Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak sformatować Vistę bez płyty ?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 blade95

blade95

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 14 11 2009 - 21:27

Witam.Od dłuższego czasu mam na swoim laptopie win vista, zaczyna troche mulić i postanowiłem zrobić format ale...nie wiem jak. Nie dostałem płytki przy kumpnie kompa, coś mówili o jakieś ukrytej partycji na której jest system gotowy do instalacji ale nie wiem jak odpalić instalacje systemu, ogólnie jestem zielony. Prosze o pomoc jak sformatować partycje i zainstalować system od nowa.Mam nadzieje że nie pogmatfałem.Pozdrawiam

 • 0

#2 izaw

izaw

  Początkujący

 • 97 postów

Napisano 14 11 2009 - 22:44

Cóż.. Format jako sposób na Windows. Najgorszy z możliwych. System może pracować wydajnie wiele lat, trzeba tylko trochę chęci. I na pewno mniej wysiłku niż stawianie od nowa, oczyszczanie, optymalizowanie instalacja sterowników, poprawek i wszystkich aplikacji.

Najgłupsze rozwiązania są zawsze najżywotniejsze..

 • 0

#3 blade95

blade95

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 14 11 2009 - 22:56

Chodzi o to że na partycji z windowsem nie mam praktycznie nic, prócz systemu i kilku programów a i tak pokazuje mi że jest pełny i nie wiem co jest :/ wydaje mi się że w tej sytułacji format jest najlepszym rozwiązaniem.. Jeśli można to naprawde prosił bym o wytłumaczenie/podanie linku jak zrobić to o co prosiłem.
 • 0

#4 Jakub566

Jakub566

  Pedobear

 • 897 postów

Napisano 14 11 2009 - 23:37

Pamiętaj o skopiowaniu wszystkiego ważnych danych przed przystąpieniem do pracy.

Tu masz wszystko jak na dłoni, a dokładniej post 6#;
http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=69980

Powodzenia :)
 • 0

#5 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 15 11 2009 - 00:13

Jak wyżej zauważono w twoim przypadku format nie wchodzi w grę, wystarczy zainstalować program Odkurzacz 11 i nim przeczyścić komputer z zbędnych plików, pustych folderów i zbędnych wpisów w rejestrach. po nad to są programy inne do optymalizacji systemu.Do tego masz tu programy do optymalizacji Visty systemu:
Pobierz Vista Laptop Battery Saver 1.0.0.1,
Pobierz Vista4Experts ,
Pobierz Process Lasso 3.62 64-bit .
zapoznaj się z tymi programami one pozwolą ci na wydajniejszą pracę systemu.
 • 0

#6 Jakub566

Jakub566

  Pedobear

 • 897 postów

Napisano 15 11 2009 - 10:06

Brutus, jak dla mnie takie sposoby to na dłuższą metę nie działają. Nasz klient chce zrobić format, ma czas, ma chęci. To jest najlepsze rozwiązanie na mulenie - oczywiście jak się ma czas. Twoje też są dobre, ale mają mniejszą skuteczność - są to rozwiązanie na krótszy czas.

Użytkownik macsch15 edytował ten post 15 11 2009 - 16:32

 • 0

#7 anduvir

anduvir

  Zaawansowany użytkownik

 • 952 postów

Napisano 15 11 2009 - 10:39

Moim zdaniem na mulenie się Visty jedynym sposobem jest instalacja XP albo 7 ;/
 • 0

#8 rafal194

rafal194

  Zaawansowany użytkownik

 • 413 postów

Napisano 15 11 2009 - 13:09

A może porostu przywracanie systemu zżera miejsca.

Mój odnośnik
 • 0

#9 dar55

dar55

  Początkujący

 • 25 postów

Napisano 15 11 2009 - 13:32

przepraszam czy tu biją ? ..
nie chciałbym się wtrącać ale takich dyrdyamał to dawno nie czytałem
izaw - hm

I na pewno mniej wysiłku niż stawianie od nowa, oczyszczanie, optymalizowanie instalacja sterowników, poprawek i wszystkich aplikacji.

45 min w ciągu roku nazywasz wysiłkiem ? (założenie raz w roku format ). Dużo więce czasu spędzasz na dbaniu o system czyszczeniu rejestru itd. Jedyny uzasadniony przypadek to serwer gdzie nie nie instalujesz tylko Używasz.
brutus - ty chcesz chłopa do grobu wprowadzić. Porada typu "chcesz nie utonąć trzymaj się sztangi " (oczywiście rozpatrujemy przypadek mulenia kompa autora ). Jak już ma coś zmieniać to lepiej by nie instalował softu ingerującego w system. Lepiej to ręcznie zrobić.

Format jest najlepszym wyjściem z wielu względów -> rejestr, wiry , śmieci , nadinstalowane stery , biblioteki itd

za poradę winnner is -> anduvir , najlepsza porada i w pełni z nią się zgadzam. Vista to nie trafiony system.

a teraz czekam na obrzucanie jajkami :)
 • 0

#10 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 15 11 2009 - 13:33

Słuchajcie to nie tylko jest wina sytemu (tu Vistą), bo wiadomo że system gromadzi pewne dane mające na celu niby ułatwić pracę z systemem ale również inne oprogramowania np. S-S&D po zainstalowaniu robi kopię ustawienia systemu i logowania i nie tylko systemu ale przeglądarek itp., to samo np. PC Tools firewall. To tylko dwa programy a jest ich wiele, w momencie uruchamiania systemu i potem jakiegoś programu przybywa nam więcej danych do odczytu i porównania jakie wykonuje każdy program. Owszem jestem za formatem ale nie zawsze jest to uzasadnione. Tym bardziej że kolega aby zrobić skuteczny format musiał by wykorzystać do tego program GPted na płycie ratunkowej aby posprzątać dysk twardy.
 • 0

#11 geronimoo

geronimoo

  Uzależniony od forum

 • 1 457 postów

Napisano 15 11 2009 - 19:01

@dar55 -

45 min w ciągu roku nazywasz wysiłkiem ? (założenie raz w roku format )

to jest dopiero dyrdymał, 45 min to sam system, plus doprowadzenie go do należytego porządku, realnie to 2 godz i lepiej jak już chcesz byś taki mastacha to lepiej zrób sobie obraz z zainstalowanym i "wygładzonym" systemem + najważniejszymi programami dopiero potem można powiedzieć, że takie odtworzenie zajmuje 45 min.
Wedle życzenie parę jajek jak chciałeś.
Na porady Brutusa można patrzeć ale tylko po paru kielonkach, używanie tego odkurzacza nie jest obojętne dla systemu, a już najbardziej przez niedoświadczonych użytkowników, może narobić więcej szkód niż pożytku.

 • 0

#12 Jakub566

Jakub566

  Pedobear

 • 897 postów

Napisano 15 11 2009 - 19:56

Moim zdaniem na mulenie się Visty jedynym sposobem jest instalacja XP albo 7 ;/przepraszam czy tu biją ? ..
nie chciałbym się wtrącać ale takich dyrdyamał to dawno nie czytałem
izaw - hm 45 min w ciągu roku nazywasz wysiłkiem ? (założenie raz w roku format ). Dużo więce czasu spędzasz na dbaniu o system czyszczeniu rejestru itd. Jedyny uzasadniony przypadek to serwer gdzie nie nie instalujesz tylko Używasz.
brutus - ty chcesz chłopa do grobu wprowadzić. Porada typu "chcesz nie utonąć trzymaj się sztangi " (oczywiście rozpatrujemy przypadek mulenia kompa autora ). Jak już ma coś zmieniać to lepiej by nie instalował softu ingerującego w system. Lepiej to ręcznie zrobić.

Format jest najlepszym wyjściem z wielu względów -> rejestr, wiry , śmieci , nadinstalowane stery , biblioteki itd

za poradę winnner is -> anduvir , najlepsza porada i w pełni z nią się zgadzam. Vista to nie trafiony system.

a teraz czekam na obrzucanie jajkami :)

I tu jest problem, jak ma zainstalować 7, albo XP jak ma Vistę. Dali Vistę i trzeba se radzić. Swoją drogą Vista to wcale nie taki zły system trzeba tylko odpowiednio ją skonfigurować, usługi, programy na starcie systemu. Nasz klient nic nie mówił, że chce kupić nowy system.

A w tej chwili to w temacie nie ma co pisać, bo założyciel tematu nie odpowiada i nie wiadomo czy w ogóle przeczyta te nasz wypociny. :)

 • 0

#13 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 15 11 2009 - 20:29

Po to właśnie się z wami męczę w namawianiu was aby każdy z was ściągnął sobie sobie Płytę Ratunkową lub zorganizował sobie w inny sposób. Bo po pierwsze jet to system Limykx-a KNOPIX a w nim GPted jedyny świetny program do sformatowania całego dysku twardego nie tylko partycji, mało tego zasięg tego programu jeśli chodzi o dostęp do partycji, ścieżki, sektora. O ile się orientuję to w laptopach na dysku twardym jest wydzielona partycja normalnie nie dostępna czyli zabezpieczona przed nie zamierzonym wykasowaniem bo tam jest wgrany system jako kopia bezpieczeństwa.
Nie mam laptopa więc trudno mi to opisać może się mylę opieram się na wielu wypowiedziach w tym temacie.
To nie co stacjonarny że tu nie masz żadnej partycji zabezpieczonej ale podejrzewam że i tu można by było to zastosować tylko po co zajmować dodatkowe bajty skoro po pewnym czasie i tak stwierdzimy że mamy za mało miejsca na dysku.
Jeśli chodzi o instalację innego systemu po innym systemie to jeśli chodzi o systemy M$ to partycja systemowa musi być dokładnie w całości wykasowana a najlepiej nadpisać ją innym systemem np. Linux-a.
Ktoś spyta dlaczego ma nadpisywać innym systemem, dlatego że po pierwsze wszystkie odmiany Windowsa nawet Vista są produktem jednej firmy, dwa każda firma idzie po jak najmniejszej linii oporu. W Windowsie 3.1/95/XP/Vista/7 są na wspólnym jądrze i mają pewne wspólne cechy programowe czyli podprogramy oraz wspólną zasadę działania.
Po dokładniejsze dane w tym temacie odsyłam do str. M$.pl i nie tylko, podam tylko jedną operację np. w XP professinal
po inicjacji danych z płyty z systemem pokazuje się nam napis: system sprawdza zawartość dysku twardego i po sprawdzeniu system jak znajdzie zapis w systemie Windowsa to odczytuje takie dane i przywraca je do pracy, ma to niby na celu przyśpieszenie instalacji systemu. Faktycznie ta opcja ma jedną wadę nie rozpoznaje czy jest to zapis pierwotny taki jaki powinien być czy jest to zapis wtórny czyli posiadający jakieś zmiany, to może powodować że system albo będzie miał problem z zainstalowaniem się lub wystąpią inne problemy.

 • 0

#14 sw29l

sw29l

  Charlie Don't Surf !

 • 1 958 postów

Napisano 15 11 2009 - 21:00

NA laptopie nie musisz nic formatować, przestawiać , cudować itp. itd., jezeli masz orginalny system to wystarczy podczas botowania wcisnąć klawisz (w zależności od firmy) F11,F10,F12 itd.) i uruchomić odzyskiwanie systemu, ktory sie robi na 2 sposoby : bez formatowania lub z pełnym formatowaniem. Całą operacje przeprowadza "laptop" z partycji "recovery" i zamie ona od 10 do 30min. Po ukończeniu laptop będzie miał ustawienia fabryczne.
 • 0

#15 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 15 11 2009 - 21:04

Tak prawda ale nie dotyczy to w momencie złapania wirusa, jak ten się ulokuje w systemie.Wtedy to tylko pozostaje grzebanie w systemie lub format w moim wydaniu.
 • 0

#16 sw29l

sw29l

  Charlie Don't Surf !

 • 1 958 postów

Napisano 15 11 2009 - 21:22

Bez problemu ta opcja (z formatowaniem) pozwala na pozbycie każdego wirusa, trojana itp. z parytcji systemowej
 • 0

#17 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 15 11 2009 - 21:54

Właśnie dlatego bezpiecznie bez zbędnych dodatkowych manipulacji robimy format w moim stylu, tym bardziej że w opcji odzyskiwania systemu tracimy dane z czasu od jakiego nastąpiło odzyskiwanie systemu. W opcji pełnego formatowania to złe wpisy w rejestrach i tak zostaną odczytane i wpisane w system i nie tylko one.
 • 0

#18 blade95

blade95

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 17 11 2009 - 08:01

@sw29l

Właśnie, właśnie o to mi chodziło, nie mam płytki z systemem a goście w sklepie mówili ,że przy formacie należy nacisnąć przy uruchamianiu systemu F8-F12 czy coś takiego. Niestety muszę sformatować bo nie wiem co sie dzieje, użyłem odkurzacza o którym pisał brutus, wszystko fajnie wyczyściło mi 6GB badziewia z dysku systemowego ale po jakiś 2h patrze, a tu 3 GB miejsca wolnego zostało na dysku z partycją, co jest?...Od razu mówię ,że nic nie instalowałem.
 • 0

#19 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 17 11 2009 - 11:01

O teraz widać że masz jakiegoś śmiecia co ci dysk zapełnia jak ci od razu 3GB na dysku zapełniło. Pytanie jaką dużą partycję masz na system?, drugie zobacz w opcji Przywracanie systemu zdaje się że masz ustawione na maxa (w XP Professional jest 2212MB/2.212GB miejsca rezerwowanego na dysku minimum to 200MB), więc albo wyłącz przywracanie systemu albo zmniejsz ilość miejsca na dysku.
Odkurzacz 11 odkurzył/wykasował ci wpisy przywracania sytemu i to miejsce miałeś wolne ale w czasie pracy systemu system sam ponownie dokonał wpisów.
 • 0

#20 blade95

blade95

  Początkujący

 • 26 postów

Napisano 17 11 2009 - 19:47

Ok, wyłączyłem przywracanie i jak na razie wszystko jest ok :P

 • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: formatowanie komputeraUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych