Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak odpowiednio 1 raz formatowac baterie w nowym laptopie ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 mineraldo

mineraldo

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 05 11 2006 - 01:37

Mam w reku nowego laptopa, i baterie standardowo dołączaną.
Podobno żeby bateria miala jak najwieksza pojemnosc nalezy ja odpowiednio sformatowac.
Podobno 12 godzin, potem rozladowac uzywajac laptopa bez podłączenia do prądu, znów naładować 12h , i tak 3-4 razy.

Ale pytanie jest takie:
Mam nowego laptopa, podlaczylem go do pradu bez baterii. I teraz:
Czy po wlozeniu baterii najpierw nalezy ją rozładować ??, czy bez względu na to na ile jest naładowana ORT: wziąć się za jej ładowanie 12h ??
Bo szczerze mówiąc nie wiem co jest właściwsze

Jak ktos kto zna sie na tym mi poradzi bede wdzieczny.

PS - nie znalazlem takiego tematu na forum wiec pozwolilem sobie zalozyc taki temat

  • 0

#2 pisarz

pisarz

    Komornik

  • 690 postów

Napisano 05 11 2006 - 06:46

Po wlozeniu baterii nalezy ja rozładowac do samego konca. Po tym, nalezy ladowac ja przez 12h. Gdy naladuje sie, odlaczas kabel z pradem i uzywasz baterii. Musisz powtorzyc ten cykl kilka razy.

P.S. Formatować, to można dysk. Nikt jeszcze na świecie nie słyszał o takm czymś jak formatowanie baterii, ponieważ takie cos w ogole nie istnieje.

  • 0

#3 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 05 11 2006 - 10:09

Proces uzyskiwania pełnej pojemności baterii (zwłaszcza stergo typu NiCd i NiH) polegający na cyklicznym rozładowywaniu i ładowaniu nazywamy właśnie formatowaniem. Termin poprawny i od dawna stosowany :D . Baterie litowo-jonowe i litowo-polimerowe nie są tak wrażliwe na tzw. efekt pamięci (zmniejszenie pojemności po niepełnym rozładowaniu) mimo tego "formatowanie" może nie tak rygorystyczne jak dawnie ale nadal jest zalecane.
  • 0

#4 mineraldo

mineraldo

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 06 11 2006 - 11:08

no tak, ale cyz pryzpadkiem zaraz po wlozeniu nowej baterii nie nalezy jej formatowac 12h ?
Podobno formatuje sie analogicznie jak baterie do komorek.
A kupujac niedawno baterie do komórki mialem taka instrukcje:

"Pierwsza czynnosc po wlozeniu baterii do telefonu jest ładowanie okolo 12 godzin bez wzgledu na to co wskazuje wyświetlacz. Nie wolno uzywac nowych akumulatorow bez uprzedniego naladowania, poniewaz doprowadzi to do nadmiernego rozladowania i spadku napiecia, co moze uniemozliwic prawidlowe uformowanie lub wzbudzenie akumulatora. Baterie wymagaja formowania, ktore polega na przeprowadzeniu prrzynajmniej 3-4 cykli pelnego ladowania i zuzycia."

Tak wiec stąd to pytanie - bo sam juz nie wiem co jest własciwsze. A chcialbym jak najlepiej ją uformować, żeby jak najdluzej mi trzymala; bo wiadomoo jak krotko trzymaja baterie w laptopach.

help!

  • 0

#5 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 06 11 2006 - 13:13

Na różnych forach powtarza się schemat:
1. Jeśli w menu BIOSu jest opcja "formatowanie baterii" załatwiamy sprawę przy jej pomocy (automat rozładowywujący i ładujący baterię)
2. Jeśli nie ma opcji BIOSu, rozładowujemy na włączonym BIOSie (windows nie rozładowuje do końca, włączają się procedury zapisu ustawień i po wyłączeniu systemu zostaje "trochę" w baterii. Przeprowadzamy 2 x cykl pełnego ładowania i rozładowania.
3. Jeśli trafimy na kolejne forum przeczytamy: nigdy nie rozładowywyuj baterii do końca...
4. Część laptopów (IBM we wszystkich modelach) posiada specjalne oprogramowanie zarządzające ładowaniem - ustawia próg 85% przy podładowywaniu. Co producent to inne podejście:

"W niektórych komputerach (chyba Acer) jest specjalna aplikacja, która pozwala na ciągłe podpięcie notebooka do źródła zasilania. W czasie gdy bateria ulega rozładowaniu i osiąga odpowiednio niski poziom naładowania włącza się ładowarka baterii. Po osiągnięciu 100% zasilanie zostaje odcięte i ponawia się proces pracy na baterii."

itd. itp. ...
Przejrzyj instrukcję producenta i jesli jest tam wzmianka o regułach użytkowania baterii zastosuj się do nich.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: formatowanie komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych