Skocz do zawartości


Zdjęcie

Instalacja dwóch systemów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtek77

wojtek77

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 08 03 2007 - 11:39

Witam po raz pierwszy na forum.
Zakupiłem nowiusieńki komp (AMD Ath64X2 3800, 1GB dram, GeForce7900) wraz z nowym systemem Vista.
Niestety instalowane programy nie działają (npNERO) i gra dołaczona wraz z zestawem(SpellForce2).
W związku z tym zdecydowałem sie na instalacje starego XP na jeszcze czystej partycji (D)
Niestety ta operacja nie przyniosła spodziewnaego efektu czyli możliwości wyboru systemu.
Co trzeba zrobić by oba te systemy działały na jednym komputerze?
Pozdrawiam.

  • 0

#2 ykoops

ykoops

    Stały użytkownik

  • 377 postów

Napisano 08 03 2007 - 21:59

Szczęście w nieszczęściu to to, że bootloader Visty siedzi sobie spokojnie na dysku. Z tego co poczytałem Vista nie trzyma ustawień w boot.ini tylko w czymś o nazwie BCD, edytując xpekowski boot.ini z partycji na której masz XP nic nie zrobisz. Na DVD z Vistą znajduje się program do naprawy/zmian bootloadera Visty bcdedit.exe, którego obsługa ograniczona jest do wiersza poleceń, powstała nakładka graficzna na ten program, którą można odpalić pod XP i zmienić konfigurację/odzyskać bootloadera Visty. Program po angielsku, ale podobno dość "intuicyjny" http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enh...taBootPRO.shtml ...

edit----
Program wymaga chyba zainstalowanego .Net Framework 2.0, więc zacznij od niego jeśli masz starszą wersję.

edit2---
Przy dualboot Vista/XP na dyskach C:/D:

Konfig wygląda mniej więcej tak
:
There is currently 2 OS(s) installed in the boot manager.
Current timeout before default boots: 30
Default OS: Microsoft Windows Vista

Entry # 1
----------------------------------------------------------------------------
Name: Microsoft Windows Vista
BCD ID: {current}
Boot Drive: C:
Windows Drive: C:
System Bootloader: \Windows\system32\winload.exe
Windows Directory: \Windows

Entry # 2
----------------------------------------------------------------------------
Name: Microsoft Windows XP
BCD ID: {ntldr}
Boot Drive: D:
Windows Drive:
System Bootloader: \ntldr
Windows Directory:

Widziałem, że u gościa, który zainstalował Vistę, potem wykroił miejce na partycję D: i tam zainstalował XP Entry # 2 odwoływało się także do partycji C:, pisał jednak, że u innych powinno chyba być D: (musisz sprawdzić "experymentalnie").

  • 0

#3 wojtek77

wojtek77

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 09 03 2007 - 07:20

Dobra. Dzięki teraz mam jakiś punkt zaczepienia. Może się uda. Dam znać.
  • 0

#4 maxim

maxim

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 09 03 2007 - 18:44

Witam.
wojtek77 . Nero działa np. ten Nero-6.6.0.18 (sprawdzałem osobiście) uruchom w trybie zgodności z xp . Nagrywałem na nim już sporo i nie napotkałem na błędy w zapisie. Co do dwóch systemów . Pierwszy instaluj xp , po uruchomieniu xp zainstaluj vistę i nie będzie problemów, oba systemy ci się zgłoszą.
Pozdrawiam

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych