Skocz do zawartości


Zdjęcie

Internet a wtórny analfabetyzm


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#21 trixxx17

trixxx17

    Początkujący

  • 141 postów

Napisano 12 11 2008 - 20:58

mnie denerwuje np. siedzę se , dłubie se itp.

  • 0

#22 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 12 11 2008 - 20:59

Najczęstszym błędem jest to, że...
ludzie boją się ''alta'' :)

  • 0

#23 Gość_Vojt007_*

Gość_Vojt007_*

Napisano 12 11 2008 - 21:02

Jakub566>> masz troche ........... i ,,,,,,,,, - przydadzą się. Jak Ci zabraknie, to zgłoś się do mnie po następną porcje. :)
  • 0

#24 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 12 11 2008 - 21:24

No cóż. Dzisiaj na prezentacji na WOKu mówiłam o kulturotwórczej funkcji internetu. Dużo opowiadałam właśnie o języku internautów. Omawiałam także przykłady braku poprawności ortograficznej i interpunkcji, irytują błędy ortograficzne (interpunkcyjne jeszcze przeżyję) - ostatnio nawet na gg poprawiam błędy kolegom, bo nie potrafię patrzeć na słowa typu "z kąd", "karzdy"... Nawet nie macie pojęcia, ile takich błędów w wypracowaniach na polski się pojawia... A wszystko to przez "rozpieszczanie" młodzieży przez internet i komputer. Nikt nie postawi jedynki przecież takiej osobie - bo to nie szkoła. Ponadto, moja Pani od przyrody z podstawówki powiedziała coś takiego:
"Ja wyłączyłam funkcję sprawdzania pisowni w Wordzie. Przecież to narzędzie ogłupia ludzi!"
Jest w tym dużo racji. Ludzie nie zwracają uwagi, gdy popełnią błąd, nie czytają swoich wypowiedzi, bo często programy poprawiają im je. A poza tym, jeszcze mało ludzi korzysta z Firefoksa z wbudowanym modułem do sprawdzania pisowni - a szkoda, bo by się wielu osobom przydało...
  • 0

#25 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 12 11 2008 - 21:29

Co do pisania bez ogonków (czyli alta) mamy śmieszne sytuacje. Np. spróbujcie napisać "zrób mi łaskę" albo "zarządzanie" bez alta i przeczytajcie :)

Generalnie po to mamy polskie znaki, żeby ich używać - przy pisaniu smsów, jeszcze rozumiem, ale na forum już nie.
  • 0

#26 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 12 11 2008 - 21:34

Ja rozumiem nieużywanie alta, gdy np. rozmawiam ze znajomym na gadu-gadu. Piszę wtedy szybko, nie przywiązuję zbytniej uwagi do formy tego, co napisałam. Moje komunikaty i tak są jasne. Również w SB rzadko kiedy używam polskich liter. Natomiast w wypowiedziach na forum staram się używać alta, nie zawsze to robię. Ale w większości wypowiedzi mam "polskie ogonki".
  • 0

#27 xsardas137

xsardas137

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 12 11 2008 - 21:35

fajne słowa wychodzą
  • 0

#28 Lich-koś

Lich-koś

    Who doesn't like chocolate rain?

  • 126 postów

Napisano 12 11 2008 - 21:47

Cóż ja mam tyle opracowanego skilla na gadugadu że podniosło to moje zdolności ortograficzne ^^ I piszę ok. 300 znaków na minutę i to z alcziszem ^^ Co innego z interpunkcją. Bo jakoś tak nie wiem zawsze kiedy mam postawić przecinek. No po prostu :)

BTW. Czy wam też się tak zdarza że np. myślicie o jednym i piszecie o drugim? Ja przed chwilą zamiast "interpunkcją" napisałem "ortografią". Muszę się tego pozbyć. No bo kiedyś wynikła taka sytuacja w mojej klasie że pisałem coś na forum klasowym. No i tak wesoło się stało, że zamiast "rajd" napisałem "biwak". Potem tylko chodzenie do dyrektorki i tłumaczenie całej klasie, że to pomyłka ^^.
  • 0

#29 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 12 11 2008 - 22:03

Tak :) ja właśnie w tym moim długim poście napisałam, że "interesują mnie błędy" zamiast "irytują mnie błędy" :) ale po prostu, wiele rzeczy robię jednocześnie
  • 0

#30 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 12 11 2008 - 22:29

Tak :) ja właśnie w tym moim długim poście napisałam, że "interesują mnie błędy" zamiast "irytują mnie błędy" :) ale po prostu, wiele rzeczy robię jednocześnie


W końcu wiele rzeczy robionych na raz to domena kobiet :)
  • 0

#31 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 11 2008 - 00:34

Ja nie wiem, jak można walić tyle bykuf.. Przez cały pobyt tutaj udało mi się zrobić...cały 1 *smile* Po drugie, nie uważam ,że internet może aż tak przytępić ortografię. Wszystko zależy od osoby, i jej nastawienia..

  • 0

#32 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 13 11 2008 - 08:38

A nie irytuje Was trochę zapominanie o znaku zapytania? Czasami tylko z konstrukcji zdania da się wywnioskować że to pytanie.

  • 0

#33 Bardock

Bardock

    Ocean of Apathy

  • 985 postów

Napisano 13 11 2008 - 11:20

Irytuje, oj tak. Przykład: niejeden user tego oto forum.
  • 0

#34 Lich-koś

Lich-koś

    Who doesn't like chocolate rain?

  • 126 postów

Napisano 13 11 2008 - 17:18

Znak zapytania? W sumie raczej nie irytuje mnie jego brak. Chociaż czasami literówki + brak składni + brak ortografii - znak zapytania = niewiadoma. Ale jednak chyba nie ma aż tak głupich osób żeby to wszystko łączyć.
  • 0

#35 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 11 2008 - 17:38

mnienajbardziejzdenerwowałkiedyśuserktórynapisałwłaśnietak.. Takich to od razu trzeba banować..
  • 0

#36 Gość_unitraxxx_*

Gość_unitraxxx_*

Napisano 13 11 2008 - 18:20

wg mnie na brak ogonków nie należy zwracać uwagi , także jak się komuś literówka zdarzy bądź mały błąd w poscie- to jest dopuszczalne

dużo bardziej wnerwia mnie czepialstwo o nawet najmniejszy błąd w postach, co innego taki co trolluje robiąc błędy (przykłady - czuly_wojtek )a co innego normalny user jakiemu sie zdarzy błąd.
  • 0

#37 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 13 11 2008 - 19:26

Wtórny analfabetyzm, zanik pisania ręcznego nie mylić pisanie przy pomocy klawiatury, a przy tym umiejętności czytania i zanik czegoś podstawowego to wyobraźni. Człowiek czytając jakąś wiadomość czy opis czy jakąś książkę uruchamia wyobraźnię a w przypadku wtórnego analfabetyzmu takie umiejętności zanikają, nawet pisząc musimy cały czas kożystać z wyobraźni.
Dlatego czytajcie książki a nie tylko internet oraz piszcie sobie coś w zeszycie, rozwijajcie wyobraźnię to zawsze da efekty.
  • 0

#38 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 13 11 2008 - 21:21

kożystać

Oł jeaa :P

Każdy z nas popełnia błędy.. Ważne aby nie przesadzać i w miarę możliwości nie poprawiać
  • 0

#39 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 13 11 2008 - 21:26

CiESHmyy SiEM SHe tOOtaj NiE Ma PoTfolKuFF :P
  • 0

#40 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 13 11 2008 - 22:19

Ej jak się cytuje ? :P
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych