ?? To są dwie największe firmy ale nie jedyne ;) pozatym nie tylko są AM2 i 775. Np. teraz wychodzi Nahelm (core i7) na LGA 1366 czy jakoś tak B)
  • 0

#6 konrad18

konrad18

    Zaawansowany użytkownik

  • 548 postów

Napisano 11 10 2008 - 22:52

Oj panowie a pasta na proca to co ;) Chłodzenie także na proca,grafę.Wentyle na bude aby był jakiś przewiew
  • 0

#7 motyx

motyx

    Zaawansowany użytkownik

  • 571 postów

Napisano 11 10 2008 - 23:20

zakładam że kupujemy procesor w wersji BOX ;) pozatym buda nie musi być przewiewna B) Żywym przykładem jestem ja. Nie mam żadnego wentyla na obudowie, a procesor, choć podkręcony o 700 MHz nie grzeje się bardziej niż 35 stopni xD
  • 0

#8 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 12 10 2008 - 09:09

Dziękuję wam wszystkim ;)

Daję wyższą ocenę :
- Konioklonio
- motyx
- jackass
- konrad18
Jeszcze raz dzięki xD

P.S. Wiedziałem, co to są procesory dwurdzeniowe i DDR,2 CZY 3 tyle że nie wiedziałem czego trzeba się trzymać żeby wszystko dało się podłączyć i żeby wszystko działałooo B)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych