Skocz do zawartości


Zdjęcie

Instalacja/reinstalacja systemu Windows XP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 09 09 2008 - 19:11

Piszę z laptop'a, bo mój komputer coś słabo chodzi. Otóż w czym problem. Na swoim komputerze chciałbym zrobić formata i zainstalować od nowa Windows'a XP na partycji C. Wszystkie dane przeniosłem na partycję D (posiadam jeden dysk podzielony na dwie partycje C i D). Gdy wkładam płytę do DVD-ROM'u i uruchamiam komputer, Ładuje mi się Windows a nie ta płyta, ale to chyba najmniejszy problem. Gdy już załaduje mi się Windows XP, klikam na płytę z Windows'em i pojawia się ładne okno z kilkoma opcjami na czele z "Zainstaluj Windows XP". Poniżej jest możliwość zainstalowania jakiś dodatkowych składników itp. Czy wybierając opcję zainstaluj i potem opcję od Nowa czy coś podobnego, przejdę pewnie przez kolejne procesy instalacji systemu włącznie z formatowaniem dysku. Teraz pytanie, czy przy tej formie instalacji formatowaniu ulegnie cały dysk czy tylko partycja C - na niej jest zainstalowany system Windows XP. W "poradniku" na płycie nie jest jednoznacznie powiedziane, jest PRZESTROGA, że przy likwidacji partycji, usunięciu mogą ulec wszystkie dane, a ja chce sformatować dane z partycji C (na niej jest system zainstalowany) a dane na partycji D maja pozostać zachowane.

  • 0

#2 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 09 09 2008 - 20:12

Nie uruchamiaj instalacji z poziomu windows.
A konkretnie wejdź do biosu w advenced bios features naciśnij frist boot device i ustaw na hard disk.
Komputer odpali się jeszcze raz, od razu wsadź płytę z windą.
Na początku na blue-screenach będzie licencja,a później dzieleni dysku.
Jeśli masz windę polską to wszystko wokół będzie po polsku,a jeśli po angielsku to po prostu najedź na partycję z windowsem naciśnij literę D,a później L
Aha może nie wiesz,ale do biosu wchodzi się naciskając delete od razu przy włączeniu komputera, a jeśli masz starego kompa to zamiast del będzie F2
Jeśli zadziałało napisz,że jest ok. :) :P

  • 0

#3 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 09 2008 - 20:23

Wszystko dobrze ale wpierw nie wkładasz płytę z Windowsem, ale np. Z GPartedem i kasujesz partycje lub dysk i dzielisz dysk na partycje a teraz robisz format. Po tym zabiegu wkładasz płytę z Windowsem i instalujesz z tym że pokaże ci już istniejący format to go akceptujesz i robisz instalację na formacie z GParteda.
  • 0

#4 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 09 09 2008 - 21:17

Naciskając przycisk F2 wchodzę chyba do BIOS'a (wcześniej już to robiłem, gdyby coś takiego było nie pisałbym do was o tym, bo to jest w większości poradników jak zainstalować system XP, poza tym był u mnie kolega, który robił już u siebie formaty i chciał znaleźć to Advanced BIOS Features i nie udało mu się) i nie znalazłem opcji Advanced BIOS Features. Gdy klikam F2 okazuję się niby BIOS i u góry jest napisane BIOS SETUP UTILITY.
U góry są zakładki MAIN, ADVANCED, H/W Monitor, BOOT, SECURITY, EXIT. W zakładce ADVANCED są możliwe opcje do wyboru ułożone pionowo:
- CPU CONFIGURATION
- CHIPSET CONFIGURATION
- ACPI CONFIGURATION
- IDE CONFIGURATION
- P[beeep]nP CONFIGURATION
- FLOPPY CONFIGURATION
- SuperIO CONFIGURATION
- USB CONFIGURATION

W zakładce BOOT jest coś takiego:
- Boot Settings Configuration i tam są dwie opcje:
- Bot from Onboard LAN Disabled
- Bootup Num-Lock On
- Boot Device Priority
- Hard Disk Drives
- Removable Drives
- CD/DVD Drives

Wychodząc z tego BIOS'a uruchamia się od nowa komputer i wciskam Shift + F10 lub Ctrl + F10 i wchodzę do Realtek RTL8139(X)/8130/810X Boot Agent Configuration Nemu v2.13 i poniże jest:

Network Boot Protocol PXE
Boot Order Int 19h ( to można zmieniać i na dole na pomarańczowym pasku jest napisane co tego komendy znaczą)
Show Config Message Enable
Show Message Time 3 seconds

Int19h - Always boot network first, then local devices
PnP/BEV(BBS) - Boot ordered by BBS BIOS, if BBS BIOS present
ROM Disable - Network boot disabled, boot local devices
Int 18h - Boot the devices ordered in BIOS Setup

Wychodząc stąd, moge przy uruchamianiu jeszcze jedną opcję wybrać, mianowicie naciskając F11 wyświetla mi się jeszcze coś innego: Please select boot device:
1st FLOPPY DRIVE
HDD: PM-SAMSUNG SP1654N
CD/DVD:SM-LITE-ON DVDRW SOHW-16
CD/DVD:SS-DV-516
Network:Realtek Boot Agent

Naciskając opcję CD/DVD:SM-LITE-ON DVDRW SOHW-16, bo tu znajduje si epłyta z Windows'em komputer uruchamia się normalnie.

Płyta jest w Windows'em PL. Chociażby tutaj jest chyba opis instalacji Windows'a, który mnie interesuje,
http://komputery.katalogi.pl/Instalacja_sy..._XP-t46168.html
potem tutaj jest troche inny, ale chyba tylko w BIOS'ie
http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/1390,1,C...Windows_XP.aspx

http://www.pcwiedza.pl/instalacja_windows_xp.html
w linku pcwiedza.pl jest bardzo podobnie, tam jest Boot Device Priority, tylko, że tam, wybiera się poprostu CD/DVD a u mnie
1st FLOPPY DRIVE
HDD: PM-SAMSUNG SP1654N
CD/DVD:SM-LITE-ON DVDRW SOHW-16
Network:Realtek Boot Agent
Disabled

i na u mnie na 1st Boot Device jest właśnie CD/DVD:SM-LITE-ON DVDRW SOHW-16 i dalej uruchamia się system Windows Xp normalnie, mimo, że płyta jest w napędzie.




Teraz do brutus3, co to jest GParted.
Chce wykasować partycję C - na niej jest windows, na partycji D są dane, które mają zostać, więc chyba nie potrzebuję ponownego dzielenia dysku na partycje - wtedy chyba może dojść do usunięcia danych z całego dysku (partycji C i D)
  • 0

#5 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 09 09 2008 - 21:42

Pisałem ogólnie a kasujesz co chcesz, partycję czy dysk, sam wybierasz, GParted to program z pod LInux-a tak jak w Windowsie ale jest o wiele lepszy nim każdy dysk sformatujesz pozbywając się starych ustawień jakie miałeś w Windowsie.
Przepraszam jestem dziś trochę zmęczony, ale w skrócie jak masz problem z Windowsem to nie rób od razu ponownej instalacji Windowsem nie wiem czy mnie rozumiesz. Po prostu GPartedem robisz format pod Linukx-a, a potem pod Windowsa i masz możliwość instalacji Windowsa jak byś instalował na czysty dysk, zresztą zobacz, weźmiesz od razu Windowsa to on przed instalacją przeszukuje dysk czy było on już tam zainstalowany i czy zostały jakieś wpisy, (z regóły zostają wpisy ustawień i nie tylko, nawet zostaje przyczyna padnięcia systemu). On to na powrót przywraca i tylko uzupełnia o brakujące elementy. W taki oto sposób, wykonujesz prace syzyfa.
  • 0

#6 pysio102

pysio102

    Początkujący

  • 56 postów

Napisano 09 09 2008 - 21:51

po pierwsze musisz miec ustawione first boot na naped do ktorego wkladasz plyte, po 2 plyta musi byc botowalna (sa nie botowalne ale ja takiej nie spotkalem, po 3 jak wlaczasz kompa to masz komunikat chyba zeby nacisnac dowolny przycisk zeby uruchamialo sie z plyty wiec wciskaj enter, po 4 nie musisz dzielic skoro masz podzielone jedynie pozniej instalator zapyta sie ciebie czy chcesz sformatowac patycje c (wczesniej wyskoczy komunikat ze jest tam juz zainstalowany windows) klikasz ze tak i instaluje sie winda
  • 0

#7 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 09 09 2008 - 21:51

Mam problem taki z Windowsem, ze mam jakiegoś wirusa. gdy klikam ALT CTRL DEL i pojawia sie okno, to na dole jest użycie procka i zawsze mam 100%, poza tzn przydałby sie format, bo wtedy na nowo jest wszystko wgrywane i system szybko chodzi. Nie mogę uruchomić niektórych programów, chociażby NOD32.

Chce zrobić tak, bo chyba brutus3 mnie nie do końca rozumie albo ja go nie kumam. Przy instalacji chce sformatować dysk C, na nim jest zainstalowany Windows, i jak zainstaluje na nowo, tak jak chce jakub566 to Windows i tak robi format partycji, na której ma być instalowany nowy system.
  • 0

#8 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 09 09 2008 - 22:41

1. Płyta Windowsa jest orginalna?
2. Ile masz napedow CD/DVD i czy wszystkie sa na 100% sprawne?
  • 0

#9 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 09 09 2008 - 23:16

1. <milczy>
2. mam dwa napędy, jeden niesprawny - dvd-rom, drugi sprawny - nagrywarka lite-on


A GParted się załadował, tylko nie wiedziałem co tam mam zrobić, czyli ta płyta to jakiś problem, bo GParted się normalnie załadował. Czyli on wykasuje mi wszystko z dysku łącznie z jakimiś ustawieniami w Windows'ie i wtedy przeprowadzić formata? No ale jak robisz formata i zainstalujesz nowego Windows'a to stare ustawienia się "ustawią" pozostaną?
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&...;GParted+0.3.81


A czemu nie mogę przeprowadzić instalacji Windows'a na nowo spod Windows'a, tam też można sformatować dysk lub może nawet tylko jedną partycję?
  • 0

#10 Ugol.pl

Ugol.pl

    Początkujący

  • 26 postów

Napisano 10 09 2008 - 19:02

milczenie jest złotem, ale skoro kopia jest piracka to prawdopodobnie nieumiejętnie nagrana (niebootująca)

Proponuję zakup oryginalnego oprogramowania Microsoft, a później narzekanie, że coś nie działa.

Pozdrawiam
  • 0

#11 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 10 09 2008 - 19:33

Nie narzekam, doszedłem już do tego wcześniej, ze jest niebootująca. Ale skoro oferuje zainstalowanie systemu spod Windows'a i formatowanie dysku, to czemu nie robić tego spod Windows'a, są jakieś przeciwwskazania??

  • 0

#12 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 10 09 2008 - 22:18

Są po pierwsze Windows przed kasowaniem i formatowaniem sprawdza dysk pod względem jaki wcześniej był instalowany system. Jeśli wykryje że był to system Windowsa to przeszukuje partycję i odszukuje wcześniejsze zapisy ustawień i innych danych jakie w czasie swej pracy wpisuje, nawet te wpisy co zawierają wirusa lub wadliwe wpisy w rejestrze a będą ce przyczyną sypnięcia się systemu. Dlatego należy wykasować taką partycje systemową programem który nie będzie odczytywał danych systemowych.

  • 0

#13 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 10 09 2008 - 22:48

to on jakby zachowuje co wpisy w rejestrze?? Jak zawsze odbierałem kompa od gościa, który robił mi zawsze formata i jakieś tam inne programiki mi wrzucał to nigdy wcześniej zainstalowane programy nie chodziły mi, musiałem je od nowa zainstalować.
  • 0

#14 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 11 09 2008 - 09:30

Dobra wytłumaczę jeszcze raz, chcesz na nowo zrobić format obojętnie czy tylko partycji czy całego dysku zasada jest taka sama. Po pierwsze z reguły komputery ich sposób uruchomiania ustawia się że komputer w pierwszej fazie uruchomienia przeprowadza operację Self Test. to znaczy sprawdza wszystko co jet podłączone czego nie ma, pamięć RAM i wiele innych rzeczy. Na końcu pojawia się drugi obraz i na dole powinien pojawić się napis że jeśli naciśniesz jakikolwiek klawisz to odczyt nastąpi od urządzenia CD (czyli zacznie czytać płytę CD). Jeśli masz inaczej ustawione to masz źle ustawione, bo choć troszkę wolniej się uruchamia o parę sekund to przynajmniej masz możliwość za każdym razem odczytać płytę z botem z pod BIOS-a bez grzebania w BIOS-ie, zwłaszcza jeśli nie wie się co i gdzie.
Po drugie masz już ustawione na odczyt z nagrywarki wkładasz płytę z Windowsem i uruchamiasz odczyt z nagrywarki.
Pierwszą rzeczą jaką system Windows wykonuje to przeprowadza przeszukanie partycji/dysku (znak / czytaj jako "lub"), czy już jest zainstalowany system Windowsa oraz czy zostały na dysku/partycji jakieś wpisy z tegoż systemu. Jeśli tak to system Windowsa próbuje je odczytać jeśli je odczyta to teoretycznie dobrze a w praktyce to źle. Dlaczego bo jeśli złapaliśmy wirusa lub system padł z winy samego systemu, to taki plik/informacja zostanie odczytana i przywrócona do działania. Efekt będzie taki że po całym formacie uruchamiamy komputer i system nam dalej nawala co odbija się negatywnie na pracy komputera zacznie wolniej chodzić przycinać wyłączać się a zwłaszcza rzeczy które działy się przed formatem teraz powrócą i nieraz z większymi efektami bardziej dokuczliwymi. Wszystkie firmy robiące oprogramowania do komputera zakładają że jeśli ktoś wykasuje dany program z różnych przyczyn to powinien po ponownym zainstalowaniu mieć przywrócone ustawienia danego programu z przed jego wykasowaniem. Chodzi o ułatwienie użytkownikowi życia przy korzystaniu z programu, tylko że to ma dwa końce dobry i zły bo w takie miejsca za zwyczaj zaczepiają się wirusy chodzi o wpisy w rejestrze i tam jak wpis ulegnie destrukcji nie koniecznie z powodu wirusa to żebyś 20 razy kasował program i go na nowo instalował sytuacja się będzie powtarzać.
Dlatego po wykasowaniu każdego pliku/programu dobrze jest przeskanować komputer chodzi tu o wpisy w rejestrze i usunąć te wpisy (są one zaznaczane jako wpisy zbędne). I to dotyczy tag że re instalacji Windowsa jak i ponownej jego instalacji. Windows przed kasowaniem i formatowaniem partycji/dysku odczytuje jak pisałem wyżej zapamiętuje i już po formacie instalując system wpisuje wszystko to co zostało po poprzednim systemie Windowsa oczywiście głownie wpisy rejestru. Gdyby system Windowsa na początku nie przeszukiwał partycji/dysku i nie zapamiętywał danych dotyczących systemu, tylko od razu przystępował do kasowania i formatowania, nie było by problemu a tak właśnie by uniknąć ponownych kłopotów, musimy użyć inny program do kasowania partycji/dysku i nim wykasować dane z dysku i sformatować dysk/partycję. Po takim zabiegu na dysku/partycji nic nie pozostanie co było by możliwe do odczytania przez system Windowsa, nie wykryje że był wcześniej instalowany ten sam system a więc nie ściągnie nam jakiegoś syfu.
To co opisałem można sprawdzić obserwując uważnie napisy jakie się pokazują przy każdych wykonywanych operacjach w czasie instalacji systemu oraz zapamiętać ustawienia przed ponowną instalacją i po ponownej instalacji systemu.
Dlatego polecam zajrzeć przed wykonaniem ponownego formatu dysku/partycji, do Downloadu i przejrzeć tam programy szczególnie do zarządzania dyskiem czyli partycjonowania dysku które uruchamia się z pod BIOS-a jak GParted.
Oczywiście to nie wszystko bo to dopiero początek, prawidłowej instalacji systemu Windowsa, pozostaje sposób instalacji pozostałych dodatkowych programów i jeszcze jedno instalację robimy przy wyłączonym modemie internetowym.
Myślę że dość czytelnie wyjaśniłem problem z instalacją sytemu Windowsa.
  • 0

#15 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 11 09 2008 - 18:07

ale problem został rozwiązany ;p zmień płyte instalacyją ^^
  • 0

#16 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 14 09 2008 - 15:59

A czy mogę zgrać dane z płyty na dysk i nagrać w Nero jako dysk startowy?? I wtedy moja płyta będzie bootowalna??
  • 0

#17 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 15 09 2008 - 15:54

bardziej powinieneś nagrać jako obraz płyty czy jakoś tak niż jako dysk startowy (moge sie mylić ;p )
  • 0

#18 burcik

burcik

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 16 09 2008 - 16:43

No zobaczymy, ale raczej to nic nie zmieni, jak nagram tylko obraz płyty - tak mi się wydaje.
  • 0

#19 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 16 09 2008 - 18:40

Warto spróbowć ;p

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych