Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak policja namierza IP ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Speed222

Speed222

    Początkujący

  • 78 postów

Napisano 28 12 2008 - 22:53

Witam! Zastanawiałem się kiedyś w jaki sposób policja czy inne organy są w stanie namierzyć twoje IP skoro masz np. Neostrade i przy każdym zalogowaniu masz inne IP?! Co prawda IP zmienia się z jakiejś puli ale jest ona na tyle duża i obejmuje dość duży obszar. Więc w jaki sposób wiedzą skąd miałeś takie a nie inne IP na w danym dniu czy przed 10 zalogowaniami ? (co do tego że namierzyć mogą to chyba nikt nie ma wątpliwości). Czyżby mieli 'dziennik' w którym zapisywane jest kto kiedy i o której miał jakie IP ?

Proszę o stosowne wypowiedzi na ten temat :D

  • 0

#2 arian

arian

    Początkujący

  • 87 postów

Napisano 28 12 2008 - 23:13

ciekawe pytanie. Moge sie mylic ale chyba kazdy komputer ma jakis tam numer ID(lub cos takiego) i jest to stała wartosc. Moze na jej podstawie policja okresla jaki dany urzytkownik ma teraz ip i namierza go??

  • 0

#3 Grigo

Grigo

    Początkujący

  • 116 postów

Napisano 28 12 2008 - 23:13

nam nauczyciel od infy mówił ze po prostu, idą do tych gości z TP i pytają kto miał o tej i o tej godzinie takie ip i im mówią bo jest u nich taki jakby rejestr;p
  • 0

#4 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 29 12 2008 - 00:41

Dostawca łącza, czy jest to TP, czy właściciel łącza radiowego, ma obowiązek przechowywania logów ze swojego serwera przez 2 lata. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa policja może sprawdzić u providera co ciekawego porabiałeś w Internecie.
Tepsa jako instytucja znająca się w miarę na sieci również wie jaki adres Ci przydzieliła. :D
  • 0

#5 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 29 12 2008 - 13:20

Przecież praktycznie każdy dostawca zapisuje jaki miałeś adres IP, co robiłeś na necie, kiedy i inne rzeczy.Policja ma prawo do tych danych, za pomocą samego numeru IP mogą namierzyć gdzie mieszkasz. :D
  • 0

#6 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 29 12 2008 - 14:11

Dobrze Jakub, a teraz napisz coś od siebie, bo powtórzyłeś to co ja napisałem.
  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 08 01 2009 - 22:42

Każde urządzenie widoczne w sieci ma swój numer MAC i jest on niepowtarzalny. Wystarczy sprawdzić jakie adresy IP miał dany MAC i już. Bardzo często dostęp do netu jest właśnie tak realizowany, że serwer naszego dostawcy udostępnia tym urządzeniom, których adresy MAC ma zarejestrowane i przypisuje im wtedy adres IP. Każdy dostawca ma swoją maskę i zakres adresów. Znając IP można na jego podstawie określić dostawcę i wtedy zadać konkretne pytanie kto miał taki adres, a dostawca sprawdzi z jakim adresem MAC był wtedy skojarzony adres IP i kto ma takie urządzenie.
Pozdrawiam
  • 0

#8 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 01 2009 - 00:43

Każde urządzenie widoczne w sieci ma swój numer MAC i jest on niepowtarzalny. Wystarczy sprawdzić jakie adresy IP miał dany MAC i już. Bardzo często dostęp do netu jest właśnie tak realizowany, że serwer naszego dostawcy udostępnia tym urządzeniom, których adresy MAC ma zarejestrowane i przypisuje im wtedy adres IP. Każdy dostawca ma swoją maskę i zakres adresów. Znając IP można na jego podstawie określić dostawcę i wtedy zadać konkretne pytanie kto miał taki adres, a dostawca sprawdzi z jakim adresem MAC był wtedy skojarzony adres IP i kto ma takie urządzenie.

W takim razie taki sposób jest niewystarczający ponieważ mac adres można łatwo zmienić.
  • 0

#9 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 09 01 2009 - 00:51

Ciekawe jak? Adresu MAC nie zmienisz jest nadawany na stałe przez producenta sprzętu, każdy taki wytwórca wykupuje pulę takich adresów bo nie morze być dwóch urządzeń o tym samym adresie MAC! Jeżeli masz np. modem kablowy to ten modem ma swój adres MAC i dostawca wie że modem o takim numerze jest u ciebie i w żaden sposób go nie zmienisz bo dostęp do netu masz właśnie po numerze MAC.
  • 0

#10 rafal194

rafal194

    Zaawansowany użytkownik

  • 413 postów

Napisano 09 01 2009 - 01:14

To co z prywatnością i anonimowością.Na każdym kroku obserwowani.A ja walne głupoto i niewiedzo.Jeżeli zapisują każde Ip.a ktoś ma zmienne Ip.i zmienia co 5 min.Ale komputer pokazuje cały czas te same ip i router, dopieroż Tp.S.A u siebie nam zmienia ale u mnie na kompie jest jednakowy cały czas???????.Kiedyś patrzyłem CMD miałem inny i przez internet patrzyłem miałem inny.
  • 0

#11 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 01 2009 - 01:50

Ciekawe jak? Adresu MAC nie zmienisz jest nadawany na stałe przez producenta sprzętu, każdy taki wytwórca wykupuje pulę takich adresów bo nie morze być dwóch urządzeń o tym samym adresie MAC! Jeżeli masz np. modem kablowy to ten modem ma swój adres MAC i dostawca wie że modem o takim numerze jest u ciebie i w żaden sposób go nie zmienisz bo dostęp do netu masz właśnie po numerze MAC.

1 link w googlach: http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/zmiana_adresu_mac.htm

  • 0

#12 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 09 01 2009 - 09:07

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że jeżeli dostęp do netu masz na podstawie adresu MAC to tego adresu nie możesz zmienić bo klops, stracisz go. Druga sprawa nie może być dwóch takich samych adresów MAC (tak jak IP) w sieci. Co da ci zmiana adresu MAC swojej karty jak dostęp masz przez modem (kablowy DSL, czy jakikolwiek inny)? Musiałbyś zmienić adres tego urządzenia, a jak to zrobisz stracisz dostęp do sieci, lub jeśli zdublujesz adresy to w ogóle ją wyłożysz.
Pozdrawiam

  • 0

#13 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 01 2009 - 12:11

Źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że jeżeli dostęp do netu masz na podstawie adresu MAC to tego adresu nie możesz zmienić bo klops, stracisz go. Druga sprawa nie może być dwóch takich samych adresów MAC (tak jak IP) w sieci. Co da ci zmiana adresu MAC swojej karty jak dostęp masz przez modem (kablowy DSL, czy jakikolwiek inny)? Musiałbyś zmienić adres tego urządzenia, a jak to zrobisz stracisz dostęp do sieci, lub jeśli zdublujesz adresy to w ogóle ją wyłożysz.
Pozdrawiam

To jest wszystko prawda. Tylko, że zabezpieczenie w postaci adresu mac stosują głównie dostawcy sieci kablowej. Neostrada jak wiadomo nie bawi się w takie coś. Chodzi mi o to, że użytkownicy Neostrady (o których mowa przecież w tym temacie) mogą zmienić bez problemu adres mac i w ten sposób uchronić się przed policją- jeśli mają coś na sumieniu :) Mam nadzieję, że teraz wszytko jest jasne:D
  • 0

#14 rzeznia22

rzeznia22

    Początkujący

  • 59 postów

Napisano 09 01 2009 - 13:08

To jest wszystko prawda. Tylko, że zabezpieczenie w postaci adresu mac stosują głównie dostawcy sieci kablowej. Neostrada jak wiadomo nie bawi się w takie coś. Chodzi mi o to, że użytkownicy Neostrady (o których mowa przecież w tym temacie) mogą zmienić bez problemu adres mac i w ten sposób uchronić się przed policją- jeśli mają coś na sumieniu :) Mam nadzieję, że teraz wszytko jest jasne:D


Ee... co wy gadacie w ogóle za głupoty.

Z tą kablówką się zgodzę i z sieciami osiedlowymi.

Ale MAC i np DSL? ADSL? Śmieszne. Naturalnie, że nikt by się w takie cuda nie bawił...

I Ty Stig'u także nie masz racji. Przed policją się nie uchronisz... przecież w neozdradzie, masz takie coś jak login i hasło... linie abonencką. Przy każdym legalnym dostawcy Internetu nie uchronisz się przed policją. Przed tymi nielegalnymi którzy mają serwery pochowane po piwnicach zresztą też. W dzisiejszych czasach to w zasadzie znajdą Cie bez problemu. Wyjątkiem jest korzystanie z kafejek internetowych w których nie ma monitoringu np..
  • 0

#15 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 01 2009 - 13:45

przecież w neozdradzie, masz takie coś jak login i hasło... linie abonencką.

Tu masz rację. Ale, że policja może cie ŁATWO znaleźć to nie bym był już taki optymistyczny. Pomysłowość internautów nie zna granic, przecież są rozmaite proxy, programy do anonimowości w sieci itp itd. W dodatku jak każdy wie polska policja nie jest zbyt zaawansowana technologicznie. Zgadzam się, że jest możliwość złapania cię w sieci przez policję, ale stosunkowo łatwymi środkami internauci mogą jej to utrudnić i tym samym wydłużyć proces identyfikacji.
  • 0

#16 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 09 01 2009 - 15:48

Nawet bardzo łatwo chyba że masz odpowiednią wiedzę przeczytajcie ten artykuł. Nawet witryny zapewniające anonimowość muszą przechowywać logi. Mogą one nas uchronić przed wścibstwem innych, ale muszą udostępniać dane policji. Zresztą dopóki nie narozrabiamy to policja nami się raczej nie zainteresuje. A nasza władza nie jest tak zacofana jak myślicie poczytajcie to.
  • 0

#17 Parry

Parry

    Kobieciarz

  • 325 postów

Napisano 09 01 2009 - 17:58

Ale można tez zrobić pare tricków i policja może nie "zobaczyć" co robiliśmy w internecie chyba że sie postara :)
  • 0

#18 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 01 2009 - 19:57

Czytam i łzy mi oczy zalewają, co wy wypisujecie, MAC jest to unikalny adres karty sieciowej, zapobiega on podłączeniu wielu komputerów do jednej płatnej linii.
Czyli masz w domu dziesięć komputerów musisz wykupić dziesięć linii płatnych a nie że na jednej linii będzie podpiętych dziesięć komputerów.
Nawet jak korzystasz z serwerów Proxy to pierwszy serwer z jakim się połączyłeś odbiera pewne dane, umożliwiające synchronizację wysyłania i odbioru danych.
Dopiero następny serwer wysyła i odbiera inne dane synchronizujące, a wiec dane od pierwszego serwera do drugiego z danymi adresu końcowego:
[attachment=1762:Transfer.bmp].

Oczywiście można ustawić tak że w czasie transmisji sygnał zostanie przekierowany do paru serwerów i albo przyjmie formę trójkąta lub inną figurę a jeśli z odbiorcą mamy uzgodnione on przekierowuje sygnał transmisji z swego komputera do innego serwera i dane wracają inną drogą:
[attachment=1763:Transfer2.bmp]
Oczywiście to dotyczy transferu poprzez proxy lub zastosowania programu umożliwiającemu dokonać przekierowań transmisji.
w innym przypadku dane nadawcy idą poprzez wiele serwerów do punktu docelowego. To jest podobnie jak z telefonami komórkowymi, sygnał z telefonu może iść bezpośrednio do satelity lub naziemnego punktu odbioru sygnału i dopiero poprzez antenę do satelity.
Żeby namierzyć dany komputer to należy prześledzić drogę przesyłu informacji oraz zebraniu wiele wspólnych punków zaczepienia.
Co innego przeciętny użytkownik, ten nie stosuje takich zawiłych transferów, jedynie stosuje kodowanie zawartości danych, dzięki temu dane jego komputera idą wraz z danymi do odbiorcy końcowego. A to że uzyskasz czyiś IP to jeśli go wykorzystasz możesz być ukarany, jeśli to się wyda, choć właśnie cudze IP są wykorzystywane do kradzieży i destrukcji w internecie. Dlatego nie powinno się jego ujawniać.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych