Skocz do zawartości


Ivar Antti

Rejestracja: 01 wrz 2010
OFFLINE Ostatnio: 02 09 2010 10:30
-----

Moje tematy

Artefakty i wieszanie się systemu w aplikacjach 3D

01 09 2010 - 23:36

Witam,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem przeciętnym użytkownikiem komputera. Dlatego też nie posiadam zewnętrznych mierników temperatur oraz napięć, a także możliwości dostępu do takich. Nie podkręcam podzespołów, a moja wiedza nt. hardware jest minimalna.


Specyfikacja sprzętowa:

System operacyjny: Windows XP Home Edition ver. 5.1.2600 SP 3.0 (32bit)
Procesor: AMD Athlon™ 64 x2 Dual Core Processor 5200+ ; Aktualne taktowanie: 2613Mhz, napięcie 1.3V, Zegary zewnętrzne: 200Mhz
Płyta Główna: Gigabyte M55S-S3 rev. 2.0 Pci Express 1.0; Link Do Płyty - strona producenta (bios nie ruszany od kupienia w 2007 roku)
Pamięć Ram: Kingston 2GB (dwie kości po 1GB dual channel) 800
Zasilacz: Chieftec Cft-600-14CS 600W; Link do Zasilacza
Karta Grafiki na której zaczął się problem: Gigabyte Geforce 8600GT 256MB
Karta grafiki obecna, na której problem nie znikł (kupiona, gdyż uznałem winowajcą problemu kartę wyżej wymienioną, ponadto trzeszczały cewki/kondensatory): Gigabyte Geforce 460GTX 1024MB; Link Do Karty Graficznej


Opis problemu:

Używam tylko jednej aplikacji 3D, którą jest World Of Warcraft. Dotychczas wszystko było bez zarzutu w mojej specyfikacji sprzętowej. Jednak kilka dni temu pojawił się problem we wcześniej wymienionej aplikacji. Zaczęło się od nagłego pojawienia się tzw. "artefaktów" w grze, które dynamicznie się poruszały - aplikacja działała dalej tylko latające kwadraty przysłaniały praktycznie wszystko. Komputer jednak nie wieszał się, po zamknięciu aplikacji altf4 na pulpicie pojawiały się czarne kropki w losowych miejscach. Po restarcie komputera wszystko wracało do normy, a na ponowne pojawienie się artefaktów trzeba było dość długo poczekać. To działo się na mojej starszej karcie graficznej Gigabyte Geforce 8600GT 256ram z chłodzeniem typu silent pipe.

Zmiany, których dokonywałem w tym okresie przed pojawieniem się w/w objawów:

Zmiana pasty termoprzewodzącej z no name, która była od początku przy boxowym chłodzeniu na arctic silver 5. Nałożyłem myślę trochę za grubą warstwę, ale temperatura w biosie mojego procesora obniżyła się o kilka stopni. Przed zmianą pasty około 40-45 w spoczynku, w stresie 52-65; po zmianie pasty 38-42 spoczynek, 46-58 stres (wyniki z Core Temp). - od tego czasu problem jeszcze długo się nie ujawniał, ale zdarzyło się raz po 2-3 dniach.
Postanowiłem wymienić boxowe chłodzenie mojego procesora oraz poprawić rozłożoną pastę termoprzewodzącą. Zainstalowałem chłodzenie Scythe Samurai ZZ (link do chłodzenia), oraz na nowo nałożyłem pastę arctic silver 5 - temperatura procesora spadła radykalnie do 30-33 stopni w spoczynku, 35-40 w stresie.
Natychmiast po uruchomieniu komputera z nowym chłodzeniem postanowiłem uaktualnić sterowniki. Uaktualniłem sterownik "NVIDIA NVIDIA Chipset Driver (include chipset\lan\sata raid driver)" oraz audio "Realtek Function driver Realtek Function driver for Realtek Azalia audio chip (Including Microsoft UAA Driver in English edition)".

Po zmianach:
Wciąż na starej karcie graficznej gf8600GT. W aplikacji World Of Warcraft zauważyłem bardzo delikatne (ciężko to dobrze określić) skakanie.. bądź trzęsięnie się klatek animacji, teoretycznie aplikacja działała poprawnie. Te "trzęsienia" występowały w pewnych odstępach czasowych i przez krótką chwilę, a ich natężenie byłoby trudno zauważalne dla kogoś kto nie widział zachowania animacji wcześniej. Od tego momentu gra po jakimś czasie zacięła się. W związku z tym iż stara karta była już wysłużona i pojawiły się te problemy ponadto trzeszczały cewki/kondensatory(nie wiem) przy ruchach myszką i wyświetlaniu grafiki - postanowiłem zakupić nową kartę graficzną o dość silnych parametrach na późniejsze lata (oraz na późniejszą wymianę hardware). Zakupiony model Geforce GTX 460 wymieniony w specyfikacji sprzętu.

Po zainstalowaniu nowej karty na mojej płycie głównej (brak konfliktów sprzętowych, karta wykryta i poprawnie zainstalowana na niezmienianym biosie, usunięte sterowniki gf8600gt przed isntalacją nowej karty) oraz najnowszych sterowników nvidia oraz bibliotek directx 9.0C problem nie ustąpił. Wciąż mam do czynienia z wyżej opisanym "trzęsieniem" oraz zacinaniem, tym razem już nie tylko aplikacji ale i całego komputera (tylko w trakcie użytkowania aplikacji 3D world of warcraft). Zacięło się raz do tej pory po wyskoczeniu artefaktów (białych kwadratów) - od tego czasu nie uruchamiałem aplikacji.

Bardzo dziękuje za zapoznanie się z niezwykle długim i żmudnym opisem oraz za udzielenie porad itp.

P.S.
Zalecane zasilanie do nowej karty graficznej to 450W, mój zasilacz chieftec ma 600W. Karta współpracuje z PCI Ex x16 2.0, ja posiadam PCI Ex x16 1.0 - ale jest kompatybilna wstecz (przynajmniej w teorii, ale nie ma problemów sprzętowych, zainstalowana bez błędów).

P.S.2
Przeprowadzałem testy w Dxdiag z wynikiem pozytywnym, ale raczej wykluczam kartę graficzną, gdyż na starej było to samo.