Skocz do zawartości


Zdjęcie

Internet Brands pozywa xenForo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Amfidiusz

Amfidiusz

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 14 10 2010 - 08:09

Informacja z oficjalnej strony Internet Brands, wydawcy popularnego skryptu vBulletin, która pojawiła się zaraz po ogłoszeniu daty premiery xenForo, alternatywy do vB.


Internet Brands wszczęło proces w sądach Anglii i Walii przeciwko nowemu graczowi na rynku, xenForo, oraz jego twórcom, Kierowi, Mike'owi i Ashley'owi. Pozew dotyczy następujących zarzutów: naruszenie prawa o własności intelektualnej, pogwałcenie warunków kontraktu oraz nieetyczne praktyki biznesowe.
Pozew jest prosty: uważamy, że Kier, Mike i Ashley naruszyli i pogwałcili kontrakty, które z nami podpisali, aby uzyskać nieetyczną przewagę biznesową. Oznacza to, że skrypt forum xenForo opeira się na ponad dekadzie rozwoju oprogramowania prowadzonego przez Jelsoft, do którego to Internet Brands posiada wyłączne prawo.

Rzeczywiście, jesteśmy zaskoczeni poczynaniami Kiera, Mike'a i Ashley'a. Prawdopodobnie nie rozumieją oni podstawowych praw o własności intelektualnej, kontraktach czy etyce biznesowej. Być może Kier i Mike uważają, że przerobili kod wystarczająco dobrze, aby uniknąć naszego pozwu. Jednak nasze analiza zdecydowanie sugeruje coś innego i mamy nadzieję, że każdy mający rozeznanie w tej dziedzinie to dostrzeże. Prawdopodobnie zwiodła ich nadzieja, że skoro tworzyli część kodu vBulletinu jako pracownicy Jelsoftu, to teraz mogą w jakiś dziwny sposób rościć sobie prawa do własności. Jeśli na prawdę tak jest, to są w ogromnym błędzie. Praca wykonywana przez Kiera i Mike'a w Jelsofcie była wyłączna własnością pracodawcy, a poprzedni właściciele Jelsoftu nie tylko sowicie opłacali posady Kiera i Mike'a, ale także otrzymali całkiem pokaźne bonusy po przejęciu firmy przez Internet Brands, jakkolwiek nie były one wymagane.

Hipotetycznie rzecz ujmując, gdyby Internet Brands zamiast kupować vBulletin skopiowało cały skrypt, wtedy to my byśmy łamali prawo. Jednak Internet Brands wybrało legalną drogę i wykupiło prawa do własności intelektualnej vBulletinu. I, w naszej opini, nie ważne jak Kier, Mike i Ashley zakręcą swoje zeznania, to nie oni je kupili. Kluczowym sprawdzianem pogwałcenia prawa jest określenie, czy znacząca część kodu opiera się na ich poprzedniej pracy. Wierzymy, że będziemy w stanie łatwo dowieść, iż xenForo oblewa ten egzamin. Mamy także długą listę innych roszczeń w stosunku do xenForo, które są porównywalnie silne.

Mamy nadzieję, że klienci kupujący oprogramowanie zdają sobie sprawę z ryzyka pogwałcenia prawa do własności intelektualnej i dostosują odpowiednio swoje działania. Wystąpiliśmy do Kiera, Mike'a i Ashley'a, aby powstrzymali się od sprzedaży skyrptu do momentu wyjaśnienia sporu. Zamierzamy walczyć o swoje racje bez względu na poniesione koszta.
Uważamy Kiera i Mike'a za utalentowanych deweloperów, którzy jednak nie potrafią przewidzieć skutków swoich działań.

Zapewne wielu z Was będzie miało pytania i komentarze dotyczące sprawy. Chcemy pod tym względem pozostać otwarci i szczerzy ze społecznością. Jednakże, sprawa wkroczyła na drogę sądową, możemy więc zostać ograniczeni co do ilości informacji, które możemy upublicznić.

Internet Brands


Więcej informacji oraz rozwój wydarzeń możecie śledzić na jedynym polskim supporcie skryptu: xenForo.pl.

  • 0

#2 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 20 10 2010 - 18:42

To jest ogłoszenie w sprawie pracy, tak?

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych