Skocz do zawartości


Zdjęcie

Internet cyfrowy polsat Jaki router ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 20 09 2015 - 10:34

Witam Pnaów i Panie !

 

Proszę was o pomoc w doborze routera do interntu z cyfrowego polsatu.

Ten co dostałem razem z internet, jednym słowem jest do du*y ;D

Słaby zasięg, ciagle trzeba go resetować itp. ;/

Problem jest w tym że nie umiem znaleść innego routera co będzie miał wejscie na antene satelitarną ;/

I co wyście by mi doradzili ? Prędzej miałem neostrade i router tp-liink w8970, nadal go posiadam. Może uda sie go wykorzystać ?

 

Będę bardzo wdzięczany za wszelką pomoc !



  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 21 09 2015 - 09:46

Proponuję ustawić router z Polsatu jako bramę, a do niego podłączyć tego TP-Linka i na nim skonfigurować całą sieć. Ewentualnie na TP-Linku postawić tylko wi-fi skoro ma lepszy zasięg. Prościej chyba będzie zrobić to drugie. Mozna też sprubować wykorzystać TP-Linka jako wzmacniacz wi-fi. Oba warianty były już opisywane tutaj. Jaki masz dokładnie ten router z Polsatu?

Pozdrawiam



  • 0

#3 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 21 09 2015 - 21:24

Czarcik_s Dziękuje bardzo za odpowiedz :)

To tak router to jakis no name ;D A dokałdnie to jest Router WI-FI IDU 100 ;D

A co będzie lepiej zrobić ta bramę albo tylko te wifi na tym routerze tp-linik ?

Nie chodzi mi prostrzą metodę tylko lepszą :)

Może okazać sie to ważne dlatego napiszę to też :)

Router zanjduje się na pierwszym piętrze i chcę na parter pociągnać kabel i tam ulokować drugi router :)


  • 0

#4 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 22 09 2015 - 19:50

Czyli najlepiej byłoby pierwszy zostawić jak jest. Musisz znać jego adres, maskę, zakres adresów IP serwera DHCP, oczywiście nazwę sieci wi-fi, sposób kodowania/szyfrowania. W ustawieniach tego routera (1 - Polsat, 2 - TP-LINK) 1-ego musisz ustawić kanał (channel na wartość stałą np 5 oczywiście po każdej zmianie trzeba zapisać ustawienia. Teraz w drugim routerze ustawiasz jego adres IP na adres z tej samej podsieci co pierwszy - np jak 1-ego był 10.0.0.1 to drugi będzie miał 10.0.0.5, różnią się tylko ostatnią cyfrą. Teraz wyłączasz serwer dhcp w drugim routerze i zapisujesz konfigurację i go restartujesz. I teraz uwaga, łączysz drugi router z pierwszym poprzez dowolny jego port LAN (nie WAN!) i ponownie wchodzisz w jego konfigurację. Ustawiasz parametry WI-FI identyczne jak pierwszego - zmieniasz tylko kanał (channel) na np 7. Zapisujesz i teoretycznie masz już dwa routery które mają taką samą sieć wi-fi. Teraz urządzenia powinny się przełączać w zależności od tego siły sygnału wi-fi. Czasami ciężko to osiągnąć należy na początku ograniczyć pasmo na identyczne w obu np 20MHz i jak wszystko będzie działać to przetestować na szybszych ustawieniach.

Jeszcze jedna uwaga - jeżeli router działa w sieci N i ma prędkość powyżej 300 to wtedy rezerwuje dwa kanały (channel) możemy ustawić tylko jeden (np 5) drugi dodaje automatycznie. Najlepiej sprawdzić to np "inSSIDer" -em, aby nie powtórzyć tego numeru w drugim routerze,


  • 0

#5 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 22 09 2015 - 20:09

Kolego dzięki wielkie za wyczerpująca odpowiedź:) Ale ten router z Polsatu jest nie stabilny :\ co drugi dzień potrzebuje reset
  • 0

#6 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 22 09 2015 - 22:13

Dobra Czarcik_s ! :)

Czytałem ten twój post kilka razy no i udało się :)

W cyfrowym polsacie wyłączyłem wifi zostawiłem tylko wifi w tp linku i do tp linka podłaczyłem kompa przez lan i też chula ;D

Także wielkie Dzięki za pomoc ! Za poświęcony czas ! :))

 

P.S. Nie umiem teraz się dostać do tego routera tp-link :(

Chciałem zmienić kanały na auto i czestotliowsc na auto.

Bo teraz i tak narazie mam jeden router wifi


Użytkownik tipmaniak edytował ten post 22 09 2015 - 22:21

  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 24 09 2015 - 17:23

Czy wyłączyłeś serwer dhcp w tp - linku? Jaki adres mu nadałeś, a jaki ma ten z Polsatu? Przez taki musisz teraz wejść xD. Opisz co zmieniałeś w TP-LINku , a co w tym z Polsatu. Jeżeli masz kłopoty z łączem to trzeba to zgłosić do usługodawcy, ale najpierw sprawdź konfigurację routera z Polsatu. Tak gwoli wyjaśnienia zastąpić się go praktycznie nie da, a to dlatego, że współpracuje on z modemem OIDU-100. Ten kabel koncentryczny to jest właśnie przewód sygnałowy z modemu OIDU, który pewnie jest zamontowany przy antenie. Jak byś chciał zmienić to całość - oba urządzenia, albo (nie wiem czy są) kupić router z modemem LTE, który obsługuje Polsat.

Sprawdź w konfiguracji routera z Polsatu ustawienia: Ustawienia->Ustawienia LTE->Tryb połączenia - powinno być "zawsze online". I jeszcze: Ustawienia->Ustawienia podstawowe->Ustawienia LAN->Czas dzierżawy tu wpisz np. 86400 (tj jeden dzień czas podajemy w sekundach).

PS. Czy kłopoty z netem miałeś tylko po wi-fi, czy też na przewodzie? Jak tylko wi-fi to mógł za to odpowiadać parametr "odnowa hasła" - zero powoduje że jest jakby wyłączony xD.

Sorki że dopiero teraz odpisuję, ale wcześniej nie mogłem :P


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 24 09 2015 - 17:29

  • 0

#8 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 24 09 2015 - 19:44

Serwer dhcp wyłączyłem w tp linku. Aders Ip nie zmieniałem bo polsat miał 192.168.0.1 a tp link 192.168.1.1. W tp linku zmieniałem tylko to co napsiałeś wyzej, tak samo w polsacie. Ustawienia w polsacie są takie jakie podałeś :) Po kablu nie miałem problemu ale też za duzo z komopa nie uzywałem. przeważnie wifi miało problem :) Do polsatu bez problemu mogę wejsc w ustawienia do tp linka nie :( Wsyztsko normalnie chodziło, po podłaczęniu tp linka z polsatem nie da się w niego wejść :( Odłączenie tp linka od polsatu nie pomaga ;/

 

P.S. Ja się wogóle cieszę że mi pomogłeś ogaranąć temat :)


  • 0

#9 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 25 09 2015 - 10:55

No i sprawa jasna. Adresy routerów należą do dwóch różnych podsieci xD. Napisałem przecierz że mogą się różnić tylko ostatnią liczbą :P. Adres tp-linka powinien być 192.168.0.byle_nie_jeden np. 192.168.0.10. Teraz aby móc wejść na TP-linka i zmienić jego adres musisz zrobić tak:

1. Odłączyć tp-linka od routera z polsatu.

2. Podłączyć komp najlepiej przewodem do routera tp-link.

3. Wejść w ustawienia połączenia i dalej we włąsciwości protokołu tcp/ip v4 i tu ustawić adres kompa na 192.168.1.5 maska 255.255.255.0, bramka domyślna 192.168.1.1. Zatwierdzić zmiany i wyłączyć i włączyć połączenie lokalne lub restart kompa.

4. Teraz powinieneś móc wejść na router tp-linka poprzez adres 192.168.1.1. wchodzisz i zmieniasz jego adres na 192.168.0.10, zapisujesz i restart routera.

5. Przywracasz ustawienia karty i protokołu tcp/ip v4 w kompie na domyślne - czyli takie jak były - nie zapomnij usunąć bramy domyslnej (możesz wpisać adres routera polsatu, czyli 192.168.0.1).

Powinno wszystko działać. Aha i jeszcze jedno aby uniknąć konfliktów z adresami ustaw zakres adresów dhcp routera polsatu na 192.168.0.100 do 192.168.0.200 - spokojnie ci wystarczy.

I jeszcze jedna rada - jak korzystasz z jakiś programów typu klient ftp, torrenta, lub grasz w gry online, to lepiej ustawić adres IP swojego kompa na sztywno lub zarezerwować w ustawieniach routera polsatu: Ustawienia->Ustawienia podstawowe->Ustawienia LAN->Statyczne IP. Tu wpisujesz adres MAC karty sieciowej swojego kompa i adres IP jaki ma mieć np 192.168.0.110. Jeżeli ustawiasz adres IP w kompie to pamiętaj że nie powinien on być z puli adresów dhcp czyli jeżeli zrobisz tak jak napisałem to może być np 192.168.0.x gdzie x zawiera się (2..9;11..99;201..253).

Pozdrawiam xD.

 

PS I oczywiście podlączasz router tp-link do polsatowskiego xD.


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 25 09 2015 - 12:52

  • 0

#10 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 25 09 2015 - 14:11

Kolego za dużo z tym roboty :D to ja wole tyn tp link resetować i zrobić ta siec na nowo :) i nie zapomnieć zmienić tego ip na 192.168.0.10 :) Nie gram w gry ani nie ściągam nic także nie muszę kombinować
  • 0

#11 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 25 09 2015 - 16:12

Wolnoć Tomku w swoim domku xD.



  • 0

#12 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 25 09 2015 - 20:47

Czarcik dla mnie to będzie lepiej, bo wiem juz jak i co :) A ten sam efekt będzie :) A mam jeszcze pytanie jak będę podlaczal nastepny 3 router to musze go ustawić tak samo jak ten tp link ?:)

  • 0

#13 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 25 09 2015 - 20:57

Tak, za wyjątkiem kanału (Chanel) wi-fi, te muszą się różnić. No i oczywiście adresu IP np taki 192.168.0.11

Teoretycznie, a nawet praktycznie to nie musisz ciągnąć przewodu - kupujesz router najlepiej też tp linka np wd1043ND i łączysz go z tym twoim poprzez WDS - tworzysz w tak zwany Wireless Distribution System gdzie sygnał wi-fi jest przekazywany pomiędzy routerem nadrzędnym a klientami (u ciebie router 2 nadrzędny, a ten trzeci to właśnie klient) i wzmacniany. Plus takiego rozwiązania to brak kabli, prostota montażu. Minusy to konieczność umieszczenia roterów tak aby był w miarę dobry sygnał między nimi, konfiguracja która może sprawiać kłopot, oraz ograniczenie prędkości wi-fi ponieważ routery muszą dzielić pasmo pomiędzy siebie i urządzenia zewnętrzne (średnio dwa razy wolniej np zamiast 300 150 - to oczywiście duże uproszczenie). Jeżeli chodzi o dostęp do internetu to spadek szybkości będzie niezauważalny - łącze internetowe i tak raczej jest wolniejsze. Natomiast komunikacja pomiędzy dwoma kompami podłączonymi do tych dwóch routerów będzie wolniejsza maks 100Mb/s


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 25 09 2015 - 21:10

  • 0

#14 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 26 09 2015 - 06:10

Tez nad tym myślałem ale w tym rzecz że na górze mam ten tp link i na dole mam z 5 2 kreski nikiedy jedna :\ Dlatego muszę pociągnąć kabel żeby było w miarę stabilne połączenie
  • 0

#15 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 26 09 2015 - 15:29

Kolego jak zmienie adres ip w tp linku na 192.168.0.10 i wylacze ten server dhcp i polacze go z polsatem to tez nie da sie w niego zalogować; /
  • 0

#16 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 28 09 2015 - 09:20

Powinieneś móc wejść już na tego tp linka, przez właśnie ten adres. Gdieś musiałeś namieszać xD. Net i lan działa normalnie?

Sprawdź czy ping odpowiada: w oknie konsoli wpisz: ping 192.168.0.10.


  • 0

#17 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 28 09 2015 - 10:09

Nic nie namieszalem reset routera. Zmieniam i wylaczam te dhcp i save i nie mogę później w niego wejść
  • 0

#18 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 28 09 2015 - 11:48

Pytam jeszcze raz: net i lan działa normalnie? I czy ping odpowiada? Wykonaj w oknie konsoli kemendę ipconfig /all i daj zrzut jej.

Aby było prościej możesz napisać ipconfig /all >log.txt - wtedy od razu zapisze do pliku log.txt wynik działania.


  • 0

#19 tipmaniak

tipmaniak

    Początkujący

  • 20 postów

Napisano 03 10 2015 - 14:39

Witam :) W tygdoniu nie miałem czasu, byłem zawalony pracą :( Dzisiaj na spokojnie zrobiłem jeszcze raz to i wszytko chodzi :) na ten i na ten mogę się zalogować. W tp linku ustawienia wfii mam ustawione wszytsko na auto bo w polsacie mam wyłaczone te wifi :) Musiałem ja gdzieś popełnić błąd :( Dziękuje za wyrozumiałość i chęci pomocy :) Pozdrawiam :)


  • 0

#20 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 05 10 2015 - 08:05

Nie ma sprawy xD.

Pozdrawiam



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych